założeniu niezmienionych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu założeniu niezmienionych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące założeniu niezmienionych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zagadki związkowej reformy. Od 2019 roku zleceniobiorcy będą mogli się zrzeszać

  Zagadki związkowej reformy. Od 2019 roku zleceniobiorcy będą mogli się zrzeszać

  Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się m.in. progi i podstawa ustalania reprezentatywności związków zawodowych. Trudno przewidzieć skutki tych modyfikacji.

  czytaj więcej

 • Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  - Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • 30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  By na początku polskiej transformacji zapewnić rozwój konkurencji, chronić podmioty gospodarcze przed monopolami oraz interesy konsumentów powołano Urząd Antymonopolowy. Do tego w ciągu ostatnich 30 lat powstało szereg przepisów umożliwiających skuteczną reklamację produktów i usług oraz poszerzyło dostęp do dóbr nie tylko o rynki krajowe, ale i zagraniczne.

  czytaj więcej

 • Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  - Amerykanie na pytanie czym się różni śmierć od podatków odpowiadają, że parlament nie spotyka się raz w roku żeby uczynić śmierć jeszcze bardziej dotkliwą. W moim przekonaniu to zdanie bardzo trafnie obrazuje z czym polscy podatnicy musieli się borykać przez ostatnie 30 lat – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii ALTO.

  czytaj więcej

 • Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatki stare i nowe. Czy tak wiele zmieniło się przez ostatnie 30 lat? [OPINIA]

  Podatek od singli, czy należność wyrównawcza od zarabiających ponad normę to już przeszłość. Niektóre daniny publiczne przeżyły transformację ustrojową, część z nich zmieniła jedynie nazwę. Pojawiły się też nowe podatki, które budzą nie mniej kontrowersji niż np. „bykowe”, które choć jest z minionej epoki, co jakiś czas powraca do debaty politycznej.

  czytaj więcej

 • Czarne statystyki. Coraz więcej prób samobójczych

  Czarne statystyki. Coraz więcej prób samobójczych

  Na przestrzeni pięciu lat aż sześciokrotnie wzrosła liczba nieletnich, którzy podjęli próbę samobójczą z powodu problemów w szkole.

  czytaj więcej

 • Ranking Perły Samorządu 2019. Sprawdź szczegóły

  Ranking Perły Samorządu 2019. Sprawdź szczegóły

  Już po raz siódmy wybieraliśmy gminy, które wyróżniają się na tle innych – zaangażowaniem i pracą na rzecz mieszkańców czy nowatorskimi pomysłami. Z racji niedawnych wyborów samorządowych nie mogliśmy jednak wybrać za ubiegły rok najlepszych włodarzy. W zamian postanowiliśmy poszukać liderów dobrych praktyk w czterech dziedzinach, które dziś są największym wyzwaniem dla lokalnych władz.

  czytaj więcej

 • Kukiz: wykluczam start Kukiz'15 z list PiS w wyborach parlamentarnych

  Kukiz: wykluczam start Kukiz'15 z list PiS w wyborach parlamentarnych

  Wykluczam start Kukiz'15 z list Prawa i Sprawiedliwości w jesiennych wyborach parlamentarnych - powiedział PAP lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Zapowiedział też, że na przełomie czerwca i lipca odbędzie się walne zgromadzenie Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz‘15.

  czytaj więcej

 • Tajne postępowanie przed TSUE. MSZ nie chce ujawnić treści skargi na dyrektywę o prawach autorskich

  Tajne postępowanie przed TSUE. MSZ nie chce ujawnić treści skargi na dyrektywę o prawach autorskich

  MSZ twierdzi, że to unijne przepisy nie pozwalają ujawnić treści skargi na dyrektywę o prawach autorskich. Eksperci przekonują, że decyzja należy do resortu.

  czytaj więcej

 • Elektryczna rewolucja na kołach. Wjeżdżamy na prądzie w ślepy zaułek [OPINIA]

  Elektryczna rewolucja na kołach. Wjeżdżamy na prądzie w ślepy zaułek [OPINIA]

  Elektromobilność, e-motoryzacja, elektryczna rewolucja na kołach – w ostatnich miesiącach odmieniamy te wyrażenia przez wszystkie możliwe przypadki. Politycy, ekolodzy, kierowcy, koncerny motoryzacyjne – wszyscy z dnia na dzień stają się coraz głębiej przekonani, że samochody na prąd to przyszłość.

  czytaj więcej

 • Związki zawodowe vs. pracodawca. Kto i jakie grzechy ma na sumieniu?

  Związki zawodowe vs. pracodawca. Kto i jakie grzechy ma na sumieniu?

  Jaka powinna być rola związków zawodowych w firmie? Obrona praw pracowniczych za wszelką cenę i w każdej sytuacji? Czy raczej budowanie podstaw dialogu społecznego, angażującego pracowników w sprawy zakładu pracy? Pytania te nabierają obecnie nowego wymiaru. A to za sprawą obowiązującej od nowego roku nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, która nie tylko rozszerzyła krąg osób uprawnionych do wstąpienia w szeregi zakładowych organizacji związkowych na osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, ale także m.in. zmieniła zasady reprezentatywności i doprecyzowała zakres informacji, jakie pracodawca ma obowiązek udzielić na żądanie związku zawodowego.

  czytaj więcej

 • Dzień Dziecka 2019: Policjant to piękny zawód. Rozmowa z Jarosławem Szymczykiem

  Dzień Dziecka 2019: Policjant to piękny zawód. Rozmowa z Jarosławem Szymczykiem

  Niedawno miałyśmy okazję spotkać się z komendantem głównym policji – panem Jarosławem Szymczykiem. Rozmawialiśmy o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości, czy będzie bezpieczny oraz jak trudna, ale dająca wiele satysfakcji jest praca policjanta [Tekst napisały dzieci do specjalnego wydania DGP z okazji Dnia Dziecka]

  czytaj więcej

 • Kto zarabia za granicą, ryzykuje podwójnym podatkiem

  Kto zarabia za granicą, ryzykuje podwójnym podatkiem

  Polski fiskus od 10 lat pobiera daninę od niemieckich dochodów. Równolegle podatek ściąga niemiecki urząd.

  czytaj więcej

 • PiS straci Dolny Śląsk? Koalicja chwieje się w posadach

  PiS straci Dolny Śląsk? Koalicja chwieje się w posadach

  Prezydent Lubina – jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców, koalicjanta partii Jarosława Kaczyńskiego w dolnośląskim sejmiku – złożył doniesienie do prokuratury na wojewodę z PiS. Jego zdaniem działania wojewody stawiają pod znakiem zapytania dalszą współpracę

  czytaj więcej

 • Nie ma przełomu w sprawie Pawła Chruszcza

  Nie ma przełomu w sprawie Pawła Chruszcza

  31 maja 2018 roku ciało głogowskiego radnego zostało znalezione na słupie elektrycznym. Do dziś prokuratura bada sprawę jego śmierci.

  czytaj więcej

 • Marek Balicki: NFZ utrudnia reformę psychiatrii [WYWIAD]

  Marek Balicki: NFZ utrudnia reformę psychiatrii [WYWIAD]

  - Oczekiwania środowisk, które działają na rzecz zmian, są takie, by resort zdrowia wpłynął na działania płatnika. W końcu to minister nadzoruje fundusz i kształtuje politykę zdrowotną, a nie odwrotnie -Marek Balicki, szef biura pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż auta osobowego: Skutki podatkowe i bilansowe w 2019 roku

  Sprzedaż auta osobowego: Skutki podatkowe i bilansowe w 2019 roku

  Samochód osobowy to środek transportu powszechnie wykorzystywany niemal w każdej firmie jako środek trwały. Po założonym okresie eksploatacji jest on zazwyczaj przedmiotem sprzedaży, której rozliczenie może wzbudzać wątpliwości wynikające m.in. z ostatnich zmian legislacyjnych. Sprzedaż firmowego auta wymaga odpowiedniego rozliczenia podatkowego i bilansowego.

  czytaj więcej

 • Prof. Dudek: Nie znamy pełnego kontekstu międzynarodowego wydarzeń z 1989 r.

  Prof. Dudek: Nie znamy pełnego kontekstu międzynarodowego wydarzeń z 1989 r.

  Nie sądzę, żeby ujawnienie materiałów z archiwów zagranicznych zmieniło naszą wiedzę o 180 stopni, ale uzupełniłoby stan naszej wiedzy o reakcjach głównych mocarstw na wydarzenia w Polsce oraz ich wpływu na przebieg tych procesów – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z UKSW.

  czytaj więcej

 • Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy. Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie. Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki. Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  czytaj więcej

 • Mgłosiek o nowelizacji kodeksu karnego: Tego nie da się poprawić

  Mgłosiek o nowelizacji kodeksu karnego: Tego nie da się poprawić

  Mimo senackiej korekty nowelizacji kodeksu karnego jej główne założenie, którym jest używanie kary jako odwetu za popełnione przestępstwo, pozostało niezmienione. Podobnie jak ograniczenie uznania sędziowskiego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników