wypłaty świadczeń

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wypłaty świadczeń. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wypłaty świadczeń.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Świadczenie pielęgnacyjne dla każdego z rodziców

  Świadczenie pielęgnacyjne dla każdego z rodziców

  Od przyszłego roku więcej osób będzie mogło otrzymywać wsparcie za opiekę nad niepełnosprawnym krewnym. Przyznanie go jednemu członkowi rodziny nie będzie oznaczać, że pieniędzy nie otrzyma druga osoba wchodząca w jej skład.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników (weekend)

  Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników (weekend)

  Nasze przedsiębiorstwo świadczy usługi budowlane. Ostatnio podpisaliśmy umowę na wykonanie prac budowlanych w innym mieście, niż znajduje się siedziba firmy. Prace będą trwały około pół roku, dlatego też wynajęliśmy dla pracowników mieszkanie. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów? Czy udostępnienie pracownikom mieszkania będzie stanowiło dla nich przychód?

  czytaj więcej

 • Prezes ZUS: Emerytury wypłacane z systemu powszechnego będą coraz niższe

  Prezes ZUS: Emerytury wypłacane z systemu powszechnego będą coraz niższe

  "Polacy powinni liczyć się z tym, że w przyszłości państwo będzie gwarantowało wypłaty świadczeń na najniższym poziomie"- mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS w wywiadzie dla Rzeczypospolitej.

  czytaj więcej

 • Uzupełnienie wniosku nie pozbawi wyrównania z 500+

  Uzupełnienie wniosku nie pozbawi wyrównania z 500+

  Wezwanie przez gminę do uzupełnienia wniosku lub dostarczenia brakujących dokumentów dotyczących świadczenia wychowawczego nie pozbawi wypłaty 500 zł za wcześniejsze miesiące, o ile wniosek był złożony w terminie, czyli do 1 lipca włącznie. Warunkiem jest jednak poprawienie dokumentacji w wyznaczonym przez samorząd terminie.

  czytaj więcej

 • Konstytucja nie chroni chorobowego. Stan gospodarki i liczba ubezpieczonych wpływa na wysokość zasiłku

  Konstytucja nie chroni chorobowego. Stan gospodarki i liczba ubezpieczonych wpływa na wysokość zasiłku

  Stan gospodarki, a także liczba ubezpieczonych płacących daninę do systemu mogą wpływać na wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS.

  czytaj więcej

 • Emerytalny wdowi grosz. Coraz więcej świadczeń poniżej gwarantowanego poziomu

  Emerytalny wdowi grosz. Coraz więcej świadczeń poniżej gwarantowanego poziomu

  W ostatnich pięciu latach liczba seniorów z minimalnymi świadczeniami z ZUS spadła o 44 tys. Nie ma się jednak z czego cieszyć: coraz więcej osób otrzymuje wypłaty poniżej gwarantowanego teoretycznie poziomu 880 zł. Rosnąca liczba emerytur jeszcze niższych niż te minimalne jest kolejnym argumentem za nieobniżaniem wieku przejścia w stan spoczynku.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Pan Robert jest przedsiębiorcą i dysponuje autami wykorzystywanymi na potrzeby działalności. – Moi podwładni często jeżdżą służbowymi samochodami. Zastanawiam się, jakie byłoby zachowanie ubezpieczyciela, gdyby któryś z pracowników spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Czy wtedy zostanie wypłacone świadczenie z polisy? A może to ja będę odpowiadał za wyrządzone szkody – niepokoi się pan Robert.

  czytaj więcej

 • Brak pracy nie jest równoznaczny z wypłatą zasiłku dla bezrobotnych

  Brak pracy nie jest równoznaczny z wypłatą zasiłku dla bezrobotnych

  Pan Kamil jest od kilku miesięcy bezrobotny. – Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, liczyłem na wypłatę zasiłku. Niestety, okazało się, że ponieważ wynajmuję mieszkanie odziedziczone po babci, żadnych pieniędzy nie dostanę. Podobnie było kilka lat temu, kiedy po utracie zatrudnienia również nie otrzymałem zasiłku. Pracowałem wtedy na część etatu i zarabiałem mniej niż minimalne wynagrodzenie, a tym samym, zdaniem urzędu, na pieniądze nie zasługiwałem. Wydaje mi się, że skoro byłem zatrudniony w niepełnym wymiarze, to wymagane wynagrodzenie też powinno być mniejsze. Pracuję, opłacam składki, ale kiedy jestem w potrzebie, nie mogę liczyć na żadną pomoc – żali się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Niekompletne wnioski utrudniają wypłatę 500 zł na dziecko, gdy jeden rodzic mieszka za granicą

  Niekompletne wnioski utrudniają wypłatę 500 zł na dziecko, gdy jeden rodzic mieszka za granicą

  Unijne kraje popularyzują wśród mieszkających na ich terenie Polaków rządowy program 500+. Robią tak, bo mają w tym interes. Tymczasem dokumenty składane przez rodziców, z których jedno mieszka za granicą, mają sporo błędów.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Ubezpieczycielu, ubezpiecz się sam

  Podwyżki cen komunikacyjnego OC nie wystarczają do pokrycia rosnących wypłat z tych polis. Ponad 16 proc. wyniósł w 2015 r. udział reasekuratorów w składce brutto zebranej przez krajowych ubezpieczycieli w segmencie komunikacyjnych polis OC. Przypadło na nich niemal 1,4 mld zł z ponad 8 mld zł składek – najwięcej w ostatnich 10 latach.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Trzymiesięczny okres na składanie wniosków był za długi

  Rafalska: Trzymiesięczny okres na składanie wniosków był za długi

  Trzymiesięczny okres na składanie wniosków był zbyt długi i można było go skrócić, "dobrym rozwiązaniem, chociaż może za dobrym" był natomiast trzymiesięczny czas na wydanie decyzji przez samorządy - oceniła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

  czytaj więcej

 • Jak kolejny pracodawca ma udzielić urlopu proporcjonalnego

  Jak kolejny pracodawca ma udzielić urlopu proporcjonalnego

  Od połowy lipca będziemy zatrudniać osobę, która do końca stycznia pracowała u jednego pracodawcy, a od połowy marca do połowy czerwca u kolejnego. Na razie zawarliśmy umowę na 3 miesiące, ale możliwe, że później podpiszemy następną. Pracownik ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. W świadectwie pracy od pierwszego z pracodawców wskazano, że wykorzystał 2 dni (16 godzin) urlopu. W drugim świadectwie widnieje wykorzystanie urlopu w wymiarze 6 dni. Ile urlopu powinniśmy udzielić tej osobie w 2016 r.? Wydaje mi się, że w przedstawionych świadectwach urlop jest zaniżony. Czy w związku z tym może nas obciążać konieczność udzielenia należnego urlopu za wcześniejszy okres?

  czytaj więcej

 • Kobiety z 1953 r. czekają na zmianę przepisów emerytalnych

  Kobiety z 1953 r. czekają na zmianę przepisów emerytalnych

  Dziś senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji podejmie decyzję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany zasad ustalania wysokości emerytury powszechnej osób urodzonych po 1948 r., które pobierały wcześniejszą emeryturę. Starania ubezpieczonych popiera rzecznik praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec jest objęty ubezpieczeniem społecznym

  Nielegalnie zatrudniony cudzoziemiec jest objęty ubezpieczeniem społecznym

  Na pytania dotyczące szczegółowych reguł pobierania składek od cudzoziemców odpowiada Łukasz Chruściel radca prawny, partner kierujący biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach.

  czytaj więcej

 • Opodatkowanie dochodu za zagraniczne inwestycje: Sprzeczne wyroki sądów zapadają już od lat

  Opodatkowanie dochodu za zagraniczne inwestycje: Sprzeczne wyroki sądów zapadają już od lat

  Dochód na terytorium Polski powstaje, gdy wynagrodzenie za usługę wykonaną za granicą wypłacono z Polski

  czytaj więcej

 • Polski fiskus domaga się podatku od zagranicznych inwestycji

  Polski fiskus domaga się podatku od zagranicznych inwestycji

  Od wielu lat trwa spór co do tego, kiedy należy potrącić podatek u źródła. Co więcej, nie ma zgodności również w sądach administracyjnych. Najnowszym jego przykładem są wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lipca br. (sygn. akt II FSK 554/16, II FSK 227/16, II FSK 254/16, II FSK 49/16) i sprzeczne z nimi – orzeczenie z 5 lipca br. (sygn. akt II FSK 137/15).

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników