wyzysk pracowników

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wyzysk pracowników. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wyzysk pracowników.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prekartyści na artyzolu: Jakie zmiany czekają kapitalizm?

  Prekartyści na artyzolu: Jakie zmiany czekają kapitalizm?

  Niemal wszyscy uważają, że to, co robią ludzie sztuki, jest dla nich na tyle ważne, że mogą się tym zajmować, nie dostając za to wynagrodzenia. Naszymi rozmówcami są Dr hab. Jan Sowa socjolog i kulturoznawca, eseista (pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego) i Dr Michał Kozłowski, adiunkt w Zakładzie Filozofii Nowożytnej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Singiel bez stałej pracy: życiowy koszmar czy świadomy wybór

  Singiel bez stałej pracy: życiowy koszmar czy świadomy wybór

  Samotni, z dala od bliskich, bez stabilnej pracy. Dla wielu to koszmar. Ale równie wielu świadomie wybiera takie życie, bo tak jest dla nich bezpieczniej. Już dziś jest prawie 4 mln osób samotnych, a ich liczba ciągle się zwiększa. Dzieje się tak zwłaszcza w dużych miastach, które powoli zamieniają się w skupiska samotników, kontaktujących się ze sobą za pomocą internetu, bez większych szans na stworzenie rodziny i posiadanie potomstwa.

  czytaj więcej

 • Minimalna stawka godzinowa: Pracodawcy mogą łatwo obejść przepisy

  Minimalna stawka godzinowa: Pracodawcy mogą łatwo obejść przepisy

  Jeśli płaca minimalna obejmie tylko tych zatrudnionych na zleceniu, którzy są wynagradzani godzinowo, firmy będą ją obchodzić. To tylko jedno z zastrzeżeń partnerów społecznych.

  czytaj więcej

 • Mark Dearn: Dobrobyt nie wynika z wolnego handlu

  Mark Dearn: Dobrobyt nie wynika z wolnego handlu

  Mamy do czynienia z kryzysem demokracji i zachodnich wartości. Sposób negocjowania i zawierania międzynarodowych umów handlowych i inwestycyjnych oraz ich kształt tylko to potwierdzają. Do takich m. in. wniosków doszli uczestnicy Międzynarodowego Seminarium Global Investment Impacts 2016 – dwustronne umowy inwestycyjne a Globalne Południe, które odbywa się w Warszawie w dniach 21-22 stycznia.

  czytaj więcej

 • Ekspert OPZZ: Podatki powinny dotykać najbogatszych. Stawki dla przedsiębiorców są za niskie

  Ekspert OPZZ: Podatki powinny dotykać najbogatszych. Stawki dla przedsiębiorców są za niskie

  "Naszym zdaniem raczej podatki powinny dotykać ludzi najbogatszych. Dlatego od dawna proponujemy wyższą stawkę podatku PIT dla najbogatszych, można też pomyśleć nad zmianami w stawkach podatku dla przedsiębiorców, które są bardzo niskie, można pomyśleć nad progresywnym CIT-em" - dodał Szumlewicz.

  czytaj więcej

 • IGO: Unia powinna przyjąć skuteczne prawo dotyczące minerałów konfliktu

  IGO: Unia powinna przyjąć skuteczne prawo dotyczące minerałów konfliktu

  Trzy główne instytucje Unii Europejskiej: Komisja, Rada i Parlament rozpoczynają 1 lutego oficjalne negocjacje w sprawie uregulowania handlu minerałami konfliktu. Instytut Globalnej Odpowiedzialności i dziesiątki innych organizacji wzywają Unię, by nie przymykała oczu na negatywny wpływ firm, które wykorzystują minerały z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Organizacje obywatelskie oczekują, że Unia wprowadzi obowiązek kontroli łańcuchów dostaw przez cały biznes, który sprowadza do Europy cynę, tantal, wolfram i złoto – niezależnie czy w formie rud, czystych metali, czy też gotowych produktów.

  czytaj więcej

 • Pracownicy outsourcingu: Tyrający na śmieciówkach, tani, bez szans na podwyżkę

  Pracownicy outsourcingu: Tyrający na śmieciówkach, tani, bez szans na podwyżkę

  Tyrający od rana do nocy, na śmieciówkach lub jednej czwartej etatu. Jedni z najtańszych w Europie. Wynajęci lub przekazani. Bez szans na podwyżkę, prędzej odejdą, niż zasłużą na awans. Pracownicy z outsourcingu.

  czytaj więcej

 • Debata: Stawka 12 zł za godzinę to większe bezrobocie i szara strefa

  Debata: Stawka 12 zł za godzinę to większe bezrobocie i szara strefa

  Wprowadzenie ujednolicenia wynagrodzenia godzinowego na poziomie 12 zł brutto za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia prawdopodobnie nie tylko nie zwiększy zatrudnienia, ale w samej tylko branży ochroniarskiej może doprowadzić do utraty pracy nawet przez 100 tys. osób, powiększając jednocześnie szarą strefę, uważają uczestnicy XVIII Debaty Eksperckiej ISBnews oraz Centrum im. Adama Smitha pt. "Minimalna stawka 12 zł za godzinę - czy dla wszystkich? Zagrożenia dla kilku branż oraz pułapki dla legislatora."

  czytaj więcej

 • Szef OPZZ podczas manifestacji: To pracownicy byli liderami zmian, wymuszali postęp

  Szef OPZZ podczas manifestacji: To pracownicy byli liderami zmian, wymuszali postęp

  W obronie godności pracy, wartości europejskich, demokracji, państwa prawa i tolerancji przedstawiciele lewicowych ugrupowań i związków zawodowych biorą udział w niedzielę w Warszawie w pochodzie zorganizowanym przez OPZZ, SLD oraz Partię Europejskich Socjalistów.

  czytaj więcej

 • Wyzysk pracownika ma się w Polsce dobrze. To nie jest kraj przyjazny dla ludzi pracy

  Wyzysk pracownika ma się w Polsce dobrze. To nie jest kraj przyjazny dla ludzi pracy

  Polska nie jest krajem przyjaznym dla pracowników. Płace są niskie, zatrudnienie niestabilne, a na dodatek pracodawcy często łamią prawa pracownicze. Osoby wkraczające obecnie na rynek często nie wiedzą, na czym polega zatrudnienie etatowe.

  czytaj więcej

 • Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Szumlewicz: Polacy pracują ciężko i za małe pieniądze. Skróćmy czas pracy

  Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1371 godzin, Norwegowie – 1427, Duńczycy – 1436, Francuzi – 1473, Szwajcarzy – 1568, Belgowie – 1576, Szwedzi – 1609, Austriacy – 1629, Finowie – 1645, Japończycy – 1729, Czesi – 1776, Amerykanie – 1789. Polscy pracownicy pracują zaś 1923 godzin rocznie, niemal najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Ciekawe, że obok Polaków innym najbardziej pracowitym społeczeństwem są posądzani o lenistwo Grecy, którzy pracują ponad 2000 godzin rocznie.

  czytaj więcej

 • Lewestam: Ksenoschizofrenia

  Lewestam: Ksenoschizofrenia

  Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe. Tak ludziom czyńcie, jak chcielibyście, żeby wam czynili. Postępuj tylko wedle takiej maksymy, co do której mógłbyś chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.

  czytaj więcej

 • Po co wyższa płaca minimalna? Właśnie po to!

  Po co wyższa płaca minimalna? Właśnie po to!

  Ameryka dyskutuje o ekonomicznych skutkach znaczącego podniesienia płacy minimalnej. Pada w niej dużo ciekawych i nieoczywistych argumentów. Warto ich posłuchać.

  czytaj więcej

 • Szahaj: Globalizacja jako wymówka

  Szahaj: Globalizacja jako wymówka

  Po opublikowaniu krytycznych książek o współczesnym kapitalizmie („Kapitalizm drobnego druku”, „Inny kapitalizm jest możliwy”) spotykam się z czytelnikami, głównie z kręgów akademickich. Na ogół akceptują oni moje stanowisko. Ale nie wszyscy.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Dzięki Solidarności jesteśmy na drodze odbudowy sprawiedliwego państwa

  Macierewicz: Dzięki Solidarności jesteśmy na drodze odbudowy sprawiedliwego państwa

  Dzięki wam, dzięki duchowi Solidarności jesteśmy na drodze do odbudowy prawdziwie niepodległego, sprawiedliwego państwa, bazującego na katolickiej nauce społecznej - mówił szef MON Antonii Macierewicz do uczestników obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych .

  czytaj więcej

 • Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  Szahaj: Nacjonalizm a turbokapitalizm

  W mediach pojawiło się sporo głosów wyrażających zaniepokojenie narastającą falą nacjonalizmu w Europie (i w innych rejonach świata). Są one z pewnością uzasadnione, bo jak mówi historia, od nacjonalizmu do kłopotów (m.in. wojen) droga niedaleka. Dobrze byłoby jednak, abyśmy od tej dosyć banalnej konstatacji przechodzili szybko do prób wyjaśnienia przyczyn wzrastającej popularności narracji nacjonalistycznej. Z tym są już jednak wyraźne kłopoty. Spróbujmy zatem te lukę trochę zapełnić, pamiętając, że przyczyny popularności nacjonalizmu są wielorakie i te wskazane poniżej z pewnością nie wyczerpują ich rejestru.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników