użytkowania karty

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu użytkowania karty. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące użytkowania karty.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przedsiębiorstwa doceniają wynajem

  Przedsiębiorstwa doceniają wynajem

  Sprzedaż samochodów osobowych przeznaczonych do wynajmu długoterminowego w III kwartale 2018 r. zwiększyła się aż o 36,8 proc. rok do roku. To oznacza nie tylko, że ta forma finansowania floty odnotowała rekordowy wzrost, lecz także w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami zdobyła najwięcej zwolenników.

  czytaj więcej

 • Samochody w firmie 2019: Zmiany w zasadach rozliczania kosztów

  Samochody w firmie 2019: Zmiany w zasadach rozliczania kosztów

  Samochód już dawno przestał być luksusem (chociaż trzeba uczciwie przyznać, że wszystko zależy od marki). Jest to po prostu środek transportu, narzędzie służące do przemieszczania się. W efekcie łatwo jest go powiązać z dowolnym rodzajem działalności gospodarczej, a w konsekwencji koszty związane z pojazdem można rozliczać w ramach firmy.

  czytaj więcej

 • Wygoda - gorsza chciwość, czyli jak sprzedamy ojca i matkę za jedno kliknięcie

  Wygoda - gorsza chciwość, czyli jak sprzedamy ojca i matkę za jedno kliknięcie

  Oto krótki przegląd rzeczy, które ostatnio naprawdę zdenerwowały ludzi wokół mnie. Numer jeden: korek w Warszawie – bo wszyscy naraz muszą jechać do galerii. Numer dwa: internet, który niby jest, a jednak co chwilę zwalnia – i strony się ładują kilka sekund. Numer trzy: to, że kiedy ogląda się YouTube’a na iPhonie i chce się dać głośniej, na jakieś dwie sekundy klip jest częściowo przysłaniany przez ikonę dźwięku. Numer cztery: samolot się spóźnił pół godziny, a krzesła przy bramce były niewygodne.

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Rozliczenia służbowych aut, ulgi dla firm i małych podatników

  Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Rozliczenia służbowych aut, ulgi dla firm i małych podatników

  Od 2019 roku weszło w życie wiele korzystnych podatkowych zmian dla firm, ale także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą liczyć na ułatwienia i ulgi.

  czytaj więcej

 • Zgromadzenie wspólników: Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie

  Zgromadzenie wspólników: Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie

  Każdy, kto zdecydował się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wie, jak ważny jest właściwy tryb podejmowania uchwał przez wspólników oraz zwoływania i odbywania ich zgromadzeń. Zgromadzenia wspólników to jednak nie tylko nużący obowiązek, ale i świetna okazja do weryfikacji działań zarządu i doskonałe narzędzie kontroli. To także potężny oręż w ręku wspólników, którzy mają odrębne zdanie od pozostałych odnośnie do tego, jak spółka ma funkcjonować. Warto go sobie przypomnieć, a także zapoznać się nowymi informacjami na ten temat, bo za niespełna miesiąc wchodzą znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), który reguluje działanie m.in. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

  czytaj więcej

 • Represje w gospodarce komunalnej? Firmy narzekają na nowe regulacje

  Represje w gospodarce komunalnej? Firmy narzekają na nowe regulacje

  Rząd robi porządki w halach magazynowych i na placach, gdzie trzymane są odpady. Rachunek zapłacą przedsiębiorcy. Po raz kolejny w tym roku.

  czytaj więcej

 • E-dowodu jeszcze nie ma, za to jest już monopol. Wszędzie wygrywa ten sam model czytników

  E-dowodu jeszcze nie ma, za to jest już monopol. Wszędzie wygrywa ten sam model czytników

  Blisko 2,5 tys. odrębnych, nieograniczonych przetargów w gminach. I wszędzie wygrywa ten sam model czytników do obsługi nowych dowodów osobistych. Przypadek?

  czytaj więcej

 • Ubrania zyskają głos. Oto wizja naukowców z Politechniki Rzeszowskiej [EUREKA DGP]

  Ubrania zyskają głos. Oto wizja naukowców z Politechniki Rzeszowskiej [EUREKA DGP]

  Jeśli ziści się wizja naukowców z Rzeszowa, wkrótce nasze ubrania będą miały nam do powiedzenia znacznie więcej niż dziś.

  czytaj więcej

 • Karta Dużej Rodziny: 700 tys. rodzin może korzystać z ulg i zniżek

  Karta Dużej Rodziny: 700 tys. rodzin może korzystać z ulg i zniżek

  187,3 tys. rodzin, które kiedykolwiek miały na wychowaniu troje dzieci, otrzymało w pierwszym kwartale 2019 r. Kartę Dużej Rodziny (KDR). Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) dotyczących realizacji rządowego programu wspierania rodzin wielodzietnych. Okazuje się, że obecnie 690,8 tys. rodzin dysponuje dokumentami, które pozwalają im korzystać z różnego typu upustów u partnerów KDR.

  czytaj więcej

 • Czy przy uwłaszczeniu mieszkańców rząd może zmusić JST do wprowadzenia bonifikat

  Czy przy uwłaszczeniu mieszkańców rząd może zmusić JST do wprowadzenia bonifikat

  Problemy z procedurą uwłaszczeniową powodują, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przymierza się do jej kolejnej nowelizacji. Tym razem zmiany mają dotyczyć bonifikat dla osób decydujących się na jednorazowe uiszczenie opłaty przekształceniowej (zobacz wywiad z wiceszefem MIR Arturem Soboniem, „Najwyższa ulga dla (prawie) wszystkich”, DGP nr 72 z 11 kwietnia 2019 r.). Resort planuje m.in. wprowadzenie ich stałego wymiaru, niezależnie od terminu uiszczenia opłaty przekształceniowej oraz ustawowe zobligowanie samorządów do wprowadzania takich upustów. Przynajmniej w odniesieniu do niektórych grup społecznych, np. dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością. Samorządy twierdzą, że takie rozwiązanie naruszyłoby ich samodzielność, uszczupliło dochody i wzmogło i tak dużą przy uwłaszczeniu biurokrację. A co na to prawnicy? Część jest zdania, że rząd nie ma prawa tak dalece wpływać na samorządy, a część stwierdza, że narzucenie jednostkom nowych wymogów jest jak najbardziej możliwe ze względu na ważny cel społeczny.

  czytaj więcej

 • Rząd wprowadza tylnymi drzwiami korzystne korekty dla uwłaszczających się

  Rząd wprowadza tylnymi drzwiami korzystne korekty dla uwłaszczających się

  Ważne dla przedsiębiorców zmiany przepisów o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność uchwalił 16 maja Sejm. Znalazły się one w nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

  czytaj więcej

 • Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

  czytaj więcej

 • MIiR: Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

  MIiR: Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

  Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł budować mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie mógł tworzyć spółki budujące mieszkania nie tylko z gminami, ale także z firmami (przedsiębiorcami) zajmującymi się budową mieszkań. Przy czym wprowadzono warunek, że 50 proc. budowanych mieszkań będzie przeznaczona na wynajem. Czynsz najmu w mieszkaniach będzie oparty o cenę budowy, a nie ustalany przez urzędników.

  czytaj więcej

 • Pokaż nam swoją twarz. Trwa technologiczna bitwa o stworzenie idealnego systemu rozpoznawania twarzy

  Pokaż nam swoją twarz. Trwa technologiczna bitwa o stworzenie idealnego systemu rozpoznawania twarzy

  Koncerny toczą zacięty wyścig o to, kto pierwszy sprzeda wojsku, policji i służbom specjalnym w pełni działające systemy rozpoznawania twarzy.

  czytaj więcej

 • Nowe etykiety na sprzęcie elektrycznym pojawią się od 2021 roku, ale dostawcy już teraz muszą przygotować się na zmiany

  Nowe etykiety na sprzęcie elektrycznym pojawią się od 2021 roku, ale dostawcy już teraz muszą przygotować się na zmiany

  Unijny system oznaczeń klas energetycznych będzie się składać z siedmiu liter, od A do G, a nie czterech, jak dotychczas. Na naklejkach pojawią się dodatkowe elementy, np. kod QR. Producenci i importerzy sprzętu powinni m.in. przygotować nowe wzory naklejek i zarejestrować wprowadzone modele w bazie EPREL. Zmiany dotyczyć będą również sprzedawców

  czytaj więcej

 • Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał zmian w ustawie wywłaszczeniowej i „Mieszkanie plus”

  Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał zmian w ustawie wywłaszczeniowej i „Mieszkanie plus”

  Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał ustawy wprowadzającej zmiany w programie „Mieszkanie plus” i wywłaszczeniowej

  czytaj więcej

 • Ponad 900 tys. użytkowników wieczystych otrzymało zaświadczenia o przekształceniu nieruchomości

  Ponad 900 tys. użytkowników wieczystych otrzymało zaświadczenia o przekształceniu nieruchomości

  Ponad 900 tys. z 2,5 mln użytkowników wieczystych otrzymało zaświadczenia o przekształceniu ich nieruchomości we własność - to 36 proc. wszystkich uprawnionych - poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

  czytaj więcej

 • Sprawdź, jak się bronić przed karami w transporcie drogowym

  Sprawdź, jak się bronić przed karami w transporcie drogowym

  Działalność gospodarcza w zakresie transportu drogowego jest ściśle regulowana przez przepisy unijne i krajowe. Za ich naruszenie przedsiębiorcom grożą surowe kary pieniężne. Taryfikator sankcji zawarto w załącznikach nr 1–3 do ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (dalej: u.t.d.).

  czytaj więcej

 • Kraków wkracza w nową epokę. Bezwęglową

  Kraków wkracza w nową epokę. Bezwęglową

  Od 1 września oczy samorządów będą zwrócone właśnie na to miasto. To ono – jako pierwsze w Polsce – wprowadza u siebie całkowity zakaz paliw stałych. Nie znaczy to jednak, że udało się zlikwidować wszystkie piece i skończą się problemy ze smogiem

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników