Rodzina pszczela

Rodzina pszczela (rój) - zorganizowane zbiorowisko osobników pszczoły miodnej, złożone zwykle z jednej matki, różnej liczby pszczół robotnic oraz trutni.


 • Pszczelarstwo to w Polsce niezły biznes

  Pszczelarstwo to w Polsce niezły biznes

  Pszczelarstwo w Polsce rozwija się, wbrew różnym doniesieniom, że pszczoły wymierają - zapewnił minister rolnictwa. W środę na konferencji prasowej Marek Sawicki powiedział, że w 2003 r. było 949 tys. rodzin pszczelich, a już w 2011 r. - ponad 1,2 mln.

  czytaj więcej

 • Miodowe imperium podbija rynek

  Miodowe imperium podbija rynek

  Janusz Kasztelewicz zarabia już nie tylko na produkcji i sprzedaży pszczelich produktów, ale również na skansenie, muzeum oraz hotelu i restauracji

  czytaj więcej

 • Sawicki: Dbajmy o nasze pszczoły i zakładajmy ule w miastach

  Sawicki: Dbajmy o nasze pszczoły i zakładajmy ule w miastach

  Dają człowiekowi zdecydowanie więcej niż od niego biorą. Bez nich moglibyśmy przeżyć na Ziemi jedynie kilka lat. Ich populacja narażona jest na środowiskowe niebezpieczeństwo. O zwrócenie uwagi na problem pszczół apeluje minister rolnictwa, Marek Sawicki.

  czytaj więcej

 • Nowe książki: Światowy bestseller "Historia pszczół" i gorzko-zabawna "Betibu"

  Nowe książki: Światowy bestseller "Historia pszczół" i gorzko-zabawna "Betibu"

  „Betibu” to nie tylko solidny kryminał, lecz także drapieżna satyra: na karykaturalne społeczne nierówności (polecam znakomite sceny rozgrywające się przy bramie wjazdowej na osiedle), na media ogarnięte kryzysem tożsamości, na idiotyzmy rynku wydawniczego. Ale ta książka jest nie tylko gorzko-zabawna – ona się skrzy od obyczajowych obserwacji i subtelnej ironii dotykającej między innymi zasadniczej kwestii nurtującej naszą cywilizację, a mianowicie: jak się zestarzeć z klasą.

  czytaj więcej

 • Pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez jego owady

  Pszczelarz odpowiada za szkody wyrządzone przez jego owady

  W moim mieście, w samym centrum, stoją ule. Co prawda hodowcy (organizacja pozarządowa) umieścili informację o ustawieniu pasieki wraz z zakazem wstępu na jej teren, ale w jaki sposób utrzymać pszczołę, by nie latała zbyt daleko? Ponieważ mam alergiczne dziecko, zaczęłam unikać tej okolicy. Zastanawiam się jednak, czy dobrym pomysłem jest coraz częstsze stawianie uli w dużych miastach – pisze pani Barbara i pyta, co mówią na ten temat przepisy

  czytaj więcej

 • Adoptuj pszczołę: Z winy człowieka, stosującego pestycydy, wiedzie im się coraz gorzej

  Adoptuj pszczołę: Z winy człowieka, stosującego pestycydy, wiedzie im się coraz gorzej

  - Ratowanie pszczół służy naszemu wspólnemu dobru. Spadek populacji tych owadów w Polsce sięga 12 proc. rocznie, ale w Belgii już 30 proc. To zjawisko można jeszcze zastopować. I warto to robić, bo pestycydy, które szkodzą pszczołom, często szkodzą również ludziom - mówi w rozmowie z gazetaprawna.pl Katarzyna Jagiełło z Greenpeace.

  czytaj więcej

 • Polscy naukowcy szukają leku dla pszczół

  Polscy naukowcy szukają leku dla pszczół

  Walka z chorobami pszczół jest trudna. Na niektóre nie ma lekarstw. Postanowili to zmienić naukowcy z Krakowa i Lublina.

  czytaj więcej

 • Owady, które zmieniają życie człowieka. „Pszczoły" Pettersona

  Owady, które zmieniają życie człowieka. „Pszczoły" Pettersona

  Czytaliście z wypiekami na twarzy „Historię pszczół" Mai Lunde? Nadszedł czas by dowiedzieć się więcej o tych fascynujących owadach i zaprosić je do swego ogrodu. Wydawnictwo Literackie zaprasza na pełną ciepła, usianą anegdotami opowieść i fascynującym świecie pszczół, o tym jak dalece mogą zmienić życie człowieka. To nie tylko historia powstawania pewnej pasieki, ale też pełne miłości rodzinne wspomnienie. Tę książkę wraz z Joachimem Pettersonem tworzyły jego żona Sara (autorka ilustracji zawartych w książce) oraz córki Svea i Göta, których rysunek ilustruje pełną grozy opowieść o zagubieniu królowej roju...

  czytaj więcej

 • 17 gwiazd i opowieści na Big Book Festival

  17 gwiazd i opowieści na Big Book Festival

  Opowieści o przyszłości, naturze, technologii, islamie, ziołach, zbrodni, globalnym ociepleniu, genach, śmiałych dziewczynach, latających balonach, ucieczkach od rzeczywistości i głębokim odczuwaniu świata. Słowem: Siedemnaście powodów do zachwytu. Big Book Festival przedstawia siedemnaście zagranicznych gwiazd. Festiwal rusza 22 czerwca 2018 roku. Międzynarodowemu wydarzeniu towarzyszy hasło: „Ekspedycja. Zapomnij o granicach!".

  czytaj więcej

 • Polska będzie za całkowitym zakazem stosowania neonikotynoidów. Ale bez buraka cukrowego

  Polska będzie za całkowitym zakazem stosowania neonikotynoidów. Ale bez buraka cukrowego

  Polska w piątkowym głosowaniu opowie się za całkowitym zakazem stosowania w UE środków owadobójczych szkodliwych dla pszczół. Głos Warszawy prawdopodobnie przeważy szalę na korzyść małych zapylaczy.

  czytaj więcej

 • "Ekspedycja. Zapomnij o granicach". Trwa szósta edycja Big Book Festival

  "Ekspedycja. Zapomnij o granicach". Trwa szósta edycja Big Book Festival

  "Ekspedycja. Zapomnij o granicach" - to hasło tegorocznego Big Book Festival, który odbywać się będzie od piątku do niedzieli w Warszawie. W programie jest 60 spotkań: rozmów z pisarzami z 20 krajów, widowisk, happeningów, akcji i dyskusji.

  czytaj więcej

 • Ekolodzy kontra rolnicy, czyli bitwa o pszczoły

  Ekolodzy kontra rolnicy, czyli bitwa o pszczoły

  Śladem Polski na stosowanie pestycydów może się zdecydować kilkanaście krajów Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników