uznania specyfiki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu uznania specyfiki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące uznania specyfiki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Codziennie kilka tysięcy Polaków kupuje w aptekach fałszywe leki [WYWIAD]

  Codziennie kilka tysięcy Polaków kupuje w aptekach fałszywe leki [WYWIAD]

  Szacuje się, że w Polsce jeden na sto kupionych w aptece specyfików jest podrobiony. To także leki onkologiczne - wynika z rozmowy ze Zbigniewem Fijałkiem, profesorem w Zakładzie Bioanalizy i Analizy Leków, szefem Zespołu ds. Sfałszowanych Leków Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w latach 2005–2015 dyrektor Narodowego Instytutu Leków.

  czytaj więcej

 • Banki nie uznają pełnomocnictw notarialnych

  Banki nie uznają pełnomocnictw notarialnych

  Wiele instytucji finansowych respektuje tylko upoważnienia podpisane w obecności swojego pracownika. Może to ograniczyć części klientów dostęp do ich własnych pieniędzy – uważa rzecznik praw obywatelskich. I sygnalizuje problem władzom samorządu notarialnego.

  czytaj więcej

 • Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Ważne wyroki podatkowe w 2018 roku. Zmiany dla samorządowców

  Liczba sporów sądowych z roku na rok nie spada, a rośnie. Potwierdzają to wstępne statystyki za 2018 r. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa, a gwarantuje je m.in. orzecznictwo sądów. Oczywiście nie zawsze jest ono jednolite. W naszym podsumowaniu zwracamy więc uwagę na wyroki, które są wskazówką dla podatników co do tego, jak należy opodatkować różnego rodzaju zdarzenia, czynności, transakcje itd., a także te, które mogą zmienić dotychczasowe podejście sądów. Kładziemy więc nacisk na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, wyroki siedmiu sędziów, a także standardowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca nie zapłaci za wody mieszane jak za ścieki

  Przedsiębiorca nie zapłaci za wody mieszane jak za ścieki

  Zdaniem sądu administracyjnego zanieczyszczają one środowisko w mniejszym stopniu. Nie ma powodu, aby za ich odprowadzanie Wody Polskie naliczały wyższe opłaty stałe.

  czytaj więcej

 • Zamrożenie budżetówki w USA: Troska o bezpieczeństwo zagraża bezpieczeństwu

  Zamrożenie budżetówki w USA: Troska o bezpieczeństwo zagraża bezpieczeństwu

  Zamrożenie budżetówki w Stanach Zjednoczonych wywołało poważne problemy na amerykańskich granicach, zwłaszcza w portach lotniczych. Ryzykowna gra Trumpa zwiększa prawdopodobieństwo zamachu.

  czytaj więcej

 • Staż na prowincji? Tylko jako uzupełnienie kształcenia

  Staż na prowincji? Tylko jako uzupełnienie kształcenia

  Rezydent mógłby odbywać kilkunastotygodniowy staż w szpitalu powiatowym, aby zdobyć dodatkowe doświadczenie. Takiego zapisu nie ma w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, można go jednak wprowadzić do programów specjalizacji.

  czytaj więcej

 • Znaki zapytania wokół zabójstwa Adamowicza. Czy w przypadku Stefana W. popełniono błąd?

  Znaki zapytania wokół zabójstwa Adamowicza. Czy w przypadku Stefana W. popełniono błąd?

  Wokół gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już teraz rysuje się kilka wątków, które muszą zostać wyjaśnione, jeśli podobnej tragedii chcemy uniknąć w przyszłości.

  czytaj więcej

 • Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Nakładanie przez producentów ograniczeń na dystrybutorów w zakresie możliwości sprzedaży i reklamowania towaru może słono kosztować. Przekonała się o tym firma Guess, na którą – o czym informowaliśmy w poprzednim numerze tygodnika Firma i Prawo – Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości prawie 40 mln euro. Tak więc producenci, którzy wprowadzili dystrybucję selektywną, powinni bardzo dokładnie przemyśleć swoje modele działania i w razie potrzeby je przebudować. Bo chociaż dystrybucja selektywna nie jest zakazana, to podmioty ją stosujące nie mogą łamać przy tym przepisów prawa konkurencji. A jak tego uniknąć, pokazują m.in. omawiane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Umowa sprzedaży między firmami nie musi być pisemna

  Umowa sprzedaży między firmami nie musi być pisemna

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie cyklicznego dostarczania artykułów biurowych prosto do firm. Praktyka jest taka, że towar zamawiany jest drogą elektroniczną. Potwierdzany jest przez pracownika mojej firmy. Sporządzane są lista zamówienia i faktura VAT. Dokumenty te przekazywane są w formie elektronicznej. Zamówiony towar przesyłany jest za pośrednictwem przewoźnika (firmy kurierskiej). Odbiór kwitowany jest przez pracownika podmiotu kupującego. Jedna ze spółek, z którą stale współpracuję od 2015 r., nie opłaciła faktury VAT w wysokości w sumie 30 tys. zł. Właściciele tej spółki uważają, że nie podpisali ze mną żądanej umowy. Ponadto kwestionują podpisy pracowników spółki na listach przewozowych. Twierdzą, że nie są to osoby upoważnione do jej reprezentowania i widniejące w Krajowym Rejestrze Sądowym. Czy umowa musi być pisemna?

  czytaj więcej

 • "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  „Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną i w sytuacji, gdy zakończenie procesu weryfikacji dokumentacji jest utrudnione z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, to jej obowiązkiem jest fachowa i rzetelna pomoc” – stwierdził TK. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Chińczycy nas nie wykupią

  Chińczycy nas nie wykupią

  Inwestorzy z Państwa Środka i Hongkongu mają nasze obligacje warte 3,7 mld zł. Należy się zastanowić, dlaczego tak mało.

  czytaj więcej

 • Psychotropy zamiast terapii. Niewydolność psychiatrii więziennej to nie tylko problem Polski

  Psychotropy zamiast terapii. Niewydolność psychiatrii więziennej to nie tylko problem Polski

  W polskich więzieniach przebywa ponad 400 osób ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi. Wiele z nich powinno się leczyć w warunkach szpitalnych, lecz takie rozwiązanie rzadko jest brane pod uwagę.

  czytaj więcej

 • "Marnowanie dorobku" i "zagrożenie przyszłości nauk". Humaniści stawiają żądania i nie wykluczają strajku

  "Marnowanie dorobku" i "zagrożenie przyszłości nauk". Humaniści stawiają żądania i nie wykluczają strajku

  „Rozporządzenia MNiSW wydawane do Konstytucji dla Nauki grożą zmarnowaniem części dorobku humanistyki polskiej, w dalszej zaś perspektywie zagrażają przyszłości naszych nauk” – czytamy w uchwale jaką podjął Nadzwyczajny Kongres Humanistyki Polskiej. Naukowcy podkreślają, że jeśli ministerstwo zignoruje ich oczekiwania, na uczelniach rozpoczną się protesty. Okazuje się jednak, że środowisko nie jest jednolite i część naukowców popiera reformę Jarosława Gowina.

  czytaj więcej

 • Niełatwo o specjalistów, więc należy ich kształcić

  Niełatwo o specjalistów, więc należy ich kształcić

  PKN ORLEN działa w branżach, w których jednym z wyzwań kadrowych jest znalezienie pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Jak skutecznie zapewnić zastępowalność i odpowiednie kompetencje na stanowiskach, na których fachowcy odchodzą na emeryturę? Na to oraz wiele pytań w dobie dzisiejszych wyzwań rynkowych odpowiadają sobie pracodawcy świadomie zarządzający kadrami i jednym z takich przykładów jest zadbanie o następców o wiele wcześniej.

  czytaj więcej

 • Poradnik dla pracodawcy. Jak formułować powód wypowiedzenia umowy

  Poradnik dla pracodawcy. Jak formułować powód wypowiedzenia umowy

  Wyniki sprzedaży to podstawowy wskaźnik funkcjonowania firm ze sfery finansów i handlu. Spadek sprzedaży stanowi zagrożenie nie tylko dla funkcjonowania pracodawcy, ale i dla stabilności zatrudnienia załogi. W związku z tym na pracowników niejednokrotnie narzucane są tzw. plany sprzedażowe. Przy czym się uważa, że jedynym obiektywnym miernikiem oceny działań pracownika zajmującego się sprzedażą jest ocena jego pracy przez pryzmat wyników. Są one rozliczane na przestrzeni miesiąca lub kwartału. Ich osiągnięcie przekłada się na otrzymywaną przez pracownika premię albo inny benefit, np. wycieczkę zagraniczną. Ale czy brak realizacji odpowiednich wyników sprzedaży może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę?

  czytaj więcej

 • Co wynika z wyroków NSA w sprawie podsłuchów i oszustw podatkowych

  Co wynika z wyroków NSA w sprawie podsłuchów i oszustw podatkowych

  Co na ten temat mówią sądy? Jak sprawę oszustw podatkowych komentują eksperci?

  czytaj więcej

 • Czy gmina może zapłacić za ochronę wójta? Ostateczny głos ma organ nadzoru

  Czy gmina może zapłacić za ochronę wójta? Ostateczny głos ma organ nadzoru

  Wydatki związane z bezpieczeństwem włodarza nie powinny zostać podważone przez RIO, o ile uchwała rady gminy w tej sprawie nie zostanie zanegowana przez wojewodę lub sąd administracyjny

  czytaj więcej

 • Uprzejmie donoszę... Polacy gorliwie informują skarbówkę, ale najczęściej podają nieprawdziwe informacje

  Uprzejmie donoszę... Polacy gorliwie informują skarbówkę, ale najczęściej podają nieprawdziwe informacje

  W zachodnich demokracjach donoszenie o nieprawidłowościach to imperatyw. Dla Polaka donos to sposób na wylanie żalów i utrudnienie życia tym, którzy go zawiedli.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  Jak przygotować się do raportowania schematów podatkowych?

  KOWEX SA jest dużym podmiotem handlowo-produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem i dystrybucją zaawansowanych urządzeń i podzespołów elektronicznych. Firma wchodzi w skład grupy kapitałowej (niestanowiącej podatkowej grupy kapitałowej), w której jest spółką dominującą. Polityka grupy jest taka, że każda z tworzących ją spółek ma swoją własną księgowość, jednak wiele działań jest podejmowanych z istotnym udziałem wyższej kadry zarządzającej KOWEX. Przy czym spółka dominująca jako jedyna w grupie ma zawartą umowę z kancelarią doradcy podatkowego czy kancelarią prawną, a ich koszty są odpowiednio refakturowane na poszczególne spółki z grupy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników