Tytuł egzekucyjny

Tytuł egzekucyjny – orzeczenie sądowe lub inny dokument urzędowy stwierdzający:


 • Likwidacja spółki, a odpowiedzialność za długi

  Likwidacja spółki, a odpowiedzialność za długi

  Wierzyciele mają prawo pozwać spółkę jawną za długi. Jednak procesy sądowe najczęściej trwają długo. Zdarza się, że w tym czasie następuje rozwiązanie spółki. Kto powinien więc odpowiadać przed sądem, jeżeli pozwana spółka przestanie istnieć?

  czytaj więcej

 • Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z radykalnego ograniczenia możliwości prowadzenia egzekucji przez osoby dopiero przygotowujące się do zawodu komornika.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku na przełomie lutego i marca

  Jak prawidłowo dokonać potrącenia z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku na przełomie lutego i marca

  PROBLEM: Nasz pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 25 stycznia do 5 marca. Początkowo wypłacane jest mu wynagrodzenie chorobowe (za styczeń i 26 dni lutego), a na przełomie lutego i marca przysługuje mu zasiłek chorobowy (za 2 dni lutego i 5 dni marca). Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 3451,60 zł i stanowi ją – po odliczeniu 13,71 proc. – pensja zasadnicza 4000 zł brutto. Pracownik ma zajęcie komornicze niealimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia, jeżeli należności za luty i marzec zostaną wypłacone 10 marca?

  czytaj więcej

 • Gdy komornik się nie napracuje, sąd obniży opłatę egzekucyjną

  Gdy komornik się nie napracuje, sąd obniży opłatę egzekucyjną

  Prowadzę firmę. Miałem z tego powodu dług, sprawa trafiła nawet do komornika, ale w międzyczasie uregulowałem to zobowiązanie bezpośrednio wierzycielowi. Choć ostatecznie egzekucja została umorzona, to komornik chce naliczyć mi opłaty egzekucyjne (ok. 2,5 tys. zł). Uważam, że niesłusznie, bo zapłaciłem dobrowolnie. Aktualnie nie mam majątku, a z powodu choroby nie mam też stałej pracy, zresztą nawet dług spłaciłem dzięki pomocy rodziny. Poza tym komornik zajmował się sprawą przez zaledwie 2 tygodnie, a jego działanie sprowadziło się jedynie do zajęcia konta. Czy jest możliwość, aby kwestionować te przyszłe opłaty? Czy to kosztuje?

  czytaj więcej

 • Już nie tylko frankowicze walczą z BTE bis

  Już nie tylko frankowicze walczą z BTE bis

   „W ostatnim czasie klienci podnoszą zarzuty, iż banki na wielką skalę obchodzą skutecznie wyeliminowany już z polskiego porządku prawnego przez Trybunał Konstytucyjny bankowy tytuł egzekucyjny, poprzez stosowanie art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego (...)” – pisze w petycji skierowanej do ministra sprawiedliwości Jan Szewczak, poseł PiS.

  czytaj więcej

 • Fiskus płaci frycowe za brak przepisów

  Fiskus płaci frycowe za brak przepisów

  Naczelnik urzędu skarbowego chciał od ZUS 130 tys. zł za bezskuteczną egzekucję składek. To jedna czwarta rocznego budżetu tej jednostki.

  czytaj więcej

 • Budżet nie zarobi kroci na ściąganiu długów

  Budżet nie zarobi kroci na ściąganiu długów

  Naczelnik urzędu skarbowego pobierze za czynności egzekucyjne nie więcej niż 30 tys. zł – odpowiada Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Fronczek: Podatek nie powinien obciążać komornika

  Fronczek: Podatek nie powinien obciążać komornika

   Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł autorstwa Marzeny Kucharskiej i Katarzyny Siwek-Gomuty pt. „Podatek nie powinien obciążać dłużnika”, który ukazał się 17 lutego br. w „Rzeczpospolitej”.

  czytaj więcej

 • MS rozprawia się z bankowymi przywilejami i likwiduje pozostałości po BTE

  MS rozprawia się z bankowymi przywilejami i likwiduje pozostałości po BTE

  Nie ma żadnego racjonalnego powodu, by największe korporacje były w lepszej sytuacji niż inni wierzyciele. Dlatego przepis, który jest pozostałością po skasowanej wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego, zostanie uchylony. Zapowiedziało to właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Kontrola abonamentu RTV: 10 rzeczy jakie muszą wiedzieć przedsiębiorcy

  Kontrola abonamentu RTV: 10 rzeczy jakie muszą wiedzieć przedsiębiorcy

  PROBLEM: Przedsiębiorcy, którzy posiadają w firmach odbiorniki RTV, właściwie w każdej chwili mogą się spodziewać kontroli. Podczas nich sprawdza się, czy jest wypełniany obowiązek rejestracji odbiorników, a w przypadku gdy są one już zarejestrowane – weryfikuje się, czy są uiszczane opłaty abonamentowe. O tym, że kontrolerzy pojawiają się w firmach, świadczy m.in. duża liczba spraw, jakie trafiają w ostatnim okresie do sądów administracyjnych.

  czytaj więcej

 • Sąd: Rosja ma zapłacić Skarbowi Państwa ponad 7,6 mln zł za użytkowanie nieruchomości

  Sąd: Rosja ma zapłacić Skarbowi Państwa ponad 7,6 mln zł za użytkowanie nieruchomości

  Federacja Rosyjska ma zapłacić Skarbowi Państwa ponad 7,6 mln zł za bezumowne korzystanie z nieruchomości przy ul. Kieleckiej 45 na warszawskim Mokotowie - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok miał charakter zaoczny i jest na razie nieprawomocny.

  czytaj więcej

 • Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  Bartosz Pilitowski z Court Watch: Presja korupcyjna w zawodzie sędziego jest niesamowita

  - Wymiar sprawiedliwości to nie teatr jednego aktora, lecz praca zespołowa. I nieustanny kontakt z ludźmi. To nie jest tak, że wszyscy są źli, ale jeden zły sędzia jest w stanie zepsuć wizerunek wszystkich - mówi Bartosz Pilitowski z Court Watch.

  czytaj więcej

 • Słowik: Zabierz bankowi kijek, weźmie bejsbola

  Słowik: Zabierz bankowi kijek, weźmie bejsbola

  Jeśli komuś się wydaje, że można ustawowo zrównać pozycję wielkich korporacji i obywateli potrzebujących kredytów, to się myli. Nie uda się. I odbieranie bankom kolejnych zabawek, zamiast zadbać o to, aby korzystały z nich z umiarem, spowoduje, że któregoś dnia przedsiębiorcy sięgną wreszcie po brzytwę. A wtedy politykom nie pozostanie nic innego, jak głupio się tłumaczyć, że wskutek interwencji ustawodawczej Polakom poszerzył się uśmiech.

  czytaj więcej

 • Zmiany w opłacie nie rozwiążą problemów egzekucji

  Zmiany w opłacie nie rozwiążą problemów egzekucji

  Nadal będą komplikacje z odzyskiwaniem należności z nieruchomości czy ze zbiegiem egzekucji – wynika z sondy przeprowadzonej przez DGP. Przeprowadziliśmy ją wśród największych miast w związku z planowaną przez Ministerstwo Finansów nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  ● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  W szóstej części komentarza zostaną omówione m.in. trzy ważne przepisy. Pierwszy dotyczy obligatoryjnych elementów tytułu wykonawczego. Prawidłowe wystawienie tego dokumentu ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż nie można skutecznie prowadzić postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wadliwego lub niezawierającego wszystkich postanowień wymaganych przez prawo.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (cz. 7)

  Komentarz do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (cz. 7)

  Przedstawiamy siódmą część komentarza do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.; dalej: ustawa). Zawiera ona omówienie art. 80–85.

  czytaj więcej

 • Ile komornik może potrącić z emerytury?

  Ile komornik może potrącić z emerytury?

  Zmieniają się przepisy - od 1 lipca 2017 roku kwota wolna od potrąceń ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego będzie wynosiła 75 proc. najniższej emerytury lub renty.

  czytaj więcej

 • Kiedy umowę spółki partnerskiej może wypowiedzieć wierzyciel

  Kiedy umowę spółki partnerskiej może wypowiedzieć wierzyciel

  Ja i kolega jesteśmy wspólnikami spółki partnerskiej. Kolega ma prywatne długi. Ponieważ od czterech miesięcy prowadzona jest bezskutecznie egzekucja z jego ruchomości, kilka dni temu jeden z jego wierzycieli zapowiedział, że wypowie umowę naszej spółki. Przedstawił tytuł egzekucyjny oraz pismo od komornika, że egzekucja – wobec braku majątku – zostanie umorzona. Dodam, że spółka jest zawarta na trzy lata, a w kontrakcie jest klauzula, w świetle której nie jest dopuszczalne wypowiedzenie umowy spółki przez wierzyciela któregokolwiek z partnerów. Czy wierzyciel ma prawo tak postąpić?

  czytaj więcej

 • Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  Przy potrąceniach z zasiłków płatnik nie stosuje kodeksu pracy

  PROBLEM: Nasz pracownik przebywał przez cały kwiecień na zasiłku chorobowym z powodu wypadku przy pracy. Wcześniej pobierał wynagrodzenie chorobowe, ale tylko kilka dni. Jednak z powodu wypadku przysługuje mu zasiłek. Podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2978,73 zł po odliczeniu 13,71 proc. Została obliczona ze stałej pensji zasadniczej oraz średniej miesięcznej, zmiennej premii. Pracownik ma zajęcie komornicze alimentacyjne na łączną kwotę 8000 zł. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Jak dokonać potrącenia z zasiłku za kwiecień?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników