techniczny dialog

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu techniczny dialog. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące techniczny dialog.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Warto łączyć siły z biznesem, i z sąsiadami

  Warto łączyć siły z biznesem, i z sąsiadami

  Współpraca z przedsiębiorcami nie tylko poprawia klimat inwestycyjny i pomaga zapobiegać bezrobociu. Przynosi także bardzo konkretne ułatwienia dla mieszkańców, zwłaszcza kiedy zaangażuje się wielu partnerów.

  czytaj więcej

 • KE: będą dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE, w tym Polski

  KE: będą dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE, w tym Polski

  Komisja Europejska chce zniesienia wiz do USA dla pięciu krajów Unii Europejskiej, wobec których nadal one obowiązują: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W środę zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w tym celu.

  czytaj więcej

 • Maduro: UE nie słucha Wenezueli, "jesteście głusi"

  Maduro: UE nie słucha Wenezueli, "jesteście głusi"

  Dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział w piątek, że UE nie słucha jego kraju. "Jesteście głusi" - zaznaczył. Odrzucił - jak to ujął - stronniczy i ideologiczny charakter oświadczenia wspieranej przez UE Międzynarodowej Grupy Kontaktowej ds. Wenezueli.

  czytaj więcej

 • Prezydenci Polski i Litwy podpisali deklarację o wzmocnieniu partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa

  Prezydenci Polski i Litwy podpisali deklarację o wzmocnieniu partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa

  Koordynacja stanowisk w sprawach polityki bezpieczeństwa i obrony w ramach m.in. NATO i UE oraz współpraca między siłami zbrojnymi - to niektóre z zobowiązań zawartych w deklaracji o wzmocnieniu polsko-litewskiego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa podpisanej przez prezydentów Polski i Litwy.

  czytaj więcej

 • Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

  Ekolodzy wzywają KE do interwencji ws. przekopu Mierzei. KE zapowiada rozmowy

   Organizacje ekologiczne wezwały w poniedziałek Komisję Europejską do interwencji w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. Ich zdaniem działania rządzących w tej sprawie są nielegalne. KE zapowiada techniczne rozmowy z polskimi władzami.

  czytaj więcej

 • W Brukseli będzie spotkanie w sprawie Mierzei Wiślanej

  W Brukseli będzie spotkanie w sprawie Mierzei Wiślanej

  Piątkowe spotkanie w Brukseli nie dotyczy samego przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a przede wszystkim raportu oddziaływania na środowisko i uszczegółowienia rozwiązań – powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

  czytaj więcej

 • Polska nie powinna podejmować żadnych prac dotyczących Mierzei Wiślanej w oczekiwaniu na ostateczną decyzję KE

  Polska nie powinna podejmować żadnych prac dotyczących Mierzei Wiślanej w oczekiwaniu na ostateczną decyzję KE

  Polska nie powinna podejmować żadnych pracy ws. budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną; przedstawiciele KE nie potwierdzili na piątkowym spotkaniu konieczności realizacji tego projektu. Dopiero po formalnym przedłożeniu projektu do Komisji zbadamy jego zgodność z prawem UE. Służby Komisji przypomniały, że w oczekiwaniu na ostateczną decyzję Komisji nie należy podejmować żadnych prac - przekazało PAP źródło z KE.

  czytaj więcej

 • Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  Czy za pracę w smogu nalezy się urlop?

  NSZZ Policjantów domaga się dodatkowych dni urlopu dla funkcjonariuszy za pracę w smogu, a także wprowadzenia obowiązku stosowania masek ochronnych podczas służby. 10 stycznia podjął uchwałę dotyczącą wystąpienia w tej kwestii do ministra spraw wewnętrznych i administracji, a 27 lutego 2019 r. sprawą zajął się zespół problemowy Rady Dialogu Społecznego. Komenda Główna Policji zastrzega, że być może wymagałoby to zmian w prawie. Mimo że przepisy dotyczące policjantów przewidują już w niektórych przypadkach możliwość udzielania dodatkowych dni urlopu tym, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, to mogą one nie być wystarczające, aby objąć swym zastosowaniem również narażonych na smog. A przecież policjanci to niejedyna grupa zawodowa pracująca w smogu. Powstaje więc pytanie, czy należałoby wprowadzić odpowiednie regulacje (w tym np. urlopowe) w związku z zagrożeniami, jakie stwarza on także dla innych zatrudnionych? A jeśli tak, to kogo i w jaki sposób powinny objąć?

  czytaj więcej

 • Wiceminister edukacji o strajku nauczycieli: Zakładamy, że wypełnią swoje obowiązki związane z egzaminami [WYWIAD]

  Wiceminister edukacji o strajku nauczycieli: Zakładamy, że wypełnią swoje obowiązki związane z egzaminami [WYWIAD]

  Zakładamy, że nauczyciele, którzy zostali powołani do zespołów nadzorujących przebieg egzaminów, świadomie podpisali decyzje o powołaniu do nich i wypełnią swoje obowiązki z tym związane – powiedział wiceminister edukacji Maciej Kopeć w wywiadzie dla PAP.

  czytaj więcej

 • 39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne ruszają już 3 kwietnia [PROGRAM, SPEKTAKLE]

  39. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają od 3 do 16 kwietnia 2019 roku. Stołeczna widownia zobaczy w głównym nurcie 12 specjalnie dobranych spektakli, m.in. „Pod presją" w reżyserii Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach) oraz „Trojanki" Jana Klaty (Teatr Wybrzeże). W ramach 39. WST odbędzie się także interdyscyplinarny i międzynarodowy projekt teatralny - Grotowski.Fest - upamiętniający wybitną postać polskiego teatru XX wieku, Jerzego Grotowskiego. Dla dzieci i młodzieży wybrano 5 spektakli, które będą pokazane w ramach małych WST.

  czytaj więcej

 • PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji

  PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji

  Resort przedsiębiorczości przygotował projekt, który ma w ekspresowym tempie, bez konsultacji społecznych przejść przez rząd.

  czytaj więcej

 • Wynagrodzenia pracowników wojska wzrosną. Szef MON zatwierdził podwyżki

  Wynagrodzenia pracowników wojska wzrosną. Szef MON zatwierdził podwyżki

  Szef resortu Mariusz Błaszczak zdecydował, że pracownicy cywilni resortu obrony narodowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń średnio o 300 zł z wyrównaniem od 1 stycznia - informują służby prasowe MON. Resort zapowiada też, że "podejmie zabiegi", by w 2020 r. zaplanowano dla cywilów w wojsku 500 zł podwyżki.

  czytaj więcej

 • Szydło: Rozmowy o sytuacji w oświacie będziemy kontynuować 1 kwietnia

  Szydło: Rozmowy o sytuacji w oświacie będziemy kontynuować 1 kwietnia

  Rozmowy w sprawie sytuacji w oświacie będziemy kontynuować w poniedziałek 1 kwietnia – poinformowała wicepremier Beata Szydło. Poprosiliśmy, by strona związkowa doprecyzowała oczekiwania i by centrale związkowe w miarę możliwości uzgodniły swoje stanowiska – dodała.

  czytaj więcej

 • Można zapanować nad podwyżkami opłat za śmieci. Oto sześć sposobów

  Można zapanować nad podwyżkami opłat za śmieci. Oto sześć sposobów

  Gospodarowanie odpadami komunalnymi jest coraz droższe i nie da się uniknąć podwyżek opłat dla mieszkańców. Można jednak zapanować nad ich skalą. Trzeba tylko zrobić to z głową, bo chcąc zmniejszyć koszty, można je zwiększyć.

  czytaj więcej

 • Kwieciński: Ten rok może być decydujący dla unijnych finansów po 2020 r.

  Kwieciński: Ten rok może być decydujący dla unijnych finansów po 2020 r.

  - Komisja Europejska często jest przedstawiana jako świat ekspertów, technokratów twardo stąpających po ziemi. Niestety, w ostatnich latach obserwujemy wyraźne jej upolitycznienie - mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju

  czytaj więcej

 • Emilewicz do taksówkarzy: Chcemy, by prawo było egzekwowane

  Emilewicz do taksówkarzy: Chcemy, by prawo było egzekwowane

  Chcemy, aby zapisy, które zostały przygotowane w ustawie, były egzekwowane - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po rozmowach z przedstawicielami związków zawodowych taksówkarzy. Rząd zaproponował protestującym dalsze rozmowy w tym tygodniu w CDS.

  czytaj więcej

 • Katedra Notre-Dame w Paryżu wielokrotnie splatała się z historią Polski

  Katedra Notre-Dame w Paryżu wielokrotnie splatała się z historią Polski

  Już od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci powstania listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się w niej msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W 2018 r. w Notre-Dame umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Boskiej.

  czytaj więcej

 • Strategia kontra ciągła zmiana: Mieszkańcy przestali być dla gmin złem koniecznym

  Strategia kontra ciągła zmiana: Mieszkańcy przestali być dla gmin złem koniecznym

  Dla wielu gmin długoterminowa strategia to nie tylko obowiązek, lecz także być albo nie być. Skończyły się czasy, gdy mieszkańcy byli złem koniecznym – trzeba o nich zabiegać i przewidywać ich potrzeby na wiele lat do przodu, co w czasach bezprecedensowych zmian technicznych nie jest łatwe.

  czytaj więcej

 • Polskie miasta już są smart

  Polskie miasta już są smart

  Współczesne miasta w małym stopniu przypominają swoje wersje sprzed kilku dziesięcioleci, a szybkość, z jaką się zmieniają, zadziwia. Miasta, podobnie jak technologie, stają się „smart”, ale co to naprawdę znaczy? I czy polskie miasta to już smart cities? Liczne przykłady z Polski to potwierdzają, a wśród miast, mogących się poszczycić certyfikatem smart city ISO 37120, pierwsza była Gdynia.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników