wniosek sądu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu wniosek sądu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące wniosek sądu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak będzie przebiegać postępowanie przed Urzędem Patentowym RP

  Jak będzie przebiegać postępowanie przed Urzędem Patentowym RP

  Nowa procedura związana z uzyskaniem prawa ochronnego na znak towarowy w systemie sprzeciwowym w ogólnych założeniach ma być szybsza i sprawniejsza. Jednak wymagać będzie także większej czujności i aktywności od uprawnionych z wcześniejszych praw.

  czytaj więcej

 • Z ważnych powodów wspólnik może być wykluczony ze spółki

  Z ważnych powodów wspólnik może być wykluczony ze spółki

  W przepisach przewidziano możliwość wykluczenia wspólnika ze spółki osobowej, jeżeli wystąpią po jego stronie ważne powody. O wykluczeniu takiej osoby orzeka sąd na wniosek pozostałych wspólników. Jakie jednak mogą być wspomniane ważne powody?

  czytaj więcej

 • Podział majątku: Gdy nie ma aktu zgonu, konieczne jest postępowanie sądowe

  Podział majątku: Gdy nie ma aktu zgonu, konieczne jest postępowanie sądowe

  Siostra pani Karoliny kilkanaście lat temu wyjechała z kraju i niemal od razu przestała kontaktować się z rodziną. Miała wówczas czterdzieści lat. W ostatnim liście napisała, że wybiera się do pracy w Iraku, a tam wkrótce rozpoczęły się działania wojenne. Pani Karolina sądzi, że siostra od dawna nie żyje, więc chce uporządkować sprawy majątku pozostawionego przez nią w kraju. – Wiem, że w tym celu powinnam uzyskać akt zgonu siostry na podstawie postanowienia w sprawie o uznanie jej za zmarłą lub o stwierdzenie jej śmierci. Czy mogę przeprowadzić takie postępowanie, skoro zaginęła i najprawdopodobniej nie żyje – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Jak wnieść znak towarowy aportem do spółki kapitałowej

  Jak wnieść znak towarowy aportem do spółki kapitałowej

  OPIS SYTUACJI: Trzy współpracujące do tej pory osoby zamierzają zawiązać spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby w jej ramach kontynuować działalność gospodarczą pod wspólną firmą. Aby wyraźnie zaznaczyć odrębność powołanego podmiotu od prowadzonych przez nich uprzednio przedsiębiorstw, postanowili opracować nową, odrębną identyfikację wizualną spółki.

  czytaj więcej

 • Cesja nie wykluczała kontynuacji leasingu

  Cesja nie wykluczała kontynuacji leasingu

  Jeśli zmieniła się strona umowy, ale nie jej postanowienia, to nie trzeba było od nowa badać, czy był to leasing operacyjny – takie wnioski płyną z wczorajszej uchwały NSA. Zapadła ona na tle indywidualnej sprawy, dlatego jej teza odnosi się wyłącznie do zmiany leasingodawcy.

  czytaj więcej

 • Już 900 osób na liście wierzycieli Marcpolu

  Już 900 osób na liście wierzycieli Marcpolu

  To może być kolejna sieć, która nie poradziła sobie z konkurencją ze strony dyskontów. Jest winna dostawcom 50 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że jedna z najstarszych polskich sieci supermarketów – Marcpol – powtórzy los innej rodzimej firmy handlowej – Bomi. Niemal każdego tygodnia do Sądu Gospodarczego w Warszawie napływa wniosek o upadłość tej sieci.

  czytaj więcej

 • Pieniądze ukradł haker, ale zwróci bank

  Pieniądze ukradł haker, ale zwróci bank

  Jeśli przedsiębiorca został obrabowany przez cyberprzestępców, są szanse na odzyskanie pieniędzy na drodze sądowej. Ostatnio zapadła seria korzystnych wyroków dla poszkodowanych.

  czytaj więcej

 • Punkty karne nie zawsze da się zredukować

  Punkty karne nie zawsze da się zredukować

  Jeśli kierowca na swoim koncie ma ich więcej niż 24, dodatkowe szkolenie nie spowoduje pomniejszenia tego wyniku – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Nie ma nadpłaty, gdy podatnik zapłaci fiskusowi działką

  Nie ma nadpłaty, gdy podatnik zapłaci fiskusowi działką

  Urząd nie zwróci nadwyżki podatnikowi, który ureguluje zaległość w ten sposób, że przeniesie na Skarb Państwa lub gminę własność rzeczy o większej wartości niż kwota należnego podatku – wynika z wyroku WSA w Olsztynie.

  czytaj więcej

 • Powszechne wybory do KRS to ryzyko populizmu

  Powszechne wybory do KRS to ryzyko populizmu

  Propozycja, aby kadencje obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały skrócone, to najczęściej krytykowany punkt projektu nowelizacji ustawy o KRS. Do oponentów tej zmiany, takich jak sama Krajowa Rada Sądownictwa czy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, dołączyli teraz I prezes Sądu Najwyższego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów oraz Fundacja Court Watch.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób zabezpieczyć umowę zawieraną z kontrahentem?

  W jaki sposób zabezpieczyć umowę zawieraną z kontrahentem?

  Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców właściwego zabezpieczania swoich transakcji. W celu uniknięcia przypadków niewypłacalności przez partnerów biznesowych, warto jest zadbać o właściwe zabezpieczanie umów pod względem prawnym, które ograniczą ryzyko nie wykonania przedmiotu umowy.

  czytaj więcej

 • Gdański sąd umorzył postępowanie wobec zabójcy 5-letniej córki. W chwili czynu był niepoczytalny

  Gdański sąd umorzył postępowanie wobec zabójcy 5-letniej córki. W chwili czynu był niepoczytalny

  Sąd Okręgowy w Gdańsku umorzył w środę postępowanie karne wobec 32-letniego Mariusza L. podejrzanego o zabicie 5-letniej córki. Według biegłych psychiatrów mężczyzna w chwili popełnienia tego czynu był niepoczytalny.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Zatrzymano trzy osoby, które szykowały zamach pod jednym z komisariatów

  Warszawa: Zatrzymano trzy osoby, które szykowały zamach pod jednym z komisariatów

  Trzech mężczyzn w wieku 35, 31 i 17 lat, związanych ze środowiskiem anarchistycznym, zatrzymała policja podczas podkładania przez nich ładunków wybuchowych pod radiowozami w warszawskich Włochach - poinformowali w środę przedstawiciele prokuratury i policji.

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Wrocław: Trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o podłożenie bomby w autobusie

  Wrocław: Trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o podłożenie bomby w autobusie

  Trzy miesiące w areszcie spędzi Paweł R. - 22-letni student, podejrzany o podłożenie ładunku wybuchowego w autobusie we Wrocławiu – tak zdecydował w czwartek wrocławski sąd na wniosek prokuratury. Podejrzany w środę przyznał się do winy.

  czytaj więcej

 • Sędzia Marcin Świerk: Mądre reformy, a nie terapia szokowa

  Sędzia Marcin Świerk: Mądre reformy, a nie terapia szokowa

  Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian. Nie muszą być rewolucyjne, jednak do ich sensownego przeprowadzenia potrzebne jest współdziałanie wszystkich, dla których sprawna władza sądownicza jest istotą państwa - uważa Marcin Świerk, sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie, przewodniczący Wydziału II Karnego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników