przyczyną korekty

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przyczyną korekty. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przyczyną korekty.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nie rozliczyłeś się z podatku? Czynny żal może uchronić cię przed karą

  Nie rozliczyłeś się z podatku? Czynny żal może uchronić cię przed karą

  Brak złożonego zeznania podatkowego w terminie nie musi oznaczać automatycznego nałożenia grzywny na podatnika. Jeśli skorzystamy z instytucji czynnego żalu przed interwencją urzędników, prawdopodobnie nie poniesiemy żadnych konsekwencji.

  czytaj więcej

 • Kawalec: Polska nie powinna przyjmować euro [WYWIAD]

  Kawalec: Polska nie powinna przyjmować euro [WYWIAD]

  Polska nie powinna przyjmować euro, bo naraziłoby nas to na ryzyko, że przestaniemy doganiać Zachód; bez własnej waluty bardzo trudne jest bowiem odzyskanie konkurencyjności w sytuacji kryzysu - mówi PAP Stefan Kawalec. Uważa on za realne, że w jakiejś perspektywie wspólna waluta zniknie.

  czytaj więcej

 • Mały podatnik nie musi składać deklaracji w okresie zawieszenia działalności

  Mały podatnik nie musi składać deklaracji w okresie zawieszenia działalności

  PROBLEM: Podatnik zamierza zawiesić działalność gospodarczą. Ma jednak wątpliwości dotyczące składania deklaracji w okresie zawieszenia. Czy w obecnym stanie prawnym mały przedsiębiorca składający VAT-7K, a więc rozliczający VAT kwartalnie, ale nie metodą kasową, może w czasie zawieszenia działalności nie składać deklaracji podatkowych? – pyta przedsiębiorca.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: Konstytucja nie jest magiczną różdżką

  Debata DGP: Konstytucja nie jest magiczną różdżką

  Czy potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej, czy też wystarczy wprowadzić drobne poprawki do obecnie obowiązującej? Czy referendum przedkonstytucyjne to dobry pomysł? Jak sprawić, by konstytucja była przestrzegana? O tym m.in. dyskutowali eksperci podczas debaty o kondycji i przyszłości najważniejszego aktu prawnego w Polsce

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  Jak rozliczyć sprzedaż piekarni

  ABC sp. z o.o. w 2005 r. oddała do używania wybudowany na własnym gruncie budynek piekarni. Budynek ten wraz z ogrodzeniem i parkingiem stanowią jeden środek trwały, tj. budynek piekarni. Wartość początkowa budynku wyniosła 1 000 000 zł. Podatek naliczony od wydatków inwestycyjnych związanych z budową budynku piekarni w łącznej wysokości 210 000 zł został w całości odliczony w okresie od maja 2004 r. do czerwca 2005 r., kiedy to realizowana była inwestycja. Budynek jest amortyzowany metodą liniową z zastosowaniem ustawowej 2,5-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej. Budynek oddano od używania i wprowadzono do ewidencji środków trwałych w czerwcu 2005 r. Pierwszego odpisu amortyzacyjnego spółka dokonała za lipiec 2005 r. Odpisy amortyzacyjne od tego budynku spółka nalicza za okresy miesięczne. Na budynek piekarni po oddaniu go do używania nie były ponoszone nakłady o charakterze ulepszeniowym, które podniosłyby wartość początkową tego środka trwałego. Do środków trwałych spółka zaliczyła nabyty w sierpniu 2003 r. grunt, na którym został wybudowany budynek piekarni. Gruntu spółka nie amortyzuje. Wartość początkowa gruntu wyniosła 80 000 zł (grunt został nabyty bez podatku VAT). 1 czerwca 2017 r. spółka sprzedała firmie X (podatnik VAT czynny) nieruchomość, na której znajduje się budynek piekarni, za łączną kwotę 1 400 000 zł, w tym wartość gruntu wyceniono w akcie notarialnym na kwotę 150 000 zł. Faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości została wystawiona w dniu sporządzenia aktu notarialnego i wydania nieruchomości, tj. 1 czerwca 2017 r. Zapłatę za sprzedaną nieruchomość spółka otrzymała w dniu sprzedaży przelewem na rachunek bankowy. Przedmiotem sprzedaży była wyłącznie nieruchomości, tj. grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem piekarni, ogrodzeniem i parkingiem. Koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego pokrył nabywca. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym od początku swego istnienia, tj. od 1998 r. Na gruncie CIT spółka nie posiada statusu małego podatnika. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Pomiędzy spółką a firmą X nie występują żadne powiązania o charakterze osobistym, rodzinnym czy kapitałowym. VAT i zaliczki na CIT spółka płaci za okresy miesięczne. Jak spółka powinna rozliczyć podatkowo (VAT, CIT i PCC) sprzedaż tej nieruchomości?

  czytaj więcej

 • JPK przekreślił szansę na niższe odsetki

  JPK przekreślił szansę na niższe odsetki

  Kto skoryguje deklarację po otrzymaniu z urzędu skarbowego zawiadomienia o błędzie wynikającym z danych przesłanych w jednolitym pliku, musi zapłacić fiskusowi pełne, a czasem nawet o połowę wyższe oprocentowanie.

  czytaj więcej

 • Jedna korekta warta majątek. ZUS wzywa kobiety do wyrejestrowania się z ubezpieczeń

  Jedna korekta warta majątek. ZUS wzywa kobiety do wyrejestrowania się z ubezpieczeń

  ZUS wzywa kobiety, które prowadzą firmy i rozpoczęły pobieranie zasiłku macierzyńskiego, do wyrejestrowania się z ubezpieczeń. Może to je pozbawić prawa do świadczeń.

  czytaj więcej

 • Jak przygotować się na zmiany w ujmowaniu przychodów

  Jak przygotować się na zmiany w ujmowaniu przychodów

  Zostało już tylko pół roku do momentu, gdy zacznie obowiązywać nowy MSSF 15. To najwyższa pora, aby podjąć decyzję o sposobie jego wdrożenia. Od tego zależy skala przekształceń i modyfikacji w księgach.

  czytaj więcej

 • Fiskus ignoruje wyrok TSUE: VAT od opłat reprograficznych nadal trafia do budżetu państwa

  Fiskus ignoruje wyrok TSUE: VAT od opłat reprograficznych nadal trafia do budżetu państwa

  Nadal VAT od opłat reprograficznych trafia do budżetu państwa , mimo że już siedem miesięcy temu Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż nie powinien.

  czytaj więcej

 • Nie taka upadłość piękna, jak ją malują. Coraz więcej kombinatorów

  Nie taka upadłość piękna, jak ją malują. Coraz więcej kombinatorów

  Nadmierny formalizm, zbyt sztywne regulacje i coraz więcej kombinatorów. To tylko kilka powodów, dla których prawie 40 proc. wniosków nie kończy się oddłużeniem.

  czytaj więcej

 • Współwłaściciele mogą odzyskać część podatku od nieruchomości za 2017 rok

  Współwłaściciele mogą odzyskać część podatku od nieruchomości za 2017 rok

  Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wyłączyła stosowanie zasady solidarnej odpowiedzialności za podatek od nieruchomości, rolny i leśny w przypadku, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych z podatku. Gminy muszą więc zmienić dotychczasową praktykę. Zdaniem ekspertów współwłaściciele mogą jednak odzyskać podatek nie tylko za ten rok, ale i za poprzednie

  czytaj więcej

 • MF: Firmy nie zapłacą podatku od bonusów dla pracowników

  MF: Firmy nie zapłacą podatku od bonusów dla pracowników

  Pracodawca nie zapłaci CIT od organizacji imprez integracyjnych, przekazania pakietów medycznych, karnetów na siłownię ani innych benefitów związanych z pracą podwładnego – zapewniło DGP Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Prawnicy jednak odchodzą z KAS, ale ministra to nie martwi

  Prawnicy jednak odchodzą z KAS, ale ministra to nie martwi

  Stan na koniec sierpnia? 86 radców prawnych znalazło się już poza szeregami Krajowej Administracji Skarbowej. Czterech kolejnych pożegna się w najbliższym czasie.

  czytaj więcej

 • Temat miesiąca: Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych

  Temat miesiąca: Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych

  Podatnicy sami mogą wybrać przepisy, na podstawie których zaliczą w koszty kupione maszyny.

  czytaj więcej

 • Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  PROBLEM: Zerwany dach domu, przywalony konarem samochód czy zalany magazyn pełen niesprzedanego towaru – to tylko niektóre przeciwności losu, z którymi muszą mierzyć się poszkodowani ze 101 gmin dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. A co w sytuacji, gdy oprócz majątku utracą też np. wszystkie faktury? Czy będą mieć problem z fiskusem? I co z otrzymaną pomocą – tą od państwa i od innych ludzi. Czy będą musieli podzielić się nią z fiskusem? Czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest przychodem opodatkowanym PIT? ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług noclegowych?

  Poradnia podatkowa: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług noclegowych?

  Spółka prowadzi trzy hotele. W jednym klient zameldował się 29 marca, a wymeldował 2 kwietnia. Zapłaty dokonał w momencie wymeldowania. Kiedy należy rozpoznać obowiązek podatkowy?

  czytaj więcej

 • REAS: Spodziewamy się zmniejszenia boomu mieszkaniowego w 2018 roku

  REAS: Spodziewamy się zmniejszenia boomu mieszkaniowego w 2018 roku

  W 2018 roku, naszym zdaniem, nastąpi zmniejszenie boomu w sprzedaży mieszkań - powiedział PAP wiceprezes zarządu REAS Paweł Sztejter. Dodał, że w kolejnych latach popyt znowu będzie rósł, m.in. dzięki zakupom inwestycyjnym.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników