rail baltica

Rail Baltica – linia kolejowa będąca, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łącząca Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki.


 • Z Warszawy do Białegostoku zmodernizowaną linią kolejową w 2020 roku

  Z Warszawy do Białegostoku zmodernizowaną linią kolejową w 2020 roku

  Zmodernizowaną linią kolejową Warszawa - Białystok pociągi pasażerskie zaczną kursować od rozkładu jazdy 2020/2021 - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

  czytaj więcej

 • Czego się spodziewać po wymianie elit na Litwie?

  Czego się spodziewać po wymianie elit na Litwie?

  W październiku upłynie rok, odkąd władzę na Litwie przejął Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVŽS). Zwycięskie ugrupowanie spoza tradycyjnego układu sił politycznych obiecało reset w stosunkach z Polską. Pierwsze dziewięć miesięcy rządów obnażyło jednak problemy wewnątrz partii i trudności ze znalezieniem wspólnego języka z socjaldemokratycznym koalicjantem, który wkrótce zdecyduje, czy w ogóle pozostać w rządzie. Zasadne jest pytanie, jak w tej sytuacji wyglądają perspektywy dla rozstrzygnięcia kwestii istotnych z polskiego punktu widzenia.

  czytaj więcej

 • Szydło: Polska i kraje bałtyckie podobnie widzą kluczowe wyzwania międzynarodowe

  Szydło: Polska i kraje bałtyckie podobnie widzą kluczowe wyzwania międzynarodowe

  Polska i kraje bałtyckie podobnie postrzegają kluczowe wyzwania i procesy w otoczeniu międzynarodowym - oświadczyła we wtorek premier Beata Szydło.

  czytaj więcej

 • PKP Intercity będą podpisywały kolejne umowy na modernizację taboru

  PKP Intercity będą podpisywały kolejne umowy na modernizację taboru

  Realizacja inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego będzie jednym z największych wyzwań na kolei w roku 2018 - ocenił wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel.

  czytaj więcej

 • Pendolino ciągnie w górę wyniki PKP Intercity

  Pendolino ciągnie w górę wyniki PKP Intercity

  Dzięki odszkodowaniu od Alstomu przewoźnik osiągnął w 2017 r. rekordowe 270 mln zł zysku. Po ośmiu latach strat w 2008–2015, drugi rok z rzędu spółka kończy na plusie. W 2016 r. było to skromne 48,4 mln zł, w ubiegłym – według wstępnych szacunków – zysk netto wyniesie niemal 270 mln zł.

  czytaj więcej

 • Kuchciński: Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy

  Kuchciński: Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy

  Chcemy przywrócić aktywność zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy; dzisiejszy czas, to signum temporis dla dyplomacji parlamentarnej, szczególnie w naszej części Europy - powiedział w niedzielę w Wilnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

  czytaj więcej

 • Andrzej Duda: Źle się stało, że ustawa o IPN została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie

  Andrzej Duda: Źle się stało, że ustawa o IPN została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie

  Źle się stało, że ustawa o IPN została przyjęta w tym właśnie momencie i w takiej formie. W przeddzień Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ale to naturalne, że żądamy respektowania prawdy historycznej, w tym uczciwej terminologii. To jest dbanie o polską rację stanu. Po to nas wybrano. W czasie drugiej wojny światowej zginęły 3 mln Polaków narodowości żydowskiej, ale zginęły też ponad 2 mln Polaków narodowości polskiej. Za pomoc Żydom groziła kara śmierci – mówi w rozmowie z Piotrem Zarembą prezydent Andrzej Duda

  czytaj więcej

 • Około 40 mld zł ma kosztować rozbudowa sieci kolejowej przebiegającej przez CPK

  Około 40 mld zł ma kosztować rozbudowa sieci kolejowej przebiegającej przez CPK

  Ok. 40 mld zł będzie potrzebne na rozbudowę sieci kolejowej, które będę przebiegały przez Centralny Port Komunikacyjny - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że kwota ta nie wchodzi w projekt realizacji CPK, który według szacunków ma kosztować ok. 35 mld zł.

  czytaj więcej

 • Szef KE na szczycie Trójmorza apeluje o współpracę Wschodu i Zachodu

  Szef KE na szczycie Trójmorza apeluje o współpracę Wschodu i Zachodu

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował we wtorek do uczestników szczytu Inicjatywy Trójmorza, by działali na rzecz ściślejszej współpracy między krajami wschodniej i zachodniej części UE. Podkreślił również wagę poszanowania praworządności.

  czytaj więcej

 • „Łącząc Europę" z myślą o pasażerach

  „Łącząc Europę" z myślą o pasażerach

  Infrastruktura nie jest celem samym w sobie, jest środkiem do stworzenia jak najlepszych warunków podróży koleją, takich które sprawią, że Polacy powszechnie będą wybierać kolej jako środek transportu. Temu służą wszystkie inwestycje, które na niespotykaną dotąd skalę prowadzą aktualnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Odbywa się to również ze wsparciem finansowym instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Tylko w ramach CEF-u do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. płynie 3,4 mld euro dofinansowania dla 21 projektów o łącznej wartości 4,3 mld euro. Między innymi o celach kolejowych projektów finansowanych z CEF-u mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

  czytaj więcej

 • Tory łączą coraz więcej krajów

  Tory łączą coraz więcej krajów

  Kolej będzie się rozwijać, szczególnie w dziedzinie przewozów towarowych, bo ta forma transportu na większe odległości jest tańsza od jakiejkolwiek innej, bardziej ekologiczna i  szybsza – uznali uczestnicy  panelu dyskusyjnego pt. „Kolej na ekspansję” podczas I Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Kolej ma przyszłość, ale potrzebuje inwestycji

  Kolej ma przyszłość, ale potrzebuje inwestycji

  W 1989 r. mieliśmy 39 tys. km torów, teraz 18,5 tys. jest czynnych i około tysiąca nieczynnych. A jednak kolej może być podstawą dobrego, sprawnego i taniego transportu publicznego. Jak to zrobić, zastanawiali się uczestnicy panelu dyskusyjnego pt. „Łączenie aglomeracji” podczas I Kongresu Rozwoju Kolei.

  czytaj więcej

 • Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się

  Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się

  Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się, mamy wspólne stanowisko ws. Nord Stream 2 - mówił po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite prezydent Andrzej Duda. Grybauskaite oceniła, że współpraca wojskowa między Polską a Litwą nigdy nie była tak silna, a Nord Stream 2 określiła jako projekt polityczny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników