przestrzeń kosmiczną

Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery.


 • Janusz Jankowiak: Czy PiS chce adoptować porzucone dziecko PO

  Janusz Jankowiak: Czy PiS chce adoptować porzucone dziecko PO

  Jak zjeść ciastko i mieć ciastko? Jak skonstruować przyszłoroczny budżet tak, by był on jeszcze do zaakceptowania przez rynek finansowy i Komisję Europejską, a równocześnie upchnąć tam kolejną porcję nieco przystrzyżonych obietnic wyborczych i – być może – dodatkowo jakąś niewielką część inicjalnych kosztów planu Morawieckiego?

  czytaj więcej

 • 36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  36. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Płatonowem" i "Portretami Wiśniowego Sadu"

  Warszawskie Spotkania Teatralne czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci nie pokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku przedstawienia wybrali kuratorzy Wojciech Majcherek (spektakle dla dorosłych) i Krzysztof Rau (spektakle dla dzieci). WST potrwają od 14 do 27 kwietnia.

  czytaj więcej

 • Bąk: O tym, jak nowoczesne auta nas ogłupiają

  Bąk: O tym, jak nowoczesne auta nas ogłupiają

  Są naszpikowane elektroniką bardziej niż centrum lotów kosmicznych NASA. Teoretycznie ma ona zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo, jednak w praktyce może się okazać źródłem poważnych problemów. Testując dla was nowe auta, coraz częściej odnoszę wrażenie, że to nie ja eksperymentuję i zabawiam się z nimi, lecz one ze mną. Jestem królikiem doświadczalnym w rękach koncernów motoryzacyjnych. Wy również.

  czytaj więcej

 • Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

  Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

  Profesor James Pawelczyk był pierwszym Amerykaninem z polskimi korzeniami, który poleciał w kosmos. Był rok 1998, a Pawelczyk prowadził eksperymenty dotyczące zmian w rozwoju układu nerwowego, równowagi, regulacji snu i ruchu.

  czytaj więcej

 • Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych – głosi oświadczenie podpisane w poniedziałek w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

  czytaj więcej

 • Ameryka uziemiona. Co dalej z programem kosmicznym USA?

  Ameryka uziemiona. Co dalej z programem kosmicznym USA?

  Donald Trump i Hillary Clinton nie mówią w tej kampanii zbyt wiele o podboju kosmosu. Nie wróży to najlepiej programowi kosmicznemu USA. Efekty tegorocznych wyborów nie zmienią sytuacji programu kosmicznego USA, który od lat cierpi na ten sam problem: zbyt ambitne cele i niewystarczające fundusze. W związku z tym NASA, czyli amerykańska agencja kosmiczna, nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału. W efekcie palmę pierwszeństwa w kosmosie za 10 lat mogą Ameryce odebrać Chińczycy.

  czytaj więcej

 • Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Na przestrzeni zaledwie miesiąca sporo się zmieniło w planie wydatków i dochodów. Likwidacja resortu skarbu pozwoli zaoszczędzić prawie 30 mln zł. Tyle że jednocześnie niemal dwa razy większą sumę zarezerwowano na „realizację zadań w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa”.

  czytaj więcej

 • Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Aby ludzie postawili stopę na Marsie, niezbędne są dwie rzeczy: odpowiednia promocja i groźna konkurencja. No i jeszcze szalony wizjoner, taki jak Wernher von Braun lub Elon Musk. Bywa, że czyimś przeznaczeniem są inne planety. Tylko nie ma szans, by na nie polecieć. Wówczas można się poddać lub spróbować przyśpieszyć bieg dziejów. Elon Musk wybrał to drugie. Zorganizowana przez niego w zeszłym tygodniu konferencja prasowa dowiodła, że jego życiowym celem jest zainicjowanie podróży międzyplanetarnych. Deklarację tę łatwo uznać za wizję szaleńca, gdyby nie biznesowe sukcesy Muska.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników