systemy podatkowe

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu systemy podatkowe. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące systemy podatkowe.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Tanie viaAUTO odkorkują autostrady

  Tanie viaAUTO odkorkują autostrady

  Elektronika w prywatnych samochodach ma zmniejszyć zatory na bramkach. Ale nie wszędzie pomoże. Tego lata kierowcy będą mogli za 25 zł kupić urządzenia viaAUTO, umożliwiające wjazd na autostrady bez stania w kolejce na bramkach. Do tego wystarczy doładowanie za 20 zł. Normalna cena tego urządzenia obecnie to 135 zł plus koszt doładowania co najmniej 50 zł. W promocjach viaAUTO sprzedawano po 70 zł plus 50 zł doładowania.

  czytaj więcej

 • Trzy metody na trzydziestokrotność: Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów

  Trzy metody na trzydziestokrotność: Zniesienie pułapu składek emerytalnych pozbawi najbogatszych przywilejów

  Jeden z pomysłów dotyczących jednolitego podatku to likwidacja progu, od którego przestaje się płacić ZUS. To zysk dla budżetu większy niż z podatku bankowego i handlowego razem wziętych. 331,9 tys. osób. Właśnie tylu ubezpieczonych w 2015 r. miało na tyle wysokie zarobki, że przekroczyły one trzydziestokrotność średniej płacy i tym samym nie musieli do końca roku płacić składek emerytalnych. Tak wynika z informacji ZUS. Efekt? Niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznego o 6,2 mld zł.

  czytaj więcej

 • Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  Centra usług wspólnych: bariery nie w przepisach, ale w mentalności ludzi

  O powołaniu CUW myślą prawie wszyscy. Zarówno powiaty z urzędami marszałkowskimi i wojewódzkimi, jak i gminy z miastami. Z wykonaniem jest gorzej. Mimo że od wejścia w życie zmian ułatwiających tworzenie takich jednostek minęło prawie pół roku, centra w nowej formule jeszcze nie działają, choć pierwsze samorządy już podjęły uchwały i rozpoczęły proces ich tworzenia.

  czytaj więcej

 • Minister finansów powołał spółkę do walki z wyłudzeniami VAT

  Minister finansów powołał spółkę do walki z wyłudzeniami VAT

  Minister Finansów podpisał akt założycielski spółki celowej powołanej do celów informatyzacji służb skarbowych - poinformował we wtorek w komunikacie resort finansów. Spółka ma być odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT.

  czytaj więcej

 • Trybunał UE poparł Wielką Brytanię w kwestii ograniczenia przyznawania zasiłków imigrantom

  Trybunał UE poparł Wielką Brytanię w kwestii ograniczenia przyznawania zasiłków imigrantom

  Wielka Brytania ma prawo przyznawać zasiłki rodzinne i ulgi podatkowe na dziecko tylko tym osobom, które mają prawo pobytu w tym kraju – wynika z wtorkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • TSUE: Wielka Brytania nie musi przyznawać zasiłków imigrantom bez prawa do pobytu

  TSUE: Wielka Brytania nie musi przyznawać zasiłków imigrantom bez prawa do pobytu

  Unijne przepisy nie stoją na przeszkodzie do tego, aby Wielka Brytania przyznawała pomoc finansową tylko tym bezrobotnym obywatelom Unii Europejskiej, którzy legalnie przebywają na jej terenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE, który odrzucił skargę złożoną przez Komisję Europejską (KE). Dotyczyła ona sporu o prawo do świadczeń społecznych, takich jak zasiłki rodzinne i ulga podatkowa na dzieci, przyznawane na terenie Wielkiej Brytanii.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób należy oskładkować kontrakt menedżera, który prowadzi działalność gospodarczą

  W jaki sposób należy oskładkować kontrakt menedżera, który prowadzi działalność gospodarczą

  Prowadzę biuro prawne w ramach działalności gospodarczej. Mam propozycję zawarcia kontraktu menedżerskiego na zarządzanie spółką kapitałową. Poza usługami zarządczymi, które mam wpisane w ewidencji działalności gospodarczej, wykonuję jeszcze inne, tj. w zakresie doradztwa finansowego i personalnego. Czy jeśli podpiszę kontrakt, będę miał prawo wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych? Czy możliwe jest, by to zleceniodawca opłacał za mnie składki społeczne, a ja tylko składkę zdrowotną z działalności?

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa: Kto może wystąpić do ZUS o abolicję zaległości w 2016 roku

  Poradnia ubezpieczeniowa: Kto może wystąpić do ZUS o abolicję zaległości w 2016 roku

  Razem z siostrą przyjęłyśmy spadek po naszym ojcu, który prowadził działalność gospodarczą. Niedawno otrzymałyśmy decyzje ZUS, którymi przeniesiono na nas odpowiedzialność za zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek, z którymi ojciec zalegał za lata 2006–2008. Czy istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenia takich należności? Czy wystarczy, że taki wniosek złożę tylko ja, czy powinna złożyć go również moja siostra?

  czytaj więcej

 • Członek zarządu z depresją nie odpowie za zaległości

  Członek zarządu z depresją nie odpowie za zaległości

  ZUS wydał decyzję, w której przeniósł na mnie jako jedynego członka zarządu sp. z o.o. odpowiedzialność za nieopłacone przez spółkę składki. Rzeczywiście nie złożyłem wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Stało się tak dlatego, że w grudniu 2015 r. bardzo pogorszył się mój stan psychiczny. Od tego czasu leczę się psychiatrycznie, przyjmuję silne antydepresanty i nie potrafiłem w odpowiednim czasie należycie ocenić sytuacji finansowej spółki. Zdaniem organu rentowego czasem właściwym do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości był koniec stycznia 2016 r. Jakie argumenty powinienem podnieść w odwołaniu, aby uchronić się przed zapłatą zaległych składek? Czy moja choroba będzie miała jakiekolwiek znaczenie?

  czytaj więcej

 • Dane z JPK będą najpierw w chmurze

  Dane z JPK będą najpierw w chmurze

  Zaszyfrowane informacje przesyłane przez polskie firmy w formacie jednolitego pliku kontrolnego będą przechowywane na platformie obliczeniowej – potwierdziło MF.

  czytaj więcej

 • FOR o płacy minimalnej: Rząd szkodzi gospodarce nie pomagając najbiedniejszym

  FOR o płacy minimalnej: Rząd szkodzi gospodarce nie pomagając najbiedniejszym

  Rząd zdecydował o podniesieniu płacy minimalnej brutto z obecnych 1850 zł do 2000 zł od stycznia 2017 roku. To znacznie większy wzrost, niż wynikające z ustawy 1862 zł. Szacujemy, że w 2017 roku będzie to ok. 47 proc. średniego wynagrodzenia. To medialne działanie, które nie pomoże najsłabszym, a zaszkodzi biedniejszym regionom Polski oraz będzie miało negatywne konsekwencje po pogorszeniu koniunktury.

  czytaj więcej

 • Szałamacha: W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur

  Szałamacha: W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur

  W ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur - zadeklarował w środę minister finansów Paweł Szałamacha. Wskazał, że celem MF jest ograniczenie w ciągu 2-3 lat luki w VAT z obecnych 26 proc. do średniej unijnej, czyli 15 proc.

  czytaj więcej

 • Sondaż CBOS: Polacy chcą płacić niższe podatki

  Sondaż CBOS: Polacy chcą płacić niższe podatki

  92 proc. badanych Polaków uważa, że należy płacić podatki, bo z nich finansowane jest m.in. bezpieczeństwo i zdrowie - wynika z sondażu CBOS. Z drugiej strony wg 87 proc. Polaków podatki są za wysokie, a zdaniem 90 proc. pieniądze trafiające do budżetu są nieracjonalnie wydawane.

  czytaj więcej

 • Chaos w służbie celnej: Funkcjonariusze przestają przychodzić do pracy. Przedsiębiorcy wolą odprawiać się za granicą

  Chaos w służbie celnej: Funkcjonariusze przestają przychodzić do pracy. Przedsiębiorcy wolą odprawiać się za granicą

  W tym tygodniu do pracy nie przyszło ok. 40 proc. funkcjonariuszy. Wszystkie czynności urzędowe trwają o kilka dni dłużej, a odprawy stały się koszmarem – alarmują przedsiębiorcy. Wolą odprawiać się za granicą.

  czytaj więcej

 • Kuleje wsparcie dla bezpiecznych warunków pracy

  Kuleje wsparcie dla bezpiecznych warunków pracy

  Albo przedsiębiorcy nie wiedzą, jak pozyskać środki na poprawę bezpieczeństwa w zakładzie, albo czekają w długiej kolejce po dofinansowanie. Pomoc dla nich jest niewystarczająca.

  czytaj więcej

 • Trybunał UE zgadza się na opodatkowanie majątku likwidowanych firm

  Trybunał UE zgadza się na opodatkowanie majątku likwidowanych firm

  Jeżeli podatnik zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej, państwa członkowskie mogą opodatkować posiadany przez niego jeszcze w tym momencie majątek przedsiębiorstwa – wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

  czytaj więcej

 • Jasiński: Będą nowe rozwiązania dla różnych branż dotyczące VAT

  Jasiński: Będą nowe rozwiązania dla różnych branż dotyczące VAT

  MF pracuje nad rozwiązaniami analogicznymi do pakietu paliwowego, odnoszącymi się do pięciu innych branż - tak wiceminister finansów Wiesław Jasiński odniósł się do zarzutów prof. Witolda Modzelewskiego, że MF ma zerowe osiągnięcia w walce z luką w VAT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników