wyrok

Wyrok – orzeczenie sądu, rozstrzygające merytorycznie o kwestii będącej przedmiotem postępowania sądowego.


 • Za pirackie koszulki w magazynie też grozi grzywna

  Za pirackie koszulki w magazynie też grozi grzywna

  Samo składowanie towarów z logo naruszającym prawa może być niedopuszczalne. Tak będzie, jeżeli trafiają do sprzedaży w sklepie – wynika z wyroku TSUE

  czytaj więcej

 • Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Nakładanie przez producentów ograniczeń na dystrybutorów w zakresie możliwości sprzedaży i reklamowania towaru może słono kosztować. Przekonała się o tym firma Guess, na którą – o czym informowaliśmy w poprzednim numerze tygodnika Firma i Prawo – Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości prawie 40 mln euro. Tak więc producenci, którzy wprowadzili dystrybucję selektywną, powinni bardzo dokładnie przemyśleć swoje modele działania i w razie potrzeby je przebudować. Bo chociaż dystrybucja selektywna nie jest zakazana, to podmioty ją stosujące nie mogą łamać przy tym przepisów prawa konkurencji. A jak tego uniknąć, pokazują m.in. omawiane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Umowa sprzedaży między firmami nie musi być pisemna

  Umowa sprzedaży między firmami nie musi być pisemna

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie cyklicznego dostarczania artykułów biurowych prosto do firm. Praktyka jest taka, że towar zamawiany jest drogą elektroniczną. Potwierdzany jest przez pracownika mojej firmy. Sporządzane są lista zamówienia i faktura VAT. Dokumenty te przekazywane są w formie elektronicznej. Zamówiony towar przesyłany jest za pośrednictwem przewoźnika (firmy kurierskiej). Odbiór kwitowany jest przez pracownika podmiotu kupującego. Jedna ze spółek, z którą stale współpracuję od 2015 r., nie opłaciła faktury VAT w wysokości w sumie 30 tys. zł. Właściciele tej spółki uważają, że nie podpisali ze mną żądanej umowy. Ponadto kwestionują podpisy pracowników spółki na listach przewozowych. Twierdzą, że nie są to osoby upoważnione do jej reprezentowania i widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czy umowa musi być pisemna?

  czytaj więcej

 • "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  „Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną i w sytuacji, gdy zakończenie procesu weryfikacji dokumentacji jest utrudnione z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, to jej obowiązkiem jest fachowa i rzetelna pomoc” – stwierdził TK. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Wciąż jest problem z rejestracją dzieci z małżeństw jednopłciowych

  Wciąż jest problem z rejestracją dzieci z małżeństw jednopłciowych

  Urzędnicy muszą uciekać się do formalnych sztuczek, żeby zarejestrować polskie dziecko, które ma dwie matki albo dwóch ojców. Ministerstwo nie zamierza im tego ułatwić.

  czytaj więcej

 • Mazurek: Branża odpadowa kręci bicz na swoje plecy [WYWIAD]

  Mazurek: Branża odpadowa kręci bicz na swoje plecy [WYWIAD]

  To, że opłaty na instalacjach rosną o 100 proc., nie jest normalną sytuacją. W ustawie, nad którą pracujemy, RIPOK-i będą zmuszone do przedstawiania bardziej szczegółowej kalkulacji kosztów-  mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

  czytaj więcej

 • PiS nie proponuje zmian zawalczających mowę nienawiści. Jak radzą sobie z tym problemem inne kraje?

  PiS nie proponuje zmian zawalczających mowę nienawiści. Jak radzą sobie z tym problemem inne kraje?

  PiS na razie nie szykuje rozwiązań ustawowych zwalczających mowę nienawiści w internecie. W kilku krajach unijnych zakaz jej używania wpisano do konstytucji.

  czytaj więcej

 • Rozprawa odwołana. TSUE nie oceni w lutym ustawy o Sądzie Najwyższym

  Rozprawa odwołana. TSUE nie oceni w lutym ustawy o Sądzie Najwyższym

  Została odwołana wyznaczona na 12 lutego br. rozprawa w sprawie pięciu pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego (SN) – podały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nieznane są powody takiej decyzji. Może to być jednak efekt wejścia w życie z dniem 1 stycznia br. nowelizacji ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 2507), zgodnie z którą sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, nigdy nie zostali odesłani w stan spoczynku.

  czytaj więcej

 • Cena przyjaźni z Amerykanami

  Cena przyjaźni z Amerykanami

  Pogorszenie stosunków z Pekinem i Teheranem nie musi być kosztowne.

  czytaj więcej

 • NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

  NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

  Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Szkoła nie może żądać od rodzica dokumentu o niekaralności

  Szkoła nie może żądać od rodzica dokumentu o niekaralności

  Zaczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi doroczna akcja Zima w mieście, czyli bezpłatne zajęcia dla uczniów organizowane w placówkach oświatowych. Wychowawcy, którzy zajmują się dziećmi, muszą mieć aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Tego samego nie można jednak wymagać od rodziców czy dziadków, którzy chcą wspomóc profesjonalnych opiekunów podczas kilkugodzinnej wycieczki. Placówki, które się tego domagają, naruszają przepisy. Tak wynika ze stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

  czytaj więcej

 • Psucie prawa i zakłamana europeizacja. Zmiany w prawie własności przmysłowej [OPINIA]

  Psucie prawa i zakłamana europeizacja. Zmiany w prawie własności przmysłowej [OPINIA]

  Znajdująca się na etapie finalnych prac rządowych kolejna nowelizacja ustawy – Prawo własności przemysłowej stwarza okazję, by przypomnieć, że zadaniem organów patentowych jest zajmowanie się wynalazkami, a nie innymi osiągnięciami cywilizacyjnymi, np. odkryciami, programami komputerowymi czy pomysłami na organizacyjne funkcjonowanie jakiegoś przedsięwzięcia.

  czytaj więcej

 • ZUS nie może ściągać składek od przejazdów członków rady nadzorczej

  ZUS nie może ściągać składek od przejazdów członków rady nadzorczej

  Powodem zajęcia się sprawą była indywidualna interpretacja (decyzja nr WPI /200000/43/ 189/ 2016 oddziału ZUS w Lublinie z 5 marca 2016 r.) wydana na wniosek spółki giełdowej.

  czytaj więcej

 • Kolejne fiasko procesu w MTK

  Kolejne fiasko procesu w MTK

  Prokuratorzy z Hagi oskarżani o nieskuteczność po kolejnym wyroku uniewinniającym

  czytaj więcej

 • TK: Niekonstytucyjny brak zażaleń na przeszukania ws. o ograniczenie konkurencji

  TK: Niekonstytucyjny brak zażaleń na przeszukania ws. o ograniczenie konkurencji

  Niezgodny z konstytucją jest brak możliwości zażalenia na postanowienie sądu ochrony konkurencji i konsumentów dotyczące przeprowadzenia przeszukania u przedsiębiorcy w sprawach o ograniczenie konkurencji - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników