wydawania paragonów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wydawania paragonów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wydawania paragonów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mimo braku paragonu można dokonać korekty na kasie

  Mimo braku paragonu można dokonać korekty na kasie

  Klient, który kupił towar w sklepie, chce go zwrócić, korzystając z prawa przysługującego konsumentowi. Niestety zgubił paragon. Klient jest jednak w stanie udowodnić zakup towaru właśnie w tym sklepie, gdyż zapłacił przelewem. Czy można dokonać korekty obrotu mimo braku paragonu?

  czytaj więcej

 • Refakturowanie: Kto i kiedy powinien to robić

  Refakturowanie: Kto i kiedy powinien to robić

  Mechanizm ten warto stosować przy odsprzedaży usług, energii czy paliw. Nie może jednak służyć do dzielenia usługi kompleksowej na kilka świadczeń cząstkowych. Stawka VAT na refakturze powinna być zasadniczo właściwa dla odsprzedawanych towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Plany ministra finansów na 2016: Zwalczanie oszustw i zapobieganie unikaniu opodatkowania

  Plany ministra finansów na 2016: Zwalczanie oszustw i zapobieganie unikaniu opodatkowania

  Celem resortu finansów będzie walka z luką VAT oraz z unikaniem opodatkowania dochodów. Ma powstać projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i złożeń do całkiem nowych przepisów o kontroli skarbowej.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż internetowa: Do handlu na portalach należy się przygotować

  Sprzedaż internetowa: Do handlu na portalach należy się przygotować

  Pan Robert zamierza rozpocząć działalność w internecie. Prawdopodobnie będzie handlował elektroniką. W jego ofercie znajdą się więc telefony komórkowe, tablety, laptopy, a niewykluczone, że również telewizory, monitory i drukarki. Znalazł już dostawcę sprzętu i doszedł do wniosku, że będzie w stanie konkurować z innymi małymi podmiotami działającymi w internecie, które oferują podobny asortyment klientom indywidualnym. Zamierza handlować głównie na portalach aukcyjnych, oferując produkty w opcji pozwalającej na zakup po określonej cenie. – Jak powinienem rozliczać podatki w takiej działalności? I na co uważać, żeby nie narazić się fiskusowi – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorczy jak pracownik, czyli o tym, jak oszukuje się pracodawców

  Przedsiębiorczy jak pracownik, czyli o tym, jak oszukuje się pracodawców

  PROBLEM: Wśród pracowników – jak w każdej innej grupie społecznej – trafiają się osoby mniej lub bardziej uczciwe. Niektórym z nich nie zawsze wystarcza to, co dostają od swoich pracodawców. Szukają wtedy dodatkowych profitów. W przypadkach drobniejszych nadużyć pracodawcy często przymykają oko. Pracownicy jednak nie zawsze znają umiar, wobec czego zmuszają pracodawcę do podjęcia określonych działań. A że wyobraźnia ludzka jest nieograniczona – pomysły pracowników też bywają czasem zaskakujące. Wszystkie sytuacje opisane poniżej są autentyczne.

  czytaj więcej

 • Fiskus będzie mógł kupić marchewkę, żeby przyłapać podatnika

  Fiskus będzie mógł kupić marchewkę, żeby przyłapać podatnika

  Funkcjonariusze skarbowi dostaną prawo nabywania towarów i usług o wartości do 500 zł, aby sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się ze swoich obowiązków. Za zgodą prokuratora generalnego takie transakcje przeprowadzą także na dużo większą skalę

  czytaj więcej

 • Ordynacja podatkowa 2016: Jak zmienią się czynności kontrolne po wprowadzeniu JPK

  Ordynacja podatkowa 2016: Jak zmienią się czynności kontrolne po wprowadzeniu JPK

  Wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U. poz. 1649) zmiany przewidują zastosowanie od 1 lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Sprawdźmy więc, jak zastosowanie tego rozwiązania informatycznego w polskim systemie prawa podatkowego może wpłynąć na zasady przeprowadzania czynności kontrolnych u podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

  czytaj więcej

 • Loteria Paragonowa: Dwa samochody do wygrania

  Loteria Paragonowa: Dwa samochody do wygrania

  Dwa samochody do wygrania w dzisiejszym losowaniu w ramach Narodowej Loterii Paragonowej. Jak co miesiąc, od początku loterii, można wygrać Opla Astrę. Po raz pierwszy odbędzie się też losowanie nagrody w tak zwanej branży premiowanej, którą od października do końca grudnia było fryzjerstwo i zabiegi kosmetyczne. W tym przypadku na zwycięzcę czeka Opel Insignia.

  czytaj więcej

 • Skarbówka zostanie odchudzona nawet o 15 proc. pracowników

  Skarbówka zostanie odchudzona nawet o 15 proc. pracowników

  Trzy dni dostali dyrektorzy izb skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i izb celnych na wniesienie uwag do projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Dla kogo nowy, tańszy sposób rozliczeń?

  Na zastosowanie uproszczenia ustawodawca nie zezwolił organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działania finansowane ze środków pochodzących z 1 proc.

  czytaj więcej

 • Faktura zamiast paragonu pozwoli uniknąc podatku

  Faktura zamiast paragonu pozwoli uniknąc podatku

  Nowa danina ma dotyczyć wyłącznie sprzedaży detalicznej. Jeśli towar kupi przedsiębiorca, a nie osoba fizyczna, sklep nie będzie musiał jej płacić. Pytanie więc, czy handlowcy będą weryfikować, kto i po co kupuje u nich towar, czy potraktują wszystkich jak biznesmenów

  czytaj więcej

 • Quasi-mobbing łatwiej udowodnić niż ten tradycyjny

  Quasi-mobbing łatwiej udowodnić niż ten tradycyjny

  Paradoksalnie nadal prościej uzyskać zadośćuczynienie, dochodząc ochrony dóbr osobistych. I będzie tak dopóty, dopóki przepisy kodeksu pracy lub orzecznictwo w tej kwestii nie ulegną zmianie. A ta powinna zmierzać przede wszystkim do uproszczenia obowiązujących przesłanek ustawowego mobbingu.

  czytaj więcej

 • Zakup z karty kredytowej to dla sprzedającego fiskalna pułapka

  Zakup z karty kredytowej to dla sprzedającego fiskalna pułapka

  Taka transakcja nie spełnia zapłaty za pośrednictwem banku, co wymusza zakup kasy fiskalnej. Inaczej, gdy płatność jest dokonywana online poprzez system PayPal – czytamy w ostatnich, niekorzystnych interpretacjach.

  czytaj więcej

 • Alimenty: Rozrzutność może oznaczać niższą kwotę na dziecko

  Alimenty: Rozrzutność może oznaczać niższą kwotę na dziecko

  Jeśli sąd uzna, że uprawniony do otrzymania alimentów wykorzystuje te środki niezgodnie z realnymi potrzebami lub jego sytuacja finansowa jest lepsza niż opisana we wniosku, podwyższenie świadczenia może nie nastąpić

  czytaj więcej

 • Kierowcy masowo szkolą się w szarej strefie. Jak uszczelnić wadliwy system?

  Kierowcy masowo szkolą się w szarej strefie. Jak uszczelnić wadliwy system?

  Realizowanie jazd doszkalających w szarej strefie jest dziecinnie proste. Ale sposób na uszczelnienie systemu też jest banalny – zapewnia stowarzyszenie SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy.

  czytaj więcej

 • JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

  JPK: Ochrona danych wymaga doprecyzowania

  Zmiany wprowadzone ustawą z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1649 ze zm.) w zakresie przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w postaci elektronicznej, odpowiadającej określonej strukturze logicznej (dalej: jednolity plik kontrolny) już teraz budzą wiele wątpliwości i generują wiele pytań wśród przedsiębiorców. Na niecałe 3 miesiące przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów wiele zagadnień wciąż jest niejasnych, a podmioty aktualizujące systemy księgowe dostrzegają niespójności techniczne wewnątrz struktur JPK. Dziś staramy się opisać niektóre obawy i wskazać, jak w praktyce nowe przepisy będą funkcjonować, a także jak na swoją korzyść mogą je wykorzystać podatnicy.

  czytaj więcej

 • Półmetek Narodowej Loterii Paragonowej

  Półmetek Narodowej Loterii Paragonowej

  Wspieranie uczciwych przedsiębiorców i równej konkurencji, budowanie nawyku brania i wydawania paragonów, uświadomienie zależności między braniem paragonu a wpływami do budżetu – to główne cele Narodowej Loterii Paragonowej. Akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów ruszyła 1 października 2015 r. i właśnie znalazła się na półmetku.

  czytaj więcej

 • Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Będzie kaucja za plastikowe butelki. Napoje podrożeją

  Resort środowiska jest skłonny poprzeć samorządowców, którzy domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Trwają analizy – wynika z ustaleń DGP. Lokalne władze mają w tym interes. Wkrótce prawo nakaże im osiągnąć w ciągu najbliższej dekady 50-proc. odzysk odpadów. Inaczej zapłacą kary. Kaucje za plastikowe butelki (szacuje się, że opłata będzie na podobnym poziomie co za opakowanie szklane – ok. 35 gr) z pewnością ułatwią spełnienie tego wymogu. Obowiązek płacenia za plastikowe opakowania i możliwość ich zwrotu wprowadziło wiele krajów. Od lutego tego roku na Litwie w cenę napoju jest wliczana kaucja 10 eurocentów. Obejmuje wszystkie butelki i puszki.

  czytaj więcej

 • Nieprawidłowości w szkołach nauki jazdy. Nie ma szans na zmiany

  Nieprawidłowości w szkołach nauki jazdy. Nie ma szans na zmiany

  Nieprawidłowości w ośrodkach szkolenia kierowców to m.in. efekt niedostatecznego nadzoru sprawowanego przez starostów – twierdzi rząd. Mimo to nie planuje zmiany przepisów.

  czytaj więcej

 • Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Mateusz Morawiecki: Jesteśmy nieźli [WYWIAD]

  Niewidzialna ręka rynku musi być wspierana widzialną ręką państwa. Wielkim błędem III RP było rzucenie naszych firm do gry w kapitalizm bez dania im czasu na dostosowanie się do nowych warunków - z Mateuszem Morawieckim rozmawiają Marek Chądzyński i Grzegorz Osiecki.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników