saddam husajn

Saddam Husajn, właściwie Saddam Hussajn Abd al-Madżid al-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur.


 • Snowden zdradza kolejne sekrety kuchni NSA

  Snowden zdradza kolejne sekrety kuchni NSA

  Następna partia materiałów Edwarda Snowdena daje wgląd w codzienne funkcjonowanie i kulturę jednej z największych organizacji wywiadowczych na świecie – amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. W skład dokumentów wchodzi 166 artykułów z „SIDtoday”, wewnętrznego newslettera jednej z części NSA, Dyrektoriatu Wywiadu Radioelektronicznego (SID). Opublikował je „The Intercept” założony przez Glenna Greenwalda, byłego dziennikarza brytyjskiego „Guardiana”, któremu Snowden w 2013 r. przekazał wyniesione z NSA materiały.

  czytaj więcej

 • Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Korzycki: Amerykańskie paradoksy brytyjskich dylematów

  Z pozoru cała Ameryka jest przerażona perspektywą Brexitu. Barack Obama nawet pogroził palcem, że ewentualne wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii ustawi je na końcu kolejki w nadchodzących rundach negocjacji o liberalizacji handlu i znoszeniu pozostałych barier w relacjach transatlantyckich. I z surowością satrapy przestrzegł, żeby Brytyjczycy sami nie spekulowali, czy Stany Zjednoczone będą ich w tej sytuacji ratować, bo to zależy głównie od niego samego. Zasugerował też, że nie mogą na wiele liczyć. Potem nieco z tonu spuścił, zastępując kij marchewką, i przekonywał głosujących 23 czerwca, że w kupie raźniej i lepiej jest im iść ramię w ramię z  Brukselą przy ewentualnym negocjowaniu jakichkolwiek umów ekonomicznej natury w   przyszłości.

  czytaj więcej

 • Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Osaczyć większego. Wietnam potrzebny USA w globalnej rozgrywce z Chinami

  Po Iranie, Kubie i Birmie przyszedł czas na kolejne pojednanie – z Wietnamem. W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o zasypanie starych podziałów. Waszyngton rozgląda się za nowym sojusznikiem w Azji Południowo-Wschodniej. W globalnej rozgrywce z Chinami Wietnam może się okazać niezastąpiony

  czytaj więcej

 • USA: Trump pochwalił Saddama Husajna za to, że zabijał terrorystów

  USA: Trump pochwalił Saddama Husajna za to, że zabijał terrorystów

  Niemal pewny republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump z uznaniem wypowiedział się na wiecu o byłym dyktatorze Iraku Saddamie Husajnie, który - jak oświadczył - "zabijał terrorystów i robił to dobrze".

  czytaj więcej

 • Na Bliskim Wschodzie karty rozdaje Rosja. Dlatego szczyt NATO był jej wielkim sukcesem

  Na Bliskim Wschodzie karty rozdaje Rosja. Dlatego szczyt NATO był jej wielkim sukcesem

  Na trzy dni przed szczytem NATO w Warszawie rząd Wielkiej Brytanii opublikował raport sir Johna Chilcota na temat podstaw prawnych inwazji na Irak w 2003 r. Z raportu wynika, że wszystkie informacje brytyjskich służb specjalnych o broni chemicznej i biologicznej produkowanej przez reżim Saddama Husajna były fałszywe. W świetle prawa inwazja była nielegalna.

  czytaj więcej

 • Dżihadyści wypychani z Iraku. Bagdad szykuje się do ofensywy na Mosul

  Dżihadyści wypychani z Iraku. Bagdad szykuje się do ofensywy na Mosul

  Bagdad szykuje się do ofensywy na Mosul, największe, a zarazem ostatnie duże miasto pod kontrolą Państwa Islamskiego w tym kraju. Jednak zwycięstwo nad ISIS to tylko połowa sukcesu.

  czytaj więcej

 • Albright: Trump darzy szacunkiem dyktatorów takich jak Saddam Husajn, Kim Dzong Un czy Władimir Putin

  Albright: Trump darzy szacunkiem dyktatorów takich jak Saddam Husajn, Kim Dzong Un czy Władimir Putin

  - Donald Trump darzy szacunkiem dyktatorów takich jak Saddam Husajn, Kim Dzong-Un czy Władimir Putin - mówiła na konwencji Demokratów Madeleine Albright. Była sekretarz stanu USA zaznacza, że wygrana kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich byłaby "prezentem" dla prezydenta Rosji. - Władimir Putin nie może się doczekać wygranej Trumpa - powiedziała Albright.

  czytaj więcej

 • Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Kadry z „marszów jedności” po ataku na redakcję „Charlie Hebdo” okraszone ironicznym komentarzem, przypominanie przezwiska prezydenta Hollande’a – Pan Budyń. Trudno o większe nieporozumienie. Paryż potrafi grać na arenie międzynarodowej nie mniej brutalnie niż Amerykanie i Rosjanie, co najwyżej ma subtelniejszy PR.

  czytaj więcej

 • Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Z propagandą mocarstwową bywa tak, że najpierw uwierzą w nią obywatele, potem media, a na końcu sami jej autorzy. Tylko wróg jakoś nie daje się nabrać. Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo. Jeszcze w maju 2016 r. minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, przedstawiając Sejmowi wyniki audytu, mówił: „Gdy obejmowaliśmy rządy jesienią 2015 r., Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa: ani terytorium i całości Rzeczpospolitej Polskiej, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem, ani też w cyberprzestrzeni”.

  czytaj więcej

 • Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Wbrew pozorom najczęściej umierają we własnym łóżku. Wbrew nadziejom ich śmierć wcale nie oznacza nowego początku. Ich dzieło bywa znacznie trwalsze, niż mogłoby się wydawać. Dyktatorzy pozostawiają po sobie chaos, a wcześniej czy później wielu dawnych poddanych zaczyna za nimi tęsknić

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników