saddam husajn

Saddam Husajn, właściwie Saddam Hussajn Abd al-Madżid al-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur.


 • Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Francja potrafi być brutalna, ale tego nie pokazuje

  Kadry z „marszów jedności” po ataku na redakcję „Charlie Hebdo” okraszone ironicznym komentarzem, przypominanie przezwiska prezydenta Hollande’a – Pan Budyń. Trudno o większe nieporozumienie. Paryż potrafi grać na arenie międzynarodowej nie mniej brutalnie niż Amerykanie i Rosjanie, co najwyżej ma subtelniejszy PR.

  czytaj więcej

 • Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Krajewski: Uzbrojeni moralnie

  Z propagandą mocarstwową bywa tak, że najpierw uwierzą w nią obywatele, potem media, a na końcu sami jej autorzy. Tylko wróg jakoś nie daje się nabrać. Nie minął rok rządów Prawa i Sprawiedliwości, a Rzeczpospolita już wyrasta militarnie na regionalne mocarstwo. Jeszcze w maju 2016 r. minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, przedstawiając Sejmowi wyniki audytu, mówił: „Gdy obejmowaliśmy rządy jesienią 2015 r., Siły Zbrojne RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa: ani terytorium i całości Rzeczpospolitej Polskiej, ani narodowego obszaru powietrznego, ani obiektów kluczowych dla kierowania państwem, ani też w cyberprzestrzeni”.

  czytaj więcej

 • Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Dyktatorzy umierają. Dyktatury trwają

  Wbrew pozorom najczęściej umierają we własnym łóżku. Wbrew nadziejom ich śmierć wcale nie oznacza nowego początku. Ich dzieło bywa znacznie trwalsze, niż mogłoby się wydawać. Dyktatorzy pozostawiają po sobie chaos, a wcześniej czy później wielu dawnych poddanych zaczyna za nimi tęsknić

  czytaj więcej

 • Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Fiskus patriotyczny: Polacy nie chcą płacić podatków

  Niechęć do płacenia podatków Polacy mieli zakodowaną w szlacheckich genach. Ale istniały sposoby, dzięki którym władza potrafiła im ów odruch zablokować.

  czytaj więcej

 • Ciąg dalszy rosyjskich tropów Donalda Trumpa

  Ciąg dalszy rosyjskich tropów Donalda Trumpa

  Kandydatem na osobę numer jeden w amerykańskiej dyplomacji jest szef koncernu ExxonMobil. Człowiek odznaczony przez Władimira Putina.

  czytaj więcej

 • Irackie pospolite ruszenie

  Irackie pospolite ruszenie

  20-letni Hassan zaczął walczyć z Państwem Islamskim dwa lata temu. Na pytanie, ilu terrorystów zabił, wzrusza ramionami i mówi: – Strzelam z ckm-u, nie mam pojęcia.

  czytaj więcej

 • Obama: Musimy i będziemy reagować na próby ingerencji w proces wyborczy

  Obama: Musimy i będziemy reagować na próby ingerencji w proces wyborczy

  "Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, iż w sytuacji, gdy obcy rząd próbuje oddziaływać na proces wyborczy w naszym kraju, to musimy i będziemy reagować na takie próby" – oświadczył w czwartek prezydent Barack Obama w wywiadzie dla rozgłośni NPR.

  czytaj więcej

 • Wojna jest zbyt kosztowna? Dziś stać na nią tylko ubogich

  Wojna jest zbyt kosztowna? Dziś stać na nią tylko ubogich

  O tym, że dopóki wygranie konfliktu przynosiło korzyści, to wybuchały one z niezmienną regularnością. A dziś stać na nie tylko ubogich.

  czytaj więcej

 • Co dalej z Syrią?

  Co dalej z Syrią?

  Harce pionków na syryjskiej szachownicy nie mają większego znaczenia, bo los kluczowych figur jest już przesądzony.

  czytaj więcej

 • Wizyta Merkel w Polsce: Ignorancja niczego nie uzasadnia

  Wizyta Merkel w Polsce: Ignorancja niczego nie uzasadnia

  „Będę musiał powiedzieć pani kanclerz, że Niemcy powinni się zdecydować co do charakteru stosunków z Polską, bo nie można naraz Polski atakować, od czci i wiary odsądzać, i jednocześnie liczyć na to, że te stosunki będą dobre” – mówił niedawno Jarosław Kaczyński. W przyszłym tygodniu będzie miał okazję. Angela Merkel przyjeżdża do Polski.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników