pobytu czasowego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pobytu czasowego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pobytu czasowego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Korporacjom łatwiej będzie przenosić pracowników do Polski

  Korporacjom łatwiej będzie przenosić pracowników do Polski

  Pracodawcy będą mogli skorzystać z nowego typu zezwoleń na pracę, jeżeli będą chcieli przenieść pracowników do siedziby firmy, która znajduje się w Polsce. Zasady korzystania z nich określa projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, którą przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  czytaj więcej

 • Benedykt XVI przerywa milczenie i opowiada o swej posłudze i abdykacji

  Benedykt XVI przerywa milczenie i opowiada o swej posłudze i abdykacji

  Emerytowany papież Benedykt XVI w wywiadzie-rzece odrzucił jako nieprawdziwe wszelkie hipotezy o tym, jakoby jego rezygnacja z urzędu była "ucieczką" czy też wynikiem spisku i intryg w Kościele. Zapewnił, że nie żałuje swego kroku.

  czytaj więcej

 • Członkowie rodziny cudzoziemca nie zawsze potrzebują zezwolenia na pracę

  Członkowie rodziny cudzoziemca nie zawsze potrzebują zezwolenia na pracę

  Polska spółka z branży przemysłowej poszukuje informatyków także wśród cudzoziemców zza wschodniej granicy, dla których jest gotowa uzyskać niezbędne zezwolenia na pracę. Zainteresowanie ofertą wyraża kilkoro kandydatów z Ukrainy i Białorusi, którzy są skłonni przeprowadzić się do Polski wraz z małżonkami i dziećmi. Kandydatom zależy jednak, aby ich małżonkowie również mogli szukać w Polsce pracy, i od takiej możliwości uzależniają decyzję o przeprowadzce. Spółka staje przed pytaniem – czy legalne zatrudnienie w Polsce cudzoziemca pozwala pracować w naszym kraju także jego małżonkowi? Jeśli nie, to co należy zrobić, aby małżonek cudzoziemca również miał prawo do pracy w Polsce?

  czytaj więcej

 • Turystyka aborcyjna, czyli jak ciocia Basia pomoże usunąć ciążę

  Turystyka aborcyjna, czyli jak ciocia Basia pomoże usunąć ciążę

  Pan Tomasz na swojej stronie internetowej podaje numer telefonu i wymiary płodu, który można legalnie usunąć w Holandii: „BPD 54 mm (obwód głowy) i FL 36 mm (długość kości udowej) do 22. tygodnia życia”. Oferuje dowozy z każdego miejsca w Polsce. Nawet kilkadziesiąt tysięcy Polek rocznie korzysta z turystyki aborcyjnej. Udajemy, że ten problem nie istnieje.

  czytaj więcej

 • Po przejęciu zakładu pracy przez inną spółkę zezwolenia dla cudzoziemców zachowują ważność

  Po przejęciu zakładu pracy przez inną spółkę zezwolenia dla cudzoziemców zachowują ważność

  Producent maszyn rozszerza swoją działalność o dwa nowe zakłady. W tym celu zamierza przejąć jedną spółkę posiadającą odpowiedni zakład produkcyjny oraz nabyć od drugiej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci wyodrębnionego zakładu. Wśród zatrudnionych w obu zakładach są cudzoziemcy posiadający zezwolenia uprawniające do pracy na rzecz dotychczasowych pracodawców. Czy po przejęciu tych zakładów będą mogli kontynuować pracę na rzecz nowej spółki? Czy konieczne jest uzyskanie dla nich nowych zezwoleń na pracę?

  czytaj więcej

 • Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Stałe miejsce pracy na budowie to czasem kilka różnych inwestycji

  Investment sp. z o.o. zajmuje się działalnością budowlano-remontową. Swoje usługi wykonuje w kraju i za granicą – wszystko zależy od tego, gdzie uda się jej wygrać przetarg. Ma zaufanych pracowników, z których usług korzysta najchętniej, a jedynie w miarę potrzeby szuka pracowników na lokalnym rynku pracy wyznaczonym przez miejsce inwestycji. Tym samym pracownicy spółki często podróżują. Zazwyczaj są to wyjazdy dość długie (kilka-kilkanaście miesięcy), ale zdarzają się też wyjazdy krótkie (poniżej jednego miesiąca).

  czytaj więcej

 • NIK: W policyjnych izbach dziecka nie przestrzegano praw nieletnich

  NIK: W policyjnych izbach dziecka nie przestrzegano praw nieletnich

  Prawa nieletnich przebywających w policyjnych izbach dziecka nie zawsze były przestrzegane - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Podopiecznym uniemożliwiano np. kontakt z rodzicami czy obrońcą i naruszano ich prywatność, a nadzór KGP był jedynie formalny.

  czytaj więcej

 • UdSC: Coraz więcej cudzoziemców stara się o azyl w Polsce

  UdSC: Coraz więcej cudzoziemców stara się o azyl w Polsce

  Ponad 10 tys. wniosków o ochronę międzynarodową złożyli cudzoziemcy przez pierwsze trzy kwartały tego roku; to o 2 tys. więcej niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą uzyskało 217 azylantów.

  czytaj więcej

 • Kto i kiedy może nas wymeldować?

  Kto i kiedy może nas wymeldować?

  Obowiązek meldunkowy ciąży na osobie opuszczającej trwale miejsce dotychczasowego pobytu. Jeśli obowiązek ten dobrowolnie zrealizowany, wówczas organ gminy wydaje z urzędu lub na wniosek (np. właściciela) decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła trwale miejsce pobytu.

  czytaj więcej

 • Diety w delegacji należą się od początku wyjazdu

  Diety w delegacji należą się od początku wyjazdu

  Do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku serwisanta komputerowego należy naprawa sprzętu dostarczanego przez klientów do siedziby firmy lub w miejscu jego użytkowania przez klientów. W umowie o pracę wskazano, że miejscem jego pracy jest obszar województwa mazowieckiego. W jaki sposób należy naliczyć mu diety z tytułu podróży służbowej w przypadku konieczności wyjazdu poza teren tego województwa – czy od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania lub siedziby firmy, czy dopiero od chwili przekroczenia granicy województwa? Jak rozliczać czas pracy pracowników odbywających podróże służbowe?

  czytaj więcej

 • Zmiana danych w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić?

  Zmiana danych w urzędzie skarbowym. Jak to zrobić?

  W tym celu konieczne jest wypełnienie formularza ZAP-3. W ten sposób poinformujemy urząd nie tylko o nowym rachunku bankowym, lecz także o zmianie adresu zamieszkania.

  czytaj więcej

 • Nielegalna imigracja w USA. Czy Trump zrobi więcej niż Obama?

  Nielegalna imigracja w USA. Czy Trump zrobi więcej niż Obama?

  Prezydent elekt Donald Trump zapewnia, że walka z nielegalną imigracją to jego priorytet. Ale już za prezydentury Baracka Obamy z kraju deportowano rekordowe 2,5 mln imigrantów, a od ostatniej recesji więcej Meksykanów wyjechało niż przyjechało do USA.

  czytaj więcej

 • Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Pracownik niepełnoetatowy: Rozliczanie sczepnienia, zapomogi pieniężnej i wizyty w sądzie

  Zatrudniamy pracownicę na 3/4 etatu, z wynagrodzeniem 2550 zł. W listopadzie skorzystała ze szczepienia przeciw grypie o wartości 35 zł, z tym że zgodnie z regulaminem wynagradzania pracownicy objęci szczepieniem dopłacają po 5 zł do ampułki.

  czytaj więcej

 • Gdzie należy złożyć PIT? Dowiedz się, który urząd skarbowy jest właściwy

  Gdzie należy złożyć PIT? Dowiedz się, który urząd skarbowy jest właściwy

  Właściwość miejscowa urzędu skarbowego określana jest na podstawie ostatniego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Złożenie przez pomyłkę deklaracji do niewłaściwego urzędu nie poniesie jednak ze sobą negatywnych konsekwencji dla podatnika.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników