urząd miejski w lublinie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu urząd miejski w lublinie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące urząd miejski w lublinie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nieszczęściem Polski są gminy. Po co nam samorządność?

  Nieszczęściem Polski są gminy. Po co nam samorządność?

  Najwyższy czas je znieść. „Wady” takiego rozwiązania? Tylko dwie – mniej posad do rozdania i rozbicie układów, które popularnie nazywane są lokalnym totalitaryzmem.

  czytaj więcej

 • Modlitwa, znicze i marsze pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej

  Modlitwa, znicze i marsze pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej

  Kwiaty i znicze na grobach oraz w setkach miejsc upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej, dźwięk syren, narodowe flagi w oknach, marsze pamięci, a w kościołach modlitwa w intencji zmarłych – tak mieszkańcy wszystkich regionów upamiętnili w niedzielę ofiary tragedii sprzed sześciu lat.

  czytaj więcej

 • Orzecznictwo TK. Rząd powinien zachować powściągliwość wobec samorządów

  Orzecznictwo TK. Rząd powinien zachować powściągliwość wobec samorządów

  Coraz więcej samorządów w ślad za Warszawą i Łodzią deklaruje, że będą respektować niepublikowane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego. I przyjmuje stosowne uchwały. W związku z tym nasuwa się wiele wątpliwości, ot choćby ta, czy tego typu akty mają moc wiążącą i czy może je unieważnić wojewoda. Pisaliśmy o tym szczegółowo w DGP w ubiegłym tygodniu (nr 80 i 82). Dzisiaj kolejny głos w dyskusji i odpowiedzi na pytania: czy rząd może zmusić rady gmin do zmiany stanowiska oraz czy w takiej sytuacji Sejm na wniosek Rady Ministrów może rozwiązać radę gminy. Przeprowadziliśmy też sondę wśród samorządów, z której wynika, że nie wszyscy, przynajmniej od razu, zamierzają podejmować wspierające TK uchwały.

  czytaj więcej

 • Rząd leje tanią wodę. PiS zablokuje podwyżki cen

  Rząd leje tanią wodę. PiS zablokuje podwyżki cen

  PiS chce ustalić maksymalne ceny za to, co płynie w naszych kranach. Ma to zablokować podwyżki wprowadzane przez spółki wodociągowe. Przepisy określają, co należy uwzględnić, licząc stawkę dla mieszkańców. Co więc PiS chce regulować?

  czytaj więcej

 • Jak rozwiązać spór o granice nieruchomości

  Jak rozwiązać spór o granice nieruchomości

  Spór o granice nieruchomości między ich właścicielami rozstrzyga wójt (burmistrz, prezydent miasta) w postępowaniu rozgraniczeniowym. Jeżeli jednak sąsiedzi nie dojdą do porozumienia (nie zawrą ugody) albo nie zaakceptują decyzji o ustaleniu granic, konflikt będzie mógł rozwiązać już tylko sąd cywilny. W trakcie procedury prowadzonej przez organ gminy (którą pokazujemy na schemacie) rodzi się wiele problemów. Poniżej wskażemy, jak niektóre z nich rozwiązać.

  czytaj więcej

 • Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  O powołaniu CUW myślą prawie wszyscy. Zarówno powiaty z urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, jak i gminy z miastami. Z wykonaniem jest gorzej. Mimo że od wejścia w życie zmian ułatwiających tworzenie takich jednostek minęło prawie pół roku, centra w nowej formule jeszcze nie działają, choć pierwsze samorządy już podjęły uchwały i rozpoczęły proces ich tworzenia.

  czytaj więcej

 • Natalia Nykiel i inne gwiazdy muzyki na festiwalu Wschód Kultury

  Natalia Nykiel i inne gwiazdy muzyki na festiwalu Wschód Kultury

  Zespół Within Temptation, Kortez, Natalia Nykiel, Sarsa to niektóre z gwiazd, jakie wystąpią w Rzeszowie na tegorocznym festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.

  czytaj więcej

 • Urzędy stawiają na nowoczesne płatności. Mieszkańcy wolą przelewy online

  Urzędy stawiają na nowoczesne płatności. Mieszkańcy wolą przelewy online

  Ściągalność podatków, opłat lokalnych czy mandatów jest wciąż zbyt niska, a koszty procedur są ogromne. Obsługa wymaga sztabu ludzi, a na ponaglenia zużywane są tony papieru. A przecież można inaczej – wystarczy zmiana podejścia. Trzeba potraktować mieszkańca jak klienta, a jego należność jak opłatę za zakup. Dokładnie tak samo, jak w systemach płatności bankowych czy sklepach internetowych – „pay-by-link”. Dla gminy wysłanie linka z prośbą o płatność na e-maila oznacza prawdopodobieństwo regulowania zaległości na czas, a dla mieszkańca unikanie złego długu. Spodziewane zyski to grube miliony oraz mniej biurokracji. Na zapowiadane przez ministra Mateusza Morawieckiego udogodnienia w systemie płatności we wszystkich samorządach trzeba jeszcze poczekać. Pisaliśmy o tym w DGP nr 128/2016. Zapytaliśmy więc gminy i miasta, czy stosują już podobne rozwiązania, a jeśli nie, to czy w ogóle są zainteresowane ideą płatności cyfrowych. ©?

  czytaj więcej

 • Cwaniacy hamują budowę gminnych dróg

  Cwaniacy hamują budowę gminnych dróg

  Samorządy chcą wydłużenia czasu, na jaki mogłyby zawiesić wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Twierdzą, że obecne przepisy sprzyjają wyłudzeniom.

  czytaj więcej

 • Niektóre gminy i miasta chcą własnej egzekucji opłat śmieciowych. Fiskus nie patrzy na to przychylnie

  Niektóre gminy i miasta chcą własnej egzekucji opłat śmieciowych. Fiskus nie patrzy na to przychylnie

  Samorządowcy są zgodni. Zmiany w egzekucji opłat śmieciowych pozwalające im na wybór - czy chcą sami ściągać należności od mieszkańców, czy zostawić to skarbówkom – to dobre rozwiązanie. Wiele jednostek samorządu terytorialnego chciałoby samodzielnie egzekwować opłaty. Jednak nierzadko urzędy skarbowe nie zgadzają się na oddanie egzekucji w ręce mniejszych gmin, mimo próśb o zawarcie porozumień o przekazanie egzekucji.

  czytaj więcej

 • Gmina ma inwestycyjną gorączkę, cierpią mieszkańcy

  Gmina ma inwestycyjną gorączkę, cierpią mieszkańcy

  Miasta zaciągają nowe kredyty. A to wyższe koszty obsługi długu i konieczność przycinania niektórych pozycji w budżetach. Ostatnie półtora roku to był okres finansowego oddechu. Miasta i gminy mniej inwestowały (skończyły się pieniądze z perspektywy 2007– –2013), a za to skupiały się na wypracowywaniu nadwyżek w swoich budżetach, by płynnie wejść w programowanie na lata 2014–2020.

  czytaj więcej

 • Urzędnicy zignorowali nowe przepisy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych

  Urzędnicy zignorowali nowe przepisy o ponownym wykorzystaniu danych publicznych

  Administracja w znaczącej części nie zauważyła wejścia w życie nowych zasad. Dotyczy to zarówno samorządów, jak i jednostek rządowych. W ten sposób naruszane jest obowiązujące prawo.

  czytaj więcej

 • Indywidualna nauka dla pierwszaków: Klasy nawet dla trzech uczniów

  Indywidualna nauka dla pierwszaków: Klasy nawet dla trzech uczniów

  Będą utworzone oddziały liczące tylko trzech uczniów. Samorządy mimo wysokich kosztów nie chcą się narażać rodzicom, którzy w tym roku wysyłają dzieci do pierwszej klasy.

  czytaj więcej

 • Reprywatyzacja: Ustawa tylko dla Warszawy. A problem mają wszyscy

  Reprywatyzacja: Ustawa tylko dla Warszawy. A problem mają wszyscy

  Projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej PO dotyczy jedynie gruntów warszawskich. Inne samorządy nie kryją rozgoryczenia.

  czytaj więcej

 • Samorządy dopłatami do niań zachęcają rodzciów do powrotu do pracy

  Samorządy dopłatami do niań zachęcają rodzciów do powrotu do pracy

  Szczecin i Nysa młodym matkom oferują bony wychowawcze i opiekuńcze, a Częstochowa szykuje miejsca w żłobku i klubie dziecięcym. Inne miasta proponują zwolnienia i zniżki w swoich placówkach

  czytaj więcej

 • Będzie więcej swobody w przyznawaniu dotacji na żłobki

  Będzie więcej swobody w przyznawaniu dotacji na żłobki

  Zasady udzielania dofinansowania dla prywatnych placówek się zmienią. Chodzi o to, żeby samorządy mogły obejmować dopłatami tylko dzieci ze swoich terenów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników