zbiornikach wodnych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zbiornikach wodnych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zbiornikach wodnych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowelizacja prawa budowlanego nie rozwiała wszystkich wątpliwości inwestorów

  Nowelizacja prawa budowlanego nie rozwiała wszystkich wątpliwości inwestorów

  PROBLEM: 28 czerwca br. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja prawa budowlanego. Zmiany wprowadziła ustawa z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 443). Zasadniczą intencją było usprawnienie procesu inwestycyjnego przez likwidację obowiązku uzyskania decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę niektórych obiektów. Odejście od przymusowego wymogu uzyskania zgody organu na budowę ma niewątpliwie przełomowe znaczenie i daje nadzieję na istotne przyśpieszenie realizacji wielu inwestycji. Jednakże zakres nowelizacji nie eliminuje obaw i wątpliwości dotyczących wykładni niektórych terminów. Wątpliwości budzi interpretacja takich określeń, jak np. „obszar oddziaływania obiektu” czy „dysponowanie na cele budowlane”. Nie wiadomo, jak rozumieć określenie „istotne odstąpienie od projektu budowlanego”. We wszystkich tych przypadkach wątpliwości powstały jeszcze w trakcie obowiązywania poprzedniej wersji ustawy. Poniżej wyjaśniamy niektóre wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Ustawodawca nie płaci za zaniechanie

  Ustawodawca nie płaci za zaniechanie

  Brak rozporządzenia w sprawie rekompensat za utracone po wojnie lasy nie jest podstawą do wytoczenia roszczeń odszkodowawczych w związku z zaniechaniem legislacyjnym – uznał Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Giżycko złapało wiatr w żagle

  Giżycko złapało wiatr w żagle

  Stolica polskiego żeglarstwa ma wiele do zaoferowania nie tylko amatorom sportów wodnych. Powinni tam pojechać także ci, którzy lubią dobrze sobie podjeść, miłośnicy zwierząt oraz fani hip-hopu

  czytaj więcej

 • HomeToGo: Niemiecki gigant w polskiej e-turystyce

  HomeToGo: Niemiecki gigant w polskiej e-turystyce

  Wyszukiwarka HomeToGo wchodzi nad Wisłę. Ułatwi przeglądanie weekendowych i wakacyjnych ofert, gromadząc w jednym miejscu i według jednolitego standardu zasoby lokalnych turystycznych baz danych.

  czytaj więcej

 • Rząd zgodził się z Piechocińskim: Do końca miesiąca ograniczenia w dostawach prądu

  Rząd zgodził się z Piechocińskim: Do końca miesiąca ograniczenia w dostawach prądu

  Rząd wydał rozporządzenie w sprawie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

  czytaj więcej

 • Gminy odporne na suszę

  Gminy odporne na suszę

  Taka pogoda to dla samorządów dodatkowa praca i wydatki. Nie czują się jednak one bezradne. Problem mają tylko ci, którzy nie zbudowali wodociągów lub pobierają wodę z płytkich, podatnych na suszę źródeł

  czytaj więcej

 • Plagi na rolnika. Całe życie jak wojna

  Plagi na rolnika. Całe życie jak wojna

  Rolnik całe życie jest na wojnie. Jak nie susza, to powódź, jak nie bobry, to stonka. Nawet unijne dopłaty mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc

  czytaj więcej

 • Ustawa krajobrazowa: Szansa na piękniejszy pejzaż

  Ustawa krajobrazowa: Szansa na piękniejszy pejzaż

  Wchodząca w życie 11 września ustawa wprowadza obowiązek wykonania raz na 20 lat wojewódzkiego audytu krajobrazowego. I zmienia nieprzystające do rzeczywistości regulacje o parkach krajobrazowych

  czytaj więcej

 • Okres letni nie jest zdarzeniem nagłym

  Okres letni nie jest zdarzeniem nagłym

  Włodarz może wydać przepisy porządkowe tylko jeżeli faktycznie tryb niecierpiący zwłoki jest uzasadniony. Takie stanowisko zajął wojewoda łódzki w rozstrzygnięciu nadzorczym w sprawie zarządzenia burmistrza Opoczna. Dotyczyło ono regulaminu porządkowego miejsca wykorzystywanego do kąpieli. Wojewoda unieważnił je w całości.

  czytaj więcej

 • Rząd poczeka z prawem wodnym

  Rząd poczeka z prawem wodnym

  Nie mamy obecnie możliwości karania kogoś za to, że pali w piecu nieodpowiednim paliwem. Jednak nad takim rozwiązaniem pracujemy - wyjaśnia Dorota Niedziela, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

  czytaj więcej

 • Jak sprawnie uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

  Jak sprawnie uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

  Wniosek o jej wydanie musi zawierać komplet dokumentów. Dołączony do niego raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na otoczenie jako dowód w postępowaniu może być weryfikowany przez biegłych.

  czytaj więcej

 • Co w samorządowych budżetach na nowy rok?

  Co w samorządowych budżetach na nowy rok?

  Będą budować ulice, mosty, sale koncertowe i... toalety. Zajmą się uszczelnianiem wałów powodziowych, modernizacją uzdrowisk, ekologią, kulturą i wspomogą służby graniczne. Spore pieniądze pójdą też na wsparcie służby zdrowia. Włodarze nie zapominają, że najlepszą inwestycją jest człowiek, zatem w 2016 r. zadbają o ciekawe programy edukacyjne i poprawę kwalifikacji zawodowych swoich podatników. Znajdą też fundusze na aktywizację bezrobotnych. Zapytaliśmy samorządy, na jakie szeroko pojęte działania inwestycyjne stawiają w przyszłym roku. Nie wszyscy nam odpowiedzieli, a niektórzy przedstawili tylko wybrane informacje. Bo budżety na nowy rok są dopiero zamykane, nie ma też pewności co do pozyskania środków unijnych. Ale warto podkreślić, że coraz częściej samorządy prowadzą wspólne działania. A także biorą pod uwagę inicjatywy obywatelskie.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach lokalnych. Korzyść dla gminy, a nie tych, co płacą

  Zmiany w podatkach lokalnych. Korzyść dla gminy, a nie tych, co płacą

  Daninę do 100 zł trzeba będzie uiścić jednorazowo, a nie ratalnie. Zniknie optymalizacja dotycząca części wspólnych budynków, a także możliwość zapłaty niższego podatku, gdy nieruchomość nie może być użytkowana ze względów technicznych. W efekcie na zmianach w większym stopniu zyskają gminy niż właściciele i posiadacze gruntów, budynków i budowli. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w podatkach i opłatach lokalnych od 1 stycznia 2016 r.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne