technologii cyfrowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu technologii cyfrowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące technologii cyfrowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Technologiczni giganci uciekają z podatkowej sieci

  Technologiczni giganci uciekają z podatkowej sieci

  Francja i Niemcy chcą, aby unijny podatek od internetowych korporacji był pobierany tylko od przychodów z reklam. Popiera to Austria, ale już Hiszpania krytykuje – za brak ambicji. Irlandia także krytykuje – sama jest niechętna jakiejkolwiek europejskiej daninie. Prace nad opodatkowaniem tych firm utknęły więc w martwym punkcie. Wiemy jedno – o pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej z marca 2018 r. myśli głównie ona sama. Jak pisze w odpowiedzi na pytanie DGP, kluczowe jest, aby koncerny zaczęły w końcu płacić w Europie należne podatki.

  czytaj więcej

 • Biało-czerwony fintech napędzany nowym paliwem

  Biało-czerwony fintech napędzany nowym paliwem

  Choć każdego dnia słyszymy o kolejnych, wyjątkowych rozwiązaniach wprowadzanych przez banki lub przebojowe start-upy, to w świecie otwartych API, błyskotliwej AI i dyrektywy PSD2 jedno się nie zmienia – bez paliwa w postaci zaufania nie ma co myśleć o podboju portfeli klientów. Dyrektywa PSD2 i wprowadzana w życie idea bankowości otwartej oznaczają szanse, ale też stawia wyzwania. Najważniejszym z nich jest budowanie zaufania, również tego, które pozwoli zacieśnić współpracę banków z fintechami.

  czytaj więcej

 • Polskie firmy coraz chętniej oszczędzają w chmurze

  Polskie firmy coraz chętniej oszczędzają w chmurze

  Znaczne oszczędności, dopasowanie do bieżących potrzeb oraz bezpieczeństwo to główne, ale niejedyne korzyści firm, które wdrożyły u siebie usługi chmurowe. Rynek chmur obliczeniowych rośnie w tempie dwucyfrowym, a wartość wszystkich tego typu usług w Polsce zbliży się w bieżącym roku do 1 mld zł.

  czytaj więcej

 • Roboty zastąpią pracowników? Apokaliptyczne wizje coraz mniej prawdopodobne

  Roboty zastąpią pracowników? Apokaliptyczne wizje coraz mniej prawdopodobne

  Automatyzacja rynku pracy to pewnik. Pierwsze prognozy dotyczące tego, jak szybko rynek pracy zmienią roboty i sztuczna inteligencja były mocno niedoszacowane. Najnowsze dane wskazują, że nawet 75 proc. zawodów, które będą wykonywane za 10 lat, jest dla nas jeszcze nieznanych, a do 2030 roku nowe technologie i roboty będą obecne już prawie w każdej dziedzinie życia.

  czytaj więcej

 • Gdzie są LEGO z dawnych lat?

  Gdzie są LEGO z dawnych lat?

  Przed świętami Bożego Narodzenia w każdej sekundzie na świecie sprzedawanych jest prawie 30 zestawów Lego. Żółte ludziki opanowały świat. Ale duńskie klocki to także przykład, że kreatywność wśród dzieci – i niestety przede wszystkim wśród rodziców – umiera

  czytaj więcej

 • 4 mln Polaków powinno pomyśleć o odwyku. Sprawdź, czy też jesteś sfomowany

  4 mln Polaków powinno pomyśleć o odwyku. Sprawdź, czy też jesteś sfomowany

  Korzystamy z internetu chwilę przed zaśnięciem, tuż po przebudzeniu, a nawet podczas mszy. 4 mln Polaków przejawia silne objawy lęku przed odłączeniem od sieci. Pora pomyśleć o odwyku.

  czytaj więcej

 • Trendy technologiczne na 2019 rok: Sztuczna inteligencja, robotyzacja i postępująca rewolucja cyfrowa

  Trendy technologiczne na 2019 rok: Sztuczna inteligencja, robotyzacja i postępująca rewolucja cyfrowa

  Rok 2019 przyniesie dynamiczny rozwój technologicznych trendów zauważalnych już od pewnego czasu. Kluczową rolę odegra sztuczna inteligencja, która w coraz większym stopniu wkracza w codzienną działalność firm i konsumentów. Na rynek pracy wpłynie robotyzacja i rozwój urządzeń z zakresu Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Znaczenia nabierze także przechodzenie organizacji na tzw. model miękki, czyli zawieranie umów subskrypcyjnych (przykładowo na usługi chmurowe) zamiast inwestycji w sprzęt czy serwery.

  czytaj więcej

 • MKiDN łączy studia filmowe. Gliński: Powstanie profesjonalny ośrodek produkcji filmowej

  MKiDN łączy studia filmowe. Gliński: Powstanie profesjonalny ośrodek produkcji filmowej

  Szef MKIDN ogłosił zamiar połączenia państwowych instytucji kultury: WFDiF, Studiów Filmowych KADR, TOR, ZEBRA i KRONIKA oraz Studia Miniatur Filmowych. Dzięki temu powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej - podkreślił w komunikacie resort.

  czytaj więcej

 • Szef Polskiego Funduszu Rozwoju: Jeżeli chcemy mieć poziom rozwoju jak Niemcy, to w ważnych sprawach osiągajmy konsenus

  Szef Polskiego Funduszu Rozwoju: Jeżeli chcemy mieć poziom rozwoju jak Niemcy, to w ważnych sprawach osiągajmy konsenus

  Warto wokół takich priorytetów jak obronność, polityka energetyczna czy system emerytalny budować ponadpartyjny konsensus – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

  czytaj więcej

 • Polaryzacja polityczna może hamować rozwój

  Polaryzacja polityczna może hamować rozwój

  Warto wokół takich priorytetów jak obronność, polityka energetyczna czy system emerytalny budować ponadpartyjny konsensus – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

  czytaj więcej

 • Noworoczne postanowienie – zdobędę certyfikat ECDL!

  Noworoczne postanowienie – zdobędę certyfikat ECDL!

  W sierpniu br. decyzją Ministra Cyfryzacji do działającego na podstawie Ustawy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji włączono (i do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji wpisano) kwalifikację Certyfikat Umiejętności Komputerowych – poziom podstawowy (CUK-pp), której szczególnym przypadkiem jest kwalifikacja ECDL BASE. Tak więc kandydatom, którzy w Polsce uzyskali bądź uzyskają kwalifikację ECDL BASE, Polskie Towarzystwo Informatyczne, jako instytucja certyfikująca, wydaje także certyfikat CUK-pp z oznaczonym poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji.

  czytaj więcej

 • Bąk: Witaj w epoce streamingu [Jaguar i-Pace]

  Bąk: Witaj w epoce streamingu [Jaguar i-Pace]

  W święta odbyłem sentymentalną podróż do przeszłości. W piwnicy u rodziców znalazłem pudło z winylami z czasów, gdy jeszcze robiłem w pieluchę, oraz nieco późniejszych, gdy zużytymi pieluchami rzucałem w młodszą siostrę. Wyjąłem z niego m.in. bajki Brzechwy i „Ptasie radio” Juliana Tuwima wytłoczone na małych, 7-calowych talerzach, dwupłytowy nierozpakowany album Abby (wydaje mi się, że to już okaz kolekcjonerski), kultowy „Back in Black” AC/DC, a także składankę amerykańskiego disco z lat 80.

  czytaj więcej

 • Trwa wyścig cyberprzestępców z wymiarem sprawiedliwości. Jak walczyć z oszustami w sieci?

  Trwa wyścig cyberprzestępców z wymiarem sprawiedliwości. Jak walczyć z oszustami w sieci?

  Kradzież pieniędzy z konta, kradzież tożsamości, oszustwa na zakupach w sklepach internetowych, cyberataki na banki i instytucje, rozprzestrzenianie pornografii dziecięcej – to tylko niektóre z metod działania e-przestępców. Potrzebne są nowe rozwiązania, które będą im zapobiegać. Pracowali nad nimi uczestnicy projektu badawczego Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników