salonie politycznym

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu salonie politycznym. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące salonie politycznym.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kaczyński: Przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu

  Kaczyński: Przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu

  Przynależność do UE jest wymogiem polskiego patriotyzmu, jest korzystna dla Polski - mamy wyższe bezpieczeństwo i lepszy status - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji regionalnej PiS w Poznaniu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że w PE potrzebujemy reprezentacji, która zapewni silną Europę ojczyzn.

  czytaj więcej

 • Big Book Festival już w czerwcu. Mamy pełny program wydarzeń

  Big Book Festival już w czerwcu. Mamy pełny program wydarzeń

  - Zawodowo zajmujemy się sprawieniem radości poprzez czytanie i w tym roku doprowadzamy to rzemiosło do zenitu – żartują Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, twórczynie Big Book Festival. Festiwal odbędzie się w weekend 21-23 czerwca, potrwa od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczora na Starym Mokotowie w Warszawie. W ramach festiwalu odbędzie się łącznie 56 wydarzeń.

  czytaj więcej

 • Wybory do PE w Irlandii Północnej: Trzy ugrupowania, jeden mandat

  Wybory do PE w Irlandii Północnej: Trzy ugrupowania, jeden mandat

  Biznes boi się ceł, zmian w podatkach i odstąpienia od regulacji UE, które ustandaryzowały prowadzenie działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Taki wynik należał się głównie elitom. Za ich butę i pychę

  Taki wynik należał się głównie elitom. Za ich butę i pychę

  Zwycięstwo PiS w wyborach europejskich każe na nowo zadać pytanie nie o to, czy partia ta pozostanie u władzy po jesiennych wyborach. Raczej o to, czy nie będzie ponownie rządzić samodzielnie albo czy jest możliwy – w wypadku bardzo przecież prawdopodobnego rozpadu Koalicji Europejskiej – scenariusz osiągnięcia przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego większości konstytucyjnej.

  czytaj więcej

 • Świętowanie równoległe, czyli nowa polska świecka tradycja

  Świętowanie równoległe, czyli nowa polska świecka tradycja

  Zapewne niektórzy pamiętają, że latem ubiegłego roku nagle wypłynęła sprawa obchodów 550 lat polskiego parlamentaryzmu. Wielu ze zdumieniem odkrywało, że jest to pretekst do świętowania. Edukacja szkolna raczej ugruntowuje w nas świadomość wielokrotnego upadku państwowości. A tu taka niespodzianka. Okazja do upamiętnienia rocznicy polskiego parlamentaryzmu, być może potrzebna, została w trymiga przykryta przez bieżące spory. Wybuchły dyskusje o tym, kto będzie uczestniczyć w ceremoniach, a kto nie. Dzięki temu zupełnie martwe święto zostało ożywione, przynajmniej na potrzeby dwudziestoczterogodzinnych kanałów informacyjnych.

  czytaj więcej

 • Potocki: Mołdawska ruletka

  Potocki: Mołdawska ruletka

  Bezprecedensowa sytuacja, w której Rosja sprzymierza się z Zachodem, by odsunąć od władzy prywatyzującego sobie Mołdawię oligarchę Vladimira Plahotniuca, niesie równie wiele szans, co zagrożeń. W czarnym, ale realnym scenariuszu Mołdawia skończy jako rosyjski satelita, a jej przykład posłuży za wzorcowy dla finlandyzacji Ukrainy.

  czytaj więcej

 • Niemieckość niemieckości nierówna [TWEET TYGODNIA]

  Niemieckość niemieckości nierówna [TWEET TYGODNIA]

  Jeśli polityczny syndrom sztokholmski wiąże państwa z Prawem i Sprawiedliwością, to pewnie kolejny już dzień świętujecie wielki sukces premiera Mateusza Morawieckiego, geniusz taktyczny prezesa Jarosława Kaczyńskiego i potęgę całej Zjednoczonej Prawicy. Oto bowiem Frans Timmermans nie został szefem Komisji Europejskiej. To ten pan komisarz i wiceprzewodniczący KE, który zajmował się m.in. przestrzeganiem praworządności w państwach członkowskich.

  czytaj więcej

 • Cenzura obyczajowa, piractwo i darmowe hity w internecie. Co się stało z polską branżą muzyczną?

  Cenzura obyczajowa, piractwo i darmowe hity w internecie. Co się stało z polską branżą muzyczną?

  Cenzura obyczajowa, piractwo fonograficzne i darmowe hity w internecie – to tylko niektóre plagi, jakie nawiedziły polski rynek muzyczny w ciągu ostatniego trzydziestolecia.

  czytaj więcej

 • Opryński: Uwielbiam prowokacje Gombrowicza [WYWIAD]

  Opryński: Uwielbiam prowokacje Gombrowicza [WYWIAD]

  Jego rozważania o polskości, o Bogu, o formie - wymagają naszego namysłu; uwielbiam prowokacje Gombrowicza, np. gdy pisze w "Dzienniku", że chętnie poszedłby w stroju szlachcica na przechadzkę po Paryżu - powiedział PAP reżyser teatralny, szef lubelskiego zespołu Provisorium Janusz Opryński.

  czytaj więcej

 • Można być stronniczym, a można być stronniczym i podłym

  Można być stronniczym, a można być stronniczym i podłym

  Michał Karnowski, odnosząc się do mojego felietonu (Magazyn DGP z 19 lipca), zachęca do merytorycznej dyskusji na temat mediów. Z przyjemnością. Co do myśli przedstawiciela tygodnika „Sieci”, pisma w każdym numerze deklarującego myślą, mową i uczynkiem poparcie dla PiS, pozwolę sobie je skrócić do dwóch ważnych punktów.

  czytaj więcej

 • Program jest, a jakby go nie było. Dlaczego przed wyborami PO ma tak małe poparcie?

  Program jest, a jakby go nie było. Dlaczego przed wyborami PO ma tak małe poparcie?

  Platforma, przed jesiennym głosowaniem do parlamentu, ma duży problem z programem wyborczym. Polega on na tym, że już go zrealizowała.

  czytaj więcej

 • Nowi bohaterowie Solidarności [WYWIAD]

  Nowi bohaterowie Solidarności [WYWIAD]

  - Przepisywanie historii, tak by można nią było legitymizować politykę liberalną lub konserwatywną, nie ma większego sensu. Przeszłość nie jest gotową formułą, którą trzeba ludziom wpakować do głowy, bez krytyki, weryfikacji, niuansowania - mówi w rozmowie z DGP Michał Pospiszyl filozof, teoretyk kultury, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Autor monografii „Zatrzymać historię. Walter Benjamin i mniejszościowy materializm”.

  czytaj więcej

 • Dwa rosomaki ministra Błaszczaka. Wojsko przegrywa walkę o lepszy sprzęt [OPINIA]

  Dwa rosomaki ministra Błaszczaka. Wojsko przegrywa walkę o lepszy sprzęt [OPINIA]

  Śmigłowce, czołgi, wozy bojowe, uzbrojenie wszelkiej innej maści. W ubiegłym tygodniu można było podziwiać, ba – nawet kupić taki sprzęt podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

  czytaj więcej

 • Fenomen disco polo widziany po latach. „Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo”

  Fenomen disco polo widziany po latach. „Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo”

  Biznes, który wyrastał z rodzącą się Polską, własne stacje telewizyjne, firmy fonograficzne, dyskoteki, prasa, miliony odbiorców. „Przez lata mało kto traktował disco polo poważnie, a to błąd” - powiedziała PAP autorka książki „Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo” Judyta Sierakowska.

  czytaj więcej

 • Czym jest w końcu populizm. Przyczyną czy symptomem zdezorientowania Zachodu?

  Czym jest w końcu populizm. Przyczyną czy symptomem zdezorientowania Zachodu?

  Mało jest terminów mających równie polemiczny charakter. A jednak każdy liberał intuicyjnie wyczuwa, że mowa o przypadłości, którą trzeba tropić, piętnować i zwalczać.

  czytaj więcej

 • Prawda: Działamy w stanie przerażenia. W sprawie klimatu można się spodziewać bolesnych decyzji

  Prawda: Działamy w stanie przerażenia. W sprawie klimatu można się spodziewać bolesnych decyzji

  - Problemy klimatyczne to temat, który zaczyna dominować w UE i będzie miał wpływ na politykę rolną. Można się spodziewać w tej dziedzinie bolesnych decyzji - mówi Marek Prawda.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • Zybała: Reforma sądownictwa? Jedyne co zrobiono, to odgórny hejt na sędziów [WYWIAD]

  Zybała: Reforma sądownictwa? Jedyne co zrobiono, to odgórny hejt na sędziów [WYWIAD]

  - Projektowanie czegoś tak skomplikowanego jak reforma sądownictwa musi opierać się na wiedzy, nie na żądzach ludu. Lud chce zmiany? Więc ja dałbym mu tę zmianę rozłożoną na 10 lat - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Zybała, doktor habilitowany z dziedziny nauk o polityce, profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Naukowo zajmuje się zagadnieniami polityki publicznej, dialogu społecznego, rządzenia publicznego.

  czytaj więcej

 • Dyrektor Teatru Nowego w Łodzi: Albo teatry będą prawe, albo ich nie będzie [WYWIAD]

  Dyrektor Teatru Nowego w Łodzi: Albo teatry będą prawe, albo ich nie będzie [WYWIAD]

  - Obecna władza wykorzystuje kulturę do celów politycznych, a poprzednia władza nie doceniała kultury w budowaniu świadomości obywatelskiej, tożsamości, otwartości na świat - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Dudek. Od 2016 r. dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Jurasz: To nie PiS wygrał wybory, to liberalne elity je przegrały

  Jurasz: To nie PiS wygrał wybory, to liberalne elity je przegrały

  W Polsce wybory wygrywa się zazwyczaj nie dlatego, że jest się silnym, ale dlatego, że przeciwnik jest słabszy. Czy też może raczej należałoby powiedzieć „jeszcze słabszy”. Jeśli przyjrzeć się PiS i PO, to łatwo zauważyć, że pod względem uwiądu intelektualnego obie partie mogą w zasadzie ze sobą konkurować. PiS sprawia wrażenie potęgi, ale tak naprawdę jest przecież polityczną wydmuszką, w której dawno zamarła debata. Rządzące ugrupowanie ma, owszem, sprawną kampanię i dobry PR, ale jeśli na początku rządów można było mieć nadzieję, że jest modernizacyjną alternatywą dla „ciepłej wody w kranie” proponowanej przez PO, to dzisiaj już widać, że było to jedynie iluzją. PO okazało się jednak jeszcze słabsze.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników