ugoda

Ugoda – w hierarchii mają to samo miejsce, co akty administracyjne.


 • Rzecznik Finansowy: Problemu frankowiczów nie można rozwiązać jedną ustawą

  Rzecznik Finansowy: Problemu frankowiczów nie można rozwiązać jedną ustawą

  Nie jest możliwe przyjęcie ustawy, która by regulowała wszystkie problemy, związane z kredytami frankowymi - uważa Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow. Wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem spotkała się ona w poniedziałek z frankowiczami.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Unia ofiar Volkswagena

  Unia ofiar Volkswagena

  Ugoda koncernu z Wolfsburga z Komisją Europejską tylko podgrzała spór z klientami. Do pozwu przeciw gigantowi chcą dołączyć polscy kierowcy.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowa mediacja w sporach pracowniczych? Pomysł znów wraca

  Obowiązkowa mediacja w sporach pracowniczych? Pomysł znów wraca

  Spór między pracodawcą a pracownikiem nie musi się kończyć na sali sądowej. Problem w tym, że u nas od lat jest to normą. Dzieje się tak, choć postępowanie sądowe jest nie tylko czasochłonne, lecz także kosztowne.

  czytaj więcej

 • MON: Nie ma fali nowych wniosków o zadośćuczynienia dla krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej

  MON: Nie ma fali nowych wniosków o zadośćuczynienia dla krewnych ofiar katastrofy smoleńskiej

  MON rozpatruje wnioski kilkudziesięciu osób z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o wypłatę rekompensat, złożone w większości w 2016 r.; nie można zatem mówić o fali nowych wniosków, ani o ich związku z ekshumacjami - napisało MON w komunikacie przekazanym PAP w sobotę.

  czytaj więcej

 • Proces Wojciechowski vs Wałęsa: Wałęsa powołał się na immunitet

  Proces Wojciechowski vs Wałęsa: Wałęsa powołał się na immunitet

  B. europoseł PiS Janusz Wojciechowski zaproponował ugodę w procesie wytoczonym eurodeputowanemu PO Jarosławowi Wałęsie, który zarzucił mu "nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych". Wałęsa ugodę odrzucił i - powołując się na immunitet - wniósł o oddalenie pozwu.

  czytaj więcej

 • Wrocław: Obrona chce nowych biegłych w procesie o podłożenie bomby w autobusie

  Wrocław: Obrona chce nowych biegłych w procesie o podłożenie bomby w autobusie

  Wnioski dowodowe o powołanie nowych biegłych w zakresu chemii, medycyny i pożarnictwa złożyli we wtorek obrońcy Pawła R., oskarżonego o podłożenie w maju 2016 r. ładunku wybuchowego we wrocławskim autobusie. Sąd rozpatrzy te wnioski w najbliższy czwartek.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Kontrola zadłużenia szpitali wymaga szanowania praw ich kontrahentów

  Debata DGP: Kontrola zadłużenia szpitali wymaga szanowania praw ich kontrahentów

  Czy handel długami powinien być nadzorowany przez organy założycielskie, czy pozostawać w gestii zarządzających? O sytuacji finansowej lecznic i otoczeniu prawnym rozmawiali uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • Problem alimentacyjny ministra Ziobry. Włącza się RPO

  Problem alimentacyjny ministra Ziobry. Włącza się RPO

   „Proszę uprzejmie Pana Ministra o poinformowanie mnie, ile osób zostało skazanych za czyn z art. 209 kodeksu karnego w poprzednio obowiązującym brzmieniu w sytuacji, gdy jedynym źródłem sankcji za uchylanie się przez nich od wykonania obowiązku alimentacyjnego była ustawa” – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. To pokłosie publikacji umieszczonych na sędziowskim blogu „Sub Iudice” oraz w DGP.

  czytaj więcej

 • MS chroni obywateli przed windykatorami: Długi szybciej się przedawnią

  MS chroni obywateli przed windykatorami: Długi szybciej się przedawnią

  Krótsze okresy przedawnienia roszczeń i badanie ich upływu przez sąd niezależnie od podniesienia zarzutu przez konsumenta. To kluczowe zmiany w proponowanej przez resort sprawiedliwości nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta.

  czytaj więcej

 • Natalija Wiesielnicka: Prawniczka od kontaktów z Kremlem

  Natalija Wiesielnicka: Prawniczka od kontaktów z Kremlem

  Dobrze ustosunkowana rosyjska adwokat twierdzi, że nigdy nie dysponowała hakami na Hillary Clinton.

  czytaj więcej

 • Upadek wielkiego muftiego: Religijny fanatyzm ideologią podważającą władzę dyktatorów

  Upadek wielkiego muftiego: Religijny fanatyzm ideologią podważającą władzę dyktatorów

  Kiedy islamiści znaleźli się pod opieką Berlina, a Brytyjczycy starali się pozyskać Arabów za cenę rzucenia im Żydów na pożarcie, tym ostatnim pozostało tylko wsparcie Polaków.

  czytaj więcej

 • Sąd Najwyższy nie jest „maszynką do umarzania postępowań kasacyjnych”

  Sąd Najwyższy nie jest „maszynką do umarzania postępowań kasacyjnych”

  Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki nie raz krytykował wymiar sprawiedliwości i sędziów. Debata na temat planowanych zmian w przepisach dotyczących Sądu Najwyższego stała się kolejną okazją do przedstawienia ministerialnych racji. Niestety nieprawdziwych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników