venture capital

Venture Capital – średnio- i długoterminowy kapitał inwestycyjny charakteryzujący się dużym stopniem ryzyka, ale mogący w przyszłości przynieść wysokie zyski.


 • Start-upy to ryzyko i szansa na zyski

  Start-upy to ryzyko i szansa na zyski

  Biznesowy krajobraz kraju urozmaicają coraz liczniejsze inkubatory, akceleratory, coworki i seedy. Każdy chce przyłożyć rękę do start-upowego boomu, a przy okazji na tym zarobić.

  czytaj więcej

 • Posłowie wykoślawili nową ulgę na badania i rozwój

  Posłowie wykoślawili nową ulgę na badania i rozwój

  Odpis podatkowy w wysokości nawet 200 proc. faktycznie poniesionych wydatków byłby realnym wsparciem i zachętą dla firm badawczo-rozwojowych. Tak uważają eksperci. Sejm zdecydował jednak, że wyniesie on zaledwie 30 proc. kosztów.

  czytaj więcej

 • Sankcje za niezłożenie skonsolidowanego sprawozdania do KRS są czysto teoretyczne

  Sankcje za niezłożenie skonsolidowanego sprawozdania do KRS są czysto teoretyczne

  Trzeba jeszcze skutecznej weryfikacji, czy kierownik wypełnia ten obowiązek. Sąd nie będzie miał wystarczających danych, aby to zrobić. Z kolei biegły rewident nie musi przekazywać informacji na ten temat

  czytaj więcej

 • Warszawski Google Campus: Nowa mekka start-upów

  Warszawski Google Campus: Nowa mekka start-upów

  Rafał Plutecki: W naszym kraju jest zdecydowanie za mało prywatnych pieniędzy na start-upy.

  czytaj więcej

 • Biznes na garnuszku rodziców: Wygodny, ale krótkotrwały

  Biznes na garnuszku rodziców: Wygodny, ale krótkotrwały

  Kochane pieniążki przyślijcie rodzice. A jeszcze lepiej wpłaćcie je na moje firmowe konto, bo tym razem mam pomysł na naprawdę świetny biznes. Przecież jak nie wypali, to darujecie, prawda? Przecież mamie czy tacie zwracać nie trzeba.

  czytaj więcej

 • Plany rządu Szydło: Rozwój wykuwany w regionach

  Plany rządu Szydło: Rozwój wykuwany w regionach

  Lokalne NCBiR-y mają planować wydatki, a inwestycje nie będą już omijać mniejszych ośrodków. Program „Startup Poland” to pomysł rządu na unowocześnienie naszej gospodarki i popchnięcie do przodu

  czytaj więcej

 • "Start In Poland": Rząd zapowiada ułatwienia dla startupów

  "Start In Poland": Rząd zapowiada ułatwienia dla startupów

  Jak podkreśliło w piątek Ministerstwo Rozwoju, celem projektu "Start In Poland" jest pomoc startupom w dotarciu do spółek Skarbu Państwa oraz w uzyskaniu wsparcia kapitałowego i merytorycznego. "Rolą polskich korporacji będzie przede wszystkim dostarczenie odpowiednich zasobów (wiedzy, infrastruktury) niezbędnych do dynamicznego wzrostu startupów" - zaznaczył resort.

  czytaj więcej

 • Kanada chce pożegnać się z ropą naftową

  Kanada chce pożegnać się z ropą naftową

  Z jednej strony zobowiązania do przeciwdziałania zmianom klimatu, z drugiej niskie ceny ropy, które ograniczają wpływy do budżetu. Kanada próbuje znaleźć "zielone" rozwiązania, które ekologicznie pobudzą gospodarkę.

  czytaj więcej

 • MNiSW: Polska krajem startupów. Powstanie fundusz wspierający innowacyjne projekty

  MNiSW: Polska krajem startupów. Powstanie fundusz wspierający innowacyjne projekty

  Rząd zapowiada powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy mającego wspierać startupy i rozwój innowacyjności z początkowym budżetem ok. 500 mln zł.

  czytaj więcej

 • Polska krajem startupów? Wiceszef MR: Innowacyjnych pomysłów młodym ludziom nie brakuje

  Polska krajem startupów? Wiceszef MR: Innowacyjnych pomysłów młodym ludziom nie brakuje

  Zależy nam na tym, by w perspektywie najbliższej dekady Polska była postrzegana jako kraj startupów, tworzący im dobre warunki do powstawania i dynamicznego rozwoju - mówi PAP wiceszef MR Adam Hamryszczak. Na polskich uczelniach nie brakuje innowacyjnych pomysłów - podkreślił.

  czytaj więcej

 • Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancje bankowe ułatwiają dostęp do kapitału małym i średnim firmom. Minimalizują też ryzyko poniesienia strat. Na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie określonym w umowie kredytowej, przydaje się gwarancja. Bank, który ją wystawił, zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę w razie braku zapłaty ze strony firmy, która gwarancję tę otrzymała. To instrument, który może zabezpieczać spłatę kredytu, płatność za towary, usługi lub zobowiązania przetargowe, zapłatę akredytywy, weksla, rat leasingowych, długu celnego, opłaty tranzytowej, zwrot zaliczki i inne. Podnosi też wiarygodność firmy w oczach kontrahenta. Za wiarygodność tę trzeba zapłacić na ogół ok. 1 proc wartości umowy, a w przypadku gwarancji de minimis 0,5 proc. Spo-kój i pewność są jednak warte więcej.

  czytaj więcej

 • Czy Polska powtórzy sukces Doliny Krzemowej?

  Czy Polska powtórzy sukces Doliny Krzemowej?

  Polska Dolina Krzemowa? Drugi Izrael? Nowy Singapur? Nie sądzę. Ale to nie znaczy, że nie mamy szansy na sukces. Tylko zamiast się zamykać w granicach kraju, powinniśmy zacząć myśleć regionalnie

  czytaj więcej

 • Zróbmy sobie innowację

  Zróbmy sobie innowację

  Innowacja stała się magicznym słowem, które niczym klucz otwiera drzwi do unijnego skarbca. Dziś każde wystąpienie musi zawierać ten termin. Bez niego się nie liczy. Wrzucam słowo „innowacja” do wyszukiwarki w swojej skrzynce pocztowej. Dostaję codziennie dziesiątki e-maili z różnych stron – od firm, PR-owców, czytelników etc. Na 8 tys. wiadomości, jakie do mnie spłynęły od początku 2015 roku, ponad 2 tys. zawiera słowo „innowacja”, odmieniane przez wszystkie przypadki. Sporo.

  czytaj więcej

 • Wiceszefowa MR: 3 miliardy złotych na rozwój startupów w Polsce

  Wiceszefowa MR: 3 miliardy złotych na rozwój startupów w Polsce

  Prawie 3 mld zł z pieniędzy UE trafi na rozwój startupów w Polsce - mówi wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz. W ciągu najbliższych siedmiu lat w naszym kraju ma szansę powstać i rozwinąć się 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie - ocenia.

  czytaj więcej

 • Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Po Iranie, Kubie i Birmie przyszedł czas na kolejne pojednanie – z Wietnamem. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o zasypanie starych podziałów. Waszyngton rozgląda się za nowym sojusznikiem w Azji Południowo-Wschodniej. W globalnej rozgrywce z Chinami Wietnam może się okazać niezastąpiony

  czytaj więcej

 • Morawiecki nie zauważa OFE. To błąd

  Morawiecki nie zauważa OFE. To błąd

  Istniejące od 1999 r. fundusze emerytalne mogłyby zostać włączone w ambitny plan inwestycyjny, który ogłosił minister Morawiecki, zwiększając istotnie szanse jego realizacji. Pytanie tylko, czy rząd jest skłonny pójść drogą oswojenia OFE.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników