rosja wojna

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rosja wojna. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rosja wojna.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 70 lat temu funkcjonariusze UB aresztowali rtm. Witolda Pileckiego

  70 lat temu funkcjonariusze UB aresztowali rtm. Witolda Pileckiego

  70 lat temu, 8 maja 1947 r. funkcjonariusze UB aresztowali rtm. Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1948 r. został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.

  czytaj więcej

 • 72 lata temu kapitulacja III Rzeszy zakończyła wojnę w Europie

  72 lata temu kapitulacja III Rzeszy zakończyła wojnę w Europie

  72 lata temu, 8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Warto przy tej okazji pamiętać, że istnieją dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.

  czytaj więcej

 • Poroszenko: Nasi przodkowie nie wyobrażali sobie rosyjskich wojsk na naszej ziemi

  Poroszenko: Nasi przodkowie nie wyobrażali sobie rosyjskich wojsk na naszej ziemi

  Ukraińcy, którzy wraz z Rosjanami walczyli w II wojnie światowej nie mogli sobie nawet wyobrazić, że 70 lat po jej zakończeniu Moskwa przyśle na Ukrainę swoje wojska – oświadczył w poniedziałek w Kijowie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

  czytaj więcej

 • Potocki: Ukraińcy do Europy bez wiz

  Potocki: Ukraińcy do Europy bez wiz

  Trzy lata po rewolucji godności Ukraińcy doświadczą pierwszego zauważalnego dla zwykłych obywateli skutku zbliżenia z Zachodem. Nieoficjalnie wiadomo, że dzisiaj Rada Unii Europejskiej zgodzi się na zniesienie wiz dla nich. Polityczna decyzja już zapadła, a zatem – jak podał brukselski korespondent RFE/RL Rikard Jozwiak – skoro nie wymaga już dalszych dyskusji, formalnie mogą ją zatwierdzić... ministrowie rolnictwa i rybołówstwa 28 państw Wspólnoty. Jeśli tak się stanie – a o 11 maja mówił też we wtorek prezydent Petro Poroszenko – Ukraińcy będą jeszcze musieli poczekać 20 dni od opublikowania decyzji w unijnym dzienniku urzędowym.

  czytaj więcej

 • „Meklerzy”, przemysłowcy i spekulanci. Dwieście lat Giełdy w Warszawie

  „Meklerzy”, przemysłowcy i spekulanci. Dwieście lat Giełdy w Warszawie

  Dwieście lat temu, 12 maja 1817 r., w gmachu Pałacu Saskiego w Warszawie została otwarta Giełda Kupiecka. Ten pierwszy polski rynek papierów wartościowych, walut i towarów był świadectwem ambicji gospodarczych i politycznych Królestwa Polskiego.

  czytaj więcej

 • Muzeum II Wojny Światowej. Nawrocki: Wystawa ma potencjał, ale są rzeczy do poprawy [WYWIAD]

  Muzeum II Wojny Światowej. Nawrocki: Wystawa ma potencjał, ale są rzeczy do poprawy [WYWIAD]

  Jako wystawę o dużym potencjale, miejscami niewykorzystanym, ocenił ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku kierujący tą placówką od ponad miesiąca dr Karol Nawrocki. Zapowiedział zmiany w wystawie; jego zdaniem zawiera ona „wyraźne błędy” i „rzeczy do poprawy”.

  czytaj więcej

 • Białoruś na wakacje. 7 miejsc, które warto zobaczyć

  Białoruś na wakacje. 7 miejsc, które warto zobaczyć

  WAKACJE | Rozsmakować się w białoruskim krajobrazie: rzekach, potokach, leśnych szlakach, zagajnikach i borach - jest bardzo łatwo. Unikatowa przyroda jest jednym ze znaków rozpoznawczych turystyki u naszego sąsiada ze wschodu. Ponadto lubiący historyczne smaczki znajdą tu mnóstwo odniesień do przeszłych, silnych związków z Rzeczpospolitą.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników