siła nabywcza

Siła nabywcza – ilość towarów i usług jakie można zakupić za dany nominał pieniądza.


 • Rynki finansowe: Chiny zwalniają, ale na różowo malują oficjalne statystyki

  Rynki finansowe: Chiny zwalniają, ale na różowo malują oficjalne statystyki

  Gospodarka Państwa Środka miała w ubiegłym roku najsłabszy wynik od 1990 r.

  czytaj więcej

 • Nowe technologie miały nam dać raj na ziemi, a zafundowały nam Wielkiego Brata

  Nowe technologie miały nam dać raj na ziemi, a zafundowały nam Wielkiego Brata

  Książkę Jakuba Szamałka otwiera znamienna deklaracja: „To nie jest powieść science fiction”. – Czytelnik nieobeznany z tą problematyką mógłby dojść do wniosku, że to jest jakieś wróżenie z fusów, moje fantazje i rozważania na temat tego, co się wydaje jedynie teoretycznie możliwe – tłumaczy Szamałek. – Tymczasem sprawy się mają inaczej: to, o czym piszę w książce, już się wydarzyło. I to niekoniecznie w laboratoriach, ale w codziennym życiu. Mało tego: niektórych kwestii świadomie nie umieściłem w powieści, uznając, że odbiorca po prostu mi nie uwierzy. To dziwne: unikać pisania o rzeczywistości, by nie zostać wziętym za odjechanego futurystę. Zależało mi jednak na tym, by „Cokolwiek wybierzesz” miało walor historii realistycznej, dziejącej się tu i teraz, a nie mrocznej ekstrapolacji w rodzaju serialu „Czarne lustro”. By nie wyglądało na to, że zmyślam.

  czytaj więcej

 • Pracownicy Wód Polskich wciąż czekają na pieniądze. Apelują, aby PGW WP przeprowadziło rewaloryzację wynagrodzeń

  Pracownicy Wód Polskich wciąż czekają na pieniądze. Apelują, aby PGW WP przeprowadziło rewaloryzację wynagrodzeń

  Mimo zapowiedzi wzrostu wynagrodzeń i kontynuacji dialogu w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie (PGW WP) wciąż trwa impas między pracownikami a władzami rządowego regulatora. Ci pierwsi domagają się podwyżek i apelują o zaangażowanie w sprawę premiera. Rządzący przekonują z kolei, że wykonali już płacowy krok do przodu. Pracownicy mają bowiem otrzymać po ok. 500 zł podwyżki.

  czytaj więcej

 • Więcej chleba, ale na masło już nam zabraknie. Na co możemy sobie pozwolić z przeciętnym wynagrodzeniem?

  Więcej chleba, ale na masło już nam zabraknie. Na co możemy sobie pozwolić z przeciętnym wynagrodzeniem?

  Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce zwiększyło się w ubiegłym roku realnie o 5,3 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. To najlepszy wynik od 10 lat. DGP sprawdził, jak wygląda siła nabywcza naszych zarobków (pod uwagę wzięliśmy wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw) w odniesieniu do artykułów żywnościowych. Chociaż w przypadku zdecydowanej większości z nich dziś możemy sobie pozwolić na więcej niż przed dekadą, to są i takie, których za średnią pensję możemy kupić mniej. To np. drożejące w ostatnich kilkunastu miesiącach ze względu na sytuację na zagranicznych rynkach jaja i masło, ale też… parówki i kaszanka, które zdaniem ekspertów są dziś lepsze niż pod koniec minionej dekady.

  czytaj więcej

 • Inflacja najmocniej dotyka emerytów. "Klienci" ZUS tracą więcej niż rolnicy

  Inflacja najmocniej dotyka emerytów. "Klienci" ZUS tracą więcej niż rolnicy

  Obecna dekada stoi pod znakiem niewielkiego wzrostu cen. Mimo to od początku 2010 r. statystycznemu „klientowi” ZUS z każdego tysiąca złotych inflacja zabrała o ponad 30 zł więcej niż rolnikowi.

  czytaj więcej

 • Glapiński: Brexit i osłabienie światowej koniunktury największym wyzwaniem w 2019 roku

  Glapiński: Brexit i osłabienie światowej koniunktury największym wyzwaniem w 2019 roku

  Największe wyzwania gospodarcze w tym roku to brexit i osłabienie koniunktury, szczególnie w Niemczech - ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Według szefa NBP wzrost PKB w Polsce w 2019 r. będzie w przedziale 3,6-4 proc.

  czytaj więcej

 • Rośnie liczba osób zagrożonych niższą niż minimalna emeryturą

  Rośnie liczba osób zagrożonych niższą niż minimalna emeryturą

  Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) zwracają uwagę, że rozwiązanie ważnego problemu narastającej liczby osób zagrożonych niższą niż minimalna emeryturą jest pilne i niezbędne. Projekt takiego rozwiązania - z korzyścią dla budżetu państwa – został zaprezentowany rządowi. Obecnie pracownicy i emeryci czekają na reakcję minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, podało FPP.

  czytaj więcej

 • Sojusz gniewu. Nauczyciele są na dobrej drodze do pozyskania potężnego sojusznika w walce z rządem

  Sojusz gniewu. Nauczyciele są na dobrej drodze do pozyskania potężnego sojusznika w walce z rządem

  Zastanawiamy się nad zawarciem jakiejś formy porozumienia ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego – zdradzają rozmówcy DGP. Z naszych ustaleń wynika, że jeszcze w tym tygodniu może dojść do rozmów pomiędzy ZNP a przedstawicielami samorządów

  czytaj więcej

 • Brexit do 2018 r. zmniejszył polski eksport o 3,2 mld euro

  Brexit do 2018 r. zmniejszył polski eksport o 3,2 mld euro

  Tylko w latach 2016-2018 niepewność towarzysząca Brexitowi i związane z tym czynniki wpłynęły na zmniejszenie w tym czasie dynamiki polskiego eksportu o 3,2 mld euro, szacuje dział badań ekonomicznych Euler Hermes. Początkowe ostrożne szacunki w 2016 r., po samym referendum, zakładały dużo, bo ponad czterokrotnie niższe (pod względem wartości) straty w dynamice wzrostu polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii w tym czasie (700 mln euro).

  czytaj więcej

 • Sprawiedliwość społeczną mamy w Konstytucji, ale system, w którym żyjemy, jest jej zaprzeczeniem. Czas na zmiany?

  Sprawiedliwość społeczną mamy w Konstytucji, ale system, w którym żyjemy, jest jej zaprzeczeniem. Czas na zmiany?

  Sprawiedliwość społeczną wpisaliśmy sobie w konstytucję jako zasadę fundamentalną dla ustroju, ale system, w którym żyjemy, jest jej zaprzeczeniem. Czas to zmienić.

  czytaj więcej

 • Dochód podstawowy po indyjsku [OPINIA]

  Dochód podstawowy po indyjsku [OPINIA]

  Jeszcze nigdy nie było w tym miejscu o Indiach. Naprawiam to niedopatrzenie, bo właśnie trwają w nich wybory parlamentarne (zaczęły się 11 kwietnia, a zakończą 19 maja) – z ekonomicznego punktu widzenia niesamowicie ekscytujące.

  czytaj więcej

 • MPiT: Polska gospodarka rozwija się dynamiczne

  MPiT: Polska gospodarka rozwija się dynamiczne

  Bardzo dobra koniunktura polskiej gospodarki w minionych latach przełożyła się na szybki wzrost poziomu PKB per capita w porównaniu ze średnią UE oraz z krajami regionu - oceniło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dodało, że polska gospodarka rozwija się coraz dynamiczniej.

  czytaj więcej

 • Euro w Polsce? Warto zachować zdrowy rozsądek [OPINIA]

  Euro w Polsce? Warto zachować zdrowy rozsądek [OPINIA]

  Od początku transformacji naszym celem było dołączenie do integrującej się Europy Zachodniej. Dziś, w 15-lecie pełnoprawnej przynależności do UE, możemy powiedzieć, że członkostwo w Unii przynosi Polsce wszechstronne korzyści. Chcemy być beneficjentami przynależności do UE również w przyszłości. W tym kontekście zasadne jest pytanie o euro. Przystępując do UE, Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, lecz nie został określony termin, w którym to ma nastąpić. Nie łamiąc zobowiązań traktatowych, Polska może więc pozostawać poza strefą euro tak długo, jak zechce.

  czytaj więcej

 • Media i ekspert o porażkach dwóch lat prezydentury Macrona

  Media i ekspert o porażkach dwóch lat prezydentury Macrona

  Prezydent Francji Emmanuel Macron obchodzi we wtorek drugą rocznicę wyboru na prezydenta. Francuskie media starają się tłumaczyć porażki młodego przywódcy, który miał zmienić oblicze Francji i stać się liderem "nowej Europy".

  czytaj więcej

 • W 2018 r. dochód rozporządzalny na osobę 1693 zł: O 6 proc. więcej niż w 2017

  W 2018 r. dochód rozporządzalny na osobę 1693 zł: O 6 proc. więcej niż w 2017

  Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę, przeznaczany na konsumpcję i oszczędności, w 2018 r. wyniósł 1693 zł, czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej - podał resort przedsiębiorczości i technologii. W ostatnich czterech latach dochód ten wzrósł o 22 proc.

  czytaj więcej

 • Adrian Zandberg: Nie będziemy robić za giermka Schetyny [WYWIAD]

  Adrian Zandberg: Nie będziemy robić za giermka Schetyny [WYWIAD]

  - Sporo sensownych osób dało się omamić liderowi PO, że koalicja od Sasa do lasa to świetny pomysł. Ale dziś już widać, że to po prostu nie działa - mówi w wywiadzie dla DGP Adrian Zandberg, lider partii Razem oraz koalicyjnego porozumienia Lewica Razem.

  czytaj więcej

 • Otwieramy sklep w centrum handlowym - poradnik

  Otwieramy sklep w centrum handlowym - poradnik

  Rozważasz wynajem lokalu użytkowego w centrum handlowym? To opcja warta rozważenia, która może przynieść twojej firmie znaczne korzyści. Pamiętaj jednak, że prowadzenie sklepu w galerii handlowej wiąże się z dużymi wydatkami oraz poważnymi konsekwencjami w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu. Warto więc już na etapie poszukiwań lokalu skupić się na aspektach, które otwierają drogę do biznesowego sukcesu.

  czytaj więcej

 • Będą podwyżki? Jest porozumienie strony związkowej w sprawie wzrostu płac w 2020 roku

  Będą podwyżki? Jest porozumienie strony związkowej w sprawie wzrostu płac w 2020 roku

  Stronie związkowej (FZZ, NSZZ "Solidarność" i OPZZ) udało się w środę osiągnąć porozumienie w sprawie wzrostu w 2020 r. wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w tym w państwowej sferze budżetowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

  czytaj więcej

 • Mitologia eurosceptyków

  Mitologia eurosceptyków

  Eurosceptycy postulują suwerenność państw narodowych, jednocześnie punktując UE za jej nieskuteczność oraz deficyt demokracji. Tymczasem obecny kształt UE, z jej zaletami i słabościami, to właśnie efekt wiodącej roli państw narodowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników