przestrzeń kosmiczną

Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery.


 • Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Na przestrzeni zaledwie miesiąca sporo się zmieniło w planie wydatków i dochodów. Likwidacja resortu skarbu pozwoli zaoszczędzić prawie 30 mln zł. Tyle że jednocześnie niemal dwa razy większą sumę zarezerwowano na „realizację zadań w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa”.

  czytaj więcej

 • Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Aby ludzie postawili stopę na Marsie, niezbędne są dwie rzeczy: odpowiednia promocja i groźna konkurencja. No i jeszcze szalony wizjoner, taki jak Wernher von Braun lub Elon Musk. Bywa, że czyimś przeznaczeniem są inne planety. Tylko nie ma szans, by na nie polecieć. Wówczas można się poddać lub spróbować przyśpieszyć bieg dziejów. Elon Musk wybrał to drugie. Zorganizowana przez niego w zeszłym tygodniu konferencja prasowa dowiodła, że jego życiowym celem jest zainicjowanie podróży międzyplanetarnych. Deklarację tę łatwo uznać za wizję szaleńca, gdyby nie biznesowe sukcesy Muska.

  czytaj więcej

 • Potrzebne regulacje dotyczące własności zasobu kosmicznego

  Potrzebne regulacje dotyczące własności zasobu kosmicznego

  Górnictwo kosmiczne (space mining) nie powinno się kojarzyć wyłącznie z fantastyką naukową. Z uwagi na rozwój technologiczny w ciągu kilku dekad może się ono stać działem niektórych gospodarek

  czytaj więcej

 • Lewestam: ONR kontra prywaciarze

  Lewestam: ONR kontra prywaciarze

  Czym ma być „przestrzeń publiczna”, miejsce, gdzie może się odbywać debata o sprawach ważnych i najważniejszych? Jurgen Habermas mówił, że musi być dostępna dla wszystkich i wolna od wpływów tak rządowych, jak prywatnych. Ma to sens, prawda? Debaty publicznej nie może przecież sponsorować Coca-Cola, bo wtedy zamilkną fani Pepsi oraz badacze szkodliwości cukrów prostych dla zdrowia naszych dziatek. Rząd nie może karać gazet, które go krytykują, bo jak się opozycja boi, budzi się autorytaryzm. Agory, tego starożytnego symbolu rynku, gdzie każdy obywatel może wejść na podium i powiedzieć, co mu w duszy gra, nie można wydzierżawić korporacji; nie można też jej otoczyć kordonem wojska. To znaczy: nie można, jeśli chcemy nadal mieszkać w demokracji.

  czytaj więcej

 • Do Ziemi dotrze słoneczna burza magnetyczna. Mogą nastąpić zakłócenia w sieciach

  Do Ziemi dotrze słoneczna burza magnetyczna. Mogą nastąpić zakłócenia w sieciach

  Na wtorek i środę kosmiczna prognoza pogody przewiduje dotarcie do naszej planety słonecznej burzy magnetycznej. Naukowcy oceniają jej skalę na G1, czyli niezbyt intensywną i z niewielkim wpływem na nasze życie codzienne – informuje amerykańska agencja NOAA.

  czytaj więcej

 • „Łotr 1. Gwiezdne wojny” w kinach: Walka ludzi bezsilnych

  „Łotr 1. Gwiezdne wojny” w kinach: Walka ludzi bezsilnych

  W „Łotrze 1” wojnę Imperium i Republiki oglądamy oczami zwykłych ludzi

  czytaj więcej

 • Wniesienie opłaty to niejedyny obowiązek firmy

  Wniesienie opłaty to niejedyny obowiązek firmy

  Przedsiębiorca handlujący bateriami lub akumulatorami na polskim rynku jest obowiązany do sporządzenia i przedłożenia marszałkowi województwa w terminie do dnia 15 marca roczne sprawozdanie o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu produktów.

  czytaj więcej

 • Mirosław Hermaszewski: Polityką, jak jakąś chorobą, próbuje się zarazić armię

  Mirosław Hermaszewski: Polityką, jak jakąś chorobą, próbuje się zarazić armię

  - Armia ma służyć narodowi i nie powinno mieć znaczenia, kto jest u steru rządów. A niestety teraz jest tak, że polityką, jak jakąś chorobą, próbuje się zarazić armię. Parę razy powiedziałem dosadnie, co o tym wszystkim myślę - mówi Mirosław Hermaszewski w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

  czytaj więcej

 • Maratony Ćwierkających Historii i seanse z bajkami na Polsat JimJam

  Maratony Ćwierkających Historii i seanse z bajkami na Polsat JimJam

  Kanał dla dzieci Polsat JimJam nadchodzącym miesiącu szczególnie poleca swoim małym widzom Maratony Ćwierkających Historii – w każdą sobotę oraz niedzielę od 10:00 do 13:00. Ponadto w soboty oraz niedziele JimJam pokaże również seanse z bajkami, wśród których będzie można zobaczyć m.in. My Little Pony Historie: Przygoda Rarity, Kredki z Kolorkowa oraz Heidi.

  czytaj więcej

 • Krajewski: Kowboje w kosmosie

  Krajewski: Kowboje w kosmosie

  Chcąc pokonać sowieckie imperium zła, Ronald Reagan zaczerpnął z filmowej sagi George’a Lucasa najlepsze pomysły. Jej kolejne epizody właśnie powstają, Ameryka zaś szykuje wrogom nowe „gwiezdne wojny”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników