ulga mieszkaniowa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ulga mieszkaniowa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ulga mieszkaniowa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Ze sprzedaży ogródka działkowego trzeba rozliczyć się z fiskusem

  Pani Renata od ponad 15 lat użytkowała działkę należącą do Polskiego Związku Działkowców. W tym roku na podstawie „umowy przeniesienia praw do działki”, którą potwierdził notariusz, sprzedała ogródek za określoną kwotę, od której nabywca zapłacił 2 proc. podatku do urzędu skarbowego. – W tym samym urzędzie uzyskałam potwierdzenie, że jeżeli posiadałam ogródek dłużej niż 5 lat, to nie muszę płacić podatku od przychodu. Zdążyłam się zorientować, że niektóre urzędy skarbowe mają takie samo stanowisko, natomiast inne twierdzą, że trzeba wykazać przychód. Kto ma rację w tej sprawie – zastanawia się pani Renata. – Jeśli jest jednak przychód do opodatkowania, to czy można pomniejszyć go o koszty uzyskania – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Odpracowanie długów czynszowych. Zaległości nie muszą kończyć się eksmisją

  Odpracowanie długów czynszowych. Zaległości nie muszą kończyć się eksmisją

  Odpracowywanie długów czynszowych przez lokatorów daje słabe wyniki. Ale gminy stawiają na wychowanie.

  czytaj więcej

 • Krajowa Informacja Podatkowa: Fiskus wydał ponad 37,7 tysięcy interpretacji

  Krajowa Informacja Podatkowa: Fiskus wydał ponad 37,7 tysięcy interpretacji

  Najczęściej podatnicy pytali o optymalizacje, w tym skutki zbycia lub umorzenia udziałów, programy motywacyjne, cash pooling i 50-proc. koszty dla twórców

  czytaj więcej

 • Marczuk: Nigdy nie było tak szerokiego programu wsparcia dla rodzin, jakim jest 500 plus

  Marczuk: Nigdy nie było tak szerokiego programu wsparcia dla rodzin, jakim jest 500 plus

  - Musimy spoglądać wstecz i do przodu. W poprzednich latach udało się sporo rzeczy zrobić. Polityka rodzinna zaczęła się realnie w Polsce w 2006 r. Byłem współautorem programu polityki prorodzinnej, który wprowadzał wtedy pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Wielu rzeczy nie udało się dokończyć, bo w 2007 r. skończyła się kadencja, ale wprowadzono m.in. ulgę na dzieci mówi Bartosz Marczuk.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Najważniejsze rzeczy, jakie trzeba wiedzieć o podatku od spadków i darowizn

  Istotą podatku od spadków i darowizn jest to, że są nim opodatkowane wyłącznie czynności nieodpłatne. Zwracają na to uwagę zarówno organy podatkowe, jak i sądy

  czytaj więcej

 • Nowelizacja PIT i CIT: Lepiej w ogóle nie płacić, niż płacić do ręki

  Nowelizacja PIT i CIT: Lepiej w ogóle nie płacić, niż płacić do ręki

  Jeżeli przedsiębiorca przekaże dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. zł, to będzie musiał wyrzucić fakturę z kosztów podatkowych. Gdy w ogóle nie ureguluje należności, nie będzie takiej potrzeby

  czytaj więcej

 • Własne cele mieszkaniowe a prawo do zwolnienia w PIT

  Własne cele mieszkaniowe a prawo do zwolnienia w PIT

  Wolne od PIT są dochody z dokonywanego przed upływem 5 lat odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli od dnia zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiło zbycie, uzyskany przychód został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe podatnika. Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uważa się wydatki poniesione m.in. na nabycie lokalu albo budynku mieszkalnego lub gruntu pod budowę takiego budynku, o czym stanowi art. 21 ust. 25 ustawy o PIT. Dla zaistnienia prawa do zwolnienia ustawa niczego więcej nie wymaga. W szczególności ustawodawca nie zastrzega formy wykorzystywania nabytej nieruchomości, a więc tego, czy podatnik w niej fizycznie zamieszka.

  czytaj więcej

 • Prawo do udogodnień bytowych

  Prawo do udogodnień bytowych

  Pan Guberina jest obywatelem Chorwacji. W 2003 r. urodził mu się syn z porażeniem mózgowym. Dziecko zostało uznane w 2008 r. przez służby socjalne za niepełnosprawne w stopniu pełnym.

  czytaj więcej

 • Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Obowiązki podatników w kwietniu, czyli czas na rozliczenie PIT za 2015 rok

  Zeznanie roczne muszą złożyć wszyscy podatnicy, którzy osiągnęli przychody w 2015 r. Oznacza to w praktyce, że do 2 maja zeznanie roczne muszą złożyć podatnicy osiągający dochody z różnych źródeł.

  czytaj więcej

 • Surowy lokal nie daje prawa do ulgi odsetkowej

  Surowy lokal nie daje prawa do ulgi odsetkowej

  Podatnik, który wziął kredyt na zakup budynku nieoddanego do użytku, nie ma prawa do ulgi odsetkowej, bo dotyczy ona tylko wydatków poniesionych na nieruchomość umożliwiającą zamieszkanie – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Program "Rodzina 500+" pomoże Polakom kupić mieszkanie?

  Program "Rodzina 500+" pomoże Polakom kupić mieszkanie?

  Ograniczenia dochodowe w rządowym programie „Rodzina 500 plus”, dotyczą jedynie pierwszego dziecka, które spełnia ustawowe kryteria. Dlatego można oczekiwać, że wiele rodzin znajdujących się w lepszej sytuacji finansowej, będzie po prostu odkładać pieniądze z nowego świadczenia wychowawczego.

  czytaj więcej

 • Ulga mieszkaniowa: Preferencja nie przy odrębnych majątkach

  Ulga mieszkaniowa: Preferencja nie przy odrębnych majątkach

  Ulga mieszkaniowa nie przysługuje, jeżeli pieniądze ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego przez męża zostaną przeznaczone na remont lokum należącego tylko do żony – potwierdził dyrektor bydgoskiej izby. Z pytaniem wystąpił mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat, co zasadniczo powoduje konieczność zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży. Chciał jednak wydać pieniądze na remont mieszkania, co pozwoliłoby mu uniknąć PIT.

  czytaj więcej

 • Przejęcie kredytu nie pozbawia ulgi mieszkaniowej

  Przejęcie kredytu nie pozbawia ulgi mieszkaniowej

  Nie trzeba fizycznie spłacić zaciągniętego na mieszkanie kredytu, aby skorzystać z preferencji. Wystarczy, że dług przejmie nabywca – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd rozstrzygnął spór o interpretację art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przewiduje on zwolnienie z podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli w ciągu dwóch lat zostanie on przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.

  czytaj więcej

 • Ulga tylko na własny kredyt mieszkaniowy

  Ulga tylko na własny kredyt mieszkaniowy

  Córka nie skorzysta ze zwolnienia w PIT, gdy przed upływem pięciu lat sprzeda mieszkanie darowane jej przez rodziców, a pieniądze przeznaczy na spłatę ich zobowiązania wobec banku – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Już najwyższy czas na krytyczny przegląd podatku Belki

  Już najwyższy czas na krytyczny przegląd podatku Belki

  Eksperci: Rząd nie może zachęcać do oszczędzania, zabierając ludziom 19 proc. odsetek z lokat.

  czytaj więcej

 • Kiedy od sprzedaży trzeba zapłacić PIT

  Kiedy od sprzedaży trzeba zapłacić PIT

  Przy zbyciu domku na działce trzeba zapłacić fiskusowi, niezależnie od tego, ile czasu był użytkowany. Sprzedaje się bowiem prawo do jego użytkowania, a nie nieruchomość. Pozbywając się tej ostatniej, można łatwo uniknąć daniny. Wystarczy właściwie ulokować środki lub odroczyć sprzedaż o pięć lat od nabycia. Bez podatku już po pół roku można zbyć natomiast aparat fotograficzny, rower i samochód

  czytaj więcej

 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

  Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

  Większość krajów UE przeznacza większe fundusze na politykę prorodzinną niż Polska- taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez PwC. Okazuje się, że zwykle skala ulg podatkowych, świadczeń prorodzinnych i szeroko rozumianego wsparcia ze strony państwa idzie w parze wraz ze stanem demograficznym kraju. Jak pod tym względem prezentuje się Polska na tle państw UE?

  czytaj więcej

 • Rodzinom z 500+ gmina Kurzętnik oferuje działki budowlane za połowę ceny

  Rodzinom z 500+ gmina Kurzętnik oferuje działki budowlane za połowę ceny

  Osoby korzystające z programu "Rodzina 500 plus" będą mogły kupić za pół ceny działki budowlane w gminie Kurzętnik - zdecydowali tamtejsi radni. Rodzicom, którzy nie przeznaczą wypłat na bieżące wydatki, ma to umożliwić "zainwestowanie w przyszłość dzieci".

  czytaj więcej

 • Własne cele mieszkaniowe: Jeśli nie można udokumentować, trzeba zapłacić PIT

  Własne cele mieszkaniowe: Jeśli nie można udokumentować, trzeba zapłacić PIT

  Podatnik, który sprzedał mieszkanie i zobowiązał się do przeznaczenia pieniędzy na inne własne cele mieszkaniowe, ale nie jest w stanie tego udokumentować, musi zapłacić PIT od przychodu ze zbycia lokalu – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników