punkt przedszkolny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu punkt przedszkolny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące punkt przedszkolny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nawet ofiary losu mogą zarabiać miliony. Co jest źródłem bogactwa?

  Nawet ofiary losu mogą zarabiać miliony. Co jest źródłem bogactwa?

  Adam Smith zastanawiał się nad źródłem bogactwa narodów. A co jest źródłem bogactwa bądź przyczyną biedy konkretnych jednostek? Ekonomiści sami nie są w stanie do końca poradzić sobie z tym zagadnieniem i uciekają się do wsparcia biologów, socjologów, psychologów, a nawet filozofów. Niektóre odpowiedzi bywają bolesne.

  czytaj więcej

 • Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym

  Najważniejsze zmiany w nowym roku szkolnym

  1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej ma pójść obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Wraz sześciolatkami we wrześniu do I klas pójdą też dzieci siedmioletnie, urodzone w drugiej połowie 2008 r. We wrześniu ub.r. obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

  czytaj więcej

 • Kluzik-Rostkowska: Najważniejsze zmiany dotyczą podręczników i jedzenia

  Kluzik-Rostkowska: Najważniejsze zmiany dotyczą podręczników i jedzenia

  Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej mówiła o nich w Warszawie, na konferencji prasowej w poniedziałek - w przeddzień inauguracji roku szkolnego 2014/2015.

  czytaj więcej

 • Suchodolska o pomysłach PiS na reformę systemu edukacji: Oświacie potrzeba trotylu

  Suchodolska o pomysłach PiS na reformę systemu edukacji: Oświacie potrzeba trotylu

  Tak zwaną reformę Handkego dawno już należałoby wysadzić w powietrze, więc z każdym, kto się tego podejmie, będzie mi po drodze. Dlatego podobają mi się, z pewnymi zastrzeżeniami, pomysły PiS na reformę systemu edukacji.

  czytaj więcej

 • Zmiana żywienia w szkołach. Minister edukacji pyta dyrektorów o działanie przepisów

  Zmiana żywienia w szkołach. Minister edukacji pyta dyrektorów o działanie przepisów

  Od 1 września 2015 r., czyli od początku nowego roku szkolnego, obowiązują przepisy, zgodnie z którymi firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedawać w nich tzw. śmieciowego jedzenia, czyli zawierającego znaczne ilości składników niezalecanych dla rozwoju dzieci. Wprowadzono też wymagania dotyczące posiłków przygotowywanych w stołówkach szkolnych i przedszkolnych.

  czytaj więcej

 • Pracodawca finansuje przedszkole dla dzieci pracowników? To przychód

  Pracodawca finansuje przedszkole dla dzieci pracowników? To przychód

  Pracownicy otrzymujący od pracodawcy świadczenie uzyskują z tego tytułu przychód. Nie zawsze podlega on opodatkowaniu.

  czytaj więcej

 • Tworzenie przez pracodawców przyzakładowych przedszkoli. Część II

  Tworzenie przez pracodawców przyzakładowych przedszkoli. Część II

  ● Optymalnymi formami dla zorganizowania przy firmie placówki opiekuńczej dla starszych maluchów są punkt przedszkolny oraz zespół wychowania przedszkolnego.

  czytaj więcej

 • Nie można ograniczać dostępu do edukacji nieszczepionym dzieciom

  Nie można ograniczać dostępu do edukacji nieszczepionym dzieciom

  Gmina nie może wymagać przy rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli zaświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie starać się o podwyższenie alimentów

  Jak skutecznie starać się o podwyższenie alimentów

  Zakres uzasadnionych potrzeb dziecka rośnie wraz z jego wiekiem, np. po rozpoczęciu nauki w liceum, a także wtedy, gdy pogorszenie się stanu jego zdrowia wymaga większych wydatków na leczenie i rehabilitację. Można wówczas żądać podniesienia świadczenia

  czytaj więcej

 • RPO: Rozporządzenie dotyczące szkolnych sklepików wątpliwe z punktu widzenia praw obywatelskich

  RPO: Rozporządzenie dotyczące szkolnych sklepików wątpliwe z punktu widzenia praw obywatelskich

  Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła informuje, że w ostatnim czasie otrzymał wiele skarg w związku z tzw. rozporządzeniem sklepikowym, zgodnie z którym w sklepikach szkolnych nie wolno sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia, czyli zawierającego znaczne ilości składników niezalecanych dla rozwoju dzieci.

  czytaj więcej

 • Terapia zamiast wychowania. Coraz więcej dzieci ląduje na kozetce

  Terapia zamiast wychowania. Coraz więcej dzieci ląduje na kozetce

  Marcina bolały głowa i brzuch. Kiedy USG nic nie wykazało, rodzice posłali go do psychologa. Coraz więcej dzieci ląduje na kozetce albo jest objętych opieką różnego rodzaju specjalistów nadzorujących ich rozwój. A im większe miasto, tym ta grupa jest większa. Działa to trochę na zasadzie naczyń połączonych: z jednej strony rodzice, szczególnie ci wielkomiejscy, są coraz bardziej – jak powiedzieliby jedni – świadomi, podczas gdy inni określiliby ich mianem nadwrażliwych.

  czytaj więcej

 • Podwyższenie wieku szkolnego: Najważniejsze problemy samorządów

  Podwyższenie wieku szkolnego: Najważniejsze problemy samorządów

  Nowelizacja znosi obowiązek przedszkolny dla pięciolatków i szkolny dla sześciolatków. Uczniowie klas I i II szkoły podstawowej na wniosek rodziców będą mogli powtarzać naukę bez promocji w roku szkolnym 2016/2017.

  czytaj więcej

 • Czy stowarzyszenie powinno stosować prewspółczynnik VAT

  Czy stowarzyszenie powinno stosować prewspółczynnik VAT

  Jesteśmy stowarzyszeniem o charakterze oświatowym i naukowo-technicznym, którego celem jest udział w realizacji programu edukacji narodowej, w formach przedszkolnych, szkolnych, pozaszkolnych w zakresie wychowania, kształcenia, dokształcania, doskonalenia dzieci, młodzieży, dorosłych, bezrobotnych, niepełnosprawnych oraz działalność w zakresie rozwoju nauki, techniki i wdrożeń innowacyjnych. Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności realizujemy otwarte projekty szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymywane dofinansowanie ze środków europejskich i dotacji celowej z budżetu krajowego stanowi zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją szkoleń. Otrzymana dotacja nie stanowi obrotu opodatkowanego VAT (gdyż nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), powyższej dotacji nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Otrzymujemy również dotacje z budżetu na dofinansowanie realizacji zadań niepublicznych szkół i przedszkoli w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, których również nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działalność kursową, szkoleniową zwolnioną z VAT oraz działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Do 2015 r. przy ustalaniu wskaźnika proporcji nie uwzględnialiśmy w obrotach żadnych otrzymanych dotacji (gdyż nie miały one wpływu na cenę). Czy według nowych przepisów obowiązujących od 2016 r. jesteśmy zobowiązani do wyliczenia prewspółczynnika i - jeżeli tak - co powinniśmy ująć w obrotach, licząc metodą roczny obrót?

  czytaj więcej

 • Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Na pełną ocenę skutków podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy o programie 500+ trzeba będzie poczekać, ale już dziś warto zastanowić się, czy inwestycji w politykę rodzinną nie można byłoby dokonać sensowniej i skuteczniej - twierdzi Rafał Bakalarczyk.

  czytaj więcej

 • Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania

  Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania

  Do poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół i fundacji oświatowych dzwoni wielu rodziców zdezorientowanych zmianami wprowadzonymi przez MEN. W przypadku sześciolatka rodzic ma do wyboru trzy opcje. W przypadku siedmiolatków – aż cztery. Nic dziwnego – wokół tematu sześciolatków toczy się również wojna propagandowa. MEN wydało poradnik o tym, jak postąpić, jeśli chcemy zostawić sześciolatka w szkole. Platforma Obywatelska odpowiedziała innym – zachęcającym rodziców, by posłali dziecko urodzone w 2010 r. do I klasy.

  czytaj więcej

 • MEN: 14 marca pierwsza wojewódzka debata na temat edukacji

  MEN: 14 marca pierwsza wojewódzka debata na temat edukacji

  14 marca we Wrocławiu odbędzie pierwsza z zapowiedzianych przez MEN debat wojewódzkich organizowanych w ramach ogólnopolskiej debaty na temat edukacji "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana". Debaty wojewódzkie będą odbywać się do połowy maja.

  czytaj więcej

 • Samorządy robią wszystko, aby przekonać do zerówek

  Samorządy robią wszystko, aby przekonać do zerówek

  Lusar: Rodzice czują się zaszantażowani. Mają wybór: albo zerówka nie wiadomo gdzie, albo pierwsza klasa w szkole rejonowej.

  czytaj więcej

 • Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę

  Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę

  Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę. Jednak decyzja o jej braku nie jest prosta. Rodziców trzeba o tym powiadomić do 15 czerwca, a zapisać dziecko można nawet 31 sierpnia

  czytaj więcej

 • 36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  Warszawskie Spotkania Teatralne czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci nie pokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku przedstawienia wybrali kuratorzy Wojciech Majcherek (spektakle dla dorosłych) i Krzysztof Rau (spektakle dla dzieci). WST potrwają od 14 do 27 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników