venture capital

Venture Capital – średnio- i długoterminowy kapitał inwestycyjny charakteryzujący się dużym stopniem ryzyka, ale mogący w przyszłości przynieść wysokie zyski.


 • Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancje bankowe ułatwiają dostęp do kapitału małym i średnim firmom. Minimalizują też ryzyko poniesienia strat. Na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie określonym w umowie kredytowej, przydaje się gwarancja. Bank, który ją wystawił, zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę w razie braku zapłaty ze strony firmy, która gwarancję tę otrzymała. To instrument, który może zabezpieczać spłatę kredytu, płatność za towary, usługi lub zobowiązania przetargowe, zapłatę akredytywy, weksla, rat leasingowych, długu celnego, opłaty tranzytowej, zwrot zaliczki i inne. Podnosi też wiarygodność firmy w oczach kontrahenta. Za wiarygodność tę trzeba zapłacić na ogół ok. 1 proc wartości umowy, a w przypadku gwarancji de minimis 0,5 proc. Spo-kój i pewność są jednak warte więcej.

  czytaj więcej

 • Czy Polska powtórzy sukces Doliny Krzemowej?

  Czy Polska powtórzy sukces Doliny Krzemowej?

  Polska Dolina Krzemowa? Drugi Izrael? Nowy Singapur? Nie sądzę. Ale to nie znaczy, że nie mamy szansy na sukces. Tylko zamiast się zamykać w granicach kraju, powinniśmy zacząć myśleć regionalnie

  czytaj więcej

 • Zróbmy sobie innowację

  Zróbmy sobie innowację

  Innowacja stała się magicznym słowem, które niczym klucz otwiera drzwi do unijnego skarbca. Dziś każde wystąpienie musi zawierać ten termin. Bez niego się nie liczy. Wrzucam słowo „innowacja” do wyszukiwarki w swojej skrzynce pocztowej. Dostaję codziennie dziesiątki e-maili z różnych stron – od firm, PR-owców, czytelników etc. Na 8 tys. wiadomości, jakie do mnie spłynęły od początku 2015 roku, ponad 2 tys. zawiera słowo „innowacja”, odmieniane przez wszystkie przypadki. Sporo.

  czytaj więcej

 • Wiceszefowa MR: 3 miliardy złotych na rozwój startupów w Polsce

  Wiceszefowa MR: 3 miliardy złotych na rozwój startupów w Polsce

  Prawie 3 mld zł z pieniędzy UE trafi na rozwój startupów w Polsce - mówi wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz. W ciągu najbliższych siedmiu lat w naszym kraju ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie - ocenia.

  czytaj więcej

 • Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Po Iranie, Kubie i Birmie przyszedł czas na kolejne pojednanie – z Wietnamem. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o zasypanie starych podziałów. Waszyngton rozgląda się za nowym sojusznikiem w Azji Południowo-Wschodniej. W globalnej rozgrywce z Chinami Wietnam może się okazać niezastąpiony

  czytaj więcej

 • Morawiecki nie zauważa OFE. To błąd

  Morawiecki nie zauważa OFE. To błąd

  Istniejące od 1999 r. fundusze emerytalne mogłyby zostać włączone w ambitny plan inwestycyjny, który ogłosił minister Morawiecki, zwiększając istotnie szanse jego realizacji. Pytanie tylko, czy rząd jest skłonny pójść drogą oswojenia OFE.

  czytaj więcej

 • PARP: 106 mln zł ze środków UE na innowacyjne projekty dla startupów

  PARP: 106 mln zł ze środków UE na innowacyjne projekty dla startupów

  106 mln zł ze środków UE trafi na pożyczki dla startupów - poinformowała w poniedziałek PARP. Młodzi przedsiębiorcy będą mogli starać się o nią w ramach Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji od 18 lipca.

  czytaj więcej

 • Pięć pytań do wicepremiera Morawieckiego

  Pięć pytań do wicepremiera Morawieckiego

  Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił Program Budowy Kapitału, czyli rządowy pomysł na podniesienie stopy oszczędności Polaków, ale też na reformę systemu emerytalnego. Rząd chce, by Polacy więcej oszczędzali i myśleli o przyszłości, a zwłaszcza o emeryturze, która – jak wiemy – nie będzie wysoka.

  czytaj więcej

 • Paweł Borys: Finansowy wehikuł pomoże rozpędzić gospodarkę [WYWIAD]

  Paweł Borys: Finansowy wehikuł pomoże rozpędzić gospodarkę [WYWIAD]

  Polski Fundusz Rozwoju jest de facto polskim bankiem rozwoju. W przyszłym roku planujemy pierwszą emisję obligacji - zapewnia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

  czytaj więcej

 • Ekonomia społeczna sposobem na wykluczenie

  Ekonomia społeczna sposobem na wykluczenie

  Skuteczne wsparcie dla osób z największymi problemami na rynku pracy ma szczególne znaczenie. Nie tylko poprawia ich sytuację materialną, ale również hamuje pogłębianie się patologii społecznych w kolejnych pokoleniach.

  czytaj więcej

 • Nie każdy bankier to bankster

  Nie każdy bankier to bankster

  Bankowość to jedna z najwspanialszych innowacji w historii ludzkości. Jeśli jednak ten sektor nie dokona autoreformy, biznes przejmie Google, Facebook i inne przedsiębiorstwa cyfrowej epoki.

  czytaj więcej

 • Andrzej Duda: Biznesmeni mogą liczyć na pomoc głowy państwa [WYWIAD]

  Andrzej Duda: Biznesmeni mogą liczyć na pomoc głowy państwa [WYWIAD]

  - Największą hipokryzją wykazują się ci, którzy uciekają do rajów podatkowych, a jednocześnie narzekają, że „polskie państwo nie działa” - uważa Andrzej Duda, Prezydent RP.

  czytaj więcej

 • Polskie fundusze venture capital i private equity pod nadzorem krajowego regulatora

  Polskie fundusze venture capital i private equity pod nadzorem krajowego regulatora

  ANALIZA

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników