państwo pozbyło

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu państwo pozbyło. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące państwo pozbyło.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Borys: Pieniędzmi z OFE będzie można dowolnie dysponować, ale dopiero na emeryturze [WYWIAD]

  Borys: Pieniędzmi z OFE będzie można dowolnie dysponować, ale dopiero na emeryturze [WYWIAD]

  Zamiana funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne to nie tylko ich prywatyzacja, ale realna budowa oszczędności na starość - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, główny architekt zmian w OFE.

  czytaj więcej

 • Prof. Nowak-Far: Walka z lichwą, czyli po co złemu kierowcy nowy samochód [OPINIA]

  Prof. Nowak-Far: Walka z lichwą, czyli po co złemu kierowcy nowy samochód [OPINIA]

  Lichwa w Polsce jest nielegalna i powinna być zwalczana. Jednak pomimo obowiązujących przepisów wciąż funkcjonuje i często ma się dobrze. Osoby czy też podmioty oferujące pożyczki w sposób niezgodny z prawem, narzucają nieuczciwe warunki, co prowadzi niejednokrotnie do utraty mieszkań, gospodarstw rolnych czy też przedsiębiorstw. Każde działanie organów państwa nakierowane na faktyczne ukróceniem lichwy witamy z satysfakcją – pod warunkiem jednak, że prowadzi ono do osiągnięcia zasadniczego celu, jakim jest ochrona wszystkich pożyczkobiorców przed lichwiarzami.

  czytaj więcej

 • To nie koniec sprawy WikiLeaks. Aresztowanie Assange'a tylko wzmocni jego legendę

  To nie koniec sprawy WikiLeaks. Aresztowanie Assange'a tylko wzmocni jego legendę

  Epopeja Juliana Assange’a zaczyna się raz jeszcze. Aresztowany w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie twórca WikiLeaks może zostać wydany USA.

  czytaj więcej

 • Kim jest bogacz, który stoi za Zełenskim?

  Kim jest bogacz, który stoi za Zełenskim?

  Znany komik, aktor i tancerz szedł do władzy jako nowa jakość spoza establishmentu, która zakwestionuje stare reguły gry. Faktycznie może być nową twarzą konserwującą stare układy oligarchiczne.

  czytaj więcej

 • Demokraci szykują Trumpowi gorącą końcówkę kadencji

  Demokraci szykują Trumpowi gorącą końcówkę kadencji

  Nawet jeśli raport Mullera nie stanowi aktu oskarżenia prezydenta i osób z jego otoczenia, to i tak dostarcza przeciwnikom Białego Domu wystarczająco dużo amunicji na półtora roku przed wyborami.

  czytaj więcej

 • Świeboda: Unia musi się pozbyć naiwnej wiary w to, że dobrą wolą jest w stanie wszystko w świecie osiągnąć [WYWIAD]

  Świeboda: Unia musi się pozbyć naiwnej wiary w to, że dobrą wolą jest w stanie wszystko w świecie osiągnąć [WYWIAD]

  - Pozbywamy się naiwności. Zaczynamy akceptować to, że na świecie panuje brutalna konkurencja, w której musimy walczyć o własne interesy - mówi Paweł Świeboda wiceszef Europejskiego Ośrodka Strategii Politycznej doradzającego przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude’owi Junckerowi.

  czytaj więcej

 • Media i ekspert o porażkach dwóch lat prezydentury Macrona

  Media i ekspert o porażkach dwóch lat prezydentury Macrona

  Prezydent Francji Emmanuel Macron obchodzi we wtorek drugą rocznicę wyboru na prezydenta. Francuskie media starają się tłumaczyć porażki młodego przywódcy, który miał zmienić oblicze Francji i stać się liderem "nowej Europy".

  czytaj więcej

 • Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Miłosz: Upadek mitu WSI, czyli bardziej o nielocie niż cabinet noir

  Wojskowe Służby Informacyjne w III RP są synonimem spisku i zła. Jako instytucja miały wyrwać się spod kontroli państwa. Do tego były siedliskiem funkcjonariuszy z rodowodem w PRL. Mówiono o nich jako organizacji – spadochronie dla funkcjonariuszy dawnych: Wojskowej Służby Wewnętrznej (kontrwywiad) i II Zarządu Sztabu Generalnego (wywiad wojskowy). I faktycznie, zdecydowana większość ludzi przyjętych do WSI w momencie powstania w 1991 r. miała za sobą karierę w komunistycznych służbach przed upadkiem komunizmu. Dla jej opisu funkcjonowało także określenie „długie ramię Moskwy”, które było tytułem książki historyka Sławomira Cenckiewicza. Publikacja dotyczyła wywiadu wojskowego w latach 1943–1991. Dziś chyba najbardziej znanym przedstawicielem tej służby jest generał Marek Dukaczewski, który był przez kilka lat, w czasach gdy rządziła koalicja SLD-PSL, jej szefem.

  czytaj więcej

 • To tylko tupolewizm. Arabski nie czytał instrukcji HEAD przed katastrofą w Smoleńsku

  To tylko tupolewizm. Arabski nie czytał instrukcji HEAD przed katastrofą w Smoleńsku

  Szef kancelarii premiera Tuska podczas przesłuchania przed komisją Millera w 2010 r. przyznał, że przed katastrofą smoleńską nie znał treści instrukcji HEAD. Przez dziewięć lat słowa te pozostawały niejawne. Upubliczniono je dopiero wczoraj.

  czytaj więcej

 • Banki nie będą miały zdolności wspierania gospodarki. Rosnące obciążenia odczują klienci [DEBATA]

  Banki nie będą miały zdolności wspierania gospodarki. Rosnące obciążenia odczują klienci [DEBATA]

  Warunki działania banków stały się tak trudne, że mogą pojawić się problemy z finansowaniem gospodarki. Klienci odczują również wzrost cen usług bankowych – oceniają najważniejsi przedstawiciele sektora. W ubiegłym roku ich banki okazały się najlepsze w konkursie „Gwiazdy Bankowości” organizowanym przez DGP i firmę PwC. Na początku czerwca rozstrzygnięcie piątej edycji konkursu.

  czytaj więcej

 • Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  - Amerykanie na pytanie czym się różni śmierć od podatków odpowiadają, że parlament nie spotyka się raz w roku żeby uczynić śmierć jeszcze bardziej dotkliwą. W moim przekonaniu to zdanie bardzo trafnie obrazuje z czym polscy podatnicy musieli się borykać przez ostatnie 30 lat – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii ALTO.

  czytaj więcej

 • Kaczyński: Nie ma powodu, by pary homoseksualne mogły adoptować dzieci. Musimy odeprzeć szturm "antykultury"

  Kaczyński: Nie ma powodu, by pary homoseksualne mogły adoptować dzieci. Musimy odeprzeć szturm "antykultury"

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na niedzielnej konwencji regionalnej PiS w Szczecinie bezwzględne karanie za pedofilię oraz podniesienie wieku, od którego kontakty seksualne uważa się za pedofilię. Jak dodał, bezwzględnie karani za pedofilię będą wszyscy, szczególnie surowo ci, którym powierzono opiekę nad dziećmi, również księża.

  czytaj więcej

 • Jurasz: Romans nacjonalizmu z religią może nas wiele kosztować [OPINIA]

  Jurasz: Romans nacjonalizmu z religią może nas wiele kosztować [OPINIA]

  W przewidywalnej do bólu propagandzie obozu rządzącego pojawiły się ostatnio dwa nowe elementy. Po pierwsze, strach przed Konfederacją – sojuszem narodowców i skrajnej prawicy z udziałem Grzegorza Brauna, działaczki ruchów chcących całkowitego zakazu aborcji Kai Godek i innych. Po drugie – próby sugerowania, że PiS to tak naprawdę partia obrońców wiary katolickiej. Wszystko powyższe to novum na polskiej scenie politycznej. Nigdy do tej pory partia rządząca nie czuła się zagrożona realnie przez skrajną prawicę, skutecznie zagospodarowując również ten elektorat. Nigdy też do tej pory aż tak jawnie nie sugerowano związków PiS z Kościołem i katolicyzmem. Okazuje się jednak, że w historii wszystko już było. Tyle że skończyło się zupełnie inaczej, niż było to planowane.

  czytaj więcej

 • Podsłuchiwanie policji? Ugruntowana latami świecka tradycja [OPINIA]

  Podsłuchiwanie policji? Ugruntowana latami świecka tradycja [OPINIA]

  Gdy w ubiegłym tygodniu publikowaliśmy tekst poświęcony wyjaśnieniom byłego szefa kancelarii premiera Donalda Tuska po katastrofie smoleńskiej przed komisją Millera, nie przypuszczaliśmy, że kolejny przykład teoretyczności państwa pojawi się tak szybko. Tomasz Arabski przekonywał, że nie znał treści instrukcji HEAD przed jej podpisaniem. A Monika Boniecka, w 2010 r. zastępca dyrektora generalnego KPRM, o organizacji lotów VIP-ów przed tą samą komisją mówiła jako „ugruntowanej latami świeckiej tradycji”. Jakby tego było mało, w czwartek w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM następca Arabskiego w KPRM – Michał Dworczyk z PiS – z rozbrajającą szczerością podbił stawkę, przyznając, że również instrukcji w całości nie czytał.

  czytaj więcej

 • Żurek o zmianach w sądownictwie: neoKRS, TK-wydmuszka i sędziowie składający hołdy lenne politykom [POLEMIKA]

  Żurek o zmianach w sądownictwie: neoKRS, TK-wydmuszka i sędziowie składający hołdy lenne politykom [POLEMIKA]

  Nawet jeżeli odziedziczyliśmy stuletni dom, który nie jest domem naszych marzeń, ale nie mamy innej możliwości zamieszkania, to sukcesywnie i planowo go remontujemy i unowocześniamy zamiast podkładać ładunki wybuchowe pod fundamenty.

  czytaj więcej

 • Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Reindustrializacja, czyli gospodarka w czasach Przemysłu 4.0

  Podczas sesji „Przemysł w Europie” paneliści próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o to, ile produkcji, a ile usług w gospodarce, oraz wskazać niezbędne zmiany strukturalne i kierunki wsparcia rozwoju przez państwa. Największy nacisk położono zaś na kwestię zmniejszania energochłonności poprzez zwiększenie efektywności energetycznej

  czytaj więcej

 • Unia chce objąć ochroną pracujących w ramach gig economy. Jednak ostateczną decyzję pozostawia państwom członkowskim

  Unia chce objąć ochroną pracujących w ramach gig economy. Jednak ostateczną decyzję pozostawia państwom członkowskim

  Osoby korzystające z takich platform jak Uber czy Deliveroo miałyby zyskać prawa pracownicze. Taki scenariusz nie jest zupełnie wykluczony – i to mimo że unijna dyrektywa, która miała to regulować, została osłabiona

  czytaj więcej

 • Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Pasterze grzechów, czyli o historii przestępstw wśród księży

  Za sprawą długoletnich wysiłków hierarchów polski Kościół trwoni kapitał społecznego zaufania, na jaki sobie zapracował za czasów PRL. Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, choć wstrząsający, to jedynie kamyczek, który ruszył lawinę. Głazy kumulowały się latami, gdy pod dywan zamiatano sprawy duchownych dopuszczających się przestępstw lub co najmniej występków etycznych. Zarówno tych, którzy kariery robili dzięki współpracy z komunistyczną bezpieką, jak i tych czujących pociąg do ministrantów, małych dziewczynek, alkoholu, pieniędzy i wystawnego życia.

  czytaj więcej

 • Słowik: Sędzia. Klasa średnia plus [OPINIA]

  Słowik: Sędzia. Klasa średnia plus [OPINIA]

  To nie stan posiadania odziera część środowiska sędziowskiego z elementarnej empatii.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników