zbiornikach wodnych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zbiornikach wodnych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zbiornikach wodnych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  Bezprawne ogrodzenia i brak przejścia nad jeziorem? NIK potwierdza samowolę, a władze bezradne

  PRAWO WODNE: Spacer brzegiem jeziora? Zapomnijmy. Półtorametrowa strefa niezagrodzona od brzegu, czyli tzw. prawo przejścia, to na ogół fikcja prawna. Kto ma grunt na brzegu, grodzi go do samej wody, a nawet w głąb akwenu, żeby nikt mu nie naruszał własności. Do zmiany podejścia nie może zmusić opornych ani wójt, ani zarząd gospodarki wodnej, ani nawet policja. Kary są śmieszne, a przypadków naruszeń jest coraz więcej. Sprawie przyjrzała się po raz kolejny Najwyższa Izba Kontroli. Potrzebna jest zmiana przepisów, bo kary są mało dolegliwe, a skuteczna pozostaje w praktyce tylko droga sądowa. To zaś trwa bardzo długo. Choć wynika to wprost z przepisów, spory budzi też samo ustalanie linii brzegowej, a ostatni wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza, że w mniej zawiłych sprawach wątpliwości nie ma. Najważniejsza jest krawędź brzegu, potem linia porostu traw i wreszcie stan wody (patrz poniżej). Niewiele wskazuje na to, że coś się zmieni. Wprawdzie obecnie trwają prace nad nowym prawem wodnym (projekt jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji), a resort środowiska odpowiada, że analizuje raport, ale zapowiedzi zmiany przepisów w tej kwestii na razie jednak nie ma.

  czytaj więcej

 • Teraz pieniądze popłyną rzekami

  Teraz pieniądze popłyną rzekami

  Prace hydrotechniczne będą nowym kluczowym rynkiem infrastrukturalnym dla setek firm – obok dróg, kolei i energetyki.

  czytaj więcej

 • TTIP: Mistrzowie ekonomicznej ekspansji. Należy się wystrzegać USA

  TTIP: Mistrzowie ekonomicznej ekspansji. Należy się wystrzegać USA

  Niczego nie należy tak się wystrzegać, jak Amerykanów niosących w darze wyjątkowo korzystny traktat ekonomiczny.

  czytaj więcej

 • Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Kiedy należy się podatek tonażowy?

  Podatek tonażowy to uproszczona danina w formie ryczałtu ze stawką 19 procent. Obliczany jest na podstawie tonażu używanych statków i stawek dobowych. Jest alternatywą dla opodatkowania na zasadach ogólnych, adresowaną do armatorów eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. Danina ma w założeniu zatrzymywać rodzimych operatorów morskich przed ucieczką pod tanie, egzotyczne bandery.

  czytaj więcej

 • Lato 2016: Najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód

  Lato 2016: Najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód

  Nie chcesz chodzić wydeptanymi ścieżkami? Masz ochotę na zupełnie nowy kierunek, w którym niekoniecznie byli już wszyscy Twoi znajomi i rodzice? Sprawdź, jakie pomysły na wakacje pełne przygód przygotował Skyscanner.pl.

  czytaj więcej

 • Rząd chce od samorządów opłat za spływającą wodę deszczową. Koszty poniosą właściciele nieruchomości

  Rząd chce od samorządów opłat za spływającą wodę deszczową. Koszty poniosą właściciele nieruchomości

  Rząd zamierza nałożyć na samorządy opłaty za spływającą wodę deszczową. Niestety wszystko wskazuje na to, że odbije się to na rachunkach właścicieli nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Eureka DGP: Jak czerpać energię z rzek i strumieni?

  Eureka DGP: Jak czerpać energię z rzek i strumieni?

  By czerpać energię z rzek i strumieni, nie potrzeba wartkiego nurtu. Dzięki innowacji z Michałowa można także korzystać z sennych strumyków.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie może uznać nadpłaty, która nie powstała

  Fiskus nie może uznać nadpłaty, która nie powstała

  Podatnik, który uregulował wszystkie swoje zobowiązania, a po kilku latach uznał, że powinien był płacić podatki według niższej stawki, nie może domagać się zwrotu – orzekł WSA w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Ratownicy uciekają na zagraniczne wody, bo tam lepiej płacą

  Ratownicy uciekają na zagraniczne wody, bo tam lepiej płacą

  Wakacje tuż. Niebawem otworzy swoje podwoje 200 działających sezonowo kąpielisk i ponad 800 miejsc do kąpieli. Regionalne WOPR już sygnalizują, że mają kłopot ze znalezieniem chętnych do pracy

  czytaj więcej

 • Wędkarze nie zabraniają kąpieli ani ludziom, ani psom

  Wędkarze nie zabraniają kąpieli ani ludziom, ani psom

  Pani Barbara ma działkę na Pojezierzu Gostynińskim. W ostatni weekend wybrała się z psem na spacer nad Jezioro Ciechomickie. – To golden retriever, więc kocha wodę i jak zwykle korzystał z możliwości kąpieli. Nigdy nie było z tym problemów – wyjaśnia czytelniczka. – Tym razem jednak zaatakował mnie (słownie) mężczyzna, który twierdził, że jezioro należy do Polskiego Związku Wędkarskiego i psom się kąpać nie wolno. Pani Barbara dodaje, że w pobliżu jest ośrodek wypoczynkowy, przy którym zbudowano nawet specjalny, niższy pomost dla psów. Nie ma też żadnych tablic ani innych informacji, które mówiłyby o podobnym zakazie. Czy zatem mężczyzna miał prawo zwrócić jej uwagę? Czy na administrowanych przez związek wędkarski wodach istnieją podobne zakazy?

  czytaj więcej

 • Warmińsko-mazurskie: Wyciek amoniaku w browarze w Braniewie

  Warmińsko-mazurskie: Wyciek amoniaku w browarze w Braniewie

  Jedna osoba została ranna po wycieku amoniaku, do którego doszło w czwartek w browarze w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) - poinformowała straż pożarna. Według ratowników, nie ma konieczności ewakuowania mieszkańców pobliskich bloków.

  czytaj więcej

 • NSA: brak błędów formalnoprawnych to za mało, by zezwolić na budowę biogazowni

  NSA: brak błędów formalnoprawnych to za mało, by zezwolić na budowę biogazowni

  Samorządowe kolegium odwoławcze nie może się ograniczać do kontroli formalnoprawnej decyzji. Powinno ponownie przeprowadzić postępowanie dowodowe i merytorycznie odnieść się do zarzutów mieszkańców

  czytaj więcej

 • Za mycie samochodu pod domem grozi mandat

  Za mycie samochodu pod domem grozi mandat

  Mąż mył samochód na parkingu nieopodal domu. Pech chciał, że przechodził akurat patrol straży miejskiej. Strażnicy wlepili mu mandat za mycie samochodu w niedozwolonym miejscu. Mąż upierał się, że pod swoim domem może robić co chce, ale w ten sposób „podniósł” karę do 500 zł – oburza się pani Mariola. – Czy straż miejska miała prawo tak się zachować – pyta.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników