pkwiu

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) – pierwsza polska klasyfikacja produktów, znajdujących się w polskim obiegu gospodarczym.


 • Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

  Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

    - Zaproponujemy wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej w formie decyzji administracyjnej, która wiążąco rozstrzygnie, na jakim poziomie powinien być opodatkowany dany produkt - Wojciech Śliż dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów. 

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 25 września 2017

  Poradnia podatkowa z 25 września 2017

  ● Kiedy można używać skróconej nazwy firmy na fakturze● Jaka stawka VAT obowiązuje na len mielony● Czy świadczona na rzecz sąsiedniego powiatu usługa badania dzieci pod względem psychologicznym podlega VAT● Co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  czytaj więcej

 • Monitoring przewozu nie dotyczy małych opakowań

  Monitoring przewozu nie dotyczy małych opakowań

   Sprzedaż olejów – rzepakowego, słonecznikowego – np. do hurtowni nie jest objęta monitoringiem przewozu, jeżeli są one przewożone w opakowaniach jednostkowych nie większych niż 26 kg lub 26 l – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • Kiedy dostawa instalacji gazów medycznych jest z obniżoną stawką

  Kiedy dostawa instalacji gazów medycznych jest z obniżoną stawką

  Spółka (podatnik VAT czynny) jest producentem instalacji gazów medycznych. Zlecenie wykonania takiej instalacji w szpitalu spółka otrzymała od firmy X (podatnik VAT czynny), która z kolei na podstawie umowy zawartej ze szpitalem (podatnik VAT czynny) jest generalnym wykonawcą. W ramach umowy o podwykonawstwo spółka wykona kompletną instalację gazów medycznych wraz z montażem paneli elektryczno-gazowych, nadłóżkowych.

  czytaj więcej

 • Kreda granulowana jest ze stawką 23 proc.

  Kreda granulowana jest ze stawką 23 proc.

  Wyrok NSA dotyczy rynku o obrotach szacowanych na ok. 12 mld zł rocznie. Zdaniem przedstawicieli branży wyższa stawka podatku może prowadzić do zwiększenia konkurencyjności.

  czytaj więcej

 • Interpretacja będzie dawać realną ochronę: KIS oceni klasyfikację statystyczną towaru lub usługi

  Interpretacja będzie dawać realną ochronę: KIS oceni klasyfikację statystyczną towaru lub usługi

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej musi ocenić podaną przez podatnika klasyfikację statystyczną towaru lub usługi – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Takie stanowisko ma kolosalne znaczenie dla wszystkich podatników VAT.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Nie wszystko można wybudować na terenie przeznaczonym pod usługi rzemieślnicze

  Nie wszystko można wybudować na terenie przeznaczonym pod usługi rzemieślnicze

  Spółka z o.o., której jestem udziałowcem, zamierza wybudować zakład służący do produkcji transformatorów. Zgodnie z planem miejscowym na terenie przeznaczonym pod inwestycję mogą być realizowane usługi rzemiosła o uciążliwości zamykającej się w granicach własnych terenu. Wójt po rozpatrzeniu wniosku ustalił środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia. Określił ponadto szczegółowe warunki, którym powinno ono odpowiadać. Uwzględnił przy tym wskazania regionalnego dyrektora ochrony środowiska oraz dane wynikające z raportu oddziaływania na środowisko. Jednak właściciele sąsiedniej działki odwołali się i organ drugiej instancji uchylił decyzję środowiskową. Według niego przedsięwzięcie będzie niezgodne z zapisami planu: nie będzie realizowane w oparciu o przepisy ustawy o rzemiośle. Plan miejscowy jednak wprost nie odnosi się do tej regulacji. Czy zasadnie uchylono decyzję środowiskową?

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe stawki VAT: Fast foody w nieustającym sporze z fiskusem

  Kłopotliwe stawki VAT: Fast foody w nieustającym sporze z fiskusem

  Na paragonie za kurczaka z KFC czy kanapkę w Burger Kingu sprzedawca dolicza 5 proc. VAT. Natomiast McDonald's i Circle K stosują 8-proc. stawkę. Od lutego br. wyższy podatek na hot dogi będzie też na stacjach Orlen.

  czytaj więcej

 • Wirtualny zarobek na bitcoinie bez 3-proc. ryczałtu

  Wirtualny zarobek na bitcoinie bez 3-proc. ryczałtu

   Opodatkowana jest nie tylko zamiana kryptowaluty na realny pieniądz, ale też na inną cyfrową walutę – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

  czytaj więcej

 • Bagietka to ciastko, pieczywo czy pizza

  Bagietka to ciastko, pieczywo czy pizza

  Wprawdzie podatnicy mogą korzystać z pomocy Głównego Urzędu Statystycznego, ale PKWiU jest na tyle szczegółowa, że jeden produkt może być klasyfikowany w ramach kilku grupowań.

  czytaj więcej

 • VAT: O tym, czym jest bagietka, decyduje jej producent. Ale tylko do czasu kontroli

  VAT: O tym, czym jest bagietka, decyduje jej producent. Ale tylko do czasu kontroli

  Wydając interpretację, fiskus nie musi badać, czym jest dany produkt, ani ustalać, jaką opinię na jego temat ma przeciętny konsument – potwierdził NSA.

  czytaj więcej

 • Co decyduje o stawce VAT? Chipsy kukurydziane nie są ziemniaczane

  Co decyduje o stawce VAT? Chipsy kukurydziane nie są ziemniaczane

  O stawce VAT decyduje skład surowcowy produktów, a nie ich wygląd, ekspozycja na półkach sklepowych ani okoliczności, w jakich się je spożywa – orzekł wczoraj NSA.

  czytaj więcej

 • Resort nie składa broni w walce o VAT. Koniec z wystawianiem faktur w zamian za paragony bez NIP

  Resort nie składa broni w walce o VAT. Koniec z wystawianiem faktur w zamian za paragony bez NIP

  Sprzedawca, który tak zrobi, zapłaci podwójny podatek. Zakłada to opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw.

  czytaj więcej

 • Trzeba wyjaśnić, dlaczego kreda jest z 8-proc. VAT

  Trzeba wyjaśnić, dlaczego kreda jest z 8-proc. VAT

  Nawet jeżeli minister finansów zmienia interpretację i przychyla się do stanowiska podatnika, musi uzasadnić, dlaczego to zrobił – orzekł NSA

  czytaj więcej

 • Przepisy nie chronią podatników przed niezawinionym konfliktem z fiskusem. Konstytucja biznesu nic nie zmieni

  Przepisy nie chronią podatników przed niezawinionym konfliktem z fiskusem. Konstytucja biznesu nic nie zmieni

  Ani dopiero co uchwalone prawo przedsiębiorców, ani przepisy, które rok temu miały na celu – jak brzmiał tytuł ustawy – poprawić otoczenie prawne przedsiębiorców nie uchronią podatników przed niezawinionym konfliktem z fiskusem. A w konsekwencji często także jego finansowymi skutkami.

  czytaj więcej

 • Gdy podatnik nie poda PKWiU, nie otrzyma interpretacji

  Gdy podatnik nie poda PKWiU, nie otrzyma interpretacji

  Jeśli pytający w opisie stanu faktycznego nie wymieni symbolu klasyfikacji statystycznej, nie ma co liczyć na odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • MF proponuje, aby cztery razy mniej towarów było objętych obniżoną stawką VAT

  MF proponuje, aby cztery razy mniej towarów było objętych obniżoną stawką VAT

  Resort finansów chce czterokrotnie zmniejszyć liczbę towarów, objętych obniżoną stawką VAT - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Paweł Gruza. Jego zdaniem jest też potrzeba napisania całkiem nowej ustawy o CIT.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników