skorzystają przedsiębiorcy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu skorzystają przedsiębiorcy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące skorzystają przedsiębiorcy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  Bodnar: Wciąż obowiązują patologiczne przepisy, które pozwalają służbom na jawne łamanie prawa [WYWIAD]

  - Ostatnie 30 lat postrzegam również przez pryzmat wielu zaniedbań. Za mało mówiliśmy o ochronie praw człowieka i praw obywatelskich, i może za szybko stwierdziliśmy, że są przyznane raz na zawsze. Byliśmy w ciągłej gonitwie za czymś nowym, chcieliśmy wszystko reformować, szukaliśmy wyzwań intelektualnych, ścigaliśmy się na liczby i porównania. Jakby nie dostrzegaliśmy, że nagle mogą powrócić stare zagrożenia, że się przed nimi nie zabezpieczyliśmy - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Spór o karty paliwowe. Interpretacja ministra pozwoliłaby uniknąć chaosu i niepewności [WYWIAD]

  Spór o karty paliwowe. Interpretacja ministra pozwoliłaby uniknąć chaosu i niepewności [WYWIAD]

  - W czerwcu 2014 r. niemieckie ministerstwo finansów wydało interpretację ogólną dotyczącą transakcji łańcuchowych z użyciem kart paliwowych. Określiło przesłanki, które musi spełniać taka transakcja, aby na żadnym etapie nie było zagrożone odliczenie VAT - mówi Tomasz Staruch dla DGP.

  czytaj więcej

 • Kto zarabia za granicą, ryzykuje podwójnym podatkiem

  Kto zarabia za granicą, ryzykuje podwójnym podatkiem

  Polski fiskus od 10 lat pobiera daninę od niemieckich dochodów. Równolegle podatek ściąga niemiecki urząd.

  czytaj więcej

 • Pakiet Przyjazne prawo. Czy przepisy będą łagodniejsze?

  Pakiet Przyjazne prawo. Czy przepisy będą łagodniejsze?

  Ministerstwa sprawiedliwości i przedsiębiorczości bombardują przygotowywane przez siebie rozwiązania. A biznes nie wie, czy przepisy będą łagodniejsze, czy ostrzejsze.

  czytaj więcej

 • MF nie ułatwia wypełnienia CIT-TP

  MF nie ułatwia wypełnienia CIT-TP

  Podatnik dokonał wyboru i skorzystał z możliwości zastosowania nowych regulacji do transakcji kontrolowanych realizowanych w 2018 r. Następnie, stosując konsekwentnie nowe przepisy, tenże podatnik ma uprawnienie (tj. spełnia wszelkie przesłanki) do zastosowania zwolnienia – wprowadzonego ustawą zmieniającą do ustawy o CIT – art. 11n pkt 1 oraz nast.). W efekcie nie ma obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych do transakcji kontrolowanych.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka

  Jak rozliczyć organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka

  Spółka X z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się wyłącznie sprzedażą opodatkowaną VAT (usługi informatyczne). Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca 2019 r. zorganizowała imprezę integracyjną dla pracowników i ich rodzin. Została ona w całości sfinansowana ze środków obrotowych spółki. Celem spotkania była integracja pracowników i w efekcie podwyższenie efektywności pracy.

  czytaj więcej

 • Spółki giełdowe mają być bardziej przejrzyste

  Spółki giełdowe mają być bardziej przejrzyste

  Emitenci będą musieli raportować istotne transakcje powiązane, sporządzać polityki wynagrodzeń oraz publikować coroczne sprawozdania o pensjach członków zarządu i rady nadzorczej. Tak przewiduje projekt ustawy wdrażającej unijne regulacje. Ma wejść w życie już w lipcu.

  czytaj więcej

 • Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy. Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie. Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki. Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  czytaj więcej

 • PIT 0 dla młodych i obniżka PIT do 17 proc, czyli przyspieszenie podatkowe Morawieckiego

  PIT 0 dla młodych i obniżka PIT do 17 proc, czyli przyspieszenie podatkowe Morawieckiego

  Premier forsuje jak najszybsze wprowadzenie obniżek danin dla fiskusa.

  czytaj więcej

 • Cena sprzedaży jest niższa od rynkowej? Skarbówka nie będzie interweniować

  Cena sprzedaży jest niższa od rynkowej? Skarbówka nie będzie interweniować

  Nie wejdą w życie kontrowersyjne zmiany, które – według pierwotnych zamierzeń MF – miały pozwolić urzędnikom interweniować zawsze, gdy cena sprzedaży jest niższa od rynkowej.

  czytaj więcej

 • Koniec z geoblokowaniem. Jest nowelizacja ustawy

  Koniec z geoblokowaniem. Jest nowelizacja ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

  czytaj więcej

 • Wciąż są problemy z e-sprawozdaniami, bo programiści uczą się księgowości

  Wciąż są problemy z e-sprawozdaniami, bo programiści uczą się księgowości

  - Rejestr sądowy wciąż nie przyjmuje rocznych raportów, jeżeli w sprawozdaniu został wpisany numer NIP, a nie KRS. Nie jest to zrozumiałe, bo przepisy pozwalają na wpisanie obu tych numerów - mówi w wywiadzie dla DGP - dr Agnieszka Baklarz biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o.

  czytaj więcej

 • Zły wybór zarządcy sukcesyjnego może uniemożliwić firmie funkcjonowanie

  Zły wybór zarządcy sukcesyjnego może uniemożliwić firmie funkcjonowanie

  Chodzi o sytuację, gdy nie będzie spełniał on warunków, od których uzależnione jest wydanie decyzji niezbędnej do prowadzenia przedsiębiorstwa. Spadkobiercy mogą jednak próbować naprawić ten błąd.

  czytaj więcej

 • Sądy rozbijają śmieciowe monopole

  Sądy rozbijają śmieciowe monopole

  Spółki komunalne mogą odzyskać pieniądze od firm zagospodarowujących nieczystości, jeżeli te bez uzasadnienia narzuciły zbyt wysokie stawki, korzystając z pozycji monopolisty w regionie.

  czytaj więcej

 • Zmiany dla producentów olejów: Będzie nowa opłata depozytowa

  Zmiany dla producentów olejów: Będzie nowa opłata depozytowa

  Nawet 10 zł za litr może wynieść stawka depozytowa, doliczana przy zakupie olejów smarowych i przemysłowych. Choćby takich, jakich używamy w samochodach.

  czytaj więcej

 • Nowe zwolnienie z PIT. Płatnicy czekają na oświadczenia zatrudnionych

  Nowe zwolnienie z PIT. Płatnicy czekają na oświadczenia zatrudnionych

  Firmy zatrudniające lub współpracujące z osobami do 26. roku życia nadal będą potrącać zaliczki na podatek, chyba że podwładny złoży oświadczenie, że chce skorzystać z nowego zwolnienia od PIT.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT. Na razie łatanie dziur i uproszczenia rozliczeń

  Zmiany w VAT. Na razie łatanie dziur i uproszczenia rozliczeń

  Zostało pół roku na przygotowanie się do zmian w opodatkowaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych i łańcuchowych. To niedużo, zważywszy, że nie wszystkie one będą korzystne dla przedsiębiorców. Problem mogą mieć firmy, które same przewożą swoje towary za granicę.

  czytaj więcej

 • Kredyt na start, czyli jak rozwinąć biznes, który dopiero ruszył

  Kredyt na start, czyli jak rozwinąć biznes, który dopiero ruszył

  Masz już pomysł na swój wymarzony własny biznes, lecz ciągle zastanawiasz się, gdzie pozyskać środki na jego uruchomienie? Dowiedz się, w jaki sposób mogą pomóc ci w tym banki oraz na co warto zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej.

  czytaj więcej

 • Sejm znowelizował ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej

  Sejm znowelizował ustawę o Polskiej Agencji Kosmicznej

  Uporządkowanie i doprecyzowanie zadań instytucji – to główny cel noweli ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz o działach administracji rządowej. Krajowy sektor kosmiczny cechuje wysoki poziom i dynamiczny rozwój. Polska Agencja Kosmiczna ma w większym stopniu niż dziś wspierać tę gałęź przemysłu, użytkowanie przestrzeni kosmicznej oraz rozwój technik kosmicznych i badań. Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat, teraz czeka na podpis Prezydenta.

  czytaj więcej

 • MIiR: Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

  MIiR: Ważne zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

  Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł budować mieszkania w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie mógł tworzyć spółki budujące mieszkania nie tylko z gminami, ale także z firmami (przedsiębiorcami) zajmującymi się budową mieszkań. Przy czym wprowadzono warunek, że 50 proc. budowanych mieszkań będzie przeznaczona na wynajem. Czynsz najmu w mieszkaniach będzie oparty o cenę budowy, a nie ustalany przez urzędników.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników