podróż służbowa

Podróż służbowa – podróż, którą pracownik odbywa na polecenie pracodawcy w ramach wykonywanej pracy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy (lub stałe miejsce pracy pracownika).


 • Inteligentne narzędzie w rękach biznesmena

  Inteligentne narzędzie w rękach biznesmena

  W świecie biznesu smartfon to coś więcej, niż urządzenie służące tylko do kontaktu. To swoisty partner i asystent, który pomaga efektywnie planować działania, zarządzać czasem oraz wymieniać informacje. Staje się centrum dowodzenia, w którym liczy się szybkość i wydajność. W takich zadaniach specjalnych, idealnie sprawdzi się Huawei Mate 9 Pro. Wydajny procesor Kirin 960 i inteligentne zarządzanie pamięcią sprawiają, że smartfon będzie działał tak samo szybko, jak pierwszego dnia nawet po 1,5 roku użytkowania.

  czytaj więcej

 • Widmo konfiskaty: Nawet uczciwi biznesmeni będą musieli uważać, aby nie narazić się na przejęcie ich firmy przez państwo

  Widmo konfiskaty: Nawet uczciwi biznesmeni będą musieli uważać, aby nie narazić się na przejęcie ich firmy przez państwo

  Ustawa o przepadku rozszerzonym, która czeka na podpis prezydenta, pozwala sądowi skonfiskować przedsiębiorstwo wykorzystane do popełnienia przestępstwa bądź ukrycia osiągniętych z niego dochodów, nawet jeśli właściciel nie został za nic skazany.

  czytaj więcej

 • Wyjazd pracownika nie zawsze jest podróżą służbową

  Wyjazd pracownika nie zawsze jest podróżą służbową

  W celu wykonania swoich obowiązków pracownicy są zobowiązani do odbycia delegacji. Próba właściwej oceny i rozliczenia czasu przeznaczonego na dojazd i powrót z określonego miejsca nasuwa jednak wiele pytań. Czy jakikolwiek wyjazd związany z prowadzeniem spraw pracodawcy powinien być uważany za podróż służbową? Czy zawsze należy go wliczać do czasu pracy?

  czytaj więcej

 • Fiskus woli papierowe certyfikaty

  Fiskus woli papierowe certyfikaty

  Dokument wydany online raczej nie pozwoli polskim przedsiębiorcom uniknąć podatku u źródła ani go pomniejszyć, jeżeli można pozyskać taki sam dokument w formie papierowej. Tak wynika z wielu odpowiedzi izb administracji skarbowej udzielonych na nasze pytanie

  czytaj więcej

 • UE zatwierdziła rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming

  UE zatwierdziła rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming

  Państwa UE zatwierdziły we wtorek rozporządzenie w sprawie hurtowych stawek w roamingu w Unii Europejskiej, które umożliwia zniesienie w połowie roku opłat za roaming dla użytkowników telefonów komórkowych w UE.

  czytaj więcej

 • Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego za granicę

  Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego za granicę

  Na cały kwiecień pracownik został oddelegowany do pracy do Irlandii. Za ten miesiąc wynagrodzenie w walucie obcej wyniosło 950 euro. Wynagrodzenia są płatne 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. To należne za kwiecień płatne jest 10 maja. Jak rozliczyć przychód z podatku dochodowego oraz składek ZUS? Czy przysługuje odliczenie z tytułu diet?

  czytaj więcej

 • Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Wyjazd niebędący podróżą służbową bez ulg od PIT i ZUS

  Firma X zajmuje się serwisowaniem urządzeń biurowych. Miejsce pracy pracowników określiła w umowach o pracę jako siedzibę pracodawcy w Warszawie, a godziny pracy jako 9.00–17.00. Ponieważ firma X obsługuje klientów na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego, serwisanci pokonują długie dystanse, realizując zlecenia. Oprócz wynagrodzenia za pracę pracownicy pobierają diety z tytułu podróży służbowej. Czy firma X postępuje prawidłowo, klasyfikując przejazdy serwisantów jako podróże służbowe i wypłacając im diety?

  czytaj więcej

 • Zamiast ryczałtów za noclegi – rekompensata

  Zamiast ryczałtów za noclegi – rekompensata

  Jeżeli pracodawca określi w przepisach wewnętrznych kwoty rekompensujące zwiększone koszta ponoszone przez kierowcę zatrudnionego w transporcie międzynarodowym w czasie wykonywania pracy za granicą, to nie ma on obowiązku wypłacania dodatkowo ryczałtów za noclegi – stwierdził Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Jak nie przepłacać w delegacji?

  Jak nie przepłacać w delegacji?

  Kluczem do optymalizacji kosztów ponoszonych przez firmy w delegacjach jest profesjonalne zarządzanie podróżami służbowymi. Praktyczne wskazówki na temat organizacji wyjazdów, przedsiębiorcy odnajdą w najnowszej publikacji Diners Club i Barbary Dziedzic pt.: „Jak efektywnie zarządzać podróżami służbowymi”. Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej na portalu gazetaprawna.pl.

  czytaj więcej

 • Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

  Każde nieodpłatne świadczenie trzeba rozpatrywać odrębnie

  ORZECZENIE | Noclegi opłacone przez pracodawcę nie są przychodem pracownika. Podobnie przejazdy w godzinach pracy. Inaczej jest, gdy firma zwraca koszty wyżywienia i dojazdu do miejsca pracy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Resort pracy: Kierowcy ze składkami. Eksperci: To nadinterpretacja

  Resort pracy: Kierowcy ze składkami. Eksperci: To nadinterpretacja

  Zdaniem części prawników stanowisko ministerstwa opiera się na błędnym rozumieniu wyroku TK. W orzeczeniu tym bowiem nie zakwestionowano definicji podróży służbowej, ale jedynie sposób rozliczeń.

  czytaj więcej

 • Rząd poparł kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

  Rząd poparł kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

  Firmy szybciej zamortyzują maszyny i urządzenia o wartości od 10 tys. do 100 tys. zł. A także nie zapłacą podatku od zakupu biletów lotniczych na rozkładowe rejsy.

  czytaj więcej

 • Kino w trampkach: 6 filmów, na które powinieneś zabrać swoje dziecko

  Kino w trampkach: 6 filmów, na które powinieneś zabrać swoje dziecko

  Piąta edycja Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach już trwa! Specjalnie dla was w ramach współpracy z organizatorami wydarzenia przygotowaliśmy wyjątkową selekcję festiwalowych filmów, które można będzie zobaczyć w weekend w warszawskiej Kinotece oraz Kinie Luna. Zabierz swoje dziecko do kina i razem z twórcami odpowiedzcie na pytanie, jak to jest być młodym we współczesnym świecie.Festiwal Kino w Trampkach potrwa do 11 czerwca. Bilety na seanse można nabyć w kinowych kasach w cenie 12 zł. Życzymy niezapomnianych filmowych wrażeń!

  czytaj więcej

 • Jakie przerwy na odpoczynek w czasie jazdy przysługują kierowcom zawodowym

  Jakie przerwy na odpoczynek w czasie jazdy przysługują kierowcom zawodowym

  Jadąc samochodem, wolelibyśmy mieć przekonanie, że kierowca nadjeżdżającej z naprzeciwka wielotonowej ciężarówki nie spędził za jej kierownicą np. ostatnich 36 godzin. Podobnie wsiadając do autokaru czy wysyłając dzieci na kolonie, oczekujemy, że osoba, która ma nas lub nasze pociechy dowieźć na miejsce, jest wypoczęta, a dzięki temu zdolna do właściwego wykonywania swojej pracy. To już nie tylko kwestia kierowców zatrudnionych w firmach transportowych, lecz również czasu pracy osób niebędących pracownikami, a kierujących pojazdami.

  czytaj więcej

 • Pracownik w delegacji, czyli jak rozliczyć podróż służbową

  Pracownik w delegacji, czyli jak rozliczyć podróż służbową

  O wyjeździe służbowym, który jeszcze jakiś czas temu był wyprawą, ekspedycją poprzedzaną szczególnymi przygotowaniami, dzisiaj często decyduje się ad hoc, z potrzeby chwili. Oczywiście wiele spraw można załatwić przez telefon, wideokonferencję itp., ale przecież nic nie tak nie buduje relacji z kontrahentem, nie daje możliwości zapoznania się z nim, wyczucia jego intencji, jak osobista rozmowa, wspólny posiłek itp. A przecież podróże służbowe to nie tylko negocjacyjne spotkania z kontrahentami.

  czytaj więcej

 • Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Dyskonty i markety zamknięte na klucz? Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży

  Protesty pracowników Tesco przybierają na sile. Wkrótce mogą ruszyć w Biedronce. Związki zawodowe grożą paraliżem sprzedaży. Klienci powinni przygotować się na utrudnienia.

  czytaj więcej

 • Poradnia samorządowa z 14 czerwca 2017

  Poradnia samorządowa z 14 czerwca 2017

  ● Czy odwołanie dyrektora muzeum trzeba konsultować ze związkami zawodowymi● Kto ustala zasady zwrotu kosztów delegacji członków komisji antyalkoholowej ● Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu wysokości opłat parkingowych● Jakie zasady obowiązują przy ustalaniu wysokości opłat parkingowych

  czytaj więcej

 • Koniec z opłatami roamingowymi w UE

  Koniec z opłatami roamingowymi w UE

  Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces - napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele instytucji unijnych. Od czwartku obywatele UE podróżujący po jej terytorium będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu płacąc za to stawkę krajową.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników