ramka oznaczona

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ramka oznaczona. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ramka oznaczona.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przedsiębiorcy nie wiedzą, że powinni wpisać się do specjalnego rejestru. A grożą im milionowe kary

  Wielu przedsiębiorców, którzy sprowadzają z zagranicy smary czy oleje, nie wie, że powinni wpisać się do specjalnego rejestru. A ci, którzy dopełnili obowiązku, zapominają o wymaganiach sprawozdawczych.

  czytaj więcej

 • Z e-składką trudniej rozliczyć PIT

  Z e-składką trudniej rozliczyć PIT

  Problem się pojawia, gdy płatnik nie ureguluje pełnej kwoty należności. Zostanie ona rozliczona proporcjonalnie, ale tylko jej część pomniejszy podatek dochodowy.

  czytaj więcej

 • Ulga rehabilitacyjna 2017: Wszystko, co musisz wiedzieć

  Ulga rehabilitacyjna 2017: Wszystko, co musisz wiedzieć

  W ramach preferencji nie można odliczyć suplementów diety, preparatów ziołowych czy pieluchomajtek.

  czytaj więcej

 • Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

  Objaśnienia prawne zmniejszą liczbę indywidualnych interpretacji

  Nową instytucją wprowadzoną przez prawo przedsiębiorców są objaśnienia prawne. Będą wydawane z urzędu lub na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców przez właściwych ministrów oraz inne ustawowo upoważnione organy.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • Konstytucja biznesu: Wpisywanie do ewidencji będzie łatwiejsze

  Konstytucja biznesu: Wpisywanie do ewidencji będzie łatwiejsze

  Szybko, prosto, wygodnie. Tak ma wyglądać rejestrowanie działalności gospodarczej po wejściu w życie Konstytucji biznesu. Przykładowo: przedsiębiorca wykreślony (choćby na chwilę) z CEIDG nie straci już swojej gospodarczej historii.

  czytaj więcej

 • Czy produkcja noży survivalowych wyklucza zwolnienie podmiotowe?

  Czy produkcja noży survivalowych wyklucza zwolnienie podmiotowe?

  Osoba fizyczna zamierza otworzyć działalność gospodarczą, w ramach której będzie wytwarzać noże survivalowe przeznaczone m.in. dla harcerzy i żołnierzy. Ostrza noży będą wykonane ze stali węglowej lub niskostopowej (ok. 55 proc. całego produktu), a rękojeść z micarty (włókna bawełnianego sprasowanego z żywicą fenolową) lub laminatu szklano-epoksydowego albo drewna, w zależności od modelu, co stanowi ok. 25 proc. całości produktu. Okładziny rękojeści przykręcone będą na śruby (4 proc.). Nóż będzie sprzedawany w komplecie z pochwą wykonaną z materiału o nazwie codura (polamid) – 10 proc., oraz tworzywa sztucznego PCV (6 proc.) lub skóry. Kod noży to 25.71.11.0 PKWiU. Wytwarzane przez podatnika noże nie są przeznaczone do codziennego domowego użytku. Służą raczej do przetrwania w dzikiej przyrodzie, np. do rąbania drewna na ognisko, ciosania kołków, filetowania ryby czy dzielenia mięsa. Noże nie są sztućcami, nie są posrebrzane ani platerowane. W skład noży nie będą wchodzić też żadne metale szlachetne. Czy wytwarzając takie noże survivalowe, podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?

  czytaj więcej

 • Podatnicy nadal mają kłopoty z limitem usług niematerialnych. I szybko to się nie zmieni

  Podatnicy nadal mają kłopoty z limitem usług niematerialnych. I szybko to się nie zmieni

  Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisu ograniczającego zaliczanie do kosztów wydatków na nabycie określonych usług niematerialnych i praw. Zdaniem ekspertów wyjaśnienia są pomocne, ale pewne pytania nadal pozostały bez odpowiedzi

  czytaj więcej

 • Ujmując zobowiązania z tytułu kar umownych, stosujemy konto 221

  Ujmując zobowiązania z tytułu kar umownych, stosujemy konto 221

  Jednostka budżetowa zleciła wykonanie prac remontowych w nieruchomości stanowiącej siedzibę jednostki. Wynagrodzenie za prace remontowe zgodnie z zawartą umową ustalono na kwotę 123 000 zł. W związku z wykonaniem prac remontowych z przekroczeniem ustalonego terminu umownego jednostka naliczyła karę umowną w wysokości 5000 zł i wezwała wykonawcę do jej zapłaty.

  czytaj więcej

 • Zakres obrony przed split paymentem wskażą dopiero sądy

  Zakres obrony przed split paymentem wskażą dopiero sądy

  Choć Ministerstwo Finansów dopuszcza w umowach zapisy o niestosowaniu przez kontrahentów podzielonej płatności, to zdarzają się eksperci, którzy mają odmienny pogląd w tej sprawie. I wcale nie przesądzają, że sprzedawca z takim kontraktem jest bezpieczny.

  czytaj więcej

 • Można startować na wójta i radnego ale tylko w tej samej jednostce

  Można startować na wójta i radnego ale tylko w tej samej jednostce

  Jeszcze przez trzy tygodnie komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na stanowiska wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Termin upływa 26 września o północy. Trzeba jednak pamiętać, że te osoby nie mogą jednocześnie kandydować na radnego w innej miejscowości. W tej samej, owszem.

  czytaj więcej

 • Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo

  Nie ma kampanii wyborczej bez agitacji. Ale jej granice ściśle określa prawo

  Ulotki można roznosić nawet bez zgody komitetu wyborczego, co nie znaczy, że wszystkie chwyty są dozwolone. Trzeba pamiętać o podpisaniu materiałów propagandowych. A o tym niektóre komitety zapominają.

  czytaj więcej

 • Mniej obowiązków gminy wobec niepełnosprawnych mieszkańców

  Mniej obowiązków gminy wobec niepełnosprawnych mieszkańców

  W tegorocznych wyborach samorządowych też mogą oni oddać głos bez wychodzenia z domu. O takim zamiarze muszą jednak poinformować komisarza wyborczego do 8 października. Pakiet dokumentów niezbędnych do głosowania otrzymają zaś od urzędnika wyborczego.

  czytaj więcej

 • Jak sformułować zarzuty, by podważyć ważność wyborów

  Jak sformułować zarzuty, by podważyć ważność wyborów

   Narzędziem, dzięki któremu wyborca można kwestionować ważność wyborów w danym okręgu lub elekcję konkretnej osoby, jest protest wyborczy. Przepisy przewidują jednak rozwiązania, które mają uniemożliwić zbyt pochopne unieważnienie głosowania.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • PPK: Zamieszanie z terminami przyprawi o ból głowy. Jak poprawnie je obliczyć?

  PPK: Zamieszanie z terminami przyprawi o ból głowy. Jak poprawnie je obliczyć?

  Przy ich liczeniu łatwo o pomyłkę. Tym bardziej że podpisywanie umów dotyczących planów kapitałowych zależy m.in. od dwóch różnych trzymiesięcznych okresów.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć luksusowy samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

  Jak rozliczyć luksusowy samochód osobowy używany na podstawie umowy leasingu operacyjnego

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych (biuro projektowe), opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych (deklaracja VAT-7). Natomiast PT rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Na potrzeby działalności gospodarczej zamierza wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy (fabrycznie nowy).

  czytaj więcej

 • Uruchamiając PPK, trzeba pamiętać o karach za naruszenia ustawy

  Uruchamiając PPK, trzeba pamiętać o karach za naruszenia ustawy

  Surowe sankcje grożą między innymi za niezawarcie w terminie umów tworzących nowy system oszczędzania, a także za nakłanianie pracowników do rezygnacji z niego. W grę mogą wchodzić miliony złotych.

  czytaj więcej

 • Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.

  czytaj więcej

 • Pojęciowy miszmasz utrudnia prace nad raportem o stanie gminy

  Pojęciowy miszmasz utrudnia prace nad raportem o stanie gminy

  Powinien być on na pewno zaprezentowany i przedyskutowany. Ale na obie te czynności terminy graniczne są dwa. Czy to oznacza, że trzeba zwołać dwie sesje rady? Nieprecyzyjne przepisy powodują, że samorządowcy mają wątpliwości

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników