punkt przedszkolny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu punkt przedszkolny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące punkt przedszkolny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy stowarzyszenie powinno stosować prewspółczynnik VAT

  Czy stowarzyszenie powinno stosować prewspółczynnik VAT

  Jesteśmy stowarzyszeniem o charakterze oświatowym i naukowo-technicznym, którego celem jest udział w realizacji programu edukacji narodowej, w formach przedszkolnych, szkolnych, pozaszkolnych w zakresie wychowania, kształcenia, dokształcania, doskonalenia dzieci, młodzieży, dorosłych, bezrobotnych, niepełnosprawnych oraz działalność w zakresie rozwoju nauki, techniki i wdrożeń innowacyjnych. Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności realizujemy otwarte projekty szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymywane dofinansowanie ze środków europejskich i dotacji celowej z budżetu krajowego stanowi zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją szkoleń. Otrzymana dotacja nie stanowi obrotu opodatkowanego VAT (gdyż nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), powyższej dotacji nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Otrzymujemy również dotacje z budżetu na dofinansowanie realizacji zadań niepublicznych szkół i przedszkoli w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, których również nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działalność kursową, szkoleniową zwolnioną z VAT oraz działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Do 2015 r. przy ustalaniu wskaźnika proporcji nie uwzględnialiśmy w obrotach żadnych otrzymanych dotacji (gdyż nie miały one wpływu na cenę). Czy według nowych przepisów obowiązujących od 2016 r. jesteśmy zobowiązani do wyliczenia prewspółczynnika i - jeżeli tak - co powinniśmy ująć w obrotach, licząc metodą roczny obrót?

  czytaj więcej

 • Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Ekspert: Powszechnemu 500+ powinny towarzyszyć wyższe podatki dla bogatych

  Na pełną ocenę skutków podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy o programie 500+ trzeba będzie poczekać, ale już dziś warto zastanowić się, czy inwestycji w politykę rodzinną nie można byłoby dokonać sensowniej i skuteczniej - twierdzi Rafał Bakalarczyk.

  czytaj więcej

 • Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania

  Posłać sześciolatka do szkoły? Siedmiolatka zostawić przez rok w pierwszej? Pokazujemy wady i zalety każdego rozwiązania

  Do poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół i fundacji oświatowych dzwoni wielu rodziców zdezorientowanych zmianami wprowadzonymi przez MEN. W przypadku sześciolatka rodzic ma do wyboru trzy opcje. W przypadku siedmiolatków – aż cztery. Nic dziwnego – wokół tematu sześciolatków toczy się również wojna propagandowa. MEN wydało poradnik o tym, jak postąpić, jeśli chcemy zostawić sześciolatka w szkole. Platforma Obywatelska odpowiedziała innym – zachęcającym rodziców, by posłali dziecko urodzone w 2010 r. do I klasy.

  czytaj więcej

 • MEN: 14 marca pierwsza wojewódzka debata na temat edukacji

  MEN: 14 marca pierwsza wojewódzka debata na temat edukacji

  14 marca we Wrocławiu odbędzie pierwsza z zapowiedzianych przez MEN debat wojewódzkich organizowanych w ramach ogólnopolskiej debaty na temat edukacji "Uczeń - Rodzic - Nauczyciel. Dobra Zmiana". Debaty wojewódzkie będą odbywać się do połowy maja.

  czytaj więcej

 • Samorządy robią wszystko, aby przekonać do zerówek

  Samorządy robią wszystko, aby przekonać do zerówek

  Lusar: Rodzice czują się zaszantażowani. Mają wybór: albo zerówka nie wiadomo gdzie, albo pierwsza klasa w szkole rejonowej.

  czytaj więcej

 • Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę

  Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę

  Nie każda szkoła musi w tym roku mieć pierwszą klasę. Jednak decyzja o jej braku nie jest prosta. Rodziców trzeba o tym powiadomić do 15 czerwca, a zapisać dziecko można nawet 31 sierpnia

  czytaj więcej

 • 36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  Warszawskie Spotkania Teatralne czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci nie pokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku przedstawienia wybrali kuratorzy Wojciech Majcherek (spektakle dla dorosłych) i Krzysztof Rau (spektakle dla dzieci). WST potrwają od 14 do 27 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Rośnie zainteresowanie odpłatnymi szczepionkami

  Rośnie zainteresowanie odpłatnymi szczepionkami

  Po krztuścu i odrze przyszła kolej na ospę – na rynku coraz częściej brakuje preparatów ochronnych. Firmy nie nadążają z ich produkcją.

  czytaj więcej

 • Kopernik jednak nie była kobietą. Czy dyskryminacja płacowa jest "rynkowym rasizmem"?

  Kopernik jednak nie była kobietą. Czy dyskryminacja płacowa jest "rynkowym rasizmem"?

  Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Dlaczego? Są dyskryminowane. Kwestionowanie tej „prawdy” stało się jednym z największych występków przeciw poprawności politycznej. Czy jednak dyskryminacja płacowa naprawdę jest „rynkowym rasizmem”? Czy można jeszcze oddzielić twardą ekonomiczną statystykę od ideologii?

  czytaj więcej

 • Dotacje na żłobki i przedszkola

  Dotacje na żłobki i przedszkola

  O tym, jak trudno jest o miejsce w żłobku czy przedszkolu wie każdy młody rodzic. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich miejsc z roku na rok przybywa.

  czytaj więcej

 • Szumlewicz: Chadecki PRL

  Szumlewicz: Chadecki PRL

  Antykomunizm stanowi jedną z kluczowych idei PiS, której nie kwestionuje zresztą żadna licząca się partia opozycyjna. Choć pojęcie komunizmu (podobnie jak w PRL) pozostaje nieostre, to parlament przyjął już ustawę, która ma na celu usunięcie komunistycznych pomników, nazw szkół, ulic czy placów. Mamy zapomnieć o datach, które kojarzą się nam z minionym ustrojem, wykreślić z pamięci ówczesną sztukę, politykę i naukę.

  czytaj więcej

 • Jakie produkty znikną ze sklepików szkolnych? Jest nowe rozporządzenie

  Jakie produkty znikną ze sklepików szkolnych? Jest nowe rozporządzenie

  W sklepikach szkolnych nie będzie można sprzedawać pieczywa produkowanego z ciasta głęboko zamrożonego; dotyczyć to będzie także pieczywa cukierniczego i półcukierniczego - wynika z nowej wersji rozporządzenia ws. produktów, jakie dzieci mogą kupić lub zjeść w szkole.

  czytaj więcej

 • Reforma zamiesza w darmowych podręcznikach

  Reforma zamiesza w darmowych podręcznikach

  MEN będzie musiało zapewnić uczniom siódmych klas książki bez opłat. Albo dostaną te z gimnazjum, albo resort wyda 100 mln zł na nowe.

  czytaj więcej

 • Poradnia samorządowa z 17 sierpnia 2016

  Poradnia samorządowa z 17 sierpnia 2016

  ● Jakie produkty spożywcze można sprzedawać w szkolnym sklepiku● Czy skierowanie niepełnosprawnego ucznia do danej placówki jest wiążące dla wójta● Czy związek zawodowy spoza gimnazjum może wyznaczyć przedstawiciela do komisji konkursowej● Czy zerówka jest placówką, która musi działać również w ferie

  czytaj więcej

 • 8 zmian dla nauczycieli i uczniów w nowym roku szkolnym

  8 zmian dla nauczycieli i uczniów w nowym roku szkolnym

  Od września nauczycieli i uczniów czeka sporo zmian. Do najważniejszych należy likwidacja godzin karcianych i sprawdzianu szóstoklasisty.

  czytaj więcej

 • 5 zmian, jakie czekają nas w prawie od 1 września 2016

  5 zmian, jakie czekają nas w prawie od 1 września 2016

  Liczne zmiany w oświacie (zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli), nowy podatek i lista leków refundowanych - sprawdź, czego możesz się spodziewać od września 2016 roku.

  czytaj więcej

 • Rodzice chcą dodatków na wyprawkę dla pięciolatków

  Rodzice chcą dodatków na wyprawkę dla pięciolatków

  Wprawdzie odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego obowiązuje sześciolatków, ale niektórzy rodzice zgłaszają się z zaświadczeniami, że ich o rok młodsze dziecko też w nim uczestniczy. Gminy mają wątpliwości, czy przyznawać im dodatki do zasiłków na rozpoczęcie roku szkolnego.

  czytaj więcej

 • Samorządy: Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości

  Samorządy: Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości

  Obecny system finansowania oświaty nie przystaje do rzeczywistości, brakuje standardów określających liczbę uczniów w oddziale czy klasie, a wychowanie przedszkolne nie jest objęte subwencją oświatową - takie m.in. wady obecnego systemu zauważają samorządowcy, z którymi rozmawiała PAP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników