państwa bałkańskie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu państwa bałkańskie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące państwa bałkańskie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Bułgaria: 65 żołnierzy skierowano do ochrony granicy z Grecją

  Bułgaria: 65 żołnierzy skierowano do ochrony granicy z Grecją

  Pododdział bułgarskiej armii, składający się z 65 wojskowych i sprzętu, głównie samochodów terenowych, skierowano w nocy z soboty na niedzielę do wzmocnienia ochrony granicy z Grecją, skąd wcześniej do Bułgarii nielegalnie przedostała się duża grupa migrantów.

  czytaj więcej

 • Dzieci komentują: Przybysze z gorszej strony świata

  Dzieci komentują: Przybysze z gorszej strony świata

  Jeszcze jakiś czas temu wyjeżdżaliśmy w miejsca dzisiaj ogarnięte wojną, strachem i chaosem. Byliśmy u NICH, więc teraz ONI chcą przyjechać do nas. Jak powinno się definiować to, często, ostatnio słyszane słowo? Kim jest ten dręczący ostatnio Europejczyków uchodźca? (Karolina Koper, 16 lat).

  czytaj więcej

 • Apokalipsa, której nie było: UE zatrzymała falę migrantów kosztem zgniłego kompromisu

  Apokalipsa, której nie było: UE zatrzymała falę migrantów kosztem zgniłego kompromisu

  Wbrew czarnym scenariuszom UE zatrzymała napływ migrantów. Wspólnota zrobiła to opieszale, kosztem zgniłego kompromisu z Turcją, kwestionując politykę otwartych drzwi promowaną przez Berlin. Ale zrobiła.

  czytaj więcej

 • Brexit ucieszy czeskich eurosceptyków

  Brexit ucieszy czeskich eurosceptyków

  Brytyjskie referendum ws. wystąpienia z Unii Europejskiej będzie z dużą uwagą śledzone za naszymi południowymi granicami. Od 1 lipca przewodnictwo w UE przejmuje Słowacja, dla której możliwy Brexit będzie nie lada wyzwaniem i może skomplikować realizację celów, które Bratysława stawiała sobie przed prezydencją. Z Brexitu cieszyć się będą natomiast czescy i słowaccy eurosceptycy, którzy w ostatnim czasie rosną w siłę, a brytyjskie „nie” dla Unii tylko doda im skrzydeł.

  czytaj więcej

 • Europa Środkowa: Nowe Indie Wielkiej Brytanii

  Europa Środkowa: Nowe Indie Wielkiej Brytanii

  Zwolennicy Brexitu próbują przekonywać, że Zjednoczone Królestwo jest wyjątkowe. Bardziej związane z byłymi koloniami niż z Europą. To teza, która doprowadzi Londyn do marginalizacji.

  czytaj więcej

 • Wyspiarze zabili EFTA, teraz mogą ją ożywić

  Wyspiarze zabili EFTA, teraz mogą ją ożywić

  Historia zatacza koło. W 1960 r. to właśnie z inicjatywy Wielkiej Brytanii powstała EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Z kolei początkiem marginalizacji EFTA była decyzja Londynu o wystąpieniu z niej i przystąpieniu do EWG, w ślad za czym poszły kolejne kraje. Brexit może zapoczątkować odwrócenie tego trendu – EFTA po raz pierwszy w historii może się poszerzyć o kraj opuszczający UE, a nie odwrotnie.

  czytaj więcej

 • Szczyt NATO: Dlaczego będziemy bronić Polski jak siebie

  Szczyt NATO: Dlaczego będziemy bronić Polski jak siebie

  27 maja prezydent Rosji Władimir Putin wystosował pod adresem Polski jasne ostrzeżenie: będziecie następni. Podczas spotkania w Atenach z greckim premierem Aleksisem Tsiprasem, które miało wzmocnić więzy ekonomiczne między oboma krajami, Putin stwierdził, że Rosja wycelowała już swoje pociski w bazę NATO Aegis Ashore w Rumunii, a Polska również wkrótce znajdzie się na celowniku. Polski komponent natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej znajduje się w budowie i ma osiągnąć zdolność operacyjną w 2018 r .

  czytaj więcej

 • Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło od stycznia

  Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło od stycznia

  Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło podczas ucieczki do bezpiecznych krajów w pierwszym półroczu 2016 roku. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

  czytaj więcej

 • Szef MSW Austrii odrzuca pomysł KE w sprawie pozwoleń na pracę dla uchodźców

  Szef MSW Austrii odrzuca pomysł KE w sprawie pozwoleń na pracę dla uchodźców

  Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka odrzucił w opublikowanym w czwartek wywiadzie propozycję Komisji Europejskiej w sprawie reformy unijnego systemu azylowego, która przewiduje m.in. przyznawanie pozwoleń na pracę osobom starającym się o azyl.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników