
Najważniejsze elementy planu uszczelniania podatków już działają i przynoszą efekty, ale przedsiębiorcy chcieliby szerszej dyskusji o wprowadzanych kolejnych – to wnioski z debaty „Uszczelnianie podatków – wyzwanie dla Polski, wyzwanie międzynarodowe”. Resort finansów deklaruje otwartość na postulaty biznesu
czytaj więcej

Państwo i prywatny biznes są na siebie skazane , jeśli chodzi o zapobieganie zagrożeniom w sieci. Muszą jednak rozsądnie podzielić się obowiązkami i kosztami. Nowe przepisy poszły we właściwym kierunku.
czytaj więcej

Jeśli naprawdę zależy nam na przekazaniu wartościowych darów nowemu zarządowi PGZ, to powinna być to lista naszych błędów. Aby nowi nie uczyli się na własnych, bo to zawsze najbardziej boli, najdłużej trwa i grozi ukłuciem się wrzecionem.
czytaj więcej

Twórcy coraz częściej podejmują próby opowiadania o powstaniu warszawskim językiem popkultury. Z różnym skutkiem.
czytaj więcej

TSUE sformułował regułę, zgodnie z którą na podstawie gwarantującego wolność sztuki art. 13 Karty Praw Podstawowych UE uprawniony z tytułu prawa do fonogramu nie może się sprzeciwić skopiowaniu i włączeniu przez osobę trzecią jego fragmentu „w zmienionej i nierozpoznawalnej dla ucha postaci” do innego fonogramu.
czytaj więcej

Walka o finansową
rekompensatę za straty ludzkie i materialne spowodowane przez państwo
niemieckie w latach 1939–1945 jest z góry przegrana na gruncie prawa.
Ale Berlin nie uchyla się od odpowiedzialności za eksterminacyjną
politykę III Rzeszy. Dlatego możliwe są inne formy rekompensaty, np.
zmierzające do podniesienia jakości polskiej gospodarki.
czytaj więcej

Powodem jest niska frekwencja pracowników w referendum strajkowym. Plebiscyt potrwa jeszcze przez miesiąc.
czytaj więcej

Szesnaście. Tyle razy w ostatnim roku zmieniło
się prawo farmaceutyczne. Zaledwie siedem – kodeks spółek handlowych.
Choć do k.s.h. należy inny rekord. Podczas 84. posiedzenia Sejmu obecnej
kadencji, w lipcu 2019 r., przegłosowano trzy różne nowelizacje
kodeksu. Posłowie przyznawali, że w sumie nie odróżniają procedowanych
projektów. Wiedzieli, że wszystkie „dotyczą spółek”.
czytaj więcej

Jaka powinna być rola państwa w nowoczesnej gospodarce i jak budować odpowiednią kulturę działania firmy – tego dotyczyła dyskusja „Przedsiębiorca i gospodarka – Nie ma przyszłości bez mądrej lekcji z gospodarczej przeszłości”
czytaj więcej
![Wiceminister przedsiębiorczości i technologii: Wierzę w rozsądek przedsiębiorców [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3893000/3893231-spolka-firma-145-107.jpg)
- Wkurza mnie, gdy ktoś mówi, że tyle prawa w Polsce się uchwala, że przedsiębiorca powinien przez trzy godziny dziennie czytać wchodzące w życie przepisy. Bałamutny argument - mówi dr Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.
czytaj więcej

W razie ujawnienia pracy na czarno firmy twierdzą, że podwładny jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, której nie trzeba zawierać na piśmie.
czytaj więcej
![Informatyzacja ledwo nadąża za zmianami w podatkach [DEBATA PODATKOWA]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4210000/4210943-kontrola-dokumenty-podatki2-145-107.jpg)
Informatyzacja zmienia sposób rozliczania podatków niezależnie od
działań fiskusa. Jednocześnie działania fiskusa wkraczają w te
rozliczenia i zmieniają systemy. Jak informatyzacja zmienia postrzeganie
podatków w firmach?
czytaj więcej

Śmieciarki nie wyjadą na ulice miast, jeśli firmy nie zdążą z wdrożeniem nowego systemu informacji o odpadach. Resort środowiska uspokaja, ale odpadowcy ostrzegają, że czeka ich wyścig z czasem.
czytaj więcej

Technologie koreańska i francuska, choć brane pod uwagę, mają mniejsze szanse – twierdzi źródło DGP.
czytaj więcej

Stworzyli szkoły nie publiczne, bo nie widzieli dla siebie miejsca w skostniałych ramach państwowej oświaty. Ale w końcu dopadła ich rządowa reforma edukacji.
czytaj więcej
![Okoński: Rząd przeniesie dane informatyczne do zewnętrznych chmur. Ma być bezpieczniej i taniej [WYWIAD]](https://g1.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3171000/3171843-serwerownia-145-107.jpg)
Dane z tradycyjnych serwerowni mają trafić do dwóch chmur – rządowej i komercyjnej. – Sam przetarg na obsługę tej krajowej chcielibyśmy uruchomić w I kwartale 2020 r. - mówi Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
czytaj więcej

Spółka CPK szuka doradcy, który podpowie, jak optymalnie zaplanować port w Baranowie.
czytaj więcej

Firmy zatrudniające od 50 osób wzwyż czeka sporo pracy, by wdrożyć pracownicze plany kapitałowe. Będzie im o tyle prościej, że mogą skorzystać z doświadczeń największych podmiotów. Przy czym muszą uważać, by nie paść ofiarą zatorów po stronie instytucji finansowych - pisze Paulina Jastrzębiec Siemiątkowska, radca prawny, kancelaria Olesiński i Wspólnicy
czytaj więcej
![Horała: Lotnisko w Baranowie przyniesie korzyści całemu krajowi [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4379000/4379661-marcin-horala-145-107.jpg)
Centralny Port Komunikacyjny to będzie inwestycja atrakcyjna dla
kapitału prywatnego np. dla funduszy emerytalnych. Oddanie lotniska w
2027 r jest wciąż realne ale konieczna jest nowelizacja ustawy o CPK –
mówi Marcin Horała
czytaj więcej

W myśl najnowszych przepisów muszą uzyskiwać zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi oraz informować o nich swoich akcjonariuszy. Ponadto do czerwca 2020 r. zobowiązane są opracować polityki wynagrodzeń i uwidocznić je na swojej stronie. Zaostrzono też zasady emisji papierów wartościowych.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników