sprzedaży państwowych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu sprzedaży państwowych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące sprzedaży państwowych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  CETA: 10 rzeczy, których nie wiecie o umowie UE-Kanada, a powinniście

  W sierpniu 2014 r. zakończyły się negocjacje w sprawie CETA - kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej. W grudniu 2015 roku Komisja Europejska podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji, a 23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat jej przyjęcia. Ministrowie byli „za”. Protestujące w Bratysławie organizacje pozarządowe – „przeciw”. Ale z nimi ani teraz, ani wcześniej nie rozmawiano, podobnie jak w przypadku ACTA i TTIP. 27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umowy CETA. Czy i w jakim stopniu decyzja ta może wpłynąć na obywateli? Czy ta umowa będzie korzystna także dla nich, czy wyłącznie dla wielkich firm ponadnarodowych?

  czytaj więcej

 • CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA - co to takiego? Dlaczego umowa UE-Kanada budzi obawy

  CETA czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa pomiędzy UE a Kanadą została wynegocjowana w sierpniu 2014 roku. Ta "starsza siostra" TTIP długo trzymana była w tajemnicy (podobnie jak kiedyś ACTA i nadal TTIP). 27 października tego roku może dojść do jej parafowania. Pod naciskiem społecznym, KE zgodziła się co prawda na proces ratyfikacji przez państwa członkowskie, ale jednocześnie postanowiła wprowadzić tę umowę od razu, bez decyzji parlamentów krajowych. Co to oznacza? Że proces ratyfikacji może ciągnąć się latami, ale postanowienia umowy będą wdrażane od razu. Polski parlament także dał zielone światło do wprowadzenia tymczasowego umowy. Dla zwolenników CET-y obniżenie stawek celnych jest wystarczającym argumentem „za”. Dla przeciwników nie, bo -przekonują- korzyści odniesie kilka dużych firm ponadnarodowych, a przeciętni obywatele stracą, tak jak to miało miejsce po wprowadzeniu umowy NAFTA (USA-Kanada-Meksyk). Przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami dla rynku pracy, rolnego, konsumentów i ochrony środowiska. Szczególne zagrożenie stwarza mechanizm ICS (inwestor-przeciwko-państwu), za sprawą którego korporacje mogą skarżyć rządy, jeśli uznają, że ich decyzje (suwerenne przecież) nie pozwalają na planowany zarobek firmy. To rodzi obawy o odejście od demokratycznych zasad. Tu przeczytacie obszernie o umowie CETA, a poniżej prezentujemy galerię - ściągawkę "CETA - krok po kroku". Czy jest się czego obawiać i przeciwko czemu protestować.

  czytaj więcej

 • Ograniczenie handlu w niedzielę: Zakazują tak, aby niczego nie zakazać

  Ograniczenie handlu w niedzielę: Zakazują tak, aby niczego nie zakazać

  Jeśli obywatelski projekt ograniczający handel w niedzielę nie zostanie poprawiony w trakcie prac w Sejmie, nie obejmie znaczącej liczby sklepów. Powód: użycie przez projektodawców spójnika „i” zamiast „lub” w ustawowej definicji placówki handlowej. Obecna wersja projektu zakłada, że ograniczenia handlu w niedzielę będą dotyczyć tylko tych sklepów, które prowadzą zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową, a więc w praktyce nie więcej niż kilku procent ogółu.

  czytaj więcej

 • Odszkodowanie to przychód, ale nie do dyspozycji jednostki budżetowej

  Odszkodowanie to przychód, ale nie do dyspozycji jednostki budżetowej

  Dlatego nie może zostać wykorzystane na odtworzenie mienia bądź naprawę szkód. Choć tak czasem myślą kierownicy i dziwią się, że trzeba te pieniądze odprowadzić do budżetu.

  czytaj więcej

 • Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Nie ma zgody w sprawie handlu w niedziele

  Pracodawcy i związkowcy są podzieleni. Część wspiera ograniczenie sprzedaży w ostatni dzień weekendu, a inni chcą zezwolić na pracę, ale za zgodą zatrudnionych i wyższą pensję.

  czytaj więcej

 • Samsung wstrzymał produkcję smartfonów Galaxy Note 7

  Samsung wstrzymał produkcję smartfonów Galaxy Note 7

  Południowokoreański koncern Samsung poinformował we wtorek o wstrzymaniu produkcji smartfonów Galaxy Note 7 w związku z obawami o bezpieczeństwo klientów. Według agencji Reutera firma prawdopodobnie na stałe wstrzyma sprzedaż tego urządzenia.

  czytaj więcej

 • Nasza narodowa specjalność: Sklepy monopolowe

  Nasza narodowa specjalność: Sklepy monopolowe

  W ubiegłym roku liczba punktów sprzedaży z wódką, winem i piwem wyniosła 4882 i była ponad dwa razy większa niż przed 13 laty. Rynek rozwija się dynamicznie, bo za wzrost popytu na alkohol odpowiadają rosnące zarobki Polaków.

  czytaj więcej

 • Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Pomocna dłoń w drodze przez świat

  Dostęp do informacji, pomoc w zdobyciu kontrahentów, preferencyjne finansowanie czy ubezpieczenie transakcji – na takie wsparcie ze strony państwa mogą liczyć firmy chcące wejść z ofertą na rynki zagraniczne.

  czytaj więcej

 • Nie każdy bankier to bankster

  Nie każdy bankier to bankster

  Bankowość to jedna z najwspanialszych innowacji w historii ludzkości. Jeśli jednak ten sektor nie dokona autoreformy, biznes przejmie Google, Facebook i inne przedsiębiorstwa cyfrowej epoki.

  czytaj więcej

 • Indeksy w USA idą w górę po dobrych danych makro i wynikach banków

  Indeksy w USA idą w górę po dobrych danych makro i wynikach banków

  Giełda na Wall Street w piątek wyraźnie zyskuje na fali optymizmu po dobrych wynikach kwartalnych amerykańskich banków oraz danych makro z gospodarki Chin i USA. W centrum uwagi rynku znajduje się wieczorne wystąpienie przewodniczącej Fed Janet Yellen.

  czytaj więcej

 • PZU bliżej kupna Pekao

  PZU bliżej kupna Pekao

  Rozmowy polskiego ubezpieczyciela i Państwowego Funduszu Rozwoju z UniCredit powinny zakończyć się w listopadzie. Powszechny Zakład Ubezpieczeń potwierdził, że w konsorcjum z Polskim Funduszem Rozwoju prowadzi negocjacje w sprawie odkupienia akcji Banku Pekao od włoskiej grupy UniCredit. „Rozpoczęcie negocjacji nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji” – zastrzega polski ubezpieczyciel.

  czytaj więcej

 • Elektroniczny inhalator nikotyny na cenzurowanym

  Elektroniczny inhalator nikotyny na cenzurowanym

  E-papierosy pojawiły się na polskim rynku 10 lat temu. Od tego czasu stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród nastolatków. Papieros elektroniczny to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika.

  czytaj więcej

 • Wiceprezes NRA: Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Wiceprezes NRA: Ja jestem człowiekiem lojalnym

  Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze

  czytaj więcej

 • Podatnicy nie zapłacą, gdy fiskus po raz kolejny zmieni zdanie

  Podatnicy nie zapłacą, gdy fiskus po raz kolejny zmieni zdanie

  Nie będzie potrzebna interpretacja indywidualna. Przed dopłatą daniny ochronią także urzędowe objaśnienia ministra finansów oraz utrwalona praktyka interpretacyjna.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę: Kodeks pracy pozwoli na obejście przepisów

  Zakaz handlu w niedzielę: Kodeks pracy pozwoli na obejście przepisów

  Kodeks pracy może być furtką do obchodzenia ograniczeń sprzedaży w niedzielę.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników