przestrzeń kosmiczną

Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery.


 • Bąk: O tym, jak nowoczesne auta nas ogłupiają

  Bąk: O tym, jak nowoczesne auta nas ogłupiają

  Są naszpikowane elektroniką bardziej niż centrum lotów kosmicznych NASA. Teoretycznie ma ona zapewniać nam komfort i bezpieczeństwo, jednak w praktyce może się okazać źródłem poważnych problemów. Testując dla was nowe auta, coraz częściej odnoszę wrażenie, że to nie ja eksperymentuję i zabawiam się z nimi, lecz one ze mną. Jestem królikiem doświadczalnym w rękach koncernów motoryzacyjnych. Wy również.

  czytaj więcej

 • Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

  Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

  Profesor James Pawelczyk był pierwszym Amerykaninem z polskimi korzeniami, który poleciał w kosmos. Był rok 1998, a Pawelczyk prowadził eksperymenty dotyczące zmian w rozwoju układu nerwowego, równowagi, regulacji snu i ruchu.

  czytaj więcej

 • Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

  Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych – głosi oświadczenie podpisane w poniedziałek w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

  czytaj więcej

 • Ameryka uziemiona. Co dalej z programem kosmicznym USA?

  Ameryka uziemiona. Co dalej z programem kosmicznym USA?

  Donald Trump i Hillary Clinton nie mówią w tej kampanii zbyt wiele o podboju kosmosu. Nie wróży to najlepiej programowi kosmicznemu USA. Efekty tegorocznych wyborów nie zmienią sytuacji programu kosmicznego USA, który od lat cierpi na ten sam problem: zbyt ambitne cele i niewystarczające fundusze. W związku z tym NASA, czyli amerykańska agencja kosmiczna, nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału. W efekcie palmę pierwszeństwa w kosmosie za 10 lat mogą Ameryce odebrać Chińczycy.

  czytaj więcej

 • Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Niespodzianki w projekcie budżetu na 2017 rok

  Na przestrzeni zaledwie miesiąca sporo się zmieniło w planie wydatków i dochodów. Likwidacja resortu skarbu pozwoli zaoszczędzić prawie 30 mln zł. Tyle że jednocześnie niemal dwa razy większą sumę zarezerwowano na „realizację zadań w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa”.

  czytaj więcej

 • Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Od reklamy do gwiazd. Szalony wizjoner i ekspedycja w kosmos

  Aby ludzie postawili stopę na Marsie, niezbędne są dwie rzeczy: odpowiednia promocja i groźna konkurencja. No i jeszcze szalony wizjoner, taki jak Wernher von Braun lub Elon Musk. Bywa, że czyimś przeznaczeniem są inne planety. Tylko nie ma szans, by na nie polecieć. Wówczas można się poddać lub spróbować przyśpieszyć bieg dziejów. Elon Musk wybrał to drugie. Zorganizowana przez niego w zeszłym tygodniu konferencja prasowa dowiodła, że jego życiowym celem jest zainicjowanie podróży międzyplanetarnych. Deklarację tę łatwo uznać za wizję szaleńca, gdyby nie biznesowe sukcesy Muska.

  czytaj więcej

 • Potrzebne regulacje dotyczące własności zasobu kosmicznego

  Potrzebne regulacje dotyczące własności zasobu kosmicznego

  Górnictwo kosmiczne (space mining) nie powinno się kojarzyć wyłącznie z fantastyką naukową. Z uwagi na rozwój technologiczny w ciągu kilku dekad może się ono stać działem niektórych gospodarek

  czytaj więcej

 • Lewestam: ONR kontra prywaciarze

  Lewestam: ONR kontra prywaciarze

  Czym ma być „przestrzeń publiczna”, miejsce, gdzie może się odbywać debata o sprawach ważnych i najważniejszych? Jurgen Habermas mówił, że musi być dostępna dla wszystkich i wolna od wpływów tak rządowych, jak prywatnych. Ma to sens, prawda? Debaty publicznej nie może przecież sponsorować Coca-Cola, bo wtedy zamilkną fani Pepsi oraz badacze szkodliwości cukrów prostych dla zdrowia naszych dziatek. Rząd nie może karać gazet, które go krytykują, bo jak się opozycja boi, budzi się autorytaryzm. Agory, tego starożytnego symbolu rynku, gdzie każdy obywatel może wejść na podium i powiedzieć, co mu w duszy gra, nie można wydzierżawić korporacji; nie można też jej otoczyć kordonem wojska. To znaczy: nie można, jeśli chcemy nadal mieszkać w demokracji.

  czytaj więcej

 • Do Ziemi dotrze słoneczna burza magnetyczna. Mogą nastąpić zakłócenia w sieciach

  Do Ziemi dotrze słoneczna burza magnetyczna. Mogą nastąpić zakłócenia w sieciach

  Na wtorek i środę kosmiczna prognoza pogody przewiduje dotarcie do naszej planety słonecznej burzy magnetycznej. Naukowcy oceniają jej skalę na G1, czyli niezbyt intensywną i z niewielkim wpływem na nasze życie codzienne – informuje amerykańska agencja NOAA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników