rolę przejmą

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu rolę przejmą. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące rolę przejmą.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gminy niechętnie wyciągają ręce po spadki mieszkańców

  Gminy niechętnie wyciągają ręce po spadki mieszkańców

  Samorządy nie odnajdują się w roli tzw. spadkobierców przymusowych i unikają brania na siebie biurokratycznych obciążeń związanych z dziedziczeniem majątku, po który nikt się nie zgłosił. Wśród włodarzy pokutuje przekonanie, że przejęte tym sposobem nieruchomości to tylko niepotrzebny balast, a jest zgoła odwrotnie, bo korzyści są realne i pozytywnie wpływają na gminny budżet – przekonuje Najwyższa Izba Kontroli.

  czytaj więcej

 • Bajki o robotach. Czy maszyny przejmą nad nim władzę?

  Bajki o robotach. Czy maszyny przejmą nad nim władzę?

  Czy naprawdę wierzycie w to, że maszyny najpierw zabiorą nam pracę, a potem nad nami zapanują?

  czytaj więcej

 • Pięć frontów kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego

  Pięć frontów kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego

  Do wyborczego rozstrzygnięcia zostały trzy tygodnie. Dotychczasowy przebieg wyścigu po mandaty do Parlamentu Europejskiego pokazuje, że toczy się on na kilku płaszczyznach.

  czytaj więcej

 • Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Wojskowe Służby Informacyjne w III RP są synonimem spisku i zła. Jako instytucja miały wyrwać się spod kontroli państwa. Do tego były siedliskiem funkcjonariuszy z rodowodem w PRL. Mówiono o nich jako organizacji – spadochronie dla funkcjonariuszy dawnych: Wojskowej Służby Wewnętrznej (kontrwywiad) i II Zarządu Sztabu Generalnego (wywiad wojskowy). I faktycznie, zdecydowana większość ludzi przyjętych do WSI w momencie powstania w 1991 r. miała za sobą karierę w komunistycznych służbach przed upadkiem komunizmu. Dla jej opisu funkcjonowało także określenie „długie ramię Moskwy”, które było tytułem książki historyka Sławomira Cenckiewicza. Publikacja dotyczyła wywiadu wojskowego w latach 1943–1991. Dziś chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej służby jest generał Marek Dukaczewski, który był przez kilka lat, w czasach gdy rządziła koalicja SLD-PSL, jej szefem.

  czytaj więcej

 • Odbudowa Pałacu Saskiego: Umowa nabiera kształtów

  Odbudowa Pałacu Saskiego: Umowa nabiera kształtów

  Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie powinna się zakończyć najpóźniej 2 listopada 2025 r. – wynika z roboczej wersji porozumienia.

  czytaj więcej

 • Kościół we Francji. Krótka historia upadku

  Kościół we Francji. Krótka historia upadku

  Pech francuskiego Kościoła polegał na tym, że zwalczanie jego nadużyć okazało się idealnym paliwem dla wszystkich partii wspierających III Republikę

  czytaj więcej

 • Dubois: Wierzę, że można być obiektywnym prawnikiem niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości [WYWIAD]

  Dubois: Wierzę, że można być obiektywnym prawnikiem niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości [WYWIAD]

  - Od 32 lat, gdy wchodzę na salę sądową, jestem ciekaw, co się wydarzy. Dzięki temu realizuję swoje marzenia, kształcę się i rozwijam zawodowo. Obce są mi rozważania, że kiedyś było inaczej, może lepiej, inni sędziowie, inne sprawy. Sami kształtujemy naszą rzeczywistość  - mówi w rozmowie z dziennik.pl, mecenas Jacek Dubois. Poza salą sądową także autor książek dla dzieci. Właśnie ukazała się kolejna pt. "Królewski skarb".

  czytaj więcej

 • Surowe wyroki dla organizatorów puczu w Czarnogórze

  Surowe wyroki dla organizatorów puczu w Czarnogórze

  Rosyjscy oficerowie wywiadu wojskowego, którzy chcieli zorganizować zamach stanu w Czarnogórze, w przeszłości gościli także w Polsce.

  czytaj więcej

 • Jurasz: Romans nacjonalizmu z religią może nas wiele kosztować [OPINIA]

  Jurasz: Romans nacjonalizmu z religią może nas wiele kosztować [OPINIA]

  W przewidywalnej do bólu propagandzie obozu rządzącego pojawiły się ostatnio dwa nowe elementy. Po pierwsze, strach przed Konfederacją – sojuszem narodowców i skrajnej prawicy z udziałem Grzegorza Brauna, działaczki ruchów chcących całkowitego zakazu aborcji Kai Godek i innych. Po drugie – próby sugerowania, że PiS to tak naprawdę partia obrońców wiary katolickiej. Wszystko powyższe to novum na polskiej scenie politycznej. Nigdy do tej pory partia rządząca nie czuła się zagrożona realnie przez skrajną prawicę, skutecznie zagospodarowując również ten elektorat. Nigdy też do tej pory aż tak jawnie nie sugerowano związków PiS z Kościołem i katolicyzmem. Okazuje się jednak, że w historii wszystko już było. Tyle że skończyło się zupełnie inaczej, niż było to planowane.

  czytaj więcej

 • Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Iwan Gepting, prezes spółki KTK Polska, która sprowadza rosyjski węgiel, mówi o Marku Falencie, wzroście importu surowca i antracycie z Donbasu

  czytaj więcej

 • Nadzór nad audytorami na nowych zasadach. Jak będzie wyglądał?

  Nadzór nad audytorami na nowych zasadach. Jak będzie wyglądał?

  Kontrolami wszystkich usług audytorów zajmie się nowy organ – Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Tak postanowiła wczoraj Rada Ministrów.

  czytaj więcej

 • Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Za sprawą długoletnich wysiłków hierarchów polski Kościół trwoni kapitał społecznego zaufania, na jaki sobie zapracował za czasów PRL. Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, choć wstrząsający, to jedynie kamyczek, który ruszył lawinę. Głazy kumulowały się latami, gdy pod dywan zamiatano sprawy duchownych dopuszczających się przestępstw lub co najmniej występków etycznych. Zarówno tych, którzy kariery robili dzięki współpracy z komunistyczną bezpieką, jak i tych czujących pociąg do ministrantów, małych dziewczynek, alkoholu, pieniędzy i wystawnego życia.

  czytaj więcej

 • Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Iran kontra Stany Zjednoczone: Czekanie na casus belli

  Największy sukces administracji Baracka Obamy, jakim było okiełznanie irańskich ambicji nuklearnych i odprężenie na Bliskim Wschodzie, przechodzi do historii.

  czytaj więcej

 • Nie ma edukacji bez wolnych samorządów

  Nie ma edukacji bez wolnych samorządów

  Od 2004 r., kiedy powstał obecny system finansów lokalnych, systematycznie rośnie luka finansowa między tym, co samorządy otrzymują w postaci części oświatowej subwencji ogólnej, a zwiększającymi się wydatkami na szkoły.

  czytaj więcej

 • Rząd odbiera samorządom autonomię

  Rząd odbiera samorządom autonomię

  W warunkach demokratycznego państwa prawa samorząd stał się awangardą zmian cywilizacyjnych i przeobrażeń społeczno--gospodarczych w swoich małych ojczyznach.

  czytaj więcej

 • Rekonstrukcja rządu spodziewana lada chwila. Kto wygrał w Polsce

  Rekonstrukcja rządu spodziewana lada chwila. Kto wygrał w Polsce

  Przy rekordowo wysokiej frekwencji PiS wygrał wybory europejskie – wynika z opublikowanego wczoraj po godz. 21 badania exit poll. Jeśli dane się potwierdzą, mandaty podzielą między siebie cztery ugrupowania.

  czytaj więcej

 • Jak przeżyć wdrożenie PPK w zakładzie pracy?

  Jak przeżyć wdrożenie PPK w zakładzie pracy?

  Uchwalenie pod koniec ubiegłego roku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych spowodowało, że kilkaset tysięcy przedsiębiorstw czeka wkrótce spore wyzwanie. Ich zarządy i działy personalne zastanawiają się, jak wdrożyć PPK w sposób najmniej uciążliwy dla bieżącej działalności firmy i jej finansów oraz którego dostawcę wybrać. Wielu pracodawców podchodzi do wdrożenia PPK z obawami i wątpliwościami. Ale czy jest się czego bać?

  czytaj więcej

 • Przeciw przechwyceniu akademii, czyli dlaczego zaufanie do instytucji słusznie się obniża

  Przeciw przechwyceniu akademii, czyli dlaczego zaufanie do instytucji słusznie się obniża

  Żyjemy w czasach spadku zaufania do wielu szacownych instytucji. To zjawisko można tłumaczyć na dwa sposoby. Jeden polega na mówieniu, że wszystkiemu są winni jacyś „oni”. W tej roli da się zawsze obsadzić jakichś „ruskich trolli”, „populistów” lub innych „antyszczepionkowców”. Można też pójść inną drogą – tak postanowili zrobić ekonomiści David Rapach i Bonnie Wilson z Uniwersytetu w St. Louis. A następnie zastanowić się, jak wiele jest powodów, dla których zaufanie do instytucji słusznie się obniża.

  czytaj więcej

 • Chiny są przeceniane. Indie mają olbrzymi potencjał do bycia kolejnym hegemonem [WYWIAD]

  Chiny są przeceniane. Indie mają olbrzymi potencjał do bycia kolejnym hegemonem [WYWIAD]

  Inwestycje w oświatę, zwłaszcza tę wczesną, są fundamentem mocnego kapitału społecznego, a ten z kolei przekłada się na dynamiczny rozwój.

  czytaj więcej

 • Mazur: PiS przestał być formacją radykalną, a stał się partią centrum [WYWIAD]

  Mazur: PiS przestał być formacją radykalną, a stał się partią centrum [WYWIAD]

  - Teraz role się odwróciły. Kiedyś Donald Tusk wyznaczał normalność, a radykałami byli „nacjonaliści”. Dziś normalność wyznacza Jarosław Kaczyński, a radykałami są „ideolodzy LGBT” - mówi w rozmowie z DGP Krzysztof Mazur z Klubu Jagiellońskiego, doktor nauk o polityce.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników