systemy podatkowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu systemy podatkowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące systemy podatkowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Czy samozatrudniony może ogłosić upadłość konsumencką

  Problem: Osoba, która przeszła na samozatrudnienie, nawet jeśli po uszy pogrążona jest w prywatnych długach, które narastały przez wiele lat, nie może ogłosić upadłości konsumenckiej! A to dlatego, że z przepisów wynika wprost, że upadłość konsumencką może ogłosić wyłącznie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. A samozatrudniony w myśl przepisów jest właśnie osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Problem jest tym większy, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu osób pogrążonych w finansowych tarapatach szybsze i bardziej korzystne niż ogłoszenie upadłości na zasadach obowiązujących przedsiębiorców. W praktyce więc osoby, dla których samozatrudnienie jest często jedyną możliwością utrzymania źródła dochodów, mają poważny problem. Zwłaszcza że powszechna jest praktyka przedsiębiorców, którzy uzależniają zatrudnienie kandydata do pracy od tego, czy założy i będzie prowadził własną działalność gospodarczą. Pojawia się pytanie: czy osoby, których samozatrudnienie wiąże się ze świadczeniem usług na rzecz jednej firmy, a przeważający udział w ich zobowiązaniach mają kredyty konsumenckie i inne prywatne długi, nie powinny składać wniosków o upadłość jako konsumenci, licząc na to, że sąd uzna, że ta działalność jest de facto fikcyjna? ©?

  czytaj więcej

 • Firmy mogą odebrać pieniądze ze składek wypadkowych

  Firmy mogą odebrać pieniądze ze składek wypadkowych

  To ostatni rok, kiedy pracodawcy mogą odzyskać nadpłacone składki wypadkowe za lata 2006–2011. Większość z nich jednak nie wie, że w ogóle ma taką możliwość.

  czytaj więcej

 • Przestępcy znaleźli kolejny, dochodowy biznes: Czysty spirytus z podpałek i płynów do spryskiwaczy

  Przestępcy znaleźli kolejny, dochodowy biznes: Czysty spirytus z podpałek i płynów do spryskiwaczy

  W 2015 r. do Polski wjechało 14 mln litrów skażonego alkoholu z Węgier – o 13 mln więcej niż dwa lata wcześniej. Przestępcy mają nowy dochodowy biznes – uważają eksperci.

  czytaj więcej

 • Zdążyć przed klauzulą i skorzystać z optymalizacji

  Zdążyć przed klauzulą i skorzystać z optymalizacji

  Prace nad klauzulą dotyczącą obejścia przepisów prawa podatkowego dobiegają końca. Zgodnie z projektem nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Jest to ostatni moment na podjęcie działań, które pod rządami nowego prawa będą już mogły zostać zakwestionowane przez władze skarbowe.

  czytaj więcej

 • Kiedyś nawet Polska znajdowała się na liście rajów podatkowych

  Kiedyś nawet Polska znajdowała się na liście rajów podatkowych

  - Niewątpliwie z przepisów prawnych wynika możliwość korzystania z rajów podatkowych. Można więc się zastanawiać, czy jest coś złego w tym, że podatnicy do nich uciekają. Wydaje się, że ograniczenie tego procederu jest rolą państwa - uważa dr Karolina Tetłak, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • MF rezygnuje z kontrowersyjnych przepisów dla firm audytorskich

  MF rezygnuje z kontrowersyjnych przepisów dla firm audytorskich

  W nowym projekcie resort odstępuje od drakońskich kar dla biegłych rewidentów i zmniejsza opłatę z tytułu nadzoru. Katalog usług zakazanych był nieco dłuższy niż w unijnych przepisach.

  czytaj więcej

 • Ekspert: Propozycje KE pomogą ograniczyć wyłudzenia VAT

  Ekspert: Propozycje KE pomogą ograniczyć wyłudzenia VAT

  Nowe propozycje KE ws. VAT mogą rzeczywiście ograniczyć wyłudzenia tego podatku w UE. Żeby jednak było to skuteczne w naszym kraju, musi równocześnie zniknąć tzw. odwrotne obciążenie w handlu niektórymi towarami - mówi PAP Mariusz Cieśla z Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

  czytaj więcej

 • Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończył się European Excutive Forum w Warszawie

  Zakończyła się czwarta edycja „European Executive Forum”, która w tym roku odbyła się w Warszawie pod hasłem „Age of innovations”. Podczas 6 paneli dyskusyjnych wybitni przedstawiciele biznesu i nauki z Polski i z zagranicy debatowali nad kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw w dobie rewolucji technologicznej. Wśród partnerów wydarzenia były firmy takie jak Totalizator Sportowy, BMW i Pfizer. Po raz pierwszy zostały też przyznane prestiżowe statuetki „European Leadership Awards”, by uhonorować najlepsze przedsiębiorstwa, wybitnych menedżerów i liderów biznesu, którzy wyróżniają się zaangażowaniem w rozwój gospodarczy kraju oraz przestrzegają zasad etyki prowadzenia biznesu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in. PKN Orlen, Michał Sołowow i Google Polska.

  czytaj więcej

 • PIT 2015: Jedna trzecia Polaków składa zeznanie w ostatniej chwili

  PIT 2015: Jedna trzecia Polaków składa zeznanie w ostatniej chwili

  Coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie PIT przez internet (45 proc.). Niemal tyle samo (46 proc.) zanosi jednak formularz osobiście do urzędu skarbowego. Niewielu wysyła go pocztą (9 proc.). Większość już podsumowała 2015 rok.

  czytaj więcej

 • Lojalność wobec pracodawcy: Zamiast bohatera mamy donosiciela

  Lojalność wobec pracodawcy: Zamiast bohatera mamy donosiciela

  Lojalność – to ona powstrzymuje świadków nadużyć w firmach przed informowaniem o nich.

  czytaj więcej

 • PIT: Fiskus nadal żąda podatku od zaległych składek ZUS

  PIT: Fiskus nadal żąda podatku od zaległych składek ZUS

  Jeżeli pracodawca ureguluje zaległości wobec ZUS, to pracownik ma przychód w tej części, która powinna być finansowana z jego środków – konsekwentnie twierdzą urzędnicy.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Wpłaty na tzw. subkonta zdominowały system 1 procent

  Eksperci: Wpłaty na tzw. subkonta zdominowały system 1 procent

  Wpłaty na tzw. subkonta zdominowały system 1 proc. podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego - powiedziała Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. Kwestia subkont nie jest regulowana prawem, a zapisami umów między stronami - dodała.

  czytaj więcej

 • Danina publiczna na rzecz mediów narodowych, z rachunkiem za prąd od 2017

  Danina publiczna na rzecz mediów narodowych, z rachunkiem za prąd od 2017

  Nową składkę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie pobieraną z rachunkiem za prąd zapłacimy od 1 stycznia 2017 r., zwolnienia obejmą osoby po 75 r. życia, niepełnosprawnych oraz ubogich - przewiduje projekt ustawy wchodzący w skład dużej ustawy medialnej.

  czytaj więcej

 • Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Oto nowa ideologia: Wszyscy jesteśmy kapitalistami

  Mówisz „Uber”, myślisz „protesty taksówkarzy”. Słusznie, ale nie do końca. „Uberyzacja” to znacznie szersze zjawisko, które już od dawna rozlewa się na inne branże. Wkrótce zainfekuje także twoją. Czy należy się tego obawiać?

  czytaj więcej

 • Eksperci podatkowi z zagranicy: Optymalizacja podatkowa obniża szanse rozwojowe

  Eksperci podatkowi z zagranicy: Optymalizacja podatkowa obniża szanse rozwojowe

  Na optymalizacji podatkowej, stosowanej przez międzynarodowe koncerny kraje rozwijające się tracą miliardy dolarów - wynika z wystąpień ekspertów podatkowych z Zambii, Nigerii i Argentyny podczas piątkowego seminarium, zorganizowanego przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników