państwa bałkańskie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu państwa bałkańskie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące państwa bałkańskie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Brexit ucieszy czeskich eurosceptyków

  Brexit ucieszy czeskich eurosceptyków

  Brytyjskie referendum ws. wystąpienia z Unii Europejskiej będzie z dużą uwagą śledzone za naszymi południowymi granicami. Od 1 lipca przewodnictwo w UE przejmuje Słowacja, dla której możliwy Brexit będzie nie lada wyzwaniem i może skomplikować realizację celów, które Bratysława stawiała sobie przed prezydencją. Z Brexitu cieszyć się będą natomiast czescy i słowaccy eurosceptycy, którzy w ostatnim czasie rosną w siłę, a brytyjskie „nie” dla Unii tylko doda im skrzydeł.

  czytaj więcej

 • Europa Środkowa: Nowe Indie Wielkiej Brytanii

  Europa Środkowa: Nowe Indie Wielkiej Brytanii

  Zwolennicy Brexitu próbują przekonywać, że Zjednoczone Królestwo jest wyjątkowe. Bardziej związane z byłymi koloniami niż z Europą. To teza, która doprowadzi Londyn do marginalizacji.

  czytaj więcej

 • Wyspiarze zabili EFTA, teraz mogą ją ożywić

  Wyspiarze zabili EFTA, teraz mogą ją ożywić

  Historia zatacza koło. W 1960 r. to właśnie z inicjatywy Wielkiej Brytanii powstała EFTA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Z kolei początkiem marginalizacji EFTA była decyzja Londynu o wystąpieniu z niej i przystąpieniu do EWG, w ślad za czym poszły kolejne kraje. Brexit może zapoczątkować odwrócenie tego trendu – EFTA po raz pierwszy w historii może się poszerzyć o kraj opuszczający UE, a nie odwrotnie.

  czytaj więcej

 • Szczyt NATO: Dlaczego będziemy bronić Polski jak siebie

  Szczyt NATO: Dlaczego będziemy bronić Polski jak siebie

  27 maja prezydent Rosji Władimir Putin wystosował pod adresem Polski jasne ostrzeżenie: będziecie następni. Podczas spotkania w Atenach z greckim premierem Aleksisem Tsiprasem, które miało wzmocnić więzy ekonomiczne między oboma krajami, Putin stwierdził, że Rosja wycelowała już swoje pociski w bazę NATO Aegis Ashore w Rumunii, a Polska również wkrótce znajdzie się na celowniku. Polski komponent natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej znajduje się w budowie i ma osiągnąć zdolność operacyjną w 2018 r .

  czytaj więcej

 • Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło od stycznia

  Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło od stycznia

  Blisko 3,7 tys. uchodźców zginęło lub zaginęło podczas ucieczki do bezpiecznych krajów w pierwszym półroczu 2016 roku. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformowała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

  czytaj więcej

 • Szef MSW Austrii odrzuca pomysł KE w sprawie pozwoleń na pracę dla uchodźców

  Szef MSW Austrii odrzuca pomysł KE w sprawie pozwoleń na pracę dla uchodźców

  Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka odrzucił w opublikowanym w czwartek wywiadzie propozycję Komisji Europejskiej w sprawie reformy unijnego systemu azylowego, która przewiduje m.in. przyznawanie pozwoleń na pracę osobom starającym się o azyl.

  czytaj więcej

 • Popławski: Kanclerz Merkel na równi pochyłej. Kryzysy zaczynają ją przerastać

  Popławski: Kanclerz Merkel na równi pochyłej. Kryzysy zaczynają ją przerastać

  Upadek Angeli Merkel nie nastąpi natychmiastowo, ale jej kariera polityczna znalazła się na równi pochyłej. Być może będzie w stanie wywalczyć jeszcze jedną nominację na kanclerza Niemiec, ale raczej nie dotrwa do końca kolejnej kadencji. Zbyt wiele europejskich problemów zostało przez nią zamiecionych pod dywan. Zbyt wiele z jej kapitału politycznego rozpłynęło się w czasie kryzysu migracyjnego. Zbyt mało w niej wizji rozwiązania problemów piętrzących się w Niemczech i reszcie Europy.

  czytaj więcej

 • Niemcy mają dość uchodźców. Zwłaszcza polskich

  Niemcy mają dość uchodźców. Zwłaszcza polskich

  Otwarcie Berlina na ofiary konfliktu zbrojnego w Syrii spowodowało mniejszą wyrozumiałość dla potencjalnych emigrantów, którzy do Unii dostali się przez nasz kraj. 394 obcokrajowców, głównie obywateli Federacji Rosyjskiej, czyli de facto Czeczenów, Niemcy w tym roku już do Polski odesłali. A to tylko mała część tych, których u siebie zlokalizowali i w sprawie których zgłosili się do polskiej Straży Granicznej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników