wyzysk pracowników

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyzysk pracowników. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyzysk pracowników.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • IGO: Unia powinna przyjąć skuteczne prawo dotyczące minerałów konfliktu

  IGO: Unia powinna przyjąć skuteczne prawo dotyczące minerałów konfliktu

  Trzy główne instytucje Unii Europejskiej: Komisja, Rada i Parlament rozpoczynają 1 lutego oficjalne negocjacje w sprawie uregulowania handlu minerałami konfliktu. Instytut Globalnej Odpowiedzialności i dziesiątki innych organizacji wzywają Unię, by nie przymykała oczu na negatywny wpływ firm, które wykorzystują minerały z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Organizacje obywatelskie oczekują, że Unia wprowadzi obowiązek kontroli łańcuchów dostaw przez cały biznes, który sprowadza do Europy cynę, tantal, wolfram i złoto – niezależnie czy w formie rud, czystych metali, czy też gotowych produktów.

  czytaj więcej

 • Pracownicy outsourcingu: Tyrający na śmieciówkach, tani, bez szans na podwyżkę

  Pracownicy outsourcingu: Tyrający na śmieciówkach, tani, bez szans na podwyżkę

  Tyrający od rana do nocy, na śmieciówkach lub jednej czwartej etatu. Jedni z najtańszych w Europie. Wynajęci lub przekazani. Bez szans na podwyżkę, prędzej odejdą, niż zasłużą na awans. Pracownicy z outsourcingu.

  czytaj więcej

 • Debata: Stawka 12 zł za godzinę to większe bezrobocie i szara strefa

  Debata: Stawka 12 zł za godzinę to większe bezrobocie i szara strefa

  Wprowadzenie ujednolicenia wynagrodzenia godzinowego na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia prawdopodobnie nie tylko nie zwiększy zatrudnienia, ale w samej tylko branży ochroniarskiej może doprowadzić do utraty pracy nawet przez 100 tys. osób, powiększając jednocześnie szarą strefę, uważają uczestnicy XVIII Debaty Eksperckiej ISBnews oraz Centrum im. Adama Smitha pt. "Minimalna stawka 12 zł za godzinę - czy dla wszystkich? Zagrożenia dla kilku branż oraz pułapki dla legislatora."

  czytaj więcej

 • Szef OPZZ podczas manifestacji: To pracownicy byli liderami zmian, wymuszali postęp

  Szef OPZZ podczas manifestacji: To pracownicy byli liderami zmian, wymuszali postęp

  W obronie godności pracy, wartości europejskich, demokracji, państwa prawa i tolerancji przedstawiciele lewicowych ugrupowań i związków zawodowych biorą udział w niedzielę w Warszawie w pochodzie zorganizowanym przez OPZZ, SLD oraz Partię Europejskich Socjalistów.

  czytaj więcej

 • Wyzysk pracownika ma się w Polsce dobrze. To nie jest kraj przyjazny dla ludzi pracy

  Wyzysk pracownika ma się w Polsce dobrze. To nie jest kraj przyjazny dla ludzi pracy

  Polska nie jest krajem przyjaznym dla pracowników. Płace są niskie, zatrudnienie niestabilne, a na dodatek pracodawcy często łamią prawa pracownicze. Osoby wkraczające obecnie na rynek często nie wiedzą, na czym polega zatrudnienie etatowe.

  czytaj więcej

 • Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1371 godzin, Norwegowie – 1427, Duńczycy – 1436, Francuzi – 1473, Szwajcarzy – 1568, Belgowie – 1576, Szwedzi – 1609, Austriacy – 1629, Finowie – 1645, Japończycy – 1729, Czesi – 1776, Amerykanie – 1789. Polscy pracownicy pracują zaś 1923 godzin rocznie, niemal najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Ciekawe, że obok Polaków innym najbardziej pracowitym społeczeństwem są posądzani o lenistwo Grecy, którzy pracują ponad 2000 godzin rocznie.

  czytaj więcej

 • Lewestam: Ksenoschizofrenia

  Lewestam: Ksenoschizofrenia

  Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Tak ludziom czyńcie, jak chcielibyście, żeby wam czynili. Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której mógłbyś chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.

  czytaj więcej

 • Po co wyższa płaca minimalna? Właśnie po to!

  Po co wyższa płaca minimalna? Właśnie po to!

  Ameryka dyskutuje o ekonomicznych skutkach znaczącego podniesienia płacy minimalnej. Pada w niej dużo ciekawych i nieoczywistych argumentów. Warto ich posłuchać.

  czytaj więcej

 • Szahaj: Globalizacja jako wymówka

  Szahaj: Globalizacja jako wymówka

  Po opublikowaniu krytycznych książek o współczesnym kapitalizmie („Kapitalizm drobnego druku”, „Inny kapitalizm jest możliwy”) spotykam się z czytelnikami, głównie z kręgów akademickich. Na ogół akceptują oni moje stanowisko. Ale nie wszyscy.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Dzięki Solidarności jesteśmy na drodze odbudowy sprawiedliwego państwa

  Macierewicz: Dzięki Solidarności jesteśmy na drodze odbudowy sprawiedliwego państwa

  Dzięki wam, dzięki duchowi Solidarności jesteśmy na drodze do odbudowy prawdziwie niepodległego, sprawiedliwego państwa, bazującego na katolickiej nauce społecznej - mówił szef MON Antonii Macierewicz do uczestników obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych .

  czytaj więcej

 • Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  W mediach pojawiło się sporo głosów wyrażających zaniepokojenie narastającą falą nacjonalizmu w Europie (i w innych rejonach świata). Są one z pewnością uzasadnione, bo jak mówi historia, od nacjonalizmu do kłopotów (m.in. wojen) droga niedaleka. Dobrze byłoby jednak, abyśmy od tej dosyć banalnej konstatacji przechodzili szybko do prób wyjaśnienia przyczyn wzrastającej popularności narracji nacjonalistycznej. Z tym są już jednak wyraźne kłopoty. Spróbujmy zatem te lukę trochę zapełnić, pamiętając, że przyczyny popularności nacjonalizmu są wielorakie i te wskazane poniżej z pewnością nie wyczerpują ich rejestru.

  czytaj więcej

 • Protest pracowników służby zdrowia: "By leczyć rzeba żyć", "chcemy leczyć w Polsce"

  Protest pracowników służby zdrowia: "By leczyć rzeba żyć", "chcemy leczyć w Polsce"

  Konieczny jest natychmiastowy istotny wzrost nakładów na publiczną ochronę zdrowia i wzrost pracowniczych wynagrodzeń – uważa Porozumienie Zawodów Medycznych, które w liście do premier Beaty Szydło zwraca się o możliwość spotkania i apeluje do rządu o dialog.

  czytaj więcej

 • Kaczyński: Zmiana premiera? Jedynym kandydatem mógłbym być ja

  Kaczyński: Zmiana premiera? Jedynym kandydatem mógłbym być ja

  Wariant zmiany premiera na poważnie nie był rozważany, bo jedynym kandydatem mógłbym być ja, a ja takich planów nie mam - mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodaje, na razie nie ma przesłanek nawet do zastanawiania się nad takim scenariuszem.

  czytaj więcej

 • Woś: Ekonomia vs. światopogląd. Co silniejsze?

  Woś: Ekonomia vs. światopogląd. Co silniejsze?

  Mówi się czasem, że prawo aborcyjne albo stosunek do migrantów to sprawy światopoglądowe. Spoza twardego rdzenia spraw ekonomicznych. Prawda jest jednak dużo bardziej skomplikowana.

  czytaj więcej

 • Uchodźcy z Afryki i Azji padają ofiarą niewolniczej pracy

  Uchodźcy z Afryki i Azji padają ofiarą niewolniczej pracy

  Likwidacja obozu w Calais przypomniała, że kryzys migracyjny nie został zażegnany. Oraz że uchodźcy chcący przedostać się na Stary Kontynent wciąż są wykorzystywani.

  czytaj więcej

 • Kongo: Ziemia przez lata okradana z tożsamości i dobrobytu

  Kongo: Ziemia przez lata okradana z tożsamości i dobrobytu

  KOLONIALIZM | Świetny reportaż Davida van Reybroucka przywraca historię Kongu – ziemi, którą przez lata okradano z losu, dziejów, tożsamości i dobrobytu

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników