symbol pkwiu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu symbol pkwiu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące symbol pkwiu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zmiany w VAT: Co nowego od 1 lipca 2015 r.

  Zmiany w VAT: Co nowego od 1 lipca 2015 r.

  Zmiany wchodzące w życie 1 lipca 2015 r. dotyczyć będą trzech grup przepisów: 1) o odwrotnym obciążaniu w transakcjach krajowych, 2) o rozliczaniu podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, 3) dotyczących tzw. towarów wrażliwych.

  czytaj więcej

 • Kiedy stosować obniżone stawki VAT, a kiedy podstawową

  Kiedy stosować obniżone stawki VAT, a kiedy podstawową

  W najnowszych wyrokach sądy przesądzają, że do oprawek okularowych, napojów zawierających ekstrakt z kawy czy usługi wejścia do klubu fitness stosujemy 5- lub 8-proc. stawkę VAT. Na taką optymalizację nie pozwalają natomiast w restauracjach.

  czytaj więcej

 • IS w Łodzi o obniżonej stawce VAT na artykuły spożywcze

  IS w Łodzi o obniżonej stawce VAT na artykuły spożywcze

  TEZA: Dostawa wyrobu zaklasyfikowanego według PKWiU do grupowania 10.89.19.0, niezawierającego alkoholu i niestanowiącego ekstraktu słodowego, opodatkowana jest 8-proc. stawką VAT.

  czytaj więcej

 • IS w Katowicach o ewidencjonowaniu przychodu ze sprzedaży złota w lombardzie

  IS w Katowicach o ewidencjonowaniu przychodu ze sprzedaży złota w lombardzie

  TEZA: Przychodem podatnika prowadzącego lombard będzie przychód odpowiadający różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży zastawionej rzeczy (lub rzeczy uzyskanych w wyniku obróbki zastawionej rzeczy) a kwotą udzielonej pożyczki.

  czytaj więcej

 • Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu

  Czy wynajmując limuzyny, trzeba stosować kasę fiskalną bez względu na wysokość obrotu

  Podatnik prowadzi firmę, której głównym profilem jest świadczenie usług informatycznych. Do tej pory nie świadczył usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak obecnie chciałby poszerzyć biznes o wynajem ekskluzywnej limuzyny na różnego rodzaju okazje i imprezy okolicznościowe (śluby, wesela, chrzciny). Samochód będzie wynajmowany (z kierowcą lub bez) osobom fizycznym, niezależnie od tego, czy prowadzą firmę. Klientami zapewne będą głównie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności. Limuzyną podatnik będzie wozić gości weselnych, młodą parę itp. Usługi wynajmu samochodów bez kierowcy zaklasyfikowane są do usług wynajmu i dzierżawy samochodów osobowych i furgonetek, bez kierowcy PKWiU 77.11.10, a wynajem limuzyn z kierowcą do usług w zakresie wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą – PKWiU 49.32.12. Czy podatnik będzie musiał rejestrować usługi wynajmu limuzyny w kasie fiskalnej od pierwszego dnia prowadzenia firmy w tym zakresie?

  czytaj więcej

 • Firma rozlicza pracownikom ryczałty od aut? Musi mieć kasę

  Firma rozlicza pracownikom ryczałty od aut? Musi mieć kasę

  Fiskus uważa zwrot za benzynę wykorzystywaną przez zatrudnionych do jazd prywatnych za obrót paliwem. Ten zaś trzeba ewidencjonować na urządzeniu fiskalnym.

  czytaj więcej

 • Kto ze świadczących usługi nie ma obowiązku korzystania z kasy fiskalnej

  Kto ze świadczących usługi nie ma obowiązku korzystania z kasy fiskalnej

  Jeżeli przedsiębiorca przewozi turystów meleksem, a nie taksówką, może nie ewidencjonować obrotu, pod warunkiem że nie przekroczy limitu w wysokości 20 tys. zł. Tak samo jest w przypadku weterynarzy czy psychologów. Bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych mają natomiast lekarze

  czytaj więcej

 • IS w Katowicach o opodatkowaniu hodowli i sprzedaży pijawek

  IS w Katowicach o opodatkowaniu hodowli i sprzedaży pijawek

  TEZA: Sprzedaż pijawek z własnej hodowli nie generuje przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, lecz przychody z działalności rolniczej, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o PIT.

  czytaj więcej

 • Fiskus skończy z tłumaczeniem obywatelom, o co chodzi w VAT

  Fiskus skończy z tłumaczeniem obywatelom, o co chodzi w VAT

  Doradcy podatkowi zacierają ręce. Minister nie będzie wydawał interpretacji indywidualnych w sprawie podatku od towarów i usług. Podatnicy będą zdani tylko na ekspertów.

  czytaj więcej

 • Niektóre usługi budowlane można rozliczać ryczałtem

  Niektóre usługi budowlane można rozliczać ryczałtem

  Chcę jako podwykonawca wykonywać roboty ogólnobudowlane związane z budową dróg i ulic (symbol 42.11.20.0) – pisze w e-mailu do redakcji pan Jan. – Czy mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Stosowanie kas fiskalnych. Zasady obowiązujące w 2016 roku

  Stosowanie kas fiskalnych. Zasady obowiązujące w 2016 roku

  Obowiązek stosowania kas fiskalnych obejmuje co do zasady wszystkich przedsiębiorców dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Stanowi o tym art. 111 ustawy o VAT. Jednak co ważne, ustawodawca przewidział zarówno szereg przedmiotowych jak i podmiotowych zwolnień z kasy fiskalnej, jak również grupy działalności, które bezwzględnie muszą ją posiadać.

  czytaj więcej

 • Czy zysk podzielony między wspólników spółki komandytowej jest opodatkowany

  Czy zysk podzielony między wspólników spółki komandytowej jest opodatkowany

  Wspólnicy spółki komandytowej podjęli uchwałę o przeznaczeniu całego zysku za 2014 rok do wypłaty wspólnikom. Czy otrzymanie przez wspólników przypadających na nich kwot będzie opodatkowane podatkiem dochodowym?

  czytaj więcej

 • Stosowanie kas fiskalnych w 2016. Kto musi, a kto jest zwolniony?

  Stosowanie kas fiskalnych w 2016. Kto musi, a kto jest zwolniony?

  Obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie w 2016 roku dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji z klientami indywidualnymi oraz rolnikami ryczałtowymi. Spać spokojnie mogą drobni przedsiębiorcy z niewielkim obrotem (do 20 000 zł w roku podatkowym). Zwolnione z rejestracji na kasie są także m.in. usługi opłacone przelewem i sprzedaż wysyłkowa, ale tylko pod pewnymi warunkami.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  Poradnia podatkowa: Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT

  ● W jaki sposób amortyzować wyposażenie pokoju medycznego● Czy sprzedaż działek po podziale gruntu rolnego podlega VAT● Czy można amortyzować część mieszkania, w którym jest prowadzona działalność● Jaka jest stawka podatku od towarów i usług dla trofeów myśliwskich

  czytaj więcej

 • Wycieczki statkiem mogą być z VAT 8 proc.

  Wycieczki statkiem mogą być z VAT 8 proc.

  Niezależnie od tego, czy rejs zostanie ostatecznie uznany za usługę transportową, czy rekreacyjną, w obu przypadkach może mieć zastosowanie preferencyjna stawka podatkowa – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Jaka stawka VAT dla zakupu tabletów do wyposażenia karetek ratownictwa medycznego

  Jaka stawka VAT dla zakupu tabletów do wyposażenia karetek ratownictwa medycznego

  Zespół ratownictwa medycznego (podmiot leczniczy) jest podatnikiem VAT czynnym. Zespół nabył od spółki (podatnik VAT czynny) tablety medyczne do karetek. Są one przeznaczone do wyposażenia ambulansów sanitarnych w celu prawidłowego zabezpieczenia udzielania świadczeń zdrowotnych przez zespoły ratownictwa medycznego. Ponieważ wartość netto tabletów przekroczyła 20 000 zł, do dostawy tej ma zastosowanie mechanizm odwróconego obciążenia. Czy zespół ratownictwa medycznego, stosując mechanizm odwrotnego obciążenia w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przy zakupie tabletów medycznych ściśle związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, może zastosować obniżoną 8-proc. stawkę VAT?

  czytaj więcej

 • VAT: Jogurt jogurtowi nierówny. Dlatego podatek jest inny

  VAT: Jogurt jogurtowi nierówny. Dlatego podatek jest inny

  Jogurt owocowy z dodatkiem zbóż jest ze stawką 8 proc., a bez zbóż – 5 proc. Lista sądowych sporów o VAT od produktów podobnych się wydłuża.

  czytaj więcej

 • Mineralna to nie kranówka, dlatego VAT jest inny

  Mineralna to nie kranówka, dlatego VAT jest inny

  Woda wodzie nierówna – orzekł wczoraj NSA. Butelkowana słusznie ma w cenie 23 proc. podatku, a ta z wodociągów tylko 8 proc. Sąd stwierdził, że kranówkę i butelkowaną niegazowaną wodę źródlaną dzielą, z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, istotne różnice.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników