zatrudnienie niani

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu zatrudnienie niani. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące zatrudnienie niani.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Budżet nie zawsze opłaci składki za nianię

  Budżet nie zawsze opłaci składki za nianię

  Jako pracujący rodzice zatrudniliśmy z żoną do opieki nad naszym synkiem opiekunkę. Nie opłacaliśmy za nianię składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ponieważ robił to ZUS. Żona właśnie urodziła drugie dziecko i w tej chwili przebywa na urlopie macierzyńskim. Skoro urlop macierzyński nie jest ustaniem zatrudnienia, uważam, że w okresie urlopu macierzyńskiego składki za nianię powinny być nadal finansowane z budżetu państwa. ZUS jednak twierdzi inaczej. Czy prawidłowo?

  czytaj więcej

 • Ile dni wolnych dostaniesz na opiekę nad dzieckiem

  Ile dni wolnych dostaniesz na opiekę nad dzieckiem

  Rodzice mają do wykorzystania w ciągu roku nawet do 62 dni wolnych od pracy rocznie w celu opieki nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze urlop wypoczynkowy: 5 przypadków, gdy dostaniesz wolne w sytuacji losowej

  Nie zawsze urlop wypoczynkowy: 5 przypadków, gdy dostaniesz wolne w sytuacji losowej

  W przypadku nagłego zdarzenia, takiego jak choroba dziecka czy inne ważne zdarzenie życiowe, pracownik nie zawsze musi korzystać z urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca przewidział określone typy urlopów oraz zwolnień od pracy, które mają pomóc zatrudnionemu w tego typu sytuacjach.

  czytaj więcej

 • Polscy emeryci uciekają za granicę: "Nie muszę wybierać, czy kupić chleb, czy zbierać na trumnę"

  Polscy emeryci uciekają za granicę: "Nie muszę wybierać, czy kupić chleb, czy zbierać na trumnę"

  Jestem wdzięczna Wielkiej Brytanii za to, że mogę tutaj mieszkać – mówi drżącym głosem Maria z Katowic, lat 65, dziś mieszkająca w Birmingham. – Nie muszę wybierać, czy kupić chleb, czy lekarstwa, czy może raczej zbierać na trumnę.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka

  Jak rozliczyć organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka

  Podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie imprez okolicznościowych. Na początku maja 2015 r. otrzymała zlecenie od jednej z firm na organizację Dnia Dziecka w sobotę 30 maja 2015 r. Zgodnie z umową zobowiązała się zapewnić animatorów zabaw (m.in. pokaz baniek mydlanych, zabawy ruchowe i taneczne, malowanie twarzy kredkami), catering (grill, słodycze i napoje). Obchody Dnia Dziecka odbyły się w siedzibie zleceniodawcy (na placu przez budynkiem biura i w wynajętym przez zleceniodawcę namiocie). Zgodnie z umową podatniczka ma otrzymać wynagrodzenie w wysokości 7000 zł netto na podstawie wystawionej przez nią faktury.

  czytaj więcej

 • Regiony muszą stawić czoła emigracji

  Regiony muszą stawić czoła emigracji

  Za granicę wyjechali głównie bezrobotni. Ale skala zjawiska dała się we znaki niektórym województwom.

  czytaj więcej

 • Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu. Kiedyś gniło się za niego w więzieniu, dziś wynosi na salony. Kiedyś był dowodem nieporadności, dziś zaradności. Dług – świadectwo moralności nowych czasów. Cała światowa gospodarka zależy od konsumenta. Jeśli przestanie on kiedyś wydawać pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, będzie po nas – kpi William Bonner, amerykański autor książek ekonomicznych, założyciel największego w USA wydawnictwa konsumenckiego Agora Inc., wskazując, że państwa budują dziś swoją potęgę na pożyczaniu pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Gminy mogą oferować rodzinom dodatkowe świadczenia

  Gminy mogą oferować rodzinom dodatkowe świadczenia

  Nowe przepisy dają samorządom możliwość niesienia większej pomocy osobom wychowującym dzieci. Jednak na razie tylko nieliczni włodarze chcą z tego skorzystać.

  czytaj więcej

 • Za stare na matki? Późne macierzyństwo: Egoizm i bezmyślność czy dyskryminacja

  Za stare na matki? Późne macierzyństwo: Egoizm i bezmyślność czy dyskryminacja

  Egoizm i bezmyślność czy dyskryminacja ze względu na wiek – w Polsce i na świecie coraz częściej powraca temat późnego macierzyństwa. Powodem jest rosnąca liczba kobiet rodzących nawet po sześćdziesiątce

  czytaj więcej

 • Elastyczne godziny zatrudnienia pomagają matkom wrócić do pracy

  Elastyczne godziny zatrudnienia pomagają matkom wrócić do pracy

  Kobiety coraz częściej chcą być aktywne na forum zawodowym i społecznym, nie rezygnując z rodziny i macierzyństwa. W realizacji tych celów i szybszym powrocie do pracy po urlopie rodzicielskim może pomóc im elastyczny czas pracy. Takie rozwiązanie z powodzeniem działa za granicą, a w Polsce również ma coraz większe rzesze zwolenników.

  czytaj więcej

 • Każdy może zaplanować własną ścieżkę kariery

  Każdy może zaplanować własną ścieżkę kariery

  Stoję przed koniecznością wyboru i nie wiem, jak sobie z tym poradzić – zastanawia się pan Mateusz, trzecioklasista z liceum ogólnokształcącego. – Wiosną zdam maturę – w to nie wątpię. Jednak co dalej? Jak mam zaplanować swoją karierę? Jaki zawód wybrać? W jakim kierunku powinienem się kształcić? Nie mam zdolności technicznych, informatykiem nie zostanę. Ale nie chcę się kształcić dla idei, hobby zostawię sobie na po godzinach. Czy istnieje uniwersalna zasada na zdobycie takiego wykształcenia, by nigdy nie martwić się o brak pracy.

  czytaj więcej

 • Legalnie pracująca niania ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

  Legalnie pracująca niania ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

  Od marca 2014 r. opiekuję się małymi dziećmi. Jest to legalna praca, bo zarówno z moimi obecnymi pracodawcami, jak i tymi wcześniejszymi miałam podpisane umowy i za każdym razem zgłaszali mnie do ubezpieczeń w ZUS. Jednak od nowego roku moja obecna umowa zostanie rozwiązana, bo opiekę nad dzieckiem ma przejąć babcia, która przechodzi na emeryturę. Już teraz staram się znaleźć kolejną rodzinę, która potrzebuje niani, ale na razie jeszcze nikt nie odpowiedział na moje ogłoszenie. Czy jeśli nie znajdę pracy zaraz po zakończeniu umowy, będę mogła otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych – pyta pani Natalia.

  czytaj więcej

 • Dzienny opiekun to nie niania. Czy można pracować na etat?

  Dzienny opiekun to nie niania. Czy można pracować na etat?

  Od ponad roku zajmuję się trojgiem dzieci. Mam podpisaną umowę z gminą, ale nie mogę korzystać z urlopu czy zwolnienia chorobowego, ponieważ jak mnie wtedy poinformowano, przepisy nie pozwalają na zatrudnianie opiekunów na etacie. Czy to prawda – pyta pani Renata.

  czytaj więcej

 • Po pieniądze na żłobki do urzędu pracy

  Po pieniądze na żłobki do urzędu pracy

  Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska wspiera tworzenie żłobków i i innych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Do pozyskania jest blisko 27,4 mln zł.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Samorządy proponują swoje rozwiązania

  500 zł na dziecko: Samorządy proponują swoje rozwiązania

  Nysa i Szczecin to miasta, które nie czekając, aż wejdzie w życie program PiS, od nowego roku dofinansują rodziny wielodzietne. Niektóre wprowadzają swoje 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko i uważają, że to dobry pomysł na walkę z niżem demograficznym na ich terenach. Zapowiadają też, że nie porzucą programu, nawet gdy wejdą dopłaty państwowe, które mają się stać remedium na polskie problemy demograficzne. Pomysł PiS nie skoryguje jednak stanu ludności w poszczególnych gminach. Należy wziąć pod uwagę również aspekt migracyjny – zauważają włodarze. Sceptyczni samorządowcy twierdzą, że taki socjal nie zachęci do rozrodczości, a remedium na wzrost populacji w danym regionie to po prostu dobra szkoła i przedszkole oraz atrakcyjne ceny działek.

  czytaj więcej

 • Świadczenia na dzieci: Bon wychowawczy tylko po ślubie

  Świadczenia na dzieci: Bon wychowawczy tylko po ślubie

  Nysa chce przyznawać dodatkowe wsparcie na dzieci jedynie osobom, które są małżeństwem. Takie rozwiązanie budzi wątpliwości rzecznika praw obywatelskich oraz wojewody opolskiego.

  czytaj więcej

 • Rusza program MALUCH 2016: Dofinansowanie do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi

  Rusza program MALUCH 2016: Dofinansowanie do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi

  Jak poinformowało w czwartek MRPiPS, przyszłoroczna edycja programu MALUCH już ruszyła.

  czytaj więcej

 • Rekrutacja do żłobków: Jakie kryteria stosują gminy?

  Rekrutacja do żłobków: Jakie kryteria stosują gminy?

  W kwietniu kończę urlop macierzyński i wracam do pracy. Niestety mamy z mężem problem z zapewnieniem dziecku opieki. Moja mama mieszka w znacznej odległości, a z kolei druga babcia ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie zajmować się wnuczką. Myśleliśmy o zatrudnieniu niani, ale trudno znaleźć godną zaufania osobę. Zastanawiamy się więc nad tym, czy nie posłać córki do gminnego żłobka. Czy przy rekrutacji obowiązują szczególne kryteria – pyta pani Natalia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników