ustawa kominowa

Pułap płacowy - to poziomy płac, które mogą być określane, w praktyce, wyłącznie wobec komercyjnych podmiotów państwowych.


 • Rok 2016 w gospodarce. Skrót najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 w gospodarce. Skrót najważniejszych wydarzeń

  Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Wiele działo się w podatkach, zmiany objęły też spółki skarbu państwa, doszło do zmian w NBP i RPP. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd w lutym "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

  czytaj więcej

 • Nie będzie kominów płacowych w PKN Orlen

  Nie będzie kominów płacowych w PKN Orlen

  Wczorajsze walne zgromadzenie płockiej firmy nie zgodziło się, żeby prezes Wojciech Jasiński mógł, tak samo jak Jacek Krawiec, jego poprzednik na tym stanowisku, zarabić ponad 3 mln zł rocznie. Takie rozwiązanie zaproponował fundusz emerytalny Nationale Nederlanden. Zgłosił projekt uchwały, zgodnie z którym zasadnicze wynagrodzenie prezesa największej pod względem przychodów firmy w Europie Środkowo-Wschodniej miałoby stanowić równowartość nawet 33 pensji w sektorze przedsiębiorstw. Drugie tyle prezes mógłby otrzymać w formie premii. Łącznie miałby szansę zarobić w ciągu roku 3,5 mln zł.

  czytaj więcej

 • Legislacja według PiS: Szybkie złego początki

  Legislacja według PiS: Szybkie złego początki

  Pierwszy rok nowej kadencji parlamentu charakteryzował pośpiech, lekceważenie i obchodzenie wymogu konsultacji publicznych i stosowanie wielu wybiegów proceduralnych. Rada Ministrów premier Beaty Szydło odeszła zaś od zasady tworzenia aktów prawnych w oparciu o założenia do ustaw.

  czytaj więcej

 • Odwołany prezes Lotosu nadal jest zatrudniony w spółce i pobiera pensję

  Odwołany prezes Lotosu nadal jest zatrudniony w spółce i pobiera pensję

  Odwołany prezes Lotosu nadal jest zatrudniony w spółce i pobiera pensję. Zarząd nie chce, żeby przychodził do pracy, ale nie może go zwolnić.

  czytaj więcej

 • Szefowie banków dostają po kieszeni. Zarobią nawet o połowę mniej niż w 2016

  Szefowie banków dostają po kieszeni. Zarobią nawet o połowę mniej niż w 2016

  Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, może maksymalnie liczyć na ponad 1,5 mln zł rocznie. W dodatku połowa jest ewentualną premią za wyniki. W 2016 r. zarobił ponad 3 mln zł.

  czytaj więcej

 • Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Już trzeba wdrażać nową ustawę kominową. Jak skutecznie zrobić to w spółkach z udziałem miasta

  Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. z 2016 r. poz. 1202 ze zm., dalej: nowa ustawa kominowa) nakazuje wójtom i burmistrzom podjęcie działań zmierzających do wdrożenia jej zasad w zakresie wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych. Będący podmiotami uprawnionymi do wykonywania praw udziałowych włodarze gmin odpowiednie działania muszą podjąć najpóźniej do dnia odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia dotyczącego rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdań zarządu z działalności spółki i finansowego za rok obrotowy rozpoczynający się w 2016 r. Najpóźniejszy termin zwołania takiego zgromadzenia to ostatni dzień czerwca 2017 r. Przy czym samorządy muszą pamiętać, że nie zawsze mają wpływ na wyznaczenie daty zgromadzenia, a także o tym, że wiele spółek zwołuje walne już w maju. Aby uniknąć kłopotów, władze wykonawcze gmin już teraz powinny sporządzić harmonogram działań mających na celu wykonanie ustawowych obowiązków. Tym bardziej że zaniechania w tym zakresie grożą grzywną, i to wysoką.

  czytaj więcej

 • Polemika z dwoma stereotypami

  Polemika z dwoma stereotypami

  W numerze DGP z 31 marca br. ukazał się artykuł pióra pani Miry Suchodolskiej pod tytułem „Akademia”. Opisano w nim historię młodego badacza, doktora informatyki, spędzającego całe dnie w jednym z instytutów PAN i wdrażającego tam znane mu z Oksfordu i Cambridge nowatorskie podejście do zastosowań matematyki. Tak wybijał się on ponad przeciętność, jeśli chodzi o bezkompromisowość, pracowitość, oryginalność stylu pracy i ubioru, że budziło to niechęć otoczenia.

  czytaj więcej

 • Sadurska nic nie zarobiła w PZU? "Nie wypowiadamy się na temat wynagrodzeń w naszej firmie"

  Sadurska nic nie zarobiła w PZU? "Nie wypowiadamy się na temat wynagrodzeń w naszej firmie"

  Nie wypowiadamy się na temat wynagrodzeń pracowników - powiedział PAP rzecznik PZU Marek Baran. Dodał, że nieprawdziwe są doniesienia medialne, że zarobki wiceprezes Małgorzaty Sadurskiej sięgają 90 tys. zł. Podkreślił, że jej wynagrodzenie będzie ustalone wg. nowej ustawy kominowej.

  czytaj więcej

 • Wójcik: Polityczne nominacje członków zarządów nie muszą być szkodliwe

  Wójcik: Polityczne nominacje członków zarządów nie muszą być szkodliwe

  Niezłe wyniki spółek Skarbu Państwa podczas rządów PiS pokazują, że polityczne nominacje członków zarządów nie muszą być czymś szkodliwym. Nie ma jednak powodu, by nominat partyjny zarabiał pięć razy więcej niż premier.

  czytaj więcej

 • W spółkach Skarbu Państwa pensje książęce, ale już nie królewskie

  W spółkach Skarbu Państwa pensje książęce, ale już nie królewskie

  Nie wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki dostosowały w terminie wynagrodzenia swoich menedżerów do wymogów nowej ustawy kominowej.

  czytaj więcej

 • Szydło: Jurgiel to jeden z najlepszych ministrów w moim rządzie

  Szydło: Jurgiel to jeden z najlepszych ministrów w moim rządzie

  Wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela jest zaskakujący - pojawił się w momencie, gdy polska wieś znajduje się w najlepszej od lat kondycji - mówiła premier Beata Szydło w środę w Sejmie. Oświadczyła, że Jurgiel jest jednym z najlepszych ministrów w jej rządzie.

  czytaj więcej

 • Lekko wadliwa wykładnia ministra finansów w sprawie VAT menedżerów

  Lekko wadliwa wykładnia ministra finansów w sprawie VAT menedżerów

  Najnowsza interpretacja ogólna nie będzie chronić menedżerów, których przychody są kwalifikowane do źródła, o którym mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT. A tak, moim zdaniem, jest w większości przypadków.

  czytaj więcej

 • Kadra menedżerska nie musi się już martwić o VAT. Inne problemy jednak pozostają

  Kadra menedżerska nie musi się już martwić o VAT. Inne problemy jednak pozostają

   Jeszcze kilka tygodni temu kadra menedżerska w spółkach Skarbu Państwa i samorządowych narzekała, że fiskus zmuszą ją do bycia podatnikiem VAT. Co prawda, jednocześnie pozwalał korzystać ze zwolnienia, ale, umówmy się, przy limicie 200 000 zł niejeden z tego przywileju skorzystać po prostu nie mógł.

  czytaj więcej

 • Władcy metropolii chcą więcej zarabiać

  Władcy metropolii chcą więcej zarabiać

  Włodarze dużych miast na początku przyszłego roku przedstawią projekt ustawy uzależniający ich wynagrodzenia od wielkości samorządowego budżetu. Działacze PiS patrzą na inicjatywę przychylnym okiem.

  czytaj więcej

 • Kierownictwo spółek energetycznych lepiej zarobi dzięki zniesieniu limitu składek ZUS?

  Kierownictwo spółek energetycznych lepiej zarobi dzięki zniesieniu limitu składek ZUS?

  Zniesienie górnego limitu składek ZUS pozwoli lepiej zarabiać kierownictwu spółek energetycznych? Sugeruje to na FB Bogdan Borusewicz.

  czytaj więcej

 • Zarobki na zleceniu będą jawne?

  Zarobki na zleceniu będą jawne?

  Rejestr umów cywilnoprawnych obejmie też osoby na zleceniach. W niektórych przypadkach będzie jawny, w innych przekazywany tylko szefowi CBA.

  czytaj więcej

 • W zarządach spółek samorządowych wciąż królują etaty. I tak będzie jeszcze przez kilka lat

  W zarządach spółek samorządowych wciąż królują etaty. I tak będzie jeszcze przez kilka lat

  Zmiany wynikające z nowej ustawy kominowej z założenia zostały rozciągnięte w czasie. Można jednak powątpiewać, czy celem projektodawców i ustawodawcy było jej wdrażanie przez kilka lat. Tymczasem tak może być w przypadku wymogu zatrudniania menedżerów na kontraktach. I mimo że przepisy weszły we wrześniu 2016 r., dziś menedżerowie w spółkach samorządowych wciąż są na etatach, a w skrajnych przypadkach na kontrakt przejdą nawet w 2021 r. albo i później.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników