przestrzeń kosmiczną

Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery.


 • Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  Lech Majewski o filmie "Dolina Bogów": Zestawiam w nim mitologię Indian z mitem bogactwa [WYWIAD]

  -Wielki wódz Nawaho Nation nakazał swoim poddanym żeby zagrali u mnie. Stwierdził, iż jest to dla nich bardzo dobry film, a on nigdy nie widział amerykańskiej produkcji, która pokazywałaby świat z ich perspektywy. Zazwyczaj Indianie przedstawiani są z punktu widzenia białego człowieka. Indianie albo okrążają przeciwników, wydają dziwne dźwięki i strzelają z łuku, albo są torturowani i niesprawiedliwie traktowani. Zawsze jednak obowiązuje perspektywa i logika przyczynowo-skutkowa człowieka okcydentalnego. Ja przyjąłem inny sposób opowiadania, logikę, która znajduje się w ich religii i mitologii - opowiada PAP Lech Majewski o nowym filmie „Dolina Bogów”.

  czytaj więcej

 • Sroka: Migracja bez wstawania zza biurka

  Sroka: Migracja bez wstawania zza biurka

  Na jednym z rysunków Marka Raczkowskiego naukowiec przedstawia drugiemu swój najnowszy wynalazek. „To jest nasz megainteligentny robot, który poleci na Marsa” – mówi. „Nigdzie nie polecę” – odpowiada robot. Dziś jeszcze nas to bawi, ale jak zareagujemy za kilka lat?

  czytaj więcej

 • Radziecka nauka: Ignoranci, szaleńcy i kilku geniuszy

  Radziecka nauka: Ignoranci, szaleńcy i kilku geniuszy

  W sowieckim systemie badań naukowych było miejsce dla kilku geniuszy. Lecz dominowali ignoranci i szaleńcy

  czytaj więcej

 • Kościół, latarnia, młyn, a może stodoła? Można mieszkać inaczej

  Kościół, latarnia, młyn, a może stodoła? Można mieszkać inaczej

  Nie chcesz już żyć w bloku ani w domku? To musisz być jak oni – cierpliwi, uparci, zawzięci. Zero wahania. Bo przyjdzie ci stanąć przed niejednym wyzwaniem.

  czytaj więcej

 • Kapiszewski: Rusza nowy wyścig w kosmosie

  Kapiszewski: Rusza nowy wyścig w kosmosie

  Po sieci krąży mem z Jurijem Gagarinem. Oto pionier lotów orbitalnych rozmawia przez telefon z przyszłością, pytając, jak wygląda eksploracja kosmosu w naszych czasach. Po chwili odpowiada zdziwiony: „jak to płaska?”, nawiązując do teorii spiskowych, jakoby Ziemia nie była kulą.

  czytaj więcej

 • USA: Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy

  USA: Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy

  Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód firmy Tesla.

  czytaj więcej

 • USA: Główny człon rakiety Falcon Heavy wpadł do wody

  USA: Główny człon rakiety Falcon Heavy wpadł do wody

  Trzeci, główny człon wystrzelonej przez SpaceX rakiety Falcon Heavy po odłączeniu się od głównego segmentu rozbił się w wodzie, uszkadzając pływającą platformę do lądowania. Pozostałe dwa człony wspomagające rakiety z powodzeniem powróciły na powierzchnię.

  czytaj więcej

 • Od chłopca z przedmieścia do sławnego astronauty. „Spaceman” Mike’a Massimino

  Od chłopca z przedmieścia do sławnego astronauty. „Spaceman” Mike’a Massimino

  „Spaceman” - autobiograficzna opowieść Mike’a Massimino udowadnia, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble’a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu „Teoria wielkiego podrywu"?

  czytaj więcej

 • [KONKURS] Wygraj książkę „Spaceman” Mike’a Massimino

  [KONKURS] Wygraj książkę „Spaceman” Mike’a Massimino

  KONKURS | „Spaceman” - autobiograficzna opowieść Mike’a Massimino udowadnia, że warto próbować i stawać do walki z samym sobą, by realizować marzenia. Któż by bowiem pomyślał, że siedmioletni chłopiec z przedmieścia, stanie jako dorosły mężczyzna na oddalonej o 600 kilometrów od Ziemi platformie serwisowej teleskopu Hubble’a? Komu przyszłoby do głowy, że obudzony w nim astronauta zostanie jednym z bohaterów współczesnej amerykańskiej popkultury, który od czasu do czasu grywa samego siebie w kultowym serialu „Teoria wielkiego podrywu"? W naszym konkursie mamy do wygrania dla naszych Czytelników trzy egzemplarze tej książki. 

  czytaj więcej

 • Astronauta Mike Massimino: Czeka nas nowy wyścig kosmiczny

  Astronauta Mike Massimino: Czeka nas nowy wyścig kosmiczny

  Program lotów kosmicznych zostanie zupełnie zmieniony przez udział prywatnych firm, takich jak SpaceX. Sądzę, że w ciągu najbliższych pięciu lat rozpocznie się nowy wyścig kosmiczny - powiedział Polskiej Agencji Prasowej były astronauta NASA Mike Massimino.

  czytaj więcej

 • Trump: Niebawem polecimy na Marsa

  Trump: Niebawem polecimy na Marsa

  Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek, że jego administracja dokłada starań aby zapewnić Ameryce przywództwo w badaniach kosmosu. Ocenił, że "w najbliższej przyszłości polecimy na Marsa". Nie wykluczył też, że powstaną amerykańskie "siły kosmiczne".

  czytaj więcej

 • Rola dla wizjonera [DEBATA DGP]

  Rola dla wizjonera [DEBATA DGP]

  Dziennik Gazeta Prawna zaprosił osoby uhonorowane przed rokiem tytułem Wizjonerów 2017 do debaty o roli w firmach ludzi o nieprzeciętnych talentach biznesowych. W dyskusji wziął też udział członek Kapituły Wizjonerów Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska.

  czytaj więcej

 • Rosyjska stacja kosmiczna i energetyka jądrowa nie dla Zachodu

  Rosyjska stacja kosmiczna i energetyka jądrowa nie dla Zachodu

  Rząd Rosji nakazał agencji kosmicznej Roskosmos i koncernowi Rosatom, który zarządza energetyką jądrową, by wstrzymały podpisywanie nowych dokumentów z firmami z państw, które wprowadziły sankcje wobec Rosji - podał "Kommiersant”. Dziennik zaznaczył, że nie dotyczy to zawartych umów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników