umorzenie postępowania

Umorzenie postępowania - decyzja, która kończy sprawę w organie I lub II instancji bądź w trybie nadzwyczajnym.


 • Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Problem: Osoba, która przeszła na samozatrudnienie, nawet jeśli po uszy pogrążona jest w prywatnych długach, które narastały przez wiele lat, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej! A to dlatego, że z przepisów wynika wprost, że upadłość konsumencką może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A samozatrudniony w myśl przepisów jest właśnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Problem jest tym większy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu osób pogrążonych w finansowych tarapatach szybsze i bardziej korzystne niż ogłoszenie upadłości na zasadach obowiązujących przedsiębiorców. W praktyce więc osoby, dla których samozatrudnienie jest często jedyną możliwością utrzymania źródła dochodów, mają poważny problem. Zwłaszcza że powszechna jest praktyka przedsiębiorców, którzy uzależniają zatrudnienie kandydata do pracy od tego, czy założy i będzie prowadził własną działalność gospodarczą. Pojawia się pytanie: czy osoby, których samozatrudnienie wiąże się ze świadczeniem usług na rzecz jednej firmy, a przeważający udział w ich zobowiązaniach mają kredyty konsumenckie i inne prywatne długi, nie powinny składać wniosków o upadłość jako konsumenci, licząc na to, że sąd uzna, że ta działalność jest de facto fikcyjna? ©?

  czytaj więcej

 • Podział majątku: Nie warto rezygnować z prawa do przeglądania akt

  Podział majątku: Nie warto rezygnować z prawa do przeglądania akt

  Zostałem oszukany przy podziale majątku – pisze pan Krzysztof. – Zgłosiłem na policję, że była żona zabrała z domu wartościowe przedmioty, ale odmówiono mi wszczęcia dochodzenia. Dlatego złożyłem zażalenie do prokuratury. Chciałbym się zapoznać z aktami sprawy. Sporym utrudnieniem jest jednak to, że mieszkam za granicą, a w tej chwili nie mogę przyjechać do kraju. Czy prokuratura może przesłać dokumentację na mój aktualny adres zamieszkania – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Sąd wydał postanowienie o upadłości SKOK Polska

  Sąd wydał postanowienie o upadłości SKOK Polska

  Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał w środę postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Polska w Warszawie (SKOK Polska) – poinformowała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

  czytaj więcej

 • Jak powinna się bronić ofiara przestępstwa w internecie

  Jak powinna się bronić ofiara przestępstwa w internecie

  Do internetu przenieśliśmy wiele obszarów naszego życia. Za nami podążyli przestępcy. Dziś podpowiadamy, co może zrobić pokrzywdzony w sieci.

  czytaj więcej

 • Nowy sędzia TK wybrany w głosowaniu na "dwie ręce"

  Nowy sędzia TK wybrany w głosowaniu na "dwie ręce"

  Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego. Według opozycji zamknie to drogę do porozumienia wokół TK. Małgorzata Zwiercan głosowała za kolegę z klubu Kukiz'15 Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. PO zawiadomi prokuraturę o przestępstwie.

  czytaj więcej

 • PO złożyła zawiadomienia do prokuratury ws. głosowania "na dwie ręce"

  PO złożyła zawiadomienia do prokuratury ws. głosowania "na dwie ręce"

  PO złożyła w piątek dwa zawiadomienia do prokuratury w związku z czwartkowym głosowaniem "na dwie ręce" przy wyborze sędziego TK - poinformowali w Poznaniu liderzy Platformy. Według PO, przestępstwo popełniło dwoje b. posłów Kukiz'15 oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

  czytaj więcej

 • Jak egzekwować prawa naruszone klauzulami

  Jak egzekwować prawa naruszone klauzulami

  Nowe przepisy mają spowodować, że niedozwolone postanowienia umowne będą szybciej eliminowane z obiegu. Teraz zajmować się tym będzie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zakaże ich stosowania. Nie oznacza to jednak, że konsument został pozbawiony prawa do samodzielnego egzekwowania swoich praw.

  czytaj więcej

 • NSA wyręcza Trybunał Konstytucyjny

  NSA wyręcza Trybunał Konstytucyjny

  Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że organy nie mogą bez żadnych czasowych ograniczeń żądać spłaty zaległości podatkowych zabezpieczonych jedynie hipoteką.

  czytaj więcej

 • Pasionek: Obecnie nie planujemy ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

  Pasionek: Obecnie nie planujemy ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej

  Obecnie nie są ani przygotowywane, ani planowane ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował w poniedziałek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Dodał, że na pierwszą połowę maja planowane jest spotkanie prokuratorów z rodzinami ofiar.

  czytaj więcej

 • Nieużywany znak może wygasić każdy, bez wykazywania interesu prawnego

  Nieużywany znak może wygasić każdy, bez wykazywania interesu prawnego

  Prawo do złożenia wniosku wygaszeniowego ma teraz zarówno ten, kto zgłosił podobny znak do rejestracji, jak i ten, kto dopiero to rozważa - wyjaśnia Sylwia Wit vel Wilk.

  czytaj więcej

 • Pieniądze na migrantów zagrożone

  Pieniądze na migrantów zagrożone

  „Wnikliwa analiza założeń” konkursu na integrację uchodźców i imigrantów ekonomicznych wciąż trwa, choć jej wyniki miały być ogłoszone na początku marca. W Polsce tzw. miękką integrację uchodźców i imigrantów ekonomicznych, czyli np. naukę języka polskiego czy umiejętności odnalezienia się na rynku pracy, prowadzą w dużej mierze organizacje pozarządowe.

  czytaj więcej

 • Kilkaset tysięcy złotych za wycinkę drzewa? Samorządy zwracają część pieniędzy

  Kilkaset tysięcy złotych za wycinkę drzewa? Samorządy zwracają część pieniędzy

  Osoby, które miały zapłacić nawet po kilkaset tysięcy złotych za nielegalne usunięcie drzew, występują o wznowienie postępowań. Samorządy mogą stracić miliony.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników