Środowisko pracy

Środowisko pracy (inaczej: otoczenie pracy) - tworzy je zespół czynników materialnych i społecznych, z którymi styka się pracownik podczas wykonywanej pracy.


 • TSUE: Kompensacja przyrodnicza to nie środek ochronny

  TSUE: Kompensacja przyrodnicza to nie środek ochronny

  TSUE: Istnieją wyraźne różnice między tymi pojęciami. Przy ocenie środowiskowej inwestycji zagrażającej chronionym gatunkom na obszarach Natura 2000 nie można minimalizować potencjalnych skutków przedsięwzięć

  czytaj więcej

 • Wróblewski: Trybunał na rozdrożu

  Wróblewski: Trybunał na rozdrożu

  Bieżący spór wokół Trybunału Konstytucyjnego ma swój kontekst. Jest nim utrwalony brak zaufania do tej instytucji wśród części polskiego społeczeństwa i części elit politycznych. Jedną z przyczyn tej nieufności jest rodowód sądu konstytucyjnego. Ważniejsze są jednak wydarzenia z ostatniej dekady, w której ta nieufność znacznie się utrwaliła.

  czytaj więcej

 • MF nie widzi zagrożenia dla dochodów z podatku sklepowego

  MF nie widzi zagrożenia dla dochodów z podatku sklepowego

  MF zapewnia, że nie ma zagrożenia dla zaplanowanych dochodów budżetu z tytułu podatku od sklepów. Nie potwierdza też opinii niektórych ekspertów, że wyższą, 1,4-proc. stawkę będą płacić sklepy o przychodzie miesięcznym powyżej 187 mln zł, a nie 170 mln zł, jak zapisano w ustawie.

  czytaj więcej

 • Eureka po polsku, czyli apetyt na odkrycia

  Eureka po polsku, czyli apetyt na odkrycia

  Polskie uczelnie i przedsiębiorstwa odważnie walczą o patenty. W ubiegłym roku wysłano blisko 5,5 tys. wniosków o wpis do rejestru. Niestety tylko co piąty patent naukowców był praktycznie wykorzystany

  czytaj więcej

 • Fiskus nie zatrzyma importu węgla

  Fiskus nie zatrzyma importu węgla

  Wygląda na to, że dyskusja o opodatkowaniu surowca ściąganego z zagranicy niebawem się zakończy. Bo nie uda się przeforsować takiej propozycji ani w UE, ani w Światowej Organizacji Handlu.

  czytaj więcej

 • Co dalej z lewicą? "SLD przyzwyczaja się do bycia poza sejmem, to nie jest proste"

  Co dalej z lewicą? "SLD przyzwyczaja się do bycia poza sejmem, to nie jest proste"

  - SLD przyzwyczaja się do bycia partią pozaparlamentarną, to nie jest proste. Trzeba wypracować zupełnie nowe metody pracy i widzę, jak moje koleżanki i koledzy, zwłaszcza w terenie, umiejętnie to robią - powiedział Leszek Miller. Były szef Sojuszu nie zgodził się z opinią Grzegorza Schetyny, że „lewicowy elektorat socjalny w związku z "500 plus" zameldował się w PiS, a reszta to raczej Partia Razem, środowiska LGBT”. - Na listę Zjednoczonej Lewicy, gdzie dominowało SLD, oddało swoje glosy 1,1 mln obywateli. Ci ludzie nie wyjechali z Polski - przekonywał Miller.

  czytaj więcej

 • Będą zmiany w kompetencjach resortów dot. m.in. rewitalizacji. Prezydent podpisał ustawę

  Będą zmiany w kompetencjach resortów dot. m.in. rewitalizacji. Prezydent podpisał ustawę

  Zmiany w kompetencjach resortów dot. rewitalizacji, ładu przestrzennego, cmentarzy czy bezpieczeństwa imprez masowych, wprowadza nowela ustawy o działach administracji rządowej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

  czytaj więcej

 • Reżyser "Człowieka": To opowieść o emocjach i miłości [wywiad]

  Reżyser "Człowieka": To opowieść o emocjach i miłości [wywiad]

  40 zadanych pytań, 3 lata filmowania, 500 godzin zdjęć lotniczych i 103 sesje zdjęciowe - to liczby dotyczące "Człowieka", filmowego portretu ponad 2000 osób z 60 krajów. O pracy nad dokumentem, będącym opowieścią o miłości i emocjach, opowiada PAP reżyser Yanna Arthusa-Bertranda.

  czytaj więcej

 • Biuro TK ujawnia zarobki i "przywileje" sędziów oraz pracowników

  Biuro TK ujawnia zarobki i "przywileje" sędziów oraz pracowników

  Trybunał Konstytucyjny w celu wyjaśnienia medialnych doniesień na temat przywilejów przysługujących sędziom wystosował następujący komunikat.

  czytaj więcej

 • Eksperci o dymisji szefa administracji Kremla: Putin konsoliduje władzę

  Eksperci o dymisji szefa administracji Kremla: Putin konsoliduje władzę

  Odsunięcie od władzy szefa prezydenckiej administracji Siergieja Iwanowa przez prezydenta Władimira Putina to upadek jednego z najpotężniejszych ludzi w Rosji. Zdaniem ekspertów Putin konsoliduje władzę przed wyborami i odsuwa ludzi zbyt wpływowych.

  czytaj więcej

 • Pietraszkiewicz: Ustawa powinna zamykać problem roszczeń frankowiczów [WYWIAD]

  Pietraszkiewicz: Ustawa powinna zamykać problem roszczeń frankowiczów [WYWIAD]

  Ustawa, która umożliwi zwrot spreadów, powinna zawierać zapis, że wraz z mechanizmami przygotowywanymi przez Grupę Roboczą Komitetu Stabilności Finansowej zamyka wszelkie roszczenia frankowiczów - mówi w prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

  czytaj więcej

 • Likwidacja gimnazjów: Czego wciąż nie wiemy o reformie oświaty?

  Likwidacja gimnazjów: Czego wciąż nie wiemy o reformie oświaty?

  Do MEN trafiła interpelacja poselska, w której padło 16 pytań dotyczących reformy oświaty. Konkretna odpowiedź padła na jedno, wymijające na kolejne dwa.

  czytaj więcej

 • Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Drukarz nie chciał wydrukować ulotek LGBT: Wolnoć Tomku w swoim domku

  Sprawa łódzkiego drukarza, który odesłał z kwitkiem organizację LGBT, w moim odczuciu pokazała, jak płytki był dotąd dyskurs na temat ochrony przed dyskryminacją

  czytaj więcej

 • Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

  czytaj więcej

 • "Ostatnia rodzina" z nagrodzoną rolą Andrzeja Seweryna - w kinach już od 30 września

  "Ostatnia rodzina" z nagrodzoną rolą Andrzeja Seweryna - w kinach już od 30 września

  Opowiadający o malarzu Zdzisławie Beksińskim i jego synu film "Ostatnia rodzina" - za rolę, w którym Andrzej Seweryn dostał nagrodę na festiwalu w Locarno - trafi do kin w Polsce 30 września - informuje dystrybutor, firma Kino Świat.

  czytaj więcej

 • Gdańsk: Prokuratura zbada czy na Facebooku znieważno dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

  Gdańsk: Prokuratura zbada czy na Facebooku znieważno dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

  Prokuratura Rejonowa w Gdańsku podjęła decyzję o wszczęciu dochodzenia ws. znieważenia dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, prof. Pawła Machcewicza. Chodzi o obraźliwy i wulgarny komentarz zamieszczony na facebookowym profilu Muzeum Westerplatte.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników