podróż służbowa

Podróż służbowa – podróż, którą pracownik odbywa na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy (lub stałe miejsce pracy pracownika).


 • Wyjazd pracownika nie zawsze jest podróżą służbową

  Wyjazd pracownika nie zawsze jest podróżą służbową

  W celu wykonania swoich obowiązków pracownicy są zobowiązani do odbycia delegacji. Próba właściwej oceny i rozliczenia czasu przeznaczonego na dojazd i powrót z określonego miejsca nasuwa jednak wiele pytań. Czy jakikolwiek wyjazd związany z prowadzeniem spraw pracodawcy powinien być uważany za podróż służbową? Czy zawsze należy go wliczać do czasu pracy?

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego za granicę

  Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego za granicę

  Na cały kwiecień pracownik został oddelegowany do pracy do Irlandii. Za ten miesiąc wynagrodzenie w walucie obcej wyniosło 950 euro. Wynagrodzenia są płatne 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. To należne za kwiecień płatne jest 10 maja. Jak rozliczyć przychód z podatku dochodowego oraz składek ZUS? Czy przysługuje odliczenie z tytułu diet?

  czytaj więcej

 • Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Firma X zajmuje się serwisowaniem urządzeń biurowych. Miejsce pracy pracowników określiła w umowach o pracę jako siedzibę pracodawcy w Warszawie, a godziny pracy jako 9.00–17.00. Ponieważ firma X obsługuje klientów na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, serwisanci pokonują długie dystanse, realizując zlecenia. Oprócz wynagrodzenia za pracę pracownicy pobierają diety z tytułu podróży służbowej. Czy firma X postępuje prawidłowo, klasyfikując przejazdy serwisantów jako podróże służbowe i wypłacając im diety?

  czytaj więcej

 • Jakie przerwy na odpoczynek w czasie jazdy przysługują kierowcom zawodowym

  Jakie przerwy na odpoczynek w czasie jazdy przysługują kierowcom zawodowym

  Jadąc samochodem, wolelibyśmy mieć przekonanie, że kierowca nadjeżdżającej z naprzeciwka wielotonowej ciężarówki nie spędził za jej kierownicą np. ostatnich 36 godzin. Podobnie wsiadając do autokaru czy wysyłając dzieci na kolonie, oczekujemy, że osoba, która ma nas lub nasze pociechy dowieźć na miejsce, jest wypoczęta, a dzięki temu zdolna do właściwego wykonywania swojej pracy. To już nie tylko kwestia kierowców zatrudnionych w firmach transportowych, lecz również czasu pracy osób niebędących pracownikami, a kierujących pojazdami.

  czytaj więcej

 • Pracownik w delegacji, czyli jak rozliczyć podróż służbową

  Pracownik w delegacji, czyli jak rozliczyć podróż służbową

  O wyjeździe służbowym, który jeszcze jakiś czas temu był wyprawą, ekspedycją poprzedzaną szczególnymi przygotowaniami, dzisiaj często decyduje się ad hoc, z potrzeby chwili. Oczywiście wiele spraw można załatwić przez telefon, wideokonferencję itp., ale przecież nic nie tak nie buduje relacji z kontrahentem, nie daje możliwości zapoznania się z nim, wyczucia jego intencji, jak osobista rozmowa, wspólny posiłek itp. A przecież podróże służbowe to nie tylko negocjacyjne spotkania z kontrahentami.

  czytaj więcej

 • Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Protesty pracowników Tesco przybierają na sile. Wkrótce mogą ruszyć w Biedronce. Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży. Klienci powinni przygotować się na utrudnienia.

  czytaj więcej

 • Poradnia samorządowa z 14 czerwca 2017

  Poradnia samorządowa z 14 czerwca 2017

  ● Czy odwołanie dyrektora muzeum trzeba konsultować ze związkami zawodowymi● Kto ustala zasady zwrotu kosztów delegacji członków komisji antyalkoholowej ● Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu wysokości opłat parkingowych● Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu wysokości opłat parkingowych

  czytaj więcej

 • Koniec z opłatami roamingowymi w UE

  Koniec z opłatami roamingowymi w UE

  Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele instytucji unijnych. Od czwartku obywatele UE podróżujący po jej terytorium będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu płacąc za to stawkę krajową.

  czytaj więcej

 • Wakacje z Biedronką: Sieć sklepów relokuje pracowników do pracy nad morzem

  Wakacje z Biedronką: Sieć sklepów relokuje pracowników do pracy nad morzem

  Od kilku lat Biedronka wysyła swoich pracowników do pracy w miejscowościach turystycznych. Jak informują przedstawiciele sieci, "pracownicy uzyskują szczegółowe informacje na temat zasad wakacyjnej delegacji. Wszyscy delegowani pracownicy otrzymują przewidziane prawem diety. Dodatkowo, w tym roku pracownicy sklepów o zwiększonym ruchu sezonowym otrzymają również specjalny dodatek letni. Pracownicy korzystają też z możliwości zakwaterowania opłacanego przez pracodawcę lub zorganizowanego transportu – w zależności od preferencji danej osoby. Każdorazowo weryfikujemy lokalizacje przewidziane na zakwaterowanie dla pracowników i zapewniamy, że oferują one należyty standard".

  czytaj więcej

 • Młody naukowiec jest jak pracownik w podróży służbowej

  Młody naukowiec jest jak pracownik w podróży służbowej

  Po pięciu latach fiskus dał za wygraną. I potwierdza, że pieniądze na pokrycie pobytu i przejazdów osób wyjeżdżających za granicę w ramach programu Mobilność Plus są zwolnione z podatku tak samo jak diety.

  czytaj więcej

 • Parkowanie poza firmą nie wpływa na odliczenie VAT

  Parkowanie poza firmą nie wpływa na odliczenie VAT

  Można odliczyć cały VAT przy nabyciu i eksploatacji pojazdów, nawet gdy po godzinach pracy nie trafiają one na firmowy parking – potwierdził po raz kolejny NSA.

  czytaj więcej

 • Wypadki przy pracy. Teoria, praktyka i orzecznictwo

  Wypadki przy pracy. Teoria, praktyka i orzecznictwo

  Obowiązki pracodawców – od udzielenia pomocy po zatwierdzenie protokołu.

  czytaj więcej

 • Rząd przyspiesza wejście w życie przepisów o ewidencji pojazdów

  Rząd przyspiesza wejście w życie przepisów o ewidencji pojazdów

  Przyspieszenie wejścia w życie przepisów w zakresie centralnej ewidencji pojazdów zakłada projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który w środę przyjął rząd.

  czytaj więcej

 • Niemcy idą na rękę przedsiębiorcom. Będą zmiany dla polskich firm transportowych

  Niemcy idą na rękę przedsiębiorcom. Będą zmiany dla polskich firm transportowych

  Urząd celny zza Odry koryguje podejście do liczenia najniższej pensji za naszą zachodnią granicą. Zmiany są korzystne dla polskich przewoźników i firm delegujących pracowników.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca także może być w podróży służbowej

  Przedsiębiorca także może być w podróży służbowej

  Przedsiębiorca, który niemal codziennie dojeżdża do innego miasta, może zaliczyć diety do kosztów uzyskania przychodu. Chyba że fiskus wykaże, iż księgi podatkowe są nierzetelne – orzekł WSA w Olsztynie.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych [KOMENTARZ cz. 1]

  Ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych [KOMENTARZ cz. 1]

  Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.; dalej: ustawa) zastąpiła ustawę z 13 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (t.j. Dz.U. z 1983 r. nr 30, poz. 144 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Atrakcyjna praca. 10 rzeczy najważniejszych dla pracowników

  Atrakcyjna praca. 10 rzeczy najważniejszych dla pracowników

  Poszukując nowej pracy, chcąc nie chcąc, porównujemy ją do obecnej lub do tej, którą wspominamy najlepiej na dotychczasowej ścieżce zawodowej. Korzystniej jednak będzie, jeśli będziemy ją dostosowywać do naszej aktualnej sytuacji życiowej.

  czytaj więcej

 • Drogie posiłki w podróży służbowej są opodatkowane

  Drogie posiłki w podróży służbowej są opodatkowane

  Nawet gdy firma zapewnia podróżującym pracownikom bezpłatne wyżywienie, musi potrącać zaliczki na PIT, jeśli podwładny zje za więcej niż 30 zł dziennie – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

  Zaliczka na podróż służbową. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?

  Pracownik zgodnie z dyspozycją pracodawcy potwierdzoną wystawieniem polecenia wyjazdu służbowego wyjeżdża w trzydniową delegację. Na jego wniosek pracodawca wyraził zgodę na wykorzystanie w podróży służbowej samochodu osobowego będącego własnością pracownika. Zwrócił się on z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na pokrycie kosztów tej podróży. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych udzieloną zaliczkę oraz jej rozliczenie?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników