pit 36

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pit 36. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pit 36.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Wiceminister finansów: My, jako fiskus, naprawdę nie chcemy więcej niż 19 proc. z realnego zysku przedsiębiorstw

  Są dowody, że uczciwy podatkowo rynek oznacza większe dochody firm. Myślę, że każda branża odczuje w niedalekiej przyszłości lepsze, równiejsze boisko do rynkowej gry – zapowiada wiceminister finansów w rozmowie z przedstawicielem przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Dwa plus dwa równa się pięć? Pieniądze gmin każdy liczy inaczej

  Dwa plus dwa równa się pięć? Pieniądze gmin każdy liczy inaczej

  Dochody ogółem JST systematycznie rosną, argumentuje rząd w odpowiedzi na zarzuty Rady Europy. Owszem nadwyżki operacyjne są, ale resort finansów posługuje się kwotami brutto, a one nie pokazują np. zobowiązań z tytułu spłaty odsetek, rat kapitałowych, wykupu obligacji itp. To zafałszowuje rzeczywistość – ripostują samorządowcy.

  czytaj więcej

 • Jak zaoszczędzić rozliczając PIT, czyli ulgi i odliczenia w 2019 roku

  Jak zaoszczędzić rozliczając PIT, czyli ulgi i odliczenia w 2019 roku

  Tylko do końca miesiąca można rozliczyć się ze skarbówką za 2018 rok. Podatnicy składający PIT-37 lub PIT-38 za sprawą usługi Twój e-PIT nie muszą jednak tego robić. Brak reakcji z ich strony będzie dla urzędników oznaczał akceptację gotowych zeznań podatkowych. Warto jednak sprawdzić przygotowaną deklarację, chociażby ze względu na możliwość z uzyskania ulg, dzięki którym można zyskać przy zwrocie podatku.

  czytaj więcej

 • Czerwińska: Ryzykować można własnymi pieniędzmi a nigdy publicznymi [WYWIAD DGP]

  Czerwińska: Ryzykować można własnymi pieniędzmi a nigdy publicznymi [WYWIAD DGP]

  - Żaden minister finansów nie jest szczególnie zachwycony jeśli pojawia się, zwłaszcza w trakcie roku budżetowego, wymagające wyzwanie do sfinansowania - mówi w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

  czytaj więcej

 • Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  Czy pracownikowi przysługują odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

  W naszej firmie wynagrodzenia są wypłacane ostatniego dnia miesiąca. Mamy trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w lutym pracował w dwie soboty w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych, które częściowo przypadły na porę nocną.

  czytaj więcej

 • Prawo cywilne nie jest wytrychem dla fiskusa

  Prawo cywilne nie jest wytrychem dla fiskusa

  Państwo może sięgać po instrumenty cywilnoprawne w celu odzyskania swoich należności, ale nie może ich nadużywać, by uzyskać świadczenia, które w innym postępowaniu – administracyjnym – zostały zgodnie z przepisami oddalone – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Spory podatkowe: Prawie jedna trzecia skarg kasacyjnych dotyczy interpretacji

  Spory podatkowe: Prawie jedna trzecia skarg kasacyjnych dotyczy interpretacji

  W sprawach wymiarowych ciągle górą jest fiskus, w interpretacyjnych – częściej wygrywają podatnicy.

  czytaj więcej

 • Podwójny klincz akcyzowy

  Podwójny klincz akcyzowy

  Witold Włodarczyk: „Polska wódka” to marka, która mogła by być lokomotywą także dla innych produktów rolnych. Politycy w kuluarach przyznają nam rację, ale dalej nikt w tej sprawie nie robi nic

  czytaj więcej

 • MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.

  MF ujawniło zmiany w PIT od 2020 r.

  Dochody opodatkowane według skali podatkowej będą objęte stawką 17 proc., zamiast dzisiejszej 18 proc. Niezależnie od tego pracownicy będą mieli wyższe koszty odliczane od przychodu. Wszystko to już od 1 stycznia 2020 r.

  czytaj więcej

 • KPMG: Warto opracować nową skalę podatku PIT. Obecnie mamy już 4 stawki

  KPMG: Warto opracować nową skalę podatku PIT. Obecnie mamy już 4 stawki

  Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obniżenia stawki podatku PIT z 18% do 17% spowoduje, że po zmianach w praktyce skala podatkowa będzie się składała z 4 stawek - z uwzględnieniem stawki zerowej i tzw. daniny solidarnościowej. Według KPMG, warto opracować nową skalę podatkową.

  czytaj więcej

 • Obniżka PIT i zwolnienie młodych z podatku. Co to oznacza dla podatników?

  Obniżka PIT i zwolnienie młodych z podatku. Co to oznacza dla podatników?

  O ile pomniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc. ze względu na powszechny charakter zmiany oceniane jest pozytywnie, o tyle zerowy PIT wciąż budzi obawy o nierówne traktowanie. Zmiany w PIT, choć dobre dla podatników, oznaczają też straty dla samorządów.

  czytaj więcej

 • Władze lokalne pod kreską. Rząd: Samorządy w ostatnich latach się bogacą

  Władze lokalne pod kreską. Rząd: Samorządy w ostatnich latach się bogacą

  DGP dotarł do wyliczeń samorządowców dotyczących ich sytuacji finansowej. Wynika z nich, że aż 317 JST było w zeszłym roku pod kreską. Rząd konsekwentnie odpowiada, że samorządy w ostatnich latach się bogacą

  czytaj więcej

 • Jak od 1 sierpnia 2019 r. rozliczać zerowy PIT dla młodych

  Jak od 1 sierpnia 2019 r. rozliczać zerowy PIT dla młodych

  1 sierpnia 2019 r. wchodzi w życie uchwalona 4 lipca 2019 r. nowelizacja m.in. ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387). Na jej podstawie z PIT zostały zwolnione przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów-zleceń, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (dodany do art. 21 ust. 1 nowy pkt 148 ustawy o PIT).

  czytaj więcej

 • Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Pod jakim adresem zarejestrować jednoosobową działalność?

  Osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą dla potrzeb podatkowych posługuje się adresem zamieszkania. W przypadku osób fizycznych, zarówno dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i VAT wyznacznikiem właściwości organu podatkowego jest miejsce zamieszkania. Jest tak niezależnie od tego, czy dana osoba ma inne miejsce zamieszkania niż miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Miejsce zamieszkania zgłaszane jest organowi podatkowemu m.in. w formularzu VAT-R składanym celem uzyskania statusu czynnego podatnika VAT.

  czytaj więcej

 • Resort pracy i UODO tłumaczą, kiedy pozyskiwać adresy: zamieszkania, zameldowania i do korespondencji

  Resort pracy i UODO tłumaczą, kiedy pozyskiwać adresy: zamieszkania, zameldowania i do korespondencji

  Ale, niestety, urzędy nie ułatwiają pracy kadrowym. Zresztą tak samo, jak prawo. Nie wszystkiego zawsze można wymagać i nie o wszystko pytać w kwestionariuszu osobowym. Na dodatek uzyskane informacje trzeba przechowywać w różnych miejscach.

  czytaj więcej

 • Polska klasa średnia nie sprzeciwa się programom socjalnym. Po części sama z nich korzysta

  Polska klasa średnia nie sprzeciwa się programom socjalnym. Po części sama z nich korzysta

  Wbrew stereotypom polska klasa średnia nie jest przeciwna programom socjalnym. Być może dlatego, że jej część sama z nich korzysta.

  czytaj więcej

 • Piontkowski: Pieniądze na oświatę dla samorządów to nie tylko subwencja oświatowa

  Piontkowski: Pieniądze na oświatę dla samorządów to nie tylko subwencja oświatowa

  Samorządy dostają pieniądze na zadania oświatowe nie tylko z subwencji oświatowej. Płyną one też z dotacji na przedszkola, subwencji ogólnej czy programu "Aktywna tablica" – przypomniał w czwartek na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Polskie podatki mało przyjazne dla biznesu. Gorsza jest tylko Francja

  Polskie podatki mało przyjazne dla biznesu. Gorsza jest tylko Francja

  Pod względem konkurencyjności systemu opodatkowania zajmujemy w Europie przedostatnie miejsce. Ostatnia jest Francja. Najbardziej konkurencyjny system ma Estonia. Takie wyniki przedstawiła amerykańska organizacja Tax Foundation w najnowszym rankingu „International Tax Competitiveness Index 2019”.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników