regularne oszczędzanie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu regularne oszczędzanie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące regularne oszczędzanie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  Polski system emerytalny – pytania i odpowiedzi na temat trzeciego filaru (IKE, IKZE, PPE)

  System emerytalny, nie tylko zresztą w Polsce, jest rzeczą rozbudowaną i skomplikowaną, zwłaszcza biorąc pod uwagę względnie częste w ostatnim czasie zmiany dotyczące wysokości wieku emerytalnego w naszym kraju – co na pewno będzie miało przełożenie na funkcjonowanie całego systemu w przyszłości. Jest on podzielony na trzy filary: pierwszy – oparty o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drugi – oparty o Otwarte Fundusze Emerytalne, oraz trzeci – oparty o indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego i pracownicze programy emerytalne (PPE), czyli odprowadzanie przez pracodawcę składek, które mają tworzyć w przyszłości emeryturę danego pracownika. Spróbujmy wejść w ten labirynt i poznać przynajmniej niektóre jego kręte ścieżki.

  czytaj więcej

 • Po 63 dniach samotnego boju powstanie warszawskie upadło. Straty były ogromne

  Po 63 dniach samotnego boju powstanie warszawskie upadło. Straty były ogromne

  2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha-Zelewskiego w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

  czytaj więcej

 • I tura wyborów za nami. Oto wyzwania dla samorządów na nową kadencję

  I tura wyborów za nami. Oto wyzwania dla samorządów na nową kadencję

  Kolejki do głosowania i wysoka, sięgająca 51,3 proc. frekwencja . Wybory zakończone w niedzielę o godz. 21 były inne niż te sprzed czterech lat.

  czytaj więcej

 • Raport ZBP: Polacy oszczędzają krótkoterminowo

  Raport ZBP: Polacy oszczędzają krótkoterminowo

  Polacy odkładają coraz więcej, jednak wciąż nie stawiają sobie długoterminowych celów związanych z pomnażaniem oszczędności - wynika z raportu Związku Banków Polskich na temat oszczędzania i kredytowania Polaków.

  czytaj więcej

 • Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać

  Polacy wolą wydawać pieniądze niż je oszczędzać

  Ponad połowa klientów banków, jeśli odkłada jakieś pieniądze, to tylko na czarną godzinę . Dwie trzecie robi to nieregularnie.

  czytaj więcej

 • PPK to nowe obowiązki pracodawców

  PPK to nowe obowiązki pracodawców

  Aby sprawnie administrować tym programem, a zwłaszcza odpowiednio zarządzać związaną z nim dokumentacją, konieczne są m.in. zmiany w procedurach wewnętrznych i systemach kadrowo-płacowych.

  czytaj więcej

 • Niskie bezrobocie i inflacja zachęcają do wydawania pieniędzy. Tak mało niedoli jeszcze u nas nie było

  Niskie bezrobocie i inflacja zachęcają do wydawania pieniędzy. Tak mało niedoli jeszcze u nas nie było

  Bezrobocie i inflacja są niskie, więc konsumenci mają powody do zadowolenia. I do wydawania pieniędzy.

  czytaj więcej

 • ING: 42% Polaków przyznaje, że nie wystarcza im pieniędzy do kolejnej wypłaty

  ING: 42% Polaków przyznaje, że nie wystarcza im pieniędzy do kolejnej wypłaty

   Ponad 70% Polaków deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności, maleje również odsetek tych, których oszczędności nie przekraczają równowartości trzech pensji, wynika z badania ING. Mimo to 42% osób przyznaje, że zdarza im się wydać wszystkie pieniądze, zanim otrzymają kolejną wypłatę.

  czytaj więcej

 • Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

  Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)

  Ubezpieczeni, którzy nie będą chcieli oszczędzać w pracowniczym planie kapitałowym, będą musieli wypełnić specjalną deklarację. Wzór znajduje się w przygotowanym przez ministra finansów projekcie rozporządzenia w sprawie rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Dokument ten realizuje zapisy ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215), która umożliwia zgromadzenie dodatkowego kapitału na starość.

  czytaj więcej

 • Nowak: Chcę przekonać agencje do podwyżki ratingu

  Nowak: Chcę przekonać agencje do podwyżki ratingu

  - Nasza wiarygodność kredytowa przez lata wzrosła, a ostatnio spełniony został postulat obniżenia zadłużenia zagranicznego - mówi Piotr Nowak, wiceminister finansów

  czytaj więcej

 • W walce z zanieczyszczeniem powietrza potrzebna jest wspólna strategia

  W walce z zanieczyszczeniem powietrza potrzebna jest wspólna strategia

  Walka o czyste powietrze trwa już od kilku lat. Jak na razie jednak efekty są mizerne, o czym alarmują wciąż przekraczane normy zanieczyszczeń.

  czytaj więcej

 • Netanjahu w obliczu porażki wyborczej. Panorama przedwyborczego Izraela

  Netanjahu w obliczu porażki wyborczej. Panorama przedwyborczego Izraela

  Ciąg karczemnych awantur, pyskówka w Warszawie i widmo utraty kluczowych sojuszników – izraelski premier Binjamin Netanjahu po raz pierwszy od kilkunastu lat stoi w obliczu potencjalnej porażki wyborczej.

  czytaj więcej

 • Projekt deklaracji PPK: Wprowadza w błąd i jest sprzeczny z ustawą

  Projekt deklaracji PPK: Wprowadza w błąd i jest sprzeczny z ustawą

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia zawierającego deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Zdziwienie może wywołać nie tylko fakt, że w jednym dokumencie wymagane jest złożenie aż siedmiu podpisów (pisaliśmy o tym w tygodniku Kadry i Płace 14 lutego 2019 r.: „Deklaracja rezygnacji z PPK przeczy dobrowolności”, DGP nr 32 – red.). Wątpliwości budzi bowiem także to, że sama deklaracja może wprowadzać w błąd uczestników PPK co do skutków finansowych rezygnacji, a jej treść jest niezgodna z przepisami ustawy o PPK.

  czytaj więcej

 • Przyszli emeryci potrzebują PPK

  Przyszli emeryci potrzebują PPK

  Nigdy nie jest za późno, aby zaplanować finansową przyszłość, a im wcześniej rozpoczyna się realizację takiego planu, tym większa jest szansa na emeryturę bez wyrzeczeń.

  czytaj więcej

 • Fundusz zdefiniowanej daty, czyli dopasowane do celu

  Fundusz zdefiniowanej daty, czyli dopasowane do celu

  Środki uczestników pracowniczych planów kapitałowych, z których będą korzystać po 60. roku życia, pomnażane będą w funduszach zdefiniowanej daty zwanych też funduszami cyklu życia. Strategie zdefiniowanej daty od wielu lat realizują na rynkach rozwiniętych potrzeby emerytalne. Do tej pory, ze względu na odmienne oczekiwania regulatora, mechanizm ten nie był stosowany nawet przez OFE, choć strategie oparte na cyklu życia uczestników mogą zasadniczo poprawić relację pomiędzy oczekiwaną stopą zwrotu a poziomem akceptacji ryzyka rynkowego, charakterystycznego dla każdej inwestycji. Nadchodzi czas, kiedy będą powszechnie dostępne także u nas.

  czytaj więcej

 • Dlaczego mamy problemy z oszczędzaniem?

  Dlaczego mamy problemy z oszczędzaniem?

  W mającej niemal 150 lat bajce La Fontaine’a we wspaniałym tłumaczeniu Władysława Noskowskiego mrówka uzbierała przez całe lato syte zapasy, a konik polny u progu zimy szukał u niej pożyczki, by przetrwać do następnego lata. Zapobiegliwość mrówki przeciwstawiona lekkomyślności konika polnego miała w zamyśle uczyć nas oszczędzania na czarną godzinę.

  czytaj więcej

 • Bruksela: Mordor europejski, czyli jak się pracuje w betonowym getcie

  Bruksela: Mordor europejski, czyli jak się pracuje w betonowym getcie

  Bruksela stała się unijną stolicą przez zasiedzenie. I choć nie jest wymarzonym miejscem do życia, eurokraci nie palą się do wyprowadzki.

  czytaj więcej

 • OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  OFE przekleństwem polskiej giełdy. Po ich likwidacji rynek kapitałowy wydostanie się z zapaści?

  Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już dawno nie było zielono. Inwestorzy nad Wisłą raczej odzwyczaili się od widoku koloru hossy. WIG-20, indeks największych spółek notowanych na GPW, w połowie kwietnia miał wartość ok. 2360 pkt – mniej więcej tyle, ile przed wybuchem światowego kryzysu 11 lat temu. Dla porównania, nowojorski Dow Jones od tamtego momentu zdążył się podwoić. Na dużych rynkach w Europie też jest jakby lepiej: frankfurcki DAX od 2008 r. zyskał 75 proc. Nawet targana niepewnością związaną z brexitem giełda w Londynie dała zarobić inwestorom około 20 proc. Na tym tle warszawski parkiet wypada więc bardziej niż blado.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników