pkwiu

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) – pierwsza polska klasyfikacja produktów, znajdujących się w polskim obiegu gospodarczym.


 • W sprawach VAT nadal rządzi klasyfikacja statystyczna

  W sprawach VAT nadal rządzi klasyfikacja statystyczna

  Trzy lata temu resort finansów przekonywał, że odchodzi od Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Jednak w praktyce nic takiego się nie stało.

  czytaj więcej

 • Przewóz po budowie. Pytać można, ale bez gwarancji ochrony

  Przewóz po budowie. Pytać można, ale bez gwarancji ochrony

  Ile jest warta interpretacja indywidualna dotycząca odwrotnego obciążenia, w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia, iż nie rozstrzyga prawidłowości klasyfikacji PKWiU 2008 usługi dokonanej przez podatnika?

  czytaj więcej

 • Lakiernicy też z odwrotnym obciążeniem

  Lakiernicy też z odwrotnym obciążeniem

   VAT od usługi polegającej na naniesieniu powłoki antygraffiti na ekrany akustyczne rozlicza zamawiający, a nie wykonawca - potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

  Wyższy VAT na wodę z butelki zgodny z prawem UE

  Woda butelkowana i z kranu to dwa różne produkty i dlatego podatek na nie może być inny – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • VAT przy usługach budowlanych: Firmy budowlane nadal nie wiedzą, jak działać

  VAT przy usługach budowlanych: Firmy budowlane nadal nie wiedzą, jak działać

  Firmy budowlane nadal nie wiedzą, czy mogą dzielić świadczenia złożone, jak sprawdzić, czy świadczą usługę jako podwykonawcy, oraz w jaki sposób rozliczać podatek, gdy refakturują jedynie część wykonanej usługi

  czytaj więcej

 • Dziedzic: Pakiet przewozowy będzie rozszerzany

  Dziedzic: Pakiet przewozowy będzie rozszerzany

  - Olej rzepakowy również zostanie objęty pakietem. Liczymy, że najpóźniej do końca roku uda się przeprowadzić odpowiednie zmiany w przepisach - zapewnia Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów. 

  czytaj więcej

 • Carsharing z ulgowym VAT? Nie ma szans

  Carsharing z ulgowym VAT? Nie ma szans

  Gminy, które uważają, że współdzielenie pojazdów to uzupełnienie komunikacji miejskiej, a więc prawo do 8-procentowej stawki podatku, mogą się na tym boleśnie przejechać. Fiskus nie pozostawia złudzeń.

  czytaj więcej

 • Lizaki lodowe są ze stawką 5 proc.

  Lizaki lodowe są ze stawką 5 proc.

  Lody wodne to towar podobny do lodów, a nie do napojów bezalkoholowych – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Jakie stawki VAT? Fiskusowi trudno rozstać się ze starą PKWiU

  Jakie stawki VAT? Fiskusowi trudno rozstać się ze starą PKWiU

  Do końca 2018 r. podatnicy mają stosować klasyfikację wyrobów i usług sprzed 10 lat . Mimo że od dwóch lat jest już nowa. Skutek? Ciągła niepewność co do stawek VAT.

  czytaj więcej

 • Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

  Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

    - Zaproponujemy wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej w formie decyzji administracyjnej, która wiążąco rozstrzygnie, na jakim poziomie powinien być opodatkowany dany produkt - Wojciech Śliż dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów. 

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 25 września 2017

  Poradnia podatkowa z 25 września 2017

  ● Kiedy można używać skróconej nazwy firmy na fakturze● Jaka stawka VAT obowiązuje na len mielony● Czy świadczona na rzecz sąsiedniego powiatu usługa badania dzieci pod względem psychologicznym podlega VAT● Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  czytaj więcej

 • Monitoring przewozu nie dotyczy małych opakowań

  Monitoring przewozu nie dotyczy małych opakowań

   Sprzedaż olejów – rzepakowego, słonecznikowego – np. do hurtowni nie jest objęta monitoringiem przewozu, jeżeli są one przewożone w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 26 kg lub 26 l – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Kiedy dostawa instalacji gazów medycznych jest z obniżoną stawką

  Kiedy dostawa instalacji gazów medycznych jest z obniżoną stawką

  Spółka (podatnik VAT czynny) jest producentem instalacji gazów medycznych. Zlecenie wykonania takiej instalacji w szpitalu spółka otrzymała od firmy X (podatnik VAT czynny), która z kolei na podstawie umowy zawartej ze szpitalem (podatnik VAT czynny) jest generalnym wykonawcą. W ramach umowy o podwykonawstwo spółka wykona kompletną instalację gazów medycznych wraz z montażem paneli elektryczno-gazowych, nadłóżkowych.

  czytaj więcej

 • Kreda granulowana jest ze stawką 23 proc.

  Kreda granulowana jest ze stawką 23 proc.

  Wyrok NSA dotyczy rynku o obrotach szacowanych na ok. 12 mld zł rocznie. Zdaniem przedstawicieli branży wyższa stawka podatku może prowadzić do zwiększenia konkurencyjności.

  czytaj więcej

 • Interpretacja będzie dawać realną ochronę: KIS oceni klasyfikację statystyczną towaru lub usługi

  Interpretacja będzie dawać realną ochronę: KIS oceni klasyfikację statystyczną towaru lub usługi

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej musi ocenić podaną przez podatnika klasyfikację statystyczną towaru lub usługi – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Takie stanowisko ma kolosalne znaczenie dla wszystkich podatników VAT.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Nie wszystko można wybudować na terenie przeznaczonym pod usługi rzemieślnicze

  Nie wszystko można wybudować na terenie przeznaczonym pod usługi rzemieślnicze

  Spółka z o.o., której jestem udziałowcem, zamierza wybudować zakład służący do produkcji transformatorów. Zgodnie z planem miejscowym na terenie przeznaczonym pod inwestycję mogą być realizowane usługi rzemiosła o uciążliwości zamykającej się w granicach własnych terenu. Wójt po rozpatrzeniu wniosku ustalił środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia. Określił ponadto szczegółowe warunki, którym powinno ono odpowiadać. Uwzględnił przy tym wskazania regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz dane wynikające z raportu oddziaływania na środowisko. Jednak właściciele sąsiedniej działki odwołali się i organ drugiej instancji uchylił decyzję środowiskową. Według niego przedsięwzięcie będzie niezgodne z zapisami planu: nie będzie realizowane w oparciu o przepisy ustawy o rzemiośle. Plan miejscowy jednak wprost nie odnosi się do tej regulacji. Czy zasadnie uchylono decyzję środowiskową?

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe stawki VAT: Fast foody w nieustającym sporze z fiskusem

  Kłopotliwe stawki VAT: Fast foody w nieustającym sporze z fiskusem

  Na paragonie za kurczaka z KFC czy kanapkę w Burger Kingu sprzedawca dolicza 5 proc. VAT. Natomiast McDonald's i Circle K stosują 8-proc. stawkę. Od lutego br. wyższy podatek na hot dogi będzie też na stacjach Orlen.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników