pamięci masowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pamięci masowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pamięci masowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wiceszef MSZ: Dajemy Rosjanom ostatnią szansę

  Wiceszef MSZ: Dajemy Rosjanom ostatnią szansę

  Cichocki: Kreml może mieć wątpliwości, czy sprzeciwiamy się jego polityce agresji, czy ją akceptujemy. Dlatego nasza reakcja powinna dotyczyć także Nord Stream 2

  czytaj więcej

 • Trwa żałoba narodowa po śmierci polskich górników w Czechach

  Trwa żałoba narodowa po śmierci polskich górników w Czechach

  W niedzielę o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

  czytaj więcej

 • Historia bardziej niż aktualna [OPINIA]

  Historia bardziej niż aktualna [OPINIA]

  Na podstawie sądowych i politycznych decyzji w Warszawie znów pojawiają się nazwy ulic, które w świetle ustawy dekomunizacyjnej powinny zniknąć z przestrzeni publicznej. Nonszalanckie podejście do polityki historycznej sprawia, że po niemal 30 latach transformacji wracają nazwy odwołujące się do osób, organizacji i wydarzeń promujących pozytywny obraz czasów zniewolenia, czasów PRL.

  czytaj więcej

 • Gry komputerowe mają już 70 lat [WYWIAD]

  Gry komputerowe mają już 70 lat [WYWIAD]

  Zimą 1948 roku opatentowano pierwszą grę komputerową. Nie spodziewano się, że to zaczątek nowego medium. Z prof. Mirosławem Filiciakiem, kulturoznawcą ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie rozmawiamy o tym, w jaki sposób gry zmieniły świat i stosunki społeczne.

  czytaj więcej

 • Lenistwo ma krótkie nogi, czyli o aktywności zawodowej kobiet

  Lenistwo ma krótkie nogi, czyli o aktywności zawodowej kobiet

  - Kobieta, zostając w domu, traci podwójnie: nie tylko nie wypracowuje emerytury, ale również nie inwestuje w siebie, co ma coraz większe znaczenie ze względu na kwalifikacje wymagane na rynku pracy - mówi Irena Kotowska profesor zwyczajny w Instytucie Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wiceprzewodnicząca Rady Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

  czytaj więcej

 • O polityku, który albo jest mitomanem, albo zdradza sekrety państwa

  O polityku, który albo jest mitomanem, albo zdradza sekrety państwa

  Zapytaliśmy osoby związane z dyplomacją i służbami specjalnymi o ocenę książki Radosława Sikorskiego. Wiceszef MSZ odpowiedzialny m.in. za politykę bezpieczeństwa i wschodnią Bartosz Cichocki uznał, że podawanie takich rewelacji jest nieodpowiedzialne. – Tak robi osoba, która żegna się z polityką. Trudno oceniać, gdy ktoś najpierw pisze, a potem myśli o tym, co napisał – powiedział w rozmowie z DGP Cichocki. Proszący o zachowanie anonimowości były pracownik polskich służb specjalnych zapewnia, że konwencja, w której jest utrzymana publikacja, jest co najmniej dziwna. – Miesza się wiele wątków. Bezwartościowe informacje przeplatane są bardzo wrażliwymi danymi – komentuje. – Wiele podawanych faktów jest bardzo prawdopodobnych. Nie oznacza to jednak, że po zaledwie kilku latach od tych wydarzeń należy je ujawniać. To co jest wartościowe dla dziennikarzy, nie musi służyć państwu – dodaje. Były wysokiej rangi polski dyplomata mówi wprost, że Sikorski poszedł za daleko. – Nie wierzyłem, że to się ukazało – komentuje. Z kolei zwolennicy Sikorskiego przekonują, że „taki jest Radek”, a styl odzwierciedla okres, gdy był ministrem. - Był problem z jego nadmierną szczerością – przyznaje jeden z nich.

  czytaj więcej

 • Morawiecki: Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym. Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

  Morawiecki: Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym. Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i zgody

  Uczyńmy nasze życie publiczne lepszym, a debatę publiczną uczyńmy spokojniejszą, mądrzejszą i pełną należytego szacunku do siebie nawzajem - apelował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 145. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

  czytaj więcej

 • Trzydzieści lat rozliczeń z komunizmem. NRD, ZSRS, demoludy i Polska

  Trzydzieści lat rozliczeń z komunizmem. NRD, ZSRS, demoludy i Polska

  Rozpoczynająca się trzydzieści lat temu transformacja systemów komunistycznych sprawiła, że możliwa stała się nie tylko historyczna ocena ich funkcjonowania, lecz i próby rozliczenia prawnego oraz osądzenia zbrodni. Kraje, które doświadczyły totalitaryzmu, podeszły do tego zagadnienia w różny sposób.

  czytaj więcej

 • O krok od państwa mafijnego [OPINIA]

  O krok od państwa mafijnego [OPINIA]

  Dopiero co miniony, pierwszy miesiąc roku podwójnych wyborów przyniósł wydarzenia dramatyczne i burzliwe, mogące istotnie wpłynąć na wyniki głosowań, a tym samym na długoletnią przyszłość kraju. Wiadomo, że nie będą to wybory rutynowe, decydujące jedynie o tym, która partia przejmie rządy na kolejną kadencję, lecz przesądzające o kształcie państwa i jego systemu politycznego, społecznego i ekonomicznego.

  czytaj więcej

 • Leder: W Polsce trwa plemienna zimna wojna. To ona popycha nas ku dyktaturze [WYWIAD]

  Leder: W Polsce trwa plemienna zimna wojna. To ona popycha nas ku dyktaturze [WYWIAD]

  - Spór to wartościowe źródło wiedzy, przestrzeń, w której prezentowane są przeciwstawne, ale jednocześnie potrzebne sobie interesy, i w której kształtuje się w miarę akceptowalny ład społeczny - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Leder, filozof kultury, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

  czytaj więcej

 • Mazurek: Wpis Schetyny to atak na polską politykę zagraniczną wynikający z rywalizacji w kraju

  Mazurek: Wpis Schetyny to atak na polską politykę zagraniczną wynikający z rywalizacji w kraju

  Wpis lidera PO Grzegorza Schetyny to atak na polską politykę zagraniczną wynikający z rywalizacji politycznej na poziomie krajowym; to wykorzystywanie polskiej racji stanu w imię interesu politycznego partii - oceniła w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

  czytaj więcej

 • Wiceprezydent USA porównuje reżim Iranu do nazizmu

  Wiceprezydent USA porównuje reżim Iranu do nazizmu

  Wiceprezydent USA Mike Pence oskarżył Iran o antysemityzm podobny do tego, jaki cechował nazistów. Jak podkreśla Reuters, takie porównanie nasunęło się Pence'owi po jego piątkowej wizycie w obozie Auschwitz-Birkenau.

  czytaj więcej

 • Stosunki Polska-Izrael: Długi cień krzywd z przeszłości

  Stosunki Polska-Izrael: Długi cień krzywd z przeszłości

  Polska jak żaden inny kraj wspierała utworzenie Izraela, w nadziei… pozbycia się Żydów. Ci ze złych wspomnień o Polakach uczynili jeden z fundamentów własnej tożsamości i państwowości

  czytaj więcej

 • Polska na celowniku rosyjskich trolli

  Polska na celowniku rosyjskich trolli

  Zaczynającą się właśnie w Unii Europejskiej kampanię wyborczą może zakłócać kremlowska machina dezinformacyjna. Wymierzona ma być m.in. w relacje Warszawa – Kijów i w europejskie aspiracje Ukrainy

  czytaj więcej

 • Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Problem z inflacją? Nie taki, jak myślisz

  Większość z nas sporą część życia spędziła w czasach wysokiej inflacji. Nauczyliśmy się traktować ją jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla normalnego funkcjonowania gospodarki. Wypatrujemy jej, śledząc doniesienia mediów straszących „nadciągającymi podwyżkami cen” i „drożyzną”.

  czytaj więcej

 • Bernie Sanders solidarnościowej opozycji. „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” [RECENZJA]

  Bernie Sanders solidarnościowej opozycji. „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa” [RECENZJA]

  Już wiem, kto będzie mi towarzyszył w wyprawie na majówkowy wypoczynek. To Jan Józef Lipski. Najsłabiej jak dotąd opisana postać w gronie wszystkich świętych opozycji demokratycznej czasów PRL. Ale wreszcie dostajemy dwa grube (po 900 stron każdy) tomy jego biografii.

  czytaj więcej

 • Strachy Polski przy drodze do Europy

  Strachy Polski przy drodze do Europy

  Na progu wejścia do Unii zarówno liberalne elity, jak i środowiska prawicowe padały ofiarą własnych lęków i fobii, których echa słychać do dziś.

  czytaj więcej

 • [KONKURS] Wygraj książkę na weekend

  [KONKURS] Wygraj książkę na weekend

  Sześć znakomitych historii napisanych przez sześciu świetnych autorów. W najnowszym cyklu konkursowym przygotowaliśmy dla naszych Czytelników książki, które warto zabrać na weekendowy wypoczynek. Trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Regulamin konkursu znajduje się na końcu tekstu.

  czytaj więcej

 • Dukaj: Wchodzimy w epokę „Po piśmie" [WYWIAD]

  Dukaj: Wchodzimy w epokę „Po piśmie" [WYWIAD]

  Jesteśmy w czasie wielkiej przemiany cywilizacyjnej - odchodzimy od pisma, które ukształtowało ludzkość. Jakie będą tego konsekwencje, jak zmieni się świat, zastanawia się Jacek Dukaj w niedawno opublikowanej książce "Po piśmie".

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników