wiatraków

Wiatrakowiec (autogiro, autożyro) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), z rodziny wiropłatów, wyposażony w wirnik nośny i śmigło typu pchającego bądź ciągnącego.


 • Kryzys konstytucyjny w Polsce: PSL apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

  Kryzys konstytucyjny w Polsce: PSL apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

  Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Jak ocenił, prezydent powinien wkroczyć do akcji i zacząć podejmować trudne decyzje.

  czytaj więcej

 • Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatu

  Kleiber: Zielona energia tanieje, więc będzie nas stać, aby walczyć ze zmianami klimatu

  Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w całej historii pomiaru temperatury na naszej planecie. Co prawda ten i wiele innych faktów i tak nie przekonają sceptyków, ale dla większości z nas sprawa jest jasna – anomalie pogodowe, wywoływane globalnymi zmianami klimatu, stają się coraz bardziej poważnym zagrożeniem dla świata. Dzisiejszy problem Europy z uchodźcami z Afryki i Bliskiego Wschodu niedługo może się okazać niczym w porównaniu z dziesiątkami milionów osób zmuszonych do opuszczenia swoich krajów i wędrówki na północ z powodu braku wody i zmniejszających się obszarów uprawnych.

  czytaj więcej

 • NIK: Prawo wiatraków do poprawki

  NIK: Prawo wiatraków do poprawki

  Zdaniem NIK przepisy nie zabezpieczają interesów społecznych przy inwestycjach w farmy. To argument dla autorów ustawy odległościowej. NIK – na podstawie kontroli prowadzonych w latach 2008–2015 – nie stwierdziła rażących naruszeń przepisów przy lokalizacji farm. Ocenia jednak, że prawo jest niedoskonałe. – Obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie, nie zabezpieczają interesów społeczności lokalnych – podkreśla prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

  czytaj więcej

 • Stacje TV kontra Telewizjada: Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE i resortu sprawiedliwości

  Stacje TV kontra Telewizjada: Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE i resortu sprawiedliwości

  Zawiadomienia do prokuratury, skargi do UKE, resortu kultury, a nawet sprawiedliwości. Pojawienie się Telewizjady, serwisu internetowego nadającego ukradziony sygnał kilkudziesięciu stacji TV, skłoniło legalne stacje do wejścia na wojenną ścieżkę.  „Ze względu na wysokie parametry transmisji, jakość, płynność, dużą liczbę kanałów telewizyjnych i niezawodność działania niniejszy serwis stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń zarówno dla właścicieli praw ponoszących z tego tytułu poważne straty finansowe, jak i dla państwa polskiego, które traci na tym np. dochody z podatków” – tak zaczyna się pismo stowarzyszenia Sygnał, zrzeszającego największych nadawców telewizyjnych, które trafiło m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Jakóbik: Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów

  Jakóbik: Nowela o OZE to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów

  Nowela o OZE, której projekt właśnie złożyli w Sejmie posłowie PiS, to zły sygnał dla energetyki obywatelskiej, a dobry dla koncernów energetycznych - mówi PAP ekspert do spraw energetyki Wojciech Jakóbik.

  czytaj więcej

 • Dom w sąsiedztwie wiatraków? To jednak będzie możliwe

  Dom w sąsiedztwie wiatraków? To jednak będzie możliwe

  Duża nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii będzie nadal procedowana w sejmie. Opozycji nie udało się doprowadzić do jej odrzucenia w pierwszym czytaniu. Podczas piątkowej tury głosowań wniesiono za to szereg poprawek do przepisów wprowadzających nowe zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych. Ustawa odległościowa – bo o niej mowa – ustala minimalny dystans, jaki dzielić ma nowo budowane turbiny wiatrowe od najbliższych budynków mieszkalnych. Wynosić ma on co najmniej dziesięciokrotność całkowitej wysokości elektrowni (w praktyce 1,5 km lub więcej).

  czytaj więcej

 • Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy.PL: Nie zgadzamy się na zmiany naszym kosztem

  Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy.PL: Nie zgadzamy się na zmiany naszym kosztem

  - Jak długo nie będzie nam wolno przepuścić przemytu przez granicę i zarazem śledzić go aż do odbiorcy, tak długo zorganizowane grupy przestępcze będą bezkarne. My tymczasem, nakładem ogromnych środków, będziemy dzielnie walczyć z wiatrakami – mówi Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy. PL

  czytaj więcej

 • Właścicieli elektrowni wiatrowych czeka podwyżka daniny

  Właścicieli elektrowni wiatrowych czeka podwyżka daniny

  Podatek od nieruchomości zacznie być naliczany od wartości całej budowli, a nie wyłącznie od jej części, czyli masztu i fundamentu. Taki będzie efekt projektu ustawy, nad którym pracuje Sejm.

  czytaj więcej

 • Dzieci komentują: Idąc z duchem wiejącego wiatru!

  Dzieci komentują: Idąc z duchem wiejącego wiatru!

  Odnawialne źródła energii, czyli „OZE” w Polsce są bardzo zaniedbane, często przez naszą krajową władzę i społeczeństwo są traktowane drugorzędnie, jak coś niepotrzebnego a wręcz zbędnego. Marta Kanigowska, 16 lat)

  czytaj więcej

 • Dzieci komentują: Co myślę o energetyce i zielonej energii oraz farmach wiatrowych

  Dzieci komentują: Co myślę o energetyce i zielonej energii oraz farmach wiatrowych

  Zielona energia to coś, co każdy powinien mieć w swoim domu i w historii swojego życia. Nie mówię o tym tylko dlatego, że jest to "jakby modne", ale również dlatego, że wiem, jak wiele oszczędności może przynieść. (Grzegorz Potrac 12 lat)

  czytaj więcej

 • Podcięte skrzydła zielonej energii. Pracę w branży OZE straci 4 tysiące osób

  Podcięte skrzydła zielonej energii. Pracę w branży OZE straci 4 tysiące osób

  Firmy produkujące na rzecz OZE szykują się do zwolnień. W tym roku w branży wiatrowej pracę stracić może 4 tys. osób.

  czytaj więcej

 • Zabrze: W sobotę otwarcie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza

  Zabrze: W sobotę otwarcie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza

  Pierwsza część podziemnej trasy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, w Parku 12C, zostanie otwarta w sobotnie Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – Industriadę. Park 12 C to podziemny park maszyn górniczych i strefa naziemna z atrakcjami edukacyjnymi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników