taksy notarialnej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu taksy notarialnej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące taksy notarialnej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  Sprzedałeś nieruchomość - 2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku

  PIT-39 muszą złożyć nie tylko sprzedający nieruchomość, lecz także ci, którzy dokonali zamiany.

  czytaj więcej

 • Kosztowne pożegnanie z niekupioną ziemią. Nie odzyskamy pieniędzy wydanych na notariusza

  Kosztowne pożegnanie z niekupioną ziemią. Nie odzyskamy pieniędzy wydanych na notariusza

  Nabywający działki rolne czy leśne, które podlegają prawu pierwokupu, muszą uważać. Jeśli Skarb Państwa skorzysta ze swoich uprawnień, nikt nie zwróci im pieniędzy wydanych na notariusza.

  czytaj więcej

 • Składki notariuszy trafiły do trybunału

  Składki notariuszy trafiły do trybunału

  Minimum 700 zł miesięcznie musi wpłacić rejent na rzecz swojego samorządu. Pytanie, czy ten obowiązek ma oparcie w przepisach konstytucji.

  czytaj więcej

 • Pośrednicy nie zarobią na notariuszach

  Pośrednicy nie zarobią na notariuszach

  Już kilka serwisów internetowych specjalizuje się w wyszukiwaniu najtańszych notariuszy. Tymczasem Krajowa Rada Notarialna krytykuje taką formę współpracy.

  czytaj więcej

 • Jak przekazać majątek dzieciom?

  Jak przekazać majątek dzieciom?

  Różne sposoby przekazania rodzinnego majątku dzieciom mają odmienne zalety, wady i konsekwencje tak prawne jak i podatkowe. Narzędzi do przeniesienia własności domu, mieszkania, działki (ogólnie: nieruchomości) jest kilka. Może to być darowizna, umowa dożywocia lub testament. Darowizna jest też popularnym sposobem na przekazanie dziecku samochodu.

  czytaj więcej

 • Rozbito "gang notariuszy" podejrzanych o wyłudzanie nieruchomości

  Rozbito "gang notariuszy" podejrzanych o wyłudzanie nieruchomości

  Zatrzymano pięciu notariuszy podejrzanych o przestępstwa związane z udzielaniem lichwiarskich pożyczek i wyłudzaniem nieruchomości od osób będących w ciężkim położeniu życiowym - poinformował w środę minister sprawiedliwości - prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

  czytaj więcej

 • Krajowa Rada Notarialna zaniepokojona zatrzymaniem 5 notariuszy

  Krajowa Rada Notarialna zaniepokojona zatrzymaniem 5 notariuszy

  Jesteśmy głęboko zaniepokojeni informacją o zatrzymaniu pięciu notariuszy; jeśli przedstawione zarzuty się potwierdzą, osoby te nie powinny wykonywać zawodu notariusza - oświadczył w środę rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej Szymon Kołodziej.

  czytaj więcej

 • Pięciu notariuszy nie trafi do aresztu

  Pięciu notariuszy nie trafi do aresztu

  Gdański sąd nie uwzględnił w czwartek wniosku prokuratury, która chciała tymczasowego aresztu dla 5 notariuszy podejrzanych o niedopełnienie obowiązków i pomocnictwo do oszustw, w efekcie których wiele osób straciło swoje mieszkania lub domy.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Umowa dożywocia zawierana jest notarialnie i polega na zbyciu nieruchomości (np. mieszkania, domu, działki) na rzecz wskazanej osoby, która z kolei jest zobowiązana przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb (możliwe jest także utrzymanie dożywotnika np. w formie regularnie wypłacanej dożywotniej renty).

  czytaj więcej

 • Nie będzie postępowania dyscypinarnego wobec notariuszy podejrzanych o współpracę z mafią lichwiarską

  Nie będzie postępowania dyscypinarnego wobec notariuszy podejrzanych o współpracę z mafią lichwiarską

  Sporządzenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec czterech notariuszy, którym przedstawiono zarzuty w zw. ze współpracą z mafią lichwiarską, było niemożliwe, bo prokuratura zanonimizowała dokumenty – poinformowała Rada Izby Notarialnej w Gdańsku.

  czytaj więcej

 • Prokuratura zawiesiła w wykonywaniu zawodu 5 notariuszy

  Prokuratura zawiesiła w wykonywaniu zawodu 5 notariuszy

  Prokuratura zawiesiła w czwartek w wykonywaniu zawodu pięciu notariuszy podejrzanych o przestępstwa związane z udzielaniem lichwiarskich pożyczek i wyłudzaniem nieruchomości oraz zastosowała wobec nich poręczenie majątkowe - przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

  czytaj więcej

 • Szósty notariusz z zarzutami w związku z działaniem tzw. mafii mieszkaniowej

  Szósty notariusz z zarzutami w związku z działaniem tzw. mafii mieszkaniowej

  Prokuratura Regionalna w Gdańsku w śledztwie związanym z oszustwami, w efekcie których wiele osób straciło domy i mieszkania, postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków kolejnemu – szóstemu już, notariuszowi. Osoba ta została zawieszona w wykonywaniu zawodu.

  czytaj więcej

 • Usługi notarialne też można refakturować

  Usługi notarialne też można refakturować

  Prawnik, który poleca podatnikowi znajomego notariusza i tymczasowo uiszcza za niego taksę notarialną, może ją później przerzucić na klienta.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Mieszkanie lub dom w zamian za utrzymanie, opiekę lub rentę. Tak działa umowa dożywocia

  Umowa dożywocia zawierana jest notarialnie i polega na zbyciu nieruchomości (np. mieszkania, domu, działki) na rzecz wskazanej osoby, która z kolei jest zobowiązana przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb (możliwe jest także utrzymanie dożywotnika np. w formie regularnie wypłacanej dożywotniej renty).

  czytaj więcej

 • Jak przekazać dziecku mieszkanie, dom albo działkę?

  Jak przekazać dziecku mieszkanie, dom albo działkę?

  Przeniesienie własności domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości na dziecko może mieć różną formę. Do wyboru są trzy podstawowe warianty: umowa darowizny, umowa dożywocia albo testament. Każda opcja ma nieco inną naturę i konsekwencje prawne.

  czytaj więcej

 • Stwierdzenie nabycia spadku szybsze u notariusza niż w sądzie

  Stwierdzenie nabycia spadku szybsze u notariusza niż w sądzie

  W polskim systemie prawnym stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić na mocy postanowienia wydanego przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy lub przed notariuszem, który sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Mimo, że oba te dokumenty wywołują takie same skutki prawne dla spadkobiercy to czas ich uzyskania się znacząco różni.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników