saddam husajn

Saddam Husajn, właściwie Saddam Hussajn Abd al-Madżid al-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur.


 • Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Z propagandą mocarstwową bywa tak, że najpierw uwierzą w nią obywatele, potem media, a na końcu sami jej autorzy. Tylko wróg jakoś nie daje się nabrać. Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo. Jeszcze w maju 2016 r. minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, przedstawiając Sejmowi wyniki audytu, mówił: „Gdy obejmowaliśmy rządy jesienią 2015 r., Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa: ani terytorium i całości Rzeczpospolitej Polskiej, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem, ani też w cyberprzestrzeni”.

  czytaj więcej

 • Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Wbrew pozorom najczęściej umierają we własnym łóżku. Wbrew nadziejom ich śmierć wcale nie oznacza nowego początku. Ich dzieło bywa znacznie trwalsze, niż mogłoby się wydawać. Dyktatorzy pozostawiają po sobie chaos, a wcześniej czy później wielu dawnych poddanych zaczyna za nimi tęsknić

  czytaj więcej

 • Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Niechęć do płacenia podatków Polacy mieli zakodowaną w szlacheckich genach. Ale istniały sposoby, dzięki którym władza potrafiła im ów odruch zablokować.

  czytaj więcej

 • Ciąg dalszy rosyjskich tropów Donalda Trumpa

  Ciąg dalszy rosyjskich tropów Donalda Trumpa

  Kandydatem na osobę numer jeden w amerykańskiej dyplomacji jest szef koncernu ExxonMobil. Człowiek odznaczony przez Władimira Putina.

  czytaj więcej

 • Irackie pospolite ruszenie

  Irackie pospolite ruszenie

  20-letni Hassan zaczął walczyć z Państwem Islamskim dwa lata temu. Na pytanie, ilu terrorystów zabił, wzrusza ramionami i mówi: – Strzelam z ckm-u, nie mam pojęcia.

  czytaj więcej

 • Obama: Musimy i będziemy reagować na próby ingerencji w proces wyborczy

  Obama: Musimy i będziemy reagować na próby ingerencji w proces wyborczy

  "Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, iż w sytuacji, gdy obcy rząd próbuje oddziaływać na proces wyborczy w naszym kraju, to musimy i będziemy reagować na takie próby" – oświadczył w czwartek prezydent Barack Obama w wywiadzie dla rozgłośni NPR.

  czytaj więcej

 • Wojna jest zbyt kosztowna? Dziś stać na nią tylko ubogich

  Wojna jest zbyt kosztowna? Dziś stać na nią tylko ubogich

  O tym, że dopóki wygranie konfliktu przynosiło korzyści, to wybuchały one z niezmienną regularnością. A dziś stać na nie tylko ubogich.

  czytaj więcej

 • Co dalej z Syrią?

  Co dalej z Syrią?

  Harce pionków na syryjskiej szachownicy nie mają większego znaczenia, bo los kluczowych figur jest już przesądzony.

  czytaj więcej

 • Wizyta Merkel w Polsce: Ignorancja niczego nie uzasadnia

  Wizyta Merkel w Polsce: Ignorancja niczego nie uzasadnia

  „Będę musiał powiedzieć pani kanclerz, że Niemcy powinni się zdecydować co do charakteru stosunków z Polską, bo nie można naraz Polski atakować, od czci i wiary odsądzać, i jednocześnie liczyć na to, że te stosunki będą dobre” – mówił niedawno Jarosław Kaczyński. W przyszłym tygodniu będzie miał okazję. Angela Merkel przyjeżdża do Polski.

  czytaj więcej

 • Parafianowicz: Podkręcić piłkę, zamęczyć Donalda Tuska

  Parafianowicz: Podkręcić piłkę, zamęczyć Donalda Tuska

  Mamy niezbite dowody, że Saddam Husajn ma związki z terrorystami z Al-Kaidy – mówił we wrześniu 2002 r. sekretarz obrony USA Donald Rumsfeld. – Spotkania odbywają się od lat. Niewykluczone, że terroryści zostali przeszkoleni w zakresie broni chemicznej i biologicznej – dodawał. W ciągu kilku kolejnych miesięcy na podstawie tej deklaracji budowano irackie casus belli. Niemal cały świat uwierzył, że władze w Bagdadzie mają broń masowego rażenia i są śmiertelnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

  czytaj więcej

 • Polak dokonał największego przekrętu w historii współczesnego Iraku. Teraz czeka na ekstradycję do Bagdadu

  Polak dokonał największego przekrętu w historii współczesnego Iraku. Teraz czeka na ekstradycję do Bagdadu

  W Jordanii aresztowano Polaka, który jest oskarżany o dokonanie największego przekrętu w historii współczesnego Iraku. Ziad Cattan czeka na ekstradycję do Bagdadu. Polskie MSZ stara się o jego uwolnienie.

  czytaj więcej

 • Dziak u Mazurka: Reżim w Korei nieporównywalny z państwami faszystowskimi i komunistycznym

  Dziak u Mazurka: Reżim w Korei nieporównywalny z państwami faszystowskimi i komunistycznym

  - Dwóch północnokoreańskich generałów pojechało na rozmowy do Seulu. Gdy zbliżali się do miasta, ujrzeli morze aut. „Wiemy, że ściągnęliście te samochody z całego kraju” – mówi jeden z nich. Na co odpowiednik z Południa odpowiada: „Tak, ale ze ściągnięciem wieżowców było trudniej”. Czego to dowodzi? Że nawet generał miał doszczętnie wyprany mózg - zauważa Waldemar Dziak, specjalista w zakresie problematyki północnokoreańskiej i chińskiej w wywiadzie z Robertem Mazurkiem.

  czytaj więcej

 • Kurdystan pełen wątpliwości

  Kurdystan pełen wątpliwości

  Władze irackiego Kurdystanu chcą referendum niepodległościowego. Sami Kurdowie spierają się o liczbę koniecznych plebiscytów i sens oddzielania się od Iraku

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników