waluty wp

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu waluty wp. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące waluty wp.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • BCC: Wyrok TSUE otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych

  BCC: Wyrok TSUE otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej otworzył drogę do przewalutowania kredytów frankowych - ocenił w czwartek Business Centre Club. Po korzystnym dla frankowiczów rozstrzygnięciu przez polskie sądy przetoczy się fala pozwów w sprawie kredytów frankowych - dodano.

  czytaj więcej

 • UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

  UOKiK: Po orzeczeniu TSUE banki powinny usunąć z umów niedozwolone postanowienia

   Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie oznacza automatycznego przewalutowania kredytów, jednak ma znaczenie dla postępowań sądowych oraz konsumentów, których umowy zawierają klauzule niedozwolone, uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem Urzędu, banki powinny wyeliminować z umów niedozwolone postanowienia umowne.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE ws. kredytów we frankach: Co to oznacza w praktyce

  Wyrok TSUE ws. kredytów we frankach: Co to oznacza w praktyce

  Orzeczenie TSUE potwierdza, że banki stosowały niedozwolone klauzule. Teraz wiele będzie zależało od linii orzeczniczej sądów – mówi DGP minister finansów Jerzy Kwieciński.

  czytaj więcej

 • Dobry trybunał i tchórzliwe państwo. Wnioski płynące z orzeczenia TSUE ws. kredytów we frankach

  Dobry trybunał i tchórzliwe państwo. Wnioski płynące z orzeczenia TSUE ws. kredytów we frankach

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ucieszył frankowiczów. Zarówno oni, jak i ich pełnomocnicy twierdzą, że orzeczenie jest jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców. Niejasności co do tego, jak będzie ta korzyść wyglądała, rozstrzygną – de facto – polskie sądy. Dopóki nie ukształtuje się linia orzecznicza, nie będzie iluś wyroków po decyzji TSUE, trudno rozstrzygnąć, ile tak naprawdę frankowicze zyskają i jak ryzykowne jest to dla sektora bankowego.

  czytaj więcej

 • Skutki wyroku ws. frankowiczów mogą być poważne. Ale nie pojawią się szybko

  Skutki wyroku ws. frankowiczów mogą być poważne. Ale nie pojawią się szybko

  Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiedział na pytania w sprawie Dziubakowie kontra Raiffeisen, ale nie rozstrzygnął spraw wszystkich frankowiczów. O konkretnych skutkach finansowych dla banków i dla ich klientów trudno więc w tej chwili mówić. Prezesi banków do tej pory konsekwentnie powtarzali, że nie da się wiarygodnie ocenić ryzyka prawnego dla ich portfeli kredytowych. I wczorajsze orzeczenie tego raczej nie zmienia. Potrzeba będzie sporej liczby prawomocnych rozstrzygnięć, żeby banki mogły to ryzyko wycenić. A więc i wyliczyć, jakie rezerwy trzeba będzie zawiązywać.

  czytaj więcej

 • Sprawa kredytu frankowego Dziubaków ponownie przed sądem w listopadzie

  Sprawa kredytu frankowego Dziubaków ponownie przed sądem w listopadzie

  Na 4 listopada warszawski sąd okręgowy wyznaczył termin rozprawy w głośnej sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków, w związku z którą TSUE wydał w ubiegłym tygodniu wyrok - ustaliła PAP w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Sprawa ta była ostatnio zawieszona w oczekiwaniu na wyrok unijnego trybunału.

  czytaj więcej

 • Związek Banków Polskich o wyroku TSUE ws. kredytów frankowych: Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy

  Związek Banków Polskich o wyroku TSUE ws. kredytów frankowych: Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy

  Unieważnienie umowy kredytowej w CHF prowadzi do niekorzystnych skutków dla obu stron - zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Roszczenie banku mogłoby bowiem istotnie przewyższyć stan zobowiązań kredytobiorcy, który istniałby przy utrzymaniu umowy w mocy, wynika z opracowania zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich (ZBP). 

  czytaj więcej

 • Winy banków i frankowiczów. Powstały problem jest ich wspólnym dziełem

  Winy banków i frankowiczów. Powstały problem jest ich wspólnym dziełem

  Wyrok TSUE jest tylko elementem trwającej ponad dekadę wojny między lobby bankowym a kredytobiorcami. Obie strony mają swoje na sumieniu, bo problem jest ich wspólnym dziełem, a ma wpływ na całą gospodarkę i pozostałych klientów banków.

  czytaj więcej

 • NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  NPBP: Przyszłość ma na imię przedsiębiorczość

  Czy to się komuś podoba, czy nie, biznes przesądzi o kolejnych dziesięcioleciach naszego kraju. Dlatego DGP już po raz siódmy zorganizował akcję, w której sercu są przedsiębiorcy.

  czytaj więcej

 • Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Pięć przykazań rozsądnego frankowicza

  Po wydaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku, dotyczącego tzw. „kredytów frankowych”, wiele osób, posiadających kredyty w tej walucie, postanawia walczyć w sądzie o swoje prawa. Pamiętajmy jednak, by nie dać się ponieść fali emocji i entuzjazmu, wywołanych wydaniem wyroku, i zadbać o swoje sprawy w sposób bezpieczny i profesjonalny.

  czytaj więcej

 • Jest pierwszy prawomocny wyrok w sprawie frankowej po wyroku TSUE. Umowa odfrankowiona, ale nie unieważniona

  Jest pierwszy prawomocny wyrok w sprawie frankowej po wyroku TSUE. Umowa odfrankowiona, ale nie unieważniona

  Umowa jest ważna, ale kredyt frankowy jest teraz kredytem w złotych. I może być nieoprocentowany. Tak zdecydował Sąd Apelacyjny w pierwszej prawomocnej rozprawie po wyroku TSUE C-260/18 w sprawie frankowiczów.

  czytaj więcej

 • Frankowicze, którzy stracili mieszkania, mają najgorzej [WYWIAD]

  Frankowicze, którzy stracili mieszkania, mają najgorzej [WYWIAD]

  - Prawo nie zawsze prowadzi do sprawiedliwych rozstrzygnięć. Tym bardziej jeśli mówimy o prostowaniu sytuacji sprzed kilkunastu lat - mówi Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Katedry Prawa Cywilnego na tym wydziale.

  czytaj więcej

 • Wilkowicz: Nie o to chodzi, by złapać króliczka

  Wilkowicz: Nie o to chodzi, by złapać króliczka

  Jak się dowiedzieliśmy w trakcie kampanii wyborczej, jeszcze trzy i pół kadencji Sejmu i osiągniemy średni poziom zamożności Unii Europejskiej, a po pięciu kadencjach mamy szansę dogonić w tej kategorii Niemcy. Warunek: odrzucenie postkolonialnej koncepcji Polski jako kraju taniej siły roboczej. Nie spierając się o to, czy to wystarczy, by móc zbliżyć się pod względem poziomu gospodarczego do europejskiej czołówki, przyjrzyjmy się – na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego – temu, jak pod tym względem wypadły minione cztery lata. I jak mogą wyglądać kolejne cztery.

  czytaj więcej

 • Frankowicze w sądzie po wyroku TSUE

  Frankowicze w sądzie po wyroku TSUE

  O tym, jakie skutki dla sytuacji rodzimych kredytobiorców wywoła głośny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie państwa Dziubaków (wyrok z 3 października 2019 r., sygn. akt C-260/18), możemy dowiedzieć się już dziś. W stołecznym sądzie apelacyjnym wydany zostanie bowiem wyrok w sprawie bliźniaczej do tej, w której stanowisko zajął trybunał.

  czytaj więcej

 • MF wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązkowego split paymentu

  MF wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązkowego split paymentu

  Od 1 listopada podzieloną płatność będą obligatoryjnie stosować firmy działające w takich branżach jak np. elektroniczna, budowlana, paliwowa, stalowa, metali nieżelaznych czy recyklingu. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje wprowadzające obowiązek stosowania tego mechanizmu zostały nieprecyzyjnie sformułowane, więc ich stosowanie może sprawić podatnikom w praktyce wiele kłopotów. Aby rozwiać ich wątpliwości, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach. 

  czytaj więcej

 • SA: Kredyt frankowy to kredyt złotowy

  SA: Kredyt frankowy to kredyt złotowy

  Nie ma powodu, aby unieważniać umowę kredytową sprzed lat. Zarazem jednak – na skutek zastosowania niedozwolonych postanowień umownych przez bank – frankowicze nie mogą ponosić ryzyka walutowego.

  czytaj więcej

 • Sułtan Erdoğan nie boi się żadnego embarga

  Sułtan Erdoğan nie boi się żadnego embarga

  Sankcje to najczęściej używana broń Donalda Trumpa. Turcja otrzymała na razie ostrzeżenie.

  czytaj więcej

 • Franki? Tego problemu można było uniknąć

  Franki? Tego problemu można było uniknąć

  - Gdyby nie integracja nadzoru, to z całą pewnością banki zostałyby lepiej zdyscyplinowane. W 2007–2008 nie byłoby takiego boomu kredytowego - mówi Andrzej Reich.

  czytaj więcej

 • O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  O tym, jak frankowicze zostali złotowcami

  Wyobraźmy sobie, że chcemy wziąć kredyt hipoteczny. Co nas interesuje? Zaufanie do banku – oczywiście. Rekomendacje znajomych – jasna rzecz. Marża – fakt. Ale wszystkich interesuje również, a wielu przede wszystkim, oprocentowanie. Bo kredyt, nawet małe dziecko to wie, polega na tym, że ktoś nam pożycza pieniądze, a my musimy oddać mu trochę więcej. I istotne jest to, ile więcej. Ale czy na pewno? Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie niekoniecznie. I nie chodzi nawet o kredyt nieoprocentowany (w przyrodzie, przy kredytach konsumenckich, istnieje coś takiego jak kredyt darmowy, gdy kredytodawca narusza przepisy prawa), lecz o to, że zdaniem sądu może istnieć umowa kredytowa, która nie wiadomo jak jest oprocentowana.

  czytaj więcej

 • Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty notowań

  Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty notowań

  Złoty pozostaje mocny, wspierany przez poprawę nastrojów na rynkach globalnych, i jednocześnie czekając na nowe impulsy. O godzinie 08:33 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2935 zł, USD/PLN 3,8840 zł, a CHF/PLN 3,8955 zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników