PESEL

PESEL – skrót od nazwy "Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności".


 • Marczuk: Ćwierć miliona wniosków o 500 plus online w tym 95 proc. przez banki

  Marczuk: Ćwierć miliona wniosków o 500 plus online w tym 95 proc. przez banki

  Ćwierć miliona wniosków o świadczenie z programu 500 plus złożono dotychczas przez internet; 95 proc. z nich - za pośrednictwem banków - poinformował PAP wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Zaapelował, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję, bo zdarzają się błędy.

  czytaj więcej

 • MF: Urzędy skarbowe otwarte w sobotę

  MF: Urzędy skarbowe otwarte w sobotę

  W sobotę urzędy skarbowe w całej Polsce będą otwarte dla podatników, w wielu zostaną uruchomione stanowiska, gdzie będzie można złożyć e-deklarację przy pomocy usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR) - poinformowało Ministerstwo Finansów.

  czytaj więcej

 • Jakie dane pacjenta zbierają podmioty lecznicze

  Jakie dane pacjenta zbierają podmioty lecznicze

  Podmioty świadczące usługi zdrowotne finansowane ze środków publicznych mają obowiązek zbierania, gromadzenia i przekazywania jednostce finansującej dane osób korzystających z jej usług.

  czytaj więcej

 • Jak sporządzić skargę na czynność komornika

  Jak sporządzić skargę na czynność komornika

  Jej samodzielne przygotowanie przez przedsiębiorcę jest możliwe. Ważne, by zawierała niezbędne elementy przewidziane dla pisma procesowego. Pamiętać trzeba również o opłacie 100 zł

  czytaj więcej

 • Kamiński: Za rządów PO-PSL inwigilowano dziennikarzy, ich rodziny, uczestników demonstracji, blogerów

  Kamiński: Za rządów PO-PSL inwigilowano dziennikarzy, ich rodziny, uczestników demonstracji, blogerów

  ABW działała ponadstandardowo m.in. w sprawie marszu "Obudź się Polsko" i innych legalnych manifestacji ówczesnej opozycji i obrońców życia - powiedział w Sejmie minister -koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

  czytaj więcej

 • Nie zarejestrujesz pre-paida, karta będzie dezaktywowana

  Nie zarejestrujesz pre-paida, karta będzie dezaktywowana

  Operatorzy mają dwa miesiące na rozpoczęcie rejestracji kart przedpłaconych i czas do 2 stycznia 2017 r. na jej zakończenie. Potem wielu klientów może czekać wyłączenie telefonu

  czytaj więcej

 • Poseł także ma prawo do prywatności

  Poseł także ma prawo do prywatności

  Osoba sprawująca funkcję publiczną musi być przygotowana na medialna krytykę, jednak publikowanie jej numeru PESEL i adresu stanowi naganne przekroczenie granic prawa i przyzwoitości – uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Radca prawny musi liczyć się z krytyką

  Radca prawny musi liczyć się z krytyką

  Radca prawny – jeśli jest jednocześnie wiceprezesem samorządowego kolegium odwoławczego – nie może zabronić publikacji swojego zdjęcia zrobionego przed salą rozpraw. Musi też liczyć się z większą krytyką – uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

  czytaj więcej

 • Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

  Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego

  W postępowaniu spadkowym należy przedstawić dokumenty, które są niezbędne do wykazania więzi rodzinnych. Wystarczy więc uzyskanie skróconego, a nie pełnego odpisu aktu cywilnego. Dowiedz się jak go uzyskać.

  czytaj więcej

 • Play rozpoczyna rejestrację kart prepaid w swoich salonach

  Play rozpoczyna rejestrację kart prepaid w swoich salonach

  P4 - operator sieci Play - rozpoczyna rejestrację kart prepaid w swoich salonach, poinformowała prepaid marketing manager Play Małgorzata Dzięgielewska. "Za chwilę zacznie obowiązywać obowiązkowa rejestracja prepaid. Łącznie w Polsce szacujemy, że dotyczy to nawet 10 mln osób (w tym 2 mln nieletnich). Jednocześnie szacuje się, że na rynku jest łącznie ponad 26 mln kart prepaid. Nawet 80-90 % z nich jest niezarejestrowane" - powiedziała Dzięgielewska podczas spotkania z dziennikarzami.

  czytaj więcej

 • Jak zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych

  Jak zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych

  Podczas tych wakacji osoby, które chcą powierzyć pracę Ukraińcom, Białorusinom lub Gruzinom, mogą jeszcze skorzystać z prostej procedury, która wymaga jedynie złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy. Unia Europejska żąda, by od września zaostrzyć przepisy.

  czytaj więcej

 • Głosowanie w budżecie obywatelskim bez PESEL

  Głosowanie w budżecie obywatelskim bez PESEL

  Lokalne władze nie mogą zbierać numerów PESEL od mieszkańców biorących udział w głosowaniu nad podziałem pieniędzy z budżetu partycypacyjnego. Gmina musi więc zastosować inne metody identyfikacji.

  czytaj więcej

 • Obsługa klienta: Banki wprowadzają bezpłatny numer infolinii. W końcu

  Obsługa klienta: Banki wprowadzają bezpłatny numer infolinii. W końcu

  Bankowe infolinie rozszerzają swoje numery o komórki oraz numer bezpłatny. Zdalny kontakt z ubezpieczycielem tylko w teorii.

  czytaj więcej

 • Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno być na piśmie

  Porozumienie o wykorzystaniu urlopu podczas kolejnej umowy o pracę powinno być na piśmie

  30 czerwca kończy się umowa na czas określony z jednym z pracowników. Trwa od 1 października 2015 r. Od początku lipca chcemy zawrzeć kolejną. Pracownik w tym roku wykorzystał 16 godzin urlopu wypoczynkowego, a urlop za rok poprzedni ma w pełni wybrany. Czy w tym przypadku musimy przenieść niewykorzystany urlop na kolejną umowę? Czy trzeba to dokumentować w razie takiego przeniesienia?

  czytaj więcej

 • Policja w służbie bożka statystyki

  Policja w służbie bożka statystyki

  Przewałów w internecie było coraz więcej, co paskudziło statystyki kryminalne, więc zdecydowano, by wszystkie oszustwa internetowe przyporządkowano wydziałom gospodarczym. Tam spadło, tu wzrosło, wszyscy się cieszą - wyjaśnia Marcin Trybalski podinspektor policji w stanie spoczynku.

  czytaj więcej

 • Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Brak adresu pozwanego nie musi zamknąć drogi do procesu

  Mąż opuścił panią Karolinę kilka lat temu. Nie wymeldował się jednak i nie zabrał rzeczy ze wspólnego mieszkania. Co pewien czas przysyła pocztówkę z innego miasta, informując przy okazji, że nie zamierza wracać. – W tej sytuacji postanowiłam się rozwieść, ale nie znam miejsca pobytu męża. Czy mimo to mogę wnieść sprawę o rozwód – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników