przeterminowane długi

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu przeterminowane długi. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące przeterminowane długi.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • BTE: Banki stracą uprzywilejowaną pozycję w ściąganiu długów

  BTE: Banki stracą uprzywilejowaną pozycję w ściąganiu długów

  Niedawno straciłem pracę. Mimo to staram się terminowo regulować zobowiązania z tytułu kredytu. Obawiam się jednak, że po wyczerpaniu oszczędności nie dam rady spłacać rat. Czy w takiej sytuacji bank przejmie mój majątek w oparciu o bankowy tytuł egzekucyjny (BTE) – pyta pan Michał

  czytaj więcej

 • 5 grzechów głównych polskich firm

  5 grzechów głównych polskich firm

  Mimo że ponad 70 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z terminowym otrzymywaniem zapłaty od swoich kontrahentów, to 44 proc. nie sprawdza ich wiarygodności przed zawarciem z nimi umowy, a 60 proc. nie ma przygotowanego scenariusza na wypadek, gdyby nie zapłacili.

  czytaj więcej

 • Raport BIG: Blisko 2 miliony Polaków ma zaległe długi

  Raport BIG: Blisko 2 miliony Polaków ma zaległe długi

  Blisko 2 miliony Polaków ma zaległe długi - wynika z najnowszego raportu InfoDług opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Chodzi o kwotę ponad 40 miliardów złotych. Składają się na nią między innymi niezapłacone rachunki za raty kredytów, prąd, gaz, usługi telekomunikacyjne, telewizję kablową, czynsz, mandaty oraz alimenty.

  czytaj więcej

 • Windykator to nie komornik: Są granice odzyskiwania długów

  Windykator to nie komornik: Są granice odzyskiwania długów

  Mam długi, które zostały przejęte przez firmę windykacyjną. Pracownik tej firmy wciąż do mnie wydzwania i nachodzi w moim domu. Czy takie działania są zgodne z prawem – pyta pan Wojciech.

  czytaj więcej

 • Co piąty dług wobec sądu wpisany do rejestru Biura Informacji Gospodarczej jest spłacany

  Co piąty dług wobec sądu wpisany do rejestru Biura Informacji Gospodarczej jest spłacany

  Od 1 lipca 2015 r. osoby, które nie zapłacą prawomocnie zasądzonych kar grzywny, kosztów sądowych, czy nawiązek powinny być wpisywane do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Wierzyciele skorzystają na nowym prawie restrukturyzacyjnym

  Wierzyciele skorzystają na nowym prawie restrukturyzacyjnym

  Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala wierzycielowi zaliczyć nieściągalne należności do kosztów uzyskania przychodu. Uniemożliwia natomiast dokonanie korekty podatku należnego

  czytaj więcej

 • Menu restauratora: Jak informować o potrawach, ich składnikach i cenie

  Menu restauratora: Jak informować o potrawach, ich składnikach i cenie

  Na przedsiębiorcach prowadzących restauracje i inne lokale gastronomiczne ciąży wiele obowiązków związanych z poinformowaniem klienta o oferowanych produktach, m.in. prawidłowe określenie nazwy potrawy, wskazanie użytych do jej przyrządzenia składników, alergenów, podanie masy i ceny. Tymczasem znaczna część przepisów prawa żywieniowego znajduje się w aktach prawnych Unii Europejskiej. Oprócz tego niezbędna jest też znajomość kilku polskich ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych. Wiele z tych aktów było w ostatnich latach zmienianych. Przykładowo od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rozwoju z 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (Dz.U. poz. 2121), które jest aktem wykonawczym do ustawy z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U. poz. 915).

  czytaj więcej

 • Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancja podnosi wiarygodność

  Gwarancje bankowe ułatwiają dostęp do kapitału małym i średnim firmom. Minimalizują też ryzyko poniesienia strat. Na wypadek gdyby kredytobiorca nie spłacił kredytu w terminie określonym w umowie kredytowej, przydaje się gwarancja. Bank, który ją wystawił, zobowiązuje się zapłacić określoną kwotę w razie braku zapłaty ze strony firmy, która gwarancję tę otrzymała. To instrument, który może zabezpieczać spłatę kredytu, płatność za towary, usługi lub zobowiązania przetargowe, zapłatę akredytywy, weksla, rat leasingowych, długu celnego, opłaty tranzytowej, zwrot zaliczki i inne. Podnosi też wiarygodność firmy w oczach kontrahenta. Za wiarygodność tę trzeba zapłacić na ogół ok. 1 proc wartości umowy, a w przypadku gwarancji de minimis 0,5 proc. Spo-kój i pewność są jednak warte więcej.

  czytaj więcej

 • Czas na czyszczenie bankowych bilansów

  Czas na czyszczenie bankowych bilansów

  Wprowadzony niedawno podatek może zachęcić instytucje finansowe do wyprzedaży złych długów. Zwłaszcza hipotecznych.

  czytaj więcej

 • Natarcia eksporterów nie powstrzymały zatory płatnicze

  Natarcia eksporterów nie powstrzymały zatory płatnicze

  Kontrahenci z zagranicy są bardziej sumienni w rozliczeniach niż krajowi partnerzy handlowi – twierdzą przedsiębiorcy przepytani w tej sprawie przez Krajowy Rejestr Długów.

  czytaj więcej

 • Na zapleczu stadniny w Janowie. Zadbane klacze i zostawione na pastwę losu ogiery

  Na zapleczu stadniny w Janowie. Zadbane klacze i zostawione na pastwę losu ogiery

  Ostatnia draka ze stadniną w Janowie została nagłośniona. Ale zła sytuacja nie trwa od wczoraj. Z jednej strony zadbane klacze. Z drugiej zostawione na pastwę losu ogiery.

  czytaj więcej

 • Komornicy boją się Ministerstwa Sprawiedliwości? Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z odzyskiwaniem należności

  Komornicy boją się Ministerstwa Sprawiedliwości? Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z odzyskiwaniem należności

  Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z odzyskiwaniem należności. Zdaniem niektórych może to wynikać z asekuranckiej postawy komorników, którzy obawiają się Ministerstwa Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Dobra pogoda dla dłużników, niezła dla windykatorów

  Dobra pogoda dla dłużników, niezła dla windykatorów

  Trwa wzrost gospodarczy, spada bezrobocie, więc ludziom łatwiej regulować swoje zobowiązania. A to poprawia wyniki branży ściągającej wierzytelności. Jednocześnie jednak drożeją pakiety długów i przybywa zagranicznych firm chcących u nas zarobić. Rośnie więc konkurencja.

  czytaj więcej

 • U faktoranta ujęcie zmiany wierzyciela jest pod datą otrzymania informacji o wykupie

  U faktoranta ujęcie zmiany wierzyciela jest pod datą otrzymania informacji o wykupie

  Firma współpracuje ze stałymi dostawcami, którzy wymagają płatności gotówkowych za dostarczane towary/usługi lub oferują bardzo krótkie terminy płatności. Czy opłaca się jej zastosować faktoring odwrotny? Na czym on polega i jak zaksięgować operacje z nim związane?

  czytaj więcej

 • Długi w transporcie nie topnieją

  Długi w transporcie nie topnieją

  Silny wzrost gospodarczy nie przekłada się na poprawę sytuacji w branży transportowej. Podwyżka cen paliw, wciąż duża konkurencja odbijają się na marżach przewoźników, którzy są coraz gorszymi płatnikami.

  czytaj więcej

 • Bankowy tytuł egzekucyjny nadal sprawia kłopoty

  Bankowy tytuł egzekucyjny nadal sprawia kłopoty

  Już niedługo może się okazać, że banki, które zdecydowały się skupić tzw. trudne wierzytelności potwierdzone bankowymi tytułami egzekucyjnymi, nie mają prawa ich egzekwować. I to nawet wówczas, gdy są one opatrzone klauzulą wykonalności nadaną na rzecz wystawcy BTE. Sądy bowiem nie są pewne, czy istnieje podstawa prawna, która pozwalałaby nabywcy takiej wierzytelności starać się o wystawienie klauzuli na jego rzecz. Problem nabrzmiał na tyle, że teraz pochyli się nad nim Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Rząd poprawi pozycję wierzycieli, ale nie przyspieszy pracy sądów

  Rząd poprawi pozycję wierzycieli, ale nie przyspieszy pracy sądów

  ANALIZA: Przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności to jeden z elementów przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu „100 zmian dla firm”. Ma m.in. pomóc wierzycielom w odzyskiwaniu długów.

  czytaj więcej

 • Rynek budowlańca, czyli jest drogo

  Rynek budowlańca, czyli jest drogo

  Osobom stawiającym czy remontującym domy sprzyja stagnacja cen materiałów budowlanych. Gorzej z kosztami wykonawstwa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników