towarzyszących udzielaniu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu towarzyszących udzielaniu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące towarzyszących udzielaniu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Spółdzielcy nie chcą powszechnego uwłaszczenia

  Spółdzielcy nie chcą powszechnego uwłaszczenia

  Przygotowują obywatelski projekt nowelizacji, który mają ogłosić na początku stycznia. Przed samym startem przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności zmiany w przepisach proponują też PO i Senat.

  czytaj więcej

 • Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Dystrybucja selektywna nie zawsze dozwolona

  Nakładanie przez producentów ograniczeń na dystrybutorów w zakresie możliwości sprzedaży i reklamowania towaru może słono kosztować. Przekonała się o tym firma Guess, na którą – o czym informowaliśmy w poprzednim numerze tygodnika Firma i Prawo – Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości prawie 40 mln euro. Tak więc producenci, którzy wprowadzili dystrybucję selektywną, powinni bardzo dokładnie przemyśleć swoje modele działania i w razie potrzeby je przebudować. Bo chociaż dystrybucja selektywna nie jest zakazana, to podmioty ją stosujące nie mogą łamać przy tym przepisów prawa konkurencji. A jak tego uniknąć, pokazują m.in. omawiane wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Twardy brexit to podatkowe kłopoty dla Polaków

  Twardy brexit to podatkowe kłopoty dla Polaków

  Cło, danina od dywidend przelewanych do Polski oraz od odsetek trafiających do Wielkiej Brytanii – to niektóre skutki wyjścia tego państwa z Unii Europejskiej bez „umowy rozwodowej”.

  czytaj więcej

 • Zawiadomienie o możliwości naruszenia etyki zawodowej przez Giertycha i Duboisa

  Zawiadomienie o możliwości naruszenia etyki zawodowej przez Giertycha i Duboisa

  Senator Marek Pęk (PiS) zawiadomił rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie o możliwości naruszenia etyki zawodowej przez adw. Romana Giertycha i Jacka Duboisa. Zdaniem Pęka, mogli oni działać wbrew interesom swojego klienta Geralda Birgfellnera i narazić go na odpowiedzialność karną.

  czytaj więcej

 • Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.

  czytaj więcej

 • Prawo pozwala na mieszany system prowadzenia dokumentacji pracowniczej

  Prawo pozwala na mieszany system prowadzenia dokumentacji pracowniczej

  Zgodnie ze znowelizowanym art. 94 pkt. 9a kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników (dokumentacja pracownicza). Na tle tego artykułu powstała wątpliwość, czy pracodawca może prowadzić dokumentację pracowniczą w systemie mieszanym obejmującym zarówno postać papierową, jak i elektroniczną, czy też dopuszczalne jest prowadzenie całości dokumentacji wyłącznie w jednej wybranej formie – albo elektronicznej, albo papierowej.

  czytaj więcej

 • Jak karać za urządzanie gry na automatach bez koncesji

  Jak karać za urządzanie gry na automatach bez koncesji

  Penalizacja hazardu – a nawet jego pozorów – bez wymaganej koncesji z art. 107 k.k.s. miała przeciwdziałać praniu pieniędzy. W praktyce orzeczniczej pojawiły się problemy.

  czytaj więcej

 • BGK spłaci kredyt innowacyjnego przedsiębiorcy

  BGK spłaci kredyt innowacyjnego przedsiębiorcy

  Innowacyjność to słowo, które zrobiło w ostatnich latach zawrotną karierę. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że firmy, które szukają nowych rozwiązań i technologii zyskują na rynku przewagę konkurencyjną. Aby zbudować innowacyjną przewagę potrzeba dwóch rzeczy: dobrego pomysłu i pieniędzy na jego wdrożenie. Polskim przedsiębiorcom nigdy nie brakowało pomysłowości, a dostęp do środków na wykorzystanie tego potencjału umożliwiają Kredyt na innowacje technologiczne dofinansowany premią na spłatę kapitału i Gwarancje Biznesmax z dotacją na spłatę odsetek.

  czytaj więcej

 • Niesolidnych dłużniczek jest mniej niż dłużników [RAPORT]

  Niesolidnych dłużniczek jest mniej niż dłużników [RAPORT]

  Kobiety stanowią blisko 39 proc. z 2,78 mln osób opóźniających spłaty kredytów i bieżących rachunków - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK. Mężczyźni częściej wolą pożyczać niż oszczędzać, rzadziej planują wydatki, mniej się stresują przy pożyczaniu pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Polska leży na pograniczu dwóch różnych światów. Przystąpienie do NATO było szansą na odnalezienie się

  Polska leży na pograniczu dwóch różnych światów. Przystąpienie do NATO było szansą na odnalezienie się

  Przyjęcie do NATO dawało nadzieję, że Polska w końcu przestanie być krajem leżącym na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu.

  czytaj więcej

 • 39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają od 3 do 16 kwietnia 2019 roku. Stołeczna widownia zobaczy w głównym nurcie 12 specjalnie dobranych spektakli, m.in. „Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach) oraz „Trojanki" Jana Klaty (Teatr Wybrzeże). W ramach 39. WST odbędzie się także interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt teatralny - Grotowski.Fest - upamiętniający wybitną postać polskiego teatru XX wieku, Jerzego Grotowskiego. Dla dzieci i młodzieży wybrano 5 spektakli, które będą pokazane w ramach małych WST.

  czytaj więcej

 • Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania

  Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania

  Nauczyciel poda lek przewlekle choremu dziecku, tylko jeśli będzie chciał – resort zdrowia przegrał w tej sprawie batalię z MEN. Zgodnie z przyjętą wczoraj przez rząd wersją projektu o opiece zdrowotnej nad uczniami będzie to dobrowolne. Dyrektor szkoły będzie jednak musiał zapewnić szkolenia w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Ustawa antylichwiarska. Czy na nowym prawie skorzystają lombardy?

  Ustawa antylichwiarska. Czy na nowym prawie skorzystają lombardy?

  Przepisy nowej ustawy antylichwiarskiej nie obejmują podmiotów, które oferują pożyczki pod zastaw ruchomości czy skupują towary za półdarmo.

  czytaj więcej

 • Brexit nie zaskoczy polskich pracodawców. Nie będą zwalniać Brytyjczyków z dnia na dzień

  Brexit nie zaskoczy polskich pracodawców. Nie będą zwalniać Brytyjczyków z dnia na dzień

  Firmy nie muszą się obawiać, że wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE obywatele tego kraju automatycznie stracą prawo do pracy w Polsce. I to bez względu na to, w jakim wariancie to nastąpi.

  czytaj więcej

 • Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Większość z nas sporą część życia spędziła w czasach wysokiej inflacji. Nauczyliśmy się traktować ją jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla normalnego funkcjonowania gospodarki. Wypatrujemy jej, śledząc doniesienia mediów straszących „nadciągającymi podwyżkami cen” i „drożyzną”.

  czytaj więcej

 • Nauczycielskie zmory niezmienne od stu lat. To bieda i reforma

  Nauczycielskie zmory niezmienne od stu lat. To bieda i reforma

  Od zarania niepodległości polskich nauczycieli dotyka klątwa będąca połączeniem dwóch przekleństw. Brzmi ona: obyś cudze dzieci uczył w ciekawych czasach.

  czytaj więcej

 • Agnieszka Holland laureatką Nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

  Agnieszka Holland laureatką Nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina

  Reżyser i scenarzystka Agnieszka Holland została laureatką tegorocznej 19. Nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą – poinformowała rzecznik Collegium Polonicum w Słubicach Ewa Bielewicz-Polakowska.

  czytaj więcej

 • Koniec z szerokimi cytatami bez zgody wydawców [WYWIAD]

  Koniec z szerokimi cytatami bez zgody wydawców [WYWIAD]

  - W kwestii linkowania w nowej dyrektywie europejski ustawodawca celowo posłużył się pojęciem, które trzeba będzie interpretować w zależności od konkretnego przypadku - mówi w rozmowie z DGP Karol Laskowski, szef Praktyki Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Komunikacji w Dentons.

  czytaj więcej

 • Paczkomaty dla Poczty Polskiej bez przetargu. A powinien być?

  Paczkomaty dla Poczty Polskiej bez przetargu. A powinien być?

  UZP wyjaśnia, czy publiczny operator miał prawo wynająć urządzenia do odbioru przesyłek z pominięciem przepisów o zamówieniach. Wszystko zależy od definicji przesyłek kurierskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników