podatek od nagród

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od nagród. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od nagród.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Uzyskane przez uprawnionych na ich podstawie sumy są wolne od obciążeń ZUS. Nie stanowią bowiem przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Sporą popularnością cieszą się programy motywacyjne, które mają na celu zachęcenie pracowników do podejmowania dodatkowych wysiłków, aby wyniki firmy były lepsze. Zawsze jednak, gdy pracodawca w jakikolwiek sposób wynagradza zatrudnionego, pojawia się pytanie, czy należy to uznać za przychód, który trzeba nie tylko opodatkować, lecz także odprowadzić od niego składki.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników

  Jak rozliczyć wynajem mieszkań dla pracowników

  Nasze przedsiębiorstwo świadczy usługi budowlane. Ostatnio podpisaliśmy umowę na wykonanie prac budowlanych w innym mieście, niż znajduje się siedziba firmy. Prace będą trwały około pół roku, dlatego też wynajęliśmy dla pracowników mieszkanie. Czy takie wydatki możemy zaliczyć do kosztów? Czy udostępnienie pracownikom mieszkania będzie stanowiło dla nich przychód?

  czytaj więcej

 • Emerytury celników: Rząd nie akceptuje projektu obywatelskeigo

  Emerytury celników: Rząd nie akceptuje projektu obywatelskeigo

  Rząd ocenił, że rozwiązania zaproponowane w obywatelskim projekcie zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który włącza celników do systemu emerytur mundurowych, są "zbyt daleko idące". Uznał też, że niezbędne są kompleksowe przepisy regulujące te kwestie.

  czytaj więcej

 • Irlandia: Podatkowe cuda na Zielonej Wyspie

  Irlandia: Podatkowe cuda na Zielonej Wyspie

  Rekordowy wzrost PKB tego kraju o 26,3 proc. zaskoczył ekonomistów i kazał wrócić do pytań o walkę z unikaniem płacenia danin przez korporacje.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  Jak rozliczyć świadczenia urlopowe dla pracowników

  ABC sp. o.o. zatrudnia 12 pracowników (według stanu na 1 stycznia 2016 r. w przeliczeniu na pełne etaty). Wszyscy pracownicy zatrudnieni są na pełny etat. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych spółka nie utworzyła zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, lecz wypłaca świadczenia urlopowe każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. 11 lipca 2016 r. zostało wypłacone świadczenie urlopowe pracownikowi udającemu się na urlop w okresie od 12 do 28 lipca 2016 r. w wysokości 1000 zł (ustalonej przez pracodawcę). Świadczenie to zostało w 2016 r. wypłacone temu pracownikowi po raz pierwszy. Pracownik, któremu wypłacono to świadczenie urlopowe, jest zatrudniony na pełny etat w normalnych warunkach. Jak spółka ABC powinna rozliczyć wypłatę świadczenia urlopowego na gruncie CIT, PIT (obowiązki płatnika) i VAT? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT spółka rozlicza miesięcznie.

  czytaj więcej

 • Refundacja leków: Resort zdrowia chce dać gospodarce zastrzyk energii

  Refundacja leków: Resort zdrowia chce dać gospodarce zastrzyk energii

  Zmiany w systemie refundacji leków mają być magnesem na ich producentów. Koncerny nie mówią „nie”. Ale czekają na szczegóły i konkretne działania.

  czytaj więcej

 • Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  Kto nie podlega ubezpieczeniom z tytułu powołania do zarządu spółdzielni

  W naszej spółdzielni mieszkaniowej chcemy powołać dodatkowego członka zarządu. Byłby nim pracownik, kierownik jednego z wydziałów, który pracuje w spółdzielni na etacie. Czy powołanie na takie stanowisko wiąże się z koniecznością podpisania odrębnej umowy i odrębnym obowiązkiem składkowym wobec ZUS z tego tytułu? Wiemy, że w spółkach handlowych sam akt powołania bez istnienia umowy umożliwia pominięcie składek ZUS.

  czytaj więcej

 • Zbliża się koniec górniczych przywilejów. Górników czeka płacowa rewolucja

  Zbliża się koniec górniczych przywilejów. Górników czeka płacowa rewolucja

  Spółki węglowe szykują jesienią nowe układy zbiorowe. Wynagrodzenia pracowników mają być prostsze, a pensje powiązane z wynikami finansowymi kopalni – wynika z informacji DGP.

  czytaj więcej

 • Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia: Teraz to mnie Pani ubodła

  Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia: Teraz to mnie Pani ubodła

  Mam nadzieję, że kiedy odejdę z Polskiego Radia i będę rozliczana z czasu, który tu spędziłam, to zostanę oceniona pozytywnie. Idea dziennikarstwa jest ta sama dla wszystkich mediów, różnice są tylko techniczne. Człowiek wykształcony i obeznany z mediami szybko sobie poradzi z mikrofonem

  czytaj więcej

 • Suchodolska: Gdyby nie strach, bylibyśmy zwycięzcami Nagrody Darwina

  Suchodolska: Gdyby nie strach, bylibyśmy zwycięzcami Nagrody Darwina

  Strach się bać? Nie obawiajmy się naszych obaw. To ewolucja sprawiła, że je odczuwamy. Gdyby nie one, bylibyśmy wszyscy zwycięzcami Nagrody Darwina.

  czytaj więcej

 • PIT od wygranych: Niższa danina od nagród wciąż nie dla firm

  PIT od wygranych: Niższa danina od nagród wciąż nie dla firm

  Fiskus nadal nie uwzględnia korzystnego dla podatników stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie 10-proc. PIT od wygranych w konkursach przez przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Woś: Czy banki są nam w ogóle potrzebne?

  Woś: Czy banki są nam w ogóle potrzebne?

  Przyznam szczerze, że gdy słyszę określenie „bankster”, to mam mieszane uczucia. Głównie dlatego, że kreślenie wizji, w której zły sektor finansowy jest praprzyczyną wszelkich polskich nieszczęść ekonomicznych, jest dużym uproszczeniem. Na dodatek zaciemniającym inne, bardziej trafne źródła patologii (egoizm biznesu, niechęć Polaków do płacenia podatków czy ekonomiczna obojętność rządzących).

  czytaj więcej

 • Ministerstwo Finansów przedłużyło loterię paragonową o pół roku

  Ministerstwo Finansów przedłużyło loterię paragonową o pół roku

  O kolejne pół roku do 31 marca 2017 r. Ministerstwo Finansów postanowiło przedłużyć loterię paragonową, o czym w poniedziałek poinformował w Warszawie wiceszef resortu Leszek Skiba.

  czytaj więcej

 • Woś: Czas na spółdzielnie!

  Woś: Czas na spółdzielnie!

  Spółdzielnie kojarzą się w Polsce albo źle, albo (co najwyżej) mało poważnie. Tymczasem to prawdopodobnie jeden z niewielu skutecznych sposobów na podpiłowanie rogów barbarzyńskiego kapitalizmu w XXI w.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w żłobku lub przedszkolu

  Jak rozliczyć dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w żłobku lub przedszkolu

  W ABC sp. z o.o. pracownicy zgłaszali zapotrzebowanie na dofinansowanie żłobka lub przedszkola. Takie dofinansowanie miałoby zachęcić wykwalifikowanych specjalistów do zmiany miejsca zamieszkania w celu zatrudnienia się w spółce. Biorąc to pod uwagę, a także uwzględniając strukturę wieku zatrudnianych osób, zarząd podjął decyzję o dofinansowaniu pracownikom (ze środków obrotowych spółki) wydatków od 1 września 2016 r. Wprowadzono jednak warunek co do wysokości refundowanych wydatków poniesionych i udokumentowanych przez pracownika, związanych z uczęszczaniem dziecka pracownika do:

  czytaj więcej

 • Koniec skażonego spirytusu na bazarach?

  Koniec skażonego spirytusu na bazarach?

  Trudniej będzie oczyścić alkohol niespożywczy i sprzedać go bez akcyzy na bazarze.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników